جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا سید جمال الدین اسد آبادی فردی غرب زده بود؟

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

آیا سید جمال الدین اسد آبادی فردی غرب زده بود؟

به نام خدا.
    میخواستم نظر دوستان یا کارشناسان را در مورد سید جمال الدین اسد آبادی بدانم.
    بعضی ها این فرد رو فردی غرب زده میدونند و بعضی ها بر عکس اون رو شخصی بزرگی در احیای ارزش اسلامی در دوران خودش میدونند.
    البته اون بزرگان وافرادی که از ایشون تعریف کرده اند ظاهرا نقد هم داشته اند ولی خب مطرح نکرده اند.
    دسته ای سومی هم هستند که میگوید اسدی آبادی در متحد کردند اشتباهات زیادی داشته است.
    مهم ترین سوال این است که آیا اسد آبادی فردی غرب زده بوده است و اگر اشتباهی داشته است اشتباهش چی بود؟
    یاحق.

کارشناس بحث : پاسخگوی تاریخی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۴/۱۹ در ساعت ۲۲:۵۰
    امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

2.  

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط .:MOBAREZ:. نمایش پست
    به نام خدا.
    میخواستم نظر دوستان یا کارشناسان را در مورد سید جمال الدین اسد آبادی بدانم.
    بعضی ها این فرد رو فردی غرب زده میدونند و بعضی ها بر عکس اون رو شخصی بزرگی در احیای ارزش اسلامی در دوران خودش میدونند.
    البته اون بزرگان وافرادی که از ایشون تعریف کرده اند ظاهرا نقد هم داشته اند ولی خب مطرح نکرده اند.
    دسته ای سومی هم هستند که میگوید اسدی آبادی در متحد کردند اشتباهات زیادی داشته است.
    مهم ترین سوال این است که آیا اسد آبادی فردی غرب زده بوده است و اگر اشتباهی داشته است اشتباهش چی بود؟
    یاحق.

کارشناس بحث : پاسخگوی تاریخی 1

با عرض سلام و ادب خدمت شما دوست بزرگوار

بحث درباره شخصیت هایی همچون سید جمال الدین اسدآبادی نیازمند ارائه مطالب مفصل و بررسی منابع متعدد است،و چون بنده در مسافرت هستم،در حال حاظر دسترسی به منابع متعدد برایم مقدور نمی باشد،ولی به اختصار مطالبی پیرامون شخصیت سید جمال الدین اسدآبادی خدمت شما عرض می کنم.

سيدجمال الدين اسدآبادي كسي بود كه مي خواست ميان شيعه و سني اتحاد برقراركند و از اين رو دربعضي موارد ايراني و شيعه بودن خود را ظاهر نمي كرد و چون مدتي نيز در افغانستان به سر مي برد, به سيدجمال الدين افغاني نيز معروف شد.

ايشان شخصيت بزرگي بود كه در دوره ناصرالدين شاه در بيداري مردم ايران و مسلمانان جهان سهم بسزايي داشت . سيدجمال در قريه اسد آباد همان متولد شد پس از آموختن مقدمات علم ديني در ايران عازم نجف گرديد و پس از بهره گيري از محضر عالمان بزرگي چون شيخ مرتضي انصاري به هندوستان رفت درآن جا ابتدا سعي كردند مسلمانان هند را عليه استعمار گران انگليس بشورانند, اما به خاطر سلطه همه جانبه انگليسي ها مجبور شد آن جا را ترك كند. با دعوت ناصرالدين شاه به ايران آمد. ابتدا فكر مي كرد كه با كمك شاه مي توانند انديشه اصلاح طلبانه خويش را به مرحله اجرا در آورد, اما به زودي فهميد يكي از موانع بزرگ رسيدن به انديشه هاي اصلاح طلبانه اش خود شاه مي باشد, از اين رو از او انتقاد كرد و شاه هم دستور داد او را از ايران تبعيد كنند. در آن جا نيز او را مسموم كردند و به شهادت رساندند. سيد جمال در مبارزات پر شور ضداستعماري خود سه هدف عمده داشت كه عبارت بودند از:
    1 اتحاد دنياي اسلام بر ضد استعمار;
    2 مبارزه با استعمار انگلستان ;
    3 دفاع ازارزش هاي اسلامي.

از آنجایی که اینگونه شخصیت های از زوایای مختلف و توسط گروههای موافق و مخالف و با انگیزه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند،اظهار نظر قطعی پیرامون آنها مشکل می باشد.
    امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا

شهيد مطهري يكي از پيروان انديشه وحدت اسلامي سيد جمال الدين اسدآبادي بود كه از او به عنوان بنيانگذار نهضت هاي اصلاحي در جهان اسلام ياد می کند و مي نويسد "بدون ترديد سلسله جنبان نهضت هاي اصلاحي اخير سيد جمال الدين اسدآبادي است او بود كه بيدار سازي را در كشور هاي اسلامي آغاز كرد، درد هاي اجتماعي مسلمين را با واقع بيني خاص بازگو نمود، راه اصلاح و چار هجويي را نشان داد"

می توانید اطلاعات بیشتر را در تاپیک زیر مشاهده کنید:
    http://www.askquran.ir/thread18718.html

و نمی دونم چرا پاسخگویان گرامی به تاپیک زیر جواب ندادند؟!
    http://www.askquran.ir/thread19118.html

از همکاران گرامی تقاضا دارم این دوتا تاپیک مشابه را ادغام کنند

و در پایان مقاله ای را در مورد
    سيري در انديشه هاي سيد جمال الدين اسد آبادي نوشته مهدي ذوالفقاري ،سجاد سلامت را برای دوستان در پیوست ارسال می کنم که تقریبا به همه سوالات مربوط جواب داده

یا علی(ع)
    فايل هاي پيوست شده فايل هاي پيوست شده
    به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
    و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

منو دل کندن از دل بر محاله...

یا علی

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

شهيد مطهري يكي از پيروان انديشه وحدت اسلامي سيد جمال الدين اسدآبادي بود كه از او به عنوان بنيانگذار نهضت هاي اصلاحي در جهان اسلام ياد می کند و مي نويسد "بدون ترديد سلسله جنبان نهضت هاي اصلاحي اخير سيد جمال الدين اسدآبادي است او بود كه بيدار سازي را در كشور هاي اسلامي آغاز كرد، درد هاي اجتماعي مسلمين را با واقع بيني خاص بازگو نمود، راه اصلاح و چار هجويي را نشان داد"
    سلام علیکم. ببینید بنده هم گفتم ایشون شخص بزرگی بوده. ولی افراد که ایشون رو نقد کردن افراد فهمیده ای بودند....
    یعنی اون افراد صاحب نظر بودند. میخواستم ببینم واقعا اسد آبادی اشتباه بزرگی تو مسیرش انجام داده یا نه؟
    چون یکی از ایراداتی که بهش میگیرن اون جمله معروفشه:
    در غرب مسلمان دیدم ولی خبری از اسلام نبود ! در شرق اسلام دیدم اما خبری از مسلمان نبود !
    به این جمله نقد های زیادی وارد میکنند.

امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط .:MOBAREZ:. نمایش پست
    سلام علیکم. ببینید بنده هم گفتم ایشون شخص بزرگی بوده. ولی افراد که ایشون رو نقد کردن افراد فهمیده ای بودند....
    یعنی اون افراد صاحب نظر بودند. میخواستم ببینم واقعا اسد آبادی اشتباه بزرگی تو مسیرش انجام داده یا نه؟
    چون یکی از ایراداتی که بهش میگیرن اون جمله معروفشه:
    در غرب مسلمان دیدم ولی خبری از اسلام نبود ! در شرق اسلام دیدم اما خبری از مسلمان نبود !
    به این جمله نقد های زیادی وارد میکنند.
    با عرض سلام و ادب
    یکی از جملاتی که سبب شده است تا عده ای سید جمال الدین را متمایل به غرب معرفی کرده و مورد انتقاد قرار دهند،جمله معروفی است که می گوید:« من به اروپا رفتم و در آنجا اسلام را دیدم و به میان مسلمانان آمدم و اسلام را ندیدم».

این جمله که گفته می شود،سخن سید جمال الدین است سبب شد تا برخی وی را متمایل به غرب بدانند، هرچند نباید منکر تلاش های سید جمال در بروز موج اصلاح طلبی و پاگرفتن انقلاب های کوچک در جوامع مسلمان آن زمان شد اما نمی توان به سادگی از کنار این جمله که بعضاً مانور تبلیغاتی وسیعی در رابطه با ضعیف نشان دادن مدیریت اسلامی بر روی آن صورت می گیرد، گذشت.

منتقدین سید جمال الدین می گویند:
    این جمله ناشی از تحت تاثیر قرار گرفتن افکار سید جمال از نظم ناشی از ساختار های پیچیده و سخت گیرانه در جوامع غربی که در اکثر موارد مقابل با آزادی ها فردی انسان ها می باشد است.
    چندی پیش در تایید همین دیدگاه، دکتر فیاض استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران در برنامه زنده تلویزیونی "زاویه" که از شبکه 4 پخش می شود در خصوص این جمله چنین گفت:
    این بدترین نوع تعبیر غرب گرایی است که یک نفر "سید جمال اسد آبادی "می تواند داشته باشد.

اما نکته قابل توجه این است که آیا واقعاً این سخن سید جمال الدین اسدآبادی است؟!

حجت الله جودکی پ‍ژوهشگر تاريخ و رايزن فرهنگي سابق ايران در مصر در این رابطه می گوید:
    اگر کسي کتاب اعمال‌الکامله لسيد جمال الدين اسد آبادي را که به همت سيد جمال‌الدين شناس معاصر را مطالعه کند، در مي‌يابد که اين جمله را سيد بيان نکرده است. اين کتاب در قم و قاهره توسط استاد سيد‌هادي خسروشاهي تحقيق و چاپ شده است. اين جمله منسوب به شيخ محمد عبده شاگرد و دوست سيد جمال‌الدين است.

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

پست جمع بندی

پرسش:
    آیا سید جمال الدین اسد آبادی فردی غرب زده بود؟ آیا جمله زیر که سبب انتقاد های زیادی به سید جمال الدین شده است،واقعاً سخن ایشان است؟ «در غرب مسلمان دیدم ولی خبری از اسلام نبود ! در شرق اسلام دیدم اما خبری از مسلمان نبود !»

پاسخ:
    بحث درباره شخصیت هایی همچون سید جمال الدین اسدآبادی نیازمند ارائه مطالب مفصل و بررسی منابع متعدد است، که اینجا مجال آن نیست، ولی به اختصار مطالبی پیرامون شخصیت سید جمال الدین اسدآبادی عرض می کنم.

سيد جمال الدين اسد آبادی كسی بود كه می خواست ميان شيعه و سنی اتحاد برقرار كند و از اين رو دربعضی موارد ايرانی و شيعه بودن خود را ظاهر نمی كرد و چون مدتی نيز در افغانستان به سر می برد, به سيد جمال الدين افغانی نيز معروف شد.

ايشان شخصيت بزرگی بود كه در دوره ناصرالدين شاه در بيداری مردم ايران و مسلمانان جهان سهم بسزايی داشت. سيد جمال در قريه اسد آباد همدان متولد شد پس از آموختن مقدمات علم دينی در ايران عازم نجف گرديد و پس از بهره گيری از محضر عالمان بزرگی چون شيخ مرتضی انصاری به هندوستان رفت در آن جا ابتدا سعی كرد مسلمانان هند را عليه استعمار گران انگليس بشوراند, اما به خاطر سلطه همه جانبه انگليسی ها مجبور شد آن جا را ترك كند. با دعوت ناصرالدين شاه به ايران آمد. ابتدا فكر می كرد كه با كمك شاه می تواند انديشه اصلاح طلبانه خويش را به مرحله اجرا در آورد, اما به زودی فهميد يكی از موانع بزرگ رسيدن به انديشه هاي اصلاح طلبانه اش خود شاه می باشد, از اين رو از او انتقاد كرد و شاه هم دستور داد او را از ايران تبعيد كنند. در آن جا نيز او را مسموم كردند و به قتل رساندند. سيد جمال در مبارزات پر شور ضد استعماری خود سه هدف عمده داشت كه عبارت بودند از:
    1 اتحاد دنيای اسلام بر ضد استعمار.
    2 مبارزه با استعمار انگلستان .
    3 دفاع ازارزش های اسلامی.

از آنجایی که این گونه شخصیت ها از زوایای مختلف و توسط گروه های موافق و مخالف و با انگیزه های مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته اند، اظهار نظر قطعی پیرامون آن ها مشکل می باشد.

مطلب دیگر؛
    یکی از جملاتی که سبب شده است تا عده ای سید جمال الدین را متمایل به غرب معرفی کرده و مورد انتقاد قرار دهند،جمله معروفی است که می گوید:« من به اروپا رفتم و در آنجا اسلام را دیدم و به میان مسلمانان آمدم و اسلام را ندیدم».

این جمله که گفته می شود،سخن سید جمال الدین است سبب شد تا برخی وی را متمایل به غرب بدانند، هرچند نباید منکر تلاش های سید جمال در بروز موج اصلاح طلبی و پا گرفتن انقلاب های کوچک در جوامع مسلمان آن زمان شد اما نمی توان به سادگی از کنار این جمله که بعضاً مانور تبلیغاتی وسیعی در رابطه با ضعیف نشان دادن مدیریت اسلامی بر روی آن صورت می گیرد، گذشت.

منتقدین سید جمال الدین می گویند:
    این جمله ناشی از تحت تاثیر قرار گرفتن افکار سید جمال از نظم ناشی از ساختار های پیچیده و سخت گیرانه در جوامع غربی که در اکثر موارد مقابل با آزادی ها فردی انسان ها می باشد است.
    چندی پیش در تایید همین دیدگاه، دکتر فیاض استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران در برنامه زنده تلویزیونی "زاویه" که از شبکه 4 پخش می شود در خصوص این جمله چنین گفت:
    این بدترین نوع تعبیر غرب گرایی است که یک نفر "سید جمال اسد آبادی "می تواند داشته باشد.

اما نکته قابل توجه این است که آیا واقعاً این سخن سید جمال الدین اسدآبادی است؟!.

حجت الله جودکی پ‍ژوهش گر تاريخ و رايزن فرهنگي سابق ايران در مصر در این رابطه می گوید:
    اگر کسي کتاب اعمال‌ الکامله لسيد جمال الدين اسد آبادي را که به همت سيد جمال‌الدين شناس معاصر نوشته شده است را مطالعه کند، در مي‌يابد که اين جمله را سيد بيان نکرده است. اين کتاب در قم و قاهره توسط استاد سيد‌ هادي خسرو شاهي تحقيق و چاپ شده است. اين جمله منسوب به شيخ محمد عبده شاگرد و دوست سيد جمال‌الدين است.

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۴/۱۱/۱۰ در ساعت ۲۲:۴۱ دلیل: اصلاح فونت

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری