صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پیامبر که دارای فرزند پسر نبودند چگونه می گویند سادات اولاد پیغمر(ص) هستند؟

نوشته
    239
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    14 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پیامبر که دارای فرزند پسر نبودند چگونه می گویند سادات اولاد پیغمر(ص) هستند؟

خسته نباشید
    ممنونم

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 10

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۵/۲۲ در ساعت ۱۴:۲۵

2. تشکر

3.  

نوشته
    24
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلب سرآغاز سيادت

نقل قول نوشته اصلی توسط محجوب نمایش پست
    خسته نباشید
    ممنونم

با سلام و تشكر از طرح سؤالتان در پاسخ گفتني است: سید به معنای آقا و اطاعت شده (مطاع)، رئیس و بزرگ است.

سیادت عنوانی است اعتباری، نه عنواني تکوینی، اين عنوان، بر مردان و زنانی که نسب شان به حضرت هاشم بن عبد مناف (جدّ دوم رسول خدا) می‏رسد، اطلاق می‌شود؛ بنابراین، هر کس که سلسله نسب او به هاشم بن عبد مناف یا فرزندان او برسد، سید محسوب می‏شود.(1) (به فرزندان هاشم افزون برعنوان سید، بنی هاشم نیز می‏گویند.) برخی از اینان به عموهای پیامبر مثل ابوطالب، عباس و حمزه می‏رسند. بنابراین فرزندان عباس عموی پیامبر که اصطلاحاً به آنان بنی عباس می‏گویند، سید محسوب می‏شوند. فرزندان ابوطالب به نام‏های طالب و عقیل و جعفر طیار و علی(ع) و نسل آنان، سیدند. پیامبر از طریق پسری نسلی ندارد، چون که پسرانش (طیب و طاهر و قاسم و ابراهیم) در کودکی از دنیا رفتند. نسل حضرت فقط از طریق دخترش حضرت فاطمه زهرا(س) ادامه پیدا کرد . فرزندان حضرت زهرا به نام‏های حسن و حسین و زینب و ام کلثوم از طریق پدرشان امام علی نیزسید بودند.

تمامی ائمه معصومین و فرزندان شان از طریق علی(ع) به هاشم و از طریق حضرت فاطمه به پیامبر می­رسند و سید هستند. اگر چه سیادت به جهت نور وجودی پیامبر تجلی یافته است، اما در انحصار فرزندان پیامبر قرار ندارد. بلکه از جهت انتساب به طالب و علی و عقیل و جعفر (فرزندان ابوطالب) و انتساب به عباس و حمزه، عموهای پیامبر نیز سیادت حاصل شده، بنابر اين، حضرت علی(ع) سید بوده و فرزندان او نیز سید هسیتند.

از آنجائيكه نسل پیامبر اكرم(ص) بیش تر مورد توجه مسلمانان است و نسل حضرت از دخترش فاطمه(س)و علی(ع)می باشد، فرزندان این‌ها بیش تر مورد توجه و احترام هستند. آنان از بین بقیه ي سادات، معروف تر و مشخص­ ترند.

بنابر اين، سیادت یک نوع شرافت معنوی است به معنی بزرگی و عظمت و سیادت و به خاطر عظمت پیامبر در دودمان آن حضرت وجود دارد و اجداد او تا جد اعلای ایشان (هاشم) را شامل می‏شود.(2)

فرزندان ابوجهل از سادات نیستند چون وی از بنی هاشم نیست بلکه از بنی مخزوم است ولی اگر کسی از نسل ابولهب باشد، سید به حساب می اید. و این موجب وهن سیادت نمی شود چون اگر ابولهب بد بود، باعث نمی شود که فرزندان او نیز بد باشند. افزون براین برخی از نسل ائمه بودند که صالح به حساب نمی امدند مانند جعفر کذاب برادر امام عسکری (ع). ديدگاه فقها و مراجع تقلید در باره سیادت، بر اساس روایات و ادله است. و موضوعی نیست که منطبق بر سلیقه باشد.(3)

موفق باشيد ...

پی‌نوشت‌ها____________________________ __________________
    1. عروة الوثقی، ج 2، کتاب الخمس، فصل 2، مسئله 3.
    2. ناصر مکارم شیرازی، پرسش‏ها وپاسخ‏های مذهبی، ج4، ص166؛ استفتائات،ج1، ص706،سؤال1647.
    3. بنقل از پايگاه مركز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني، موضوع سيادت از كجا و چگونه آغاز شد، با كمي تغيير.

هوالحي

مفاتيح الجنان، اين كليدهاي بهشتي كه ثمره ي يك عمر تلاش جناب حاج شيخ عباس قمي (رحمه الله) است را وارد زندگي مان كنيم.

چه تأسف بار است كه آدمي در كنار چشمه ي زلال معارف اهل بيت (ع) كه از طريق دعا و اعمال معنوي (روز و هفته و ماه و سال) بر او وارد شده تشنه و محروم باشد.

خدايا تو دلهاي ما را به زلال چشمه سارهاي معارف اهل بيت (ع) متصل بفرما. آمين

نوشته
    24
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلب سرمنشأ سيادت

خسته نباشید
    ممنونم
    سلام مجدد

ادله دیگری نیز در مورد انتقال سیادت از حضرت زهرا (س) وجود دارد که در ادامه اشاره مي كنيم:

1. مرحوم شرف الدین در المراجعات ذکر نموده؛ در تفسير عياشى آمده است: روزى حجاج كسى را دنبال يحيى بن معمّر فرستاد. يحيى نزد حجاج حاضر شد. حجّاج گفت: شنيده‏ام تو گمان مى‏كنى كه حسن و حسين پسران پيامبر هستند و اين را از قرآن مى‏گويى در صورتى كه من قرآن را از اول تا آخر خوانده‏ام ولى اين مطلب را در آن نديده‏ام. يحيى گفت: شما سوره انعام را نمى‏خوانى؟! در سوره انعام آمده است: و من ذرّيّته داود و سليمان و ايوب و يوسف و موسى و هارون و كذلك نجزى المحسنين * و زكريّا و يحيى و عيسى و الياس كلٌ من الصالحين مگر عيسى در اين آيه از نسل و ذريّه‏ى ابراهيم شمرده نشده است؟! حجاج گفت: درست مى‏گويى. اين آيه را خوانده‏ام.(1)

2. ابو جارود مى‏ گويد: امام باقر(ع) فرمود: اى اباجارود! اينها درباره‏ ى حسن و حسين به شما چه مى ‏گويند؟ گفتم: به ما مى‏گويند: حسن و حسين فرزندان پيامبر نيستند. امام فرمود: شما چگونه براى آنان دليل مى‏ آوريد؟ گفتم: ما با آيه‏ ى ... و من ذريته داود و سليمان... استدلال مى‏ كنيم. امام فرمود: آنان در جواب شما چه مى‏ گويند؟ گفتم: آنان مى‏گويند: پسر دختر، فرزند ناميده مى ‏شود ولى اين فرزند صُلبى نيست. امام فرمود: شما به آنان چه مى‏ گوييد؟ گفتم: ما آيه‏ ى ندع ابنائنا و ابنائكم... را براى آنان مى ‏خوانيم كه پيامبر به حسن و حسين، پسر اطلاق كرده است. امام فرمود: آنان چه مى ‏گويند؟ گفتم: آنان مى ‏گويند: در زبان عربى و در ميان مردم عرب، به پسران ديگران، «پسرم» اطلاق مى‏كنند. (پسر، پسر توست ولى شخص ديگرى به اين پسر تو مى ‏گويد: «پسرم فلان چيز را بياور») امام فرمود: اى ابا جارود! از كتاب خدا برايت آيه ‏اى مى‏ گويم. خداوند مى ‏گويد: حرّمت عليكم امهاتكم و بناتكم...(2). تو از آنان بپرس آيا پيامبر مى ‏تواند دختران حسن و حسين را بگيرد؟ اگر گفتند: مى‏ تواند، دروغ مى ‏گويند و اگر بگويند نمى ‏تواند دختران حسن و حسين را بگيرد، در اين صورت ثابت مى‏ شود كه حسن و حسين فرزندان صلبى پيامبر هستند. (3)

3. و نيز در روایت است که هارون از حضرت موسی بن جعفر – علیهماالسلام – پرسید: شما چگونه ادعا مى ‏كنید فرزند پیامبرید در حالى كه فرزندان‏ على(علیه السلام) هستید؛ زیرا هر كس به جد پدرى خود منسوب مى ‏شود، نه جد مادرى!؟

امام فرمود: اى هارون! اگر پیامبر زنده شود و دختر تو را براى خود خواستگارى كند، آیا دخترت را به پیامبر تزویج مى‏كنى؟

هارون گفت: نه تنها تزویج‏ مى‏ كنم بلكه با این وصلت ‏به تمام عرب و عجم افتخار مى ‏كنم.

امام کاظم(علیه السلام) فرمود: ولى این قضیه در مورد من صادق نیست. نه‏ پیامبر(صلی الله علیه و آله) دختر مرا خواستگارى مى‏كند و نه من دخترم را به او تزویج مى‏كنم؛ زیرا من از نسل اویم و این ازدواج حرام است؛ ولى‏ تو از نسل پیامبر نیستى.(4)

4. در روایت دیگری آمده که حضرت امام موسى الكاظم(ع) فرمود: روزى به مجلس هارون الرشيد خليفه ‏ى عباسى وارد شدم. هارون سؤالهايى كرد و من جواب دادم. هارون پرسيد شما چگونه مى ‏گوييد كه پسر پيامبريد در حالى كه پيامبر نسل نداشت. او فقط دختر داشت و نسل انسان از پسر مى ‏ماند نه دختر.

من در جواب سؤال هارون آيه ای از قرآن کریم تلاوت نمودم اینکه خداوند مى‏فرمايد: "و وهبنا له اسحق و يعقوب كلاً هدينا و نوحا هدينا من قبل و من ذريته داود و سليمان و ايوب و يوسف و موسى و هارون و كذلك نجزى المحسنين و زكريا و يحيى و عيسى و الياس كل من الصالحين؛"(5) ما به ابراهيم اسحاق و يعقوب را بخشيديم و همه را هدايت كرديم و نوح را از پيش هدايت كرده بوديم و از نژاد او داود، سليمان، ايوب، يوسف، موسى و هارون را. ما نيكوكاران را چنين پاداش مى‏دهيم. و نيز زكريا يحيى، عيسى و الياس را كه همگى از صالحان هستند»، (6).

به هارون گفتم: اى هارون! پدر عيسى كيست؟ هارون گفت: عيسى پدر ندارد. گفتم: پس چطور عيسى از نسل ابراهيم بشمار رفته است؟! پس بدان كه خداوند عيسى را از طريق مادرش مريم به نسل حضرت ابراهيم ملحق ساخته است. ما هم از طريق مادرمان حضرت فاطمه زهرا از نسل پيامبر اسلام به حساب مى ‏آييم.

بنابراين اولاً: امامان که سيد شمرده مي شوند فقط به اين جهت نيست که فرزندان فاطمه زهرا (س) و به تبع آن فرزندان پيامبر (ص) هستند بلکه اميرالمؤمنين علي عليه السلام هم نسبش به هاشم مي رسد، پس امامان(ع) هم از طرف مادري سيد مي باشند و هم پدري. ثانياً زنى كه از نسل پيامبر است، همه‏ ى فرزندان او نسل پيامبر و سيّد هستند گرچه شوهرش سيّد نباشد و در نتيجه انسان از طريق مادر هم سيادت پيدا مى‏ كند.

موفق باشيد ...

پاورقي______________________________________ _________
    1) تفسير الميزان، عربى، ج 7، ص 261، بحث روائى.
    2) سوره نساء، آيه 23.
    3) جواهر الكلام، ج 16، ص 93، كتاب الخمس، چاپ ايران.
    4) سیره پیشوایان، ص 432 و احتجاج- ترجمه جعفرى، ج‏2، ص 35.
    5) انعام، آیه 84.
    6) الميزان، ج 7، ص 241، عربى، بيروت، چاپ دوم.

هوالحي

مفاتيح الجنان، اين كليدهاي بهشتي كه ثمره ي يك عمر تلاش جناب حاج شيخ عباس قمي (رحمه الله) است را وارد زندگي مان كنيم.

چه تأسف بار است كه آدمي در كنار چشمه ي زلال معارف اهل بيت (ع) كه از طريق دعا و اعمال معنوي (روز و هفته و ماه و سال) بر او وارد شده تشنه و محروم باشد.

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

باتشکرازتوضیحات شما
    سوال بنده این است که مامعمولاذریه رسول خداو فرزندان امیرالمومنین راسادات میدانیم اماشمافرمودیدکه هرکس ازفرزندان هاشم ابن عبدمناف باشدسیداست.

چراهاشم ابن عبدمناف؟دلیل خاصی دارد؟آیامنظوراین است که فرزندان امیه نباشند ؟خب مااگربگوییم فرزندان رسول خداوعلی بنی امیه هم کنارمیروندوسید محسوب نمیشوند

چه لزومی دارد که حتماازنسل هاشم باشند؟

آیة الله العظمی بهجت:

تا رابطه ما با ولیّ امر، امام زمان (عج) قوی نشود، کار ما درست نخواهد شد.

و قوّت رابطه ما با ولیّ امر (عج) هم در اصلاح نفس است.

راه خلاص از گرفتاری ها، منحصر است به دعا کردن در خلوات برای فرج ولیّ عصر (عج)؛

نه دعای همیشگی و لقلقه زبان... بلکه دعای با خلوص و صدق نیّت و همراه با توبه.

7. تشکر

نوشته
    974
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 6 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بر جناب پاسخگوی اعتقادی 10

به نظر می رسد یکسان دانستن بانو مریم و بانو فاطمه زهرا از منظر فرزندانشان درست نباشد. بانو فاطمه زهرا شوهر داشتند ولی بانو مریم نه. اگر پیامبر عیسی از پدری به دنیا می آمدند در آن صورت این قیاس صحیح می بود.
    می توان گفت که امام علی بن ابی طالب از ذریه پیامبر ابراهیم هستند همچنانکه پیامبر اسلام هم از ذریه پیامبر ابراهیم هستند و از این منظر می توان گفت که امامان از ذریه پیامبر ابراهیم هستند ولی نه از ذریه پیامبر اسلام.

9. تشکر

نوشته
    24
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلب حكمت سيادت بني هاشم

نقل قول نوشته اصلی توسط خادمة المهدی نمایش پست
    باتشکرازتوضیحات شما
    سوال بنده این است که مامعمولاذریه رسول خداو فرزندان امیرالمومنین راسادات میدانیم اماشمافرمودیدکه هرکس ازفرزندان هاشم ابن عبدمناف باشدسیداست.

چراهاشم ابن عبدمناف؟دلیل خاصی دارد؟آیامنظوراین است که فرزندان امیه نباشند ؟خب مااگربگوییم فرزندان رسول خداوعلی بنی امیه هم کنارمیروندوسید محسوب نمیشوند

چه لزومی دارد که حتماازنسل هاشم باشند؟
    سلام مجدد

چنانكه گفتيم سیادت یک نوع شرافت معنوی و قراردادي، به معنی بزرگی و عظمت است. خداوند چنین مصلحت دیده که به خاطر عظمت پیامبر اسلام(ص)، اين شرافت را در آباء او تا جد اعلاي ايشان(هاشم بن عبد مناف) و در دودمان آن حضرت (ع) قرار دهد.(1)

با اين وجود گر چه سیادت، به جهت نور وجودی پیامبر تجلی یافته است، اما این در انحصار فرزندان پیامبر (ص) قرار ندارد. بلکه از جهت انتساب به طالب و علی و عقیل و جعفر (فرزندان ابوطالب) و به عباس و حمزه (عموهای پیامبر) نیز مي رسد و حضرت علی(ع) نيز سید بوده، فرزندان او نیز هم از طرف پدر و هم مادر سید هسیتند.

در خصوص بني اميه گفتني است: بني اميه از فرزندان "عبد شمس"؛ برادر "هاشم" (جد دوم پيامبر اكرم (ص)) هستند از اينرو شرافت سيادت، شامل آنها نمي شود.

موفق باشيد ...

پاورقي______________________________________ ___________________
    1) ناصر مکارم شیرازی، پرسش‏ها وپاسخ‏های مذهبی، ج4، ص166؛ استفتائات،ج1، ص706،سؤال1647.

هوالحي

نوشته
    24
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    18 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Lachini نمایش پست

به نظر می رسد یکسان دانستن بانو مریم و بانو فاطمه زهرا از منظر فرزندانشان درست نباشد. بانو فاطمه زهرا شوهر داشتند ولی بانو مریم نه. اگر پیامبر عیسی از پدری به دنیا می آمدند در آن صورت این قیاس صحیح می بود.
    می توان گفت که امام علی بن ابی طالب از ذریه پیامبر ابراهیم هستند همچنانکه پیامبر اسلام هم از ذریه پیامبر ابراهیم هستند و از این منظر می توان گفت که امامان از ذریه پیامبر ابراهیم هستند ولی نه از ذریه پیامبر اسلام.
    با سلام

اين مقايسه، از طريق روايت معصوم (ع)، وارد شده و براي ما حجت است ضمن آنكه روايات و ادله بسياري ثابت مي كند كه تداوم نسل از طريق فرزند دختر هم ثابت است بعبارتي فرزندان دختري سادات هم سيد بحساب مي آيند اما طبق نظر فقها، صرفاً مسائل فقهي سادات شامل آنها نمي شود.

براي اطلاع بيشتر مي توانيد به پست شماره 25 تايپيك زير مراجعه كنيد:

http://www.askdin.com/thread13497-3.html

موفق باشيد ...

ویرایش توسط صفا : ۱۳۹۱/۰۵/۲۹ در ساعت ۱۹:۵۲
    هوالحي

12. تشکر

نوشته
    974
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 6 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

در میان اهل سنتها و بدعتهای امویان هم سید هست. بنده قبلا همکاری داشتم که سنی و سید بود . آیا می دانید نسب اینها به چه کسی می رسد؟

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

خسته نباشید
    ممنونم

پیشنهاد می کنم نوع نگاهتان را در این موارد عوض کنید

سخنی که می گویم در قرآن و همچنین در تاریخ(داستان نوح) بیان شده

فرزند پیامبر بودن ملاک نیست

همه یکسان به وجود می آیند و از ان به بعد است که بین یک مومن و کافر تفاوت دیده می شود

سید بودن یا نبودن اصلا مهم نیست

خود قاسم پسر حضرت محمد را هم بیاورید ملاکی نیست و مهم نیست

مهم تلاش و نوع تفکر و خود فرد است نه خانوداه و اقوامش
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

نوشته
    87
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    11 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

خسته نباشید
    ممنونم
    اجازه بدید از قرآن جوابی را خدمتتون عرض کنم:
    ﴿فَمَنْ حَاجَّكَ فِيهِ مِنْ بَعْدِ مَا جَاءَكَ مِنَ الْعِلْمِ فَقُلْ تَعَالَوْا نَدْعُ أَبْنَاءَنَا وَأَبْنَاءَكُمْ وَنِسَاءَنَا وَنِسَاءَكُمْ وَأَنْفُسَنَا وَأَنْفُسَكُمْ ثُمَّ نَبْتَهِلْ فَنَجْعَلْ لَعْنَتَ اللَّهِ عَلَى الْكَاذِبِينَ﴾(سورهٔ آل‌عمران-آیهٔ ۶۱)
    (پس هر که در این (باره) پس از دانشی که تو را (حاصل) آمده با تو محاجه کند بگو بیایید پسرانمان و پسرانتان و زنانمان و زنانتان و ما خویشان نزدیک و شما خویشان نزدیک خود را فرا خوانیم سپس مباهله کنیم و لعنت‏خدا را بر دروغگویان قرار دهیم.)
    پس از نزول این آیه که به آیه ی مباهله شهرت دارد پیامبر به همراه حضرت علی، حضرت فاطمه، امام حسن(ع) و امام حسین(ع) برای مباهله با مسیحیان آماده شدند
    در این آیه "نِسَاءَنَا" به حضرت فاطمه،"أَنْفُسَنَا" به حضرت علی و "أَبْنَاءَنَا" به امام حسن و امام حسین اشاره می کند
    پس از نظر قرآن نیز حسنین فرزندان رسول خدا هستند و در نتیجه فرزندان ایشان نیز اولاد پیغمبرند

ویرایش توسط d.b : ۱۳۹۱/۰۵/۳۰ در ساعت ۲۲:۵۱
    اگر حجاب ظهورت وجود پست من است
    دعا نمای که بمیرم چرا نمی آیی !!؟؟

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری