جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: افرادی که می میرند در آن دنیا آشنایان را می بینند یانه ؟

نوشته
    303
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    22 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

افرادی که می میرند در آن دنیا آشنایان را می بینند یانه ؟

سلام
    متشکرم

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 10

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۵/۲۱ در ساعت ۰۱:۱۱
    يارب نظر تو برنگردد

2. تشکر

3.  

نوشته
    24
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلب ديدار برزخيان از يكديگر

نقل قول نوشته اصلی توسط نتگرد نمایش پست
    سلام
    متشکرم

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 10
    سلام و تشكر

در پاسخ به سؤال شما توجه به چند نكته ضروري است:

اول) طبق آيات و روايات، انسان پس از مرگ، دیدش بازتر شده، حيات پس از مرگ و لوازم و تبعات آن را بالعیان می‏ یابد و در اين مجال، ديگر راهی برای انكار آن برایش باقی نمی‏ماند. اعمال دنیوی‏ اش در مقابل چشمانش مجسّم و سبب خوشی یا ناخوشي وي می‏ گردند.

اگر فاسق و كافر باشد، حسرت می‏خورد چرا مؤمن نبود و اگر مؤمن و نيكوكار باشد، حسرت می‏خورد که ‏ای کاش بیش از این تلاش می‏کردم و بیش از این زاد و توشه بر می‏گرفتم تا درجاتم عالی‏ تر می‏ بود و مي توانستم همنشین اولياء باشم.

دوم) امام صادق (ع) می‏ فرمایند: "هنگامی که آدمی وارد قبر و برزخ مي شود، برزخیان به دیدار او می‏ شتابند و اندکی او را آرام می‏ گذارند تا وی به خود آید؛ زیرا از مراحل هولناكي گذشته و گردنه‏ های خسته کننده‏ ی قبر، سؤال ، فشار و... را پشت سر گذاشته است.

سپس به او نزدیک شده از حال اهل و عيال و دوستان و یاران شان پرس و جو می‏کنند. اگر در پاسخ بگوید هنوز در دنیاست، امیدوار می‏ شوند که بعد از مرگ به آنان می‏ پیوندند و اگر گفت: قبلاً درگذشته است، در این هنگام برزخیان می‏گویند: سقوط کرد؛ یعنی گرفتار عذاب الهی شد و گرنه او را نزد ما می‏آوردند.(1)،(2)،

سوم) فراتر از شيوه قبل، ديدار اولیای الهی‏ از برزخيان است زيرا ايشان، روحشان پس از مرگ و رها کردن جسم مادی ، قوی‏تر گشته و فعالیت آن گسترده‏ تر می‏گردد، چون موانع دنیایی مثل تقیه و خفقان و امثال اینها برطرف شده است. طبق روايات، این گروه در حین مرگ به استقبال مؤمنان آمده و سکرات مرگ را بر ایشان گوارا می‏کنند و در قبر مونس شان گشته، آنها را از عذاب تنهایی و وحشت می‏ رهانند و پس از طی مراحل اوّلیه، او را به سایر دوستانشان ملحق می‏کنند.

چهارم) در برخي روایات، وارد شده که ارواح مؤمنین در وادی السلام جمع می‌شوند که سرزمینی است در نجف اشرف که وادی ولایت است در پشت کوفه چون قبل از دفن جسد مطهر علی (ع) در نجف اشرف شهری نبوده است بلکه بیابانی بوده یک فرسنگ از کوفه دورتر لذا نجف را ظَهر کوفه می‌گویند. حبه می‌گوید: من با امیر المومنین (ع) به سوی ظَهر کوفه از کوفه خارج شدیم حضرت در قبرستان وادی السلام توقف نمود همانند کسی که در مقابل مردمی برای مکالمه ایستاده است من نیز با قیام آن حضرت ایستادم تا خسته شدم ناچار نشستم مدتی گذشت و دوباره بپا خاستم و آنقدر ایستادم که مثل بار اول دچار خستگی شدم مجدداً نشستم پس از مدتی برخاستم عبا را از دوش گرفتم و به علی (ع) عرض کردم من از این همه سر پا ایستادن بر شما می‌ترسم ساعتی استراحت کنید و عبای خود را گستردم تا حضرت بنشیند حضرت فرمود: ای حبه این قیام و توقف من چیزی جز تکلم و انس با مومن نبود عرض کردم: آیا مردگان هم با یکدیگر تکلم و انس و الفت دارند؟ فرمود بلی اگر پرده در جلو دیدگان تو برداشته شود آنها را می‌بینی که حلقه حلقه نشسته و با عمامه خود یا چیز دیگری پشت و ساقه‌های پای خود را به هم بسته و بدین طریق نشسته و گفتگو دارند عرض کردم آیا آنها اجسامی هستند یا ارواحی؟ حضرت فرمود: بلکه ارواح هستند و هیچ مومنی در سرزمینی نمی‌میرد مگر آنکه به روح او گفته می‌شود که به وادی السلام ملحق شود و وادی السلام بقعه‌ای از بهشت عدن است (3) و در بعضی روایات، نيز آمده است که وادی ”برهوت“ وادي ارواح کافران است.(4)

نتيجه اي كه حاصل مي شود اينكه ارواح مؤمنان در برزخ و در وادي السلام با يكديگر ديدار مي كنند و از احوال يكديگر باخبرند و ارواح كافران نيز در وادي برهوت گرد هم جمع مي شوند.

موفق باشيد ...

پاورقي______________________________________ _________
    1) علامه مجلسي، بحارالانوار، ج 6، صص 249-250.
    2) همان، ص 269.
    3) فروع کافی، ج 3 ص 243.
    4) بنقل از پايگاه پاسخگو، واحد پاسخ به سوالات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، ترسيمي از زندگي برزخي، با كمي تصرف.

هوالحي

مفاتيح الجنان، اين كليدهاي بهشتي كه ثمره ي يك عمر تلاش جناب حاج شيخ عباس قمي (رحمه الله) است را وارد زندگي مان كنيم.

چه تأسف بار است كه آدمي در كنار چشمه ي زلال معارف اهل بيت (ع) كه از طريق دعا و اعمال معنوي (روز و هفته و ماه و سال) بر او وارد شده تشنه و محروم باشد.

خدايا تو دلهاي ما را به زلال چشمه سارهاي معارف اهل بيت (ع) متصل بفرما. آمين

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری