جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مرده ها می فهمند که ما برایشان صدقه می دهیم؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۶
  نوشته
  303
  مورد تشکر
  529 پست
  حضور
  22 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  مرده ها می فهمند که ما برایشان صدقه می دهیم؟
  سلام
  مرده ها می فهمند که ما برایشان صدقه یا خیرات میدهیم ؟ و آبیا این خیرات در آرامش روحی آنها و ببخشش گناهانشون اثر داره ؟

  ممنونم


  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 13

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۵/۲۲ در ساعت ۱۳:۱۸
  يارب نظر تو برنگردد

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  394
  مورد تشکر
  1,637 پست
  حضور
  15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
  به طور كلى از روايات فراوانى استفاده مى شود كه خيرات و قرآن خواندن و دعا و طلب بخشش براى مردگان نافع و سودمند است و در روايات اين گونه اعمال هدايايى براى مردگان شمرده شده كه باعث شادى و گشايش در كار آنان مى شود و چه بسا اگر اعمال بدى داشته اند، اين صدقات و دعاها و كارهاى خير باعث كم شدن عذاب و يا برطرف شدن آن از مردگان گردد. البته كيفيت و كميت اين مطلب بر ما روشن نمى باشد ولى اين مقدار مسلم است كه اين گونه اعمال حتما به حال آنان سودمند است‏
  يكى از ويژگى‏هاى عالم برزخ همين است كه ميت تا هنگامى كه در برزخ بسر مى‏برد. به كلى از دنيا بريده نمى‏شود بلكه گاه گاهى با آن ارتباط برقرار مى‏كند و در روايات به اين مسأله تصريح شده چنان كه مرحوم كلينى در كافى بابى با عنوان «ان الميت يزور اهله» مطرح كرده و رواياتى نيز نقل كرده است. از آن روايات معلوم مى‏شود كه مردگان اعم از افراد با ايمان و حتى افراد بى‏ايمان نيز گاه گاهى به ديدار خانواده خود مى‏آيند. در اين كه هر چند وقتى كه بار به ديدار آنها مى‏آيند طبق روايت بستگى به مقام و منزلت شخص ميت دارد.
  امام صادق (ع) مى‏فرمايد: «ان المؤمن ليزور اهله فيرى ما يحب و يستر عنه ما يكره و ان الكافر ليزور اهله فيرى ما يكرهو يستر عنه ما يحب ميت مؤمن »هر آينه به ديدار خانواده‏اش مى‏آيد پس هر چه را كه خوشايند باشد مى‏بيند و آنچه را كه خوشايند نباشد از او پوشيده مى‏شود و كافر نيز به ديدن خانواده خود مى‏آيد پس مى‏بيند هر آنچه را كه ناخوشايند است و هر چه پسنديده و خوب باشد از او پوشيده مى‏شود».
  باید دانست که اموات از خانواده و بازماندگان توقع و انتظار دارند، آرى چنين است. چنان كه در روایتی از پيامبر اكرم (ص) به این مطلب تصریح شده است.
  در روايات زيادى به مردم سفارش شده كه مردگان را فراموش نكنند. چنان كه پيامبر اكرم (ص) مى‏فرمايد: «لاتنسوا موتاكم فى قبورهم و موتاكم يرجون احسانكم و موتاكم محبوسون يرغبون فى اعمالكم البر و هم لايقدرون. اهدوا الى موتاكم الصدق والدعا» مردگان خود را در قبرهايشان فراموش نكنيد و آنها اميد به احسان شما دارند و مردگان شما محبوسند رغبت و ميل در كارهاى نيك شما دارند و خود قدرت بر انجام آن ندارند. براى مردگان خود صدقه و دعا هديه كنيد»
  پيامبرـ صلي الله عليه وآله ـ فرمود: روزي حضرت عيسي ـ عليه السلام ـ از كنار قبري گذشت كه صاحب آن در عذاب بود، سال بعد نيز گذر كرد ولي از عذاب صاحب قبر خبري نبود، سبب را از خداوند پرسيد، وحي آمد كه از اين ميّت فرزندي صالح به بلوغ رسيد و براي مردم راهي درست كرد و يتيمي را پناه داد به بركت آن از پدر گذشتيم.
  امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمود: هر گاه شخصي به نيت ميتي صدقه دهد، خداوند جبرئيل را فرمان مي دهد كه اين هديه را به قبر او برساند, و نيز فرمود: به واسطه نمازي كه براي ميت خوانده مي شود تنگي قبر او به فراخي تبديل مي شود.
  پس بهره بردن اموات از خیرات و صدقات بازماندگان در این دنیا قطعی و حتمی می باشد.


 4. تشکرها 2


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  394
  مورد تشکر
  1,637 پست
  حضور
  15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  آیا مرده ها می فهمند که ما برایشان صدقه یا خیرات می دهیم؟ و آیا این خیرات در آرامش روحی و بخشش گناهانشان اثر دارد؟

  پاسخ:
  به هنگام مرگ، ملائکه‌ مرگ که جنود و کارگزاران حضرت عزراییل (علیه‌السلام) هستند، روح را کاملاً تحویل می‌گیرند، یعنی تعلق او به بدن و به دنیا کاملاً قطع می‌شود. در چنین حالتی، نعمت «اختیار» سلب می‌گردد، ولی دلیلی نیست که ارتباط قطع شود. بلکه این ارتباط دیگر به میل و اختیار خودشان نخواهد بود.

  بر همین اساس، ارتباط شخص از دنیا رفته، چه مؤمن باشد و چه کافر، با خویشان، دوستان، آشنایان و آن چه به او علاقه داشته، برقرار می‌شود، اما اختیاری در آن ندارند. بلکه باذن الله و بر اساس علم، حکمت، مشیت و اراده‌ او این ارتباط برقرار می‌شود.

  چنین نیست که همه مردگان به هنگام ارتباط با زندگان در دنیا، شاهد همه رفتارها، گفتارها و کردارهای آنان باشند، بلکه میزان آگاهی آنان، با قوانین و شرایط حیات برزخی آنان انطباق دارد.

  ثواب خیرات و مبرات زندگان، چه معنوی باشد مثل: نماز، تلاوت قرآن، زیارت، دعا، استغفار و ... و چه مادی باشد مثل: اطعام فقرا، دستگیری از مساکین، رسیدگی به ایتام، صدقه و ... نیز به لطف الهی به آنان می‌رسد، چنان چه ثواب باقیات الصالحات‌شان تا اثر دارد به آنها می‌رسد.
  منتهی چنان که بیان شد، همه این حوادث بر اساس قوانین حاکم الهی بر آن عالم است.

  پس اگر به پیامبرش فرمود تو اگر هفتاد مرتبه نیز برای کافر و منافق استغفار کنی، فایده‌ای ندارد، تکلیف خیرات و مبرات دیگران برای کفار و منافقین روشن است: «اسْتَغْفِرْ لَهُمْ أَوْ لاَ تَسْتَغْفِرْ لَهُمْ إِن تَسْتَغْفِرْ لَهُمْ سَبْعِینَ مَرَّةً فَلَن یغْفِرَ اللّهُ لَهُمْ ذَلِكَ بِأَنَّهُمْ كَفَرُواْ بِاللّهِ وَ رَسُولِهِ وَ اللّهُ لاَ یهْدِی الْقَوْمَ الْفَاسِقِینَ»؛ چه براى آنان آمرزش بخواهى یا برایشان آمرزش نخواهى [یكسان است‏ حتى] اگر هفتاد بار برایشان آمرزش طلب كنى هرگز خدا آنان را نخواهد آمرزید چرا كه آنان به خدا و فرستاده‏ اش كفر ورزیدند و خدا گروه فاسقان را هدایت نمى‏ كند.(1)

  یکی از صحابه از حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) نقل کرده : «برای مردگان خود هدیه بفرستید»، گفتم: هدیه مردگان چیست؟ فرمود: «صدقه و دعا» و اضافه فرمود: «ارواح مؤمنان هر جمعه به آسمان دنیا مقابل خانه‌های خود می‌آیند و فریاد می‌کنند... ای خانواده من، پدر ، فرزندان و خویشان من، بر ما مهربانی کنید. آن چه در دست ما بود، عذاب و حساب آن‌ها بر ما است . نفعش برای غیر ما. ای خویشان ما، به درهمی یا قرص نانی یا جامه‌ای ما را کمک کنید تا خداوند شما را از جامه‌های بهشت بپوشاند.»(2)

  امام صادق (علیه السلام) فرمودند: «هر کس از مسلمانان براى مردهای عمل صالح و نیکویى انجام دهد پاداش او دو چندان شود و خداوند متعال آن مرده را از آن عمل خیر و ثوابش بهره‏مند گرداند»
  و نیز فرمودند: «نماز، روزه، حجّ، صدقه، اعمال خیر و دعا که برای مرده انجام می‌دهند در قبرش بر او وارد می‌شود و به او می‌رسد و ثوابش را براى کسى که آن‌ را انجام داده و نیز براى مرده می‌نویسند.»(3)

  _______
  (1) توبه/ 80.
  (2) کامل الزیارات، ص 222.
  (3) شیخ صدوق، من لا یحضره الفقیه، ج 1، ص 185.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۳/۲۶ در ساعت ۰۰:۲۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 6. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود