جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا نام هیچ خانمی در بین مشاهیر عرفان نیست ؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  68,268 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953

  چرا نام هیچ خانمی در بین مشاهیر عرفان نیست ؟
  بانام و یاد خدا

  عرض سلام و ادب و احترام

  در طی سالهای که در انجمن اخلاق و عرفان فعالیت می کردم . زندگی نامه عرفای بسیاری رو خوندم و در سایت هم نوشتم اما همیشه این سوالم برای من مطرح بوده که چرا نام هیچ خانمی در بین عرفای نامدار ایران به عنوان عارفه فاضله وجود ندارد ؟ ایا کسب مقامات معنوی عرفانی در حد خانمها نیست ؟ یعنی هیچ خانمی تا به حال نتوانسته به درجات والای عرفانی برسه که نام او در تاریخ و در بین عرفای شیعه ثبت بشه ؟

  شما استاد ارجمند دلیل این امر را در چه می بینید ؟  کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 5

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۵/۲۲ در ساعت ۱۴:۴۲

 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با عرض سلام خدمت سرکار محترم جناب فاطمی و همه دوستان و سروران عزیز
  این پندار که در طول تاریخ هیچگاه عرفای نامداری از زنان نداشته ایم پندار صحیحی نیست بلکه در لابلای اسناد و مدارک معتبر تاریخی میتوان به وجود چنین بانوانی یقین پیدا کرد مثلا جناب ابن جوزی در کتاب خود بخشی با عنوان نساءالعابدات دارد که داستان زنان صوفی را آورده است.زنان این عرصه پا به پای مردان فعالیت کرده اند و روزه های طولانی ، شب زنده داری های سخت ، چله نشینی های بی شمار و هر گونه دشواری را برای عرفان تحمل نموده اند. با بررسى نقش زنان در عالم اسلام درمى يابيم كه همواره بانوان شايسته و متعهد بسيارى وجود داشته اند كه در عرصه هاى مختلف فرهنگ و ادب منشأ ثمرات و بركات فراوانى بوده و آثار قابل توجهى از خود به يادگار گذارده اند
  در تاريخ اسلام ، به خصوص مكتب پرارج تشيع نيز زنان فداكار ، عالم و متقى فراوانى وجود داشته اند كه از جمله آنها مىتوان به مادر سيد رضى و سيد مرتضى علم الهدى ، دختر شيخ طوسى و نيز آمنه بيگم دختر ملا محمدتقى مجلسى اشاره نمود .
  همچنین میتوان از بانو مجتهده امین که در روزگاری قریب به ما میزیسته نام برد که از چهار سالگی به فراگرفتن قرآن و از یازده سالگی به تحصیل زبان عربی پرداخت. با اینکه در پانزده سالگی ازدواج کرد، اما هرگز همسرداری و تربیت فرزندان، او را از تحصیل علم باز نداشت. در بیست سالگی به تحصیل فقه و اصول، تفسیر و علم حدیث پرداخت، بزودی به حکمت و فلسفه و درپی آن به عرفان روی آورد. علیرغم تمام مشکلاتی که در آن دوران برای تحصیل بانوان متدیّن وجود داشت، در چهل سالگی به دنبال سالها تلاش شبانه به ‌روزی به اخذ درجه اجتهاد نائل آمد.
  لذا با تحقیق بیشتر در این موضوع معلوم میشود کم نبوده اند شیر زنانی در عرصه های علم و حکمت و عرفان که دارای حالات معنوی بسیار خوشی بوده اند و از خود آثار پر برکتی به جا گذاشته اند.


  ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۱/۰۶/۰۹ در ساعت ۲۱:۵۰


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  البته از یک جهت هم حق با حضرت عالی است چرا که تعداد زنان عارفه در طول تاریخ به مراتب کمتر از تعداد زنان بوده است شاید یکی از مهمترین دلایل این واقعیت این باشد که رسیدن به مقامات عالی عرفانی نیازمند تحصیل در پیشگاه استاد و زانو زدن و طی طریق کردن در تحت اشرافات وی است که فراهم نمودن زمینه این مهم کمتر برای بانوان محقق می شود.


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  845
  مورد تشکر
  2,543 پست
  حضور
  19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  1
  گالری
  0  باتشکرازاستاد
  نظرشخصی بنده این است که علت اینکه عرفای زن درطول تاریخ کم اند این نیست که وجودنداشته اندبلکه علت آن تفاوت مردوزن است.

  مردهای عارف محل رجوع عده زیادی ازمردم بودندوبه علت اینکه مردبودندعده زیادی به آنها مراجعه می کردند.

  اماخانم های عارفه به علت عفت وپاکدامنی خودراازبرخوردبانامحرمان ومردم دورنگه میداشتندوبه همین علت ناشناخته ماندند.

  البته بسیاری ازعرفا چه مردوچه زن درطول تاریخ ناشناخته ماندندچون انسانهای عارف سعی میکنندناشناخته بمانند.

  البته نکته مهم آخراینکه اولیاء الله وعرفارافقط خودخدامیشناسند.چه بسازنی ظاهرامشغول بچه داری وزندگی روزمره باشد ولی

  جزء اولیاء خداوعارف بالله باشد.عرفای واقعی فقط درجهان دیگرشناخته میشوند  آیة الله العظمی بهجت:


  تا رابطه ما با ولیّ امر، امام زمان (عج) قوی نشود، کار ما درست نخواهد شد.  و قوّت رابطه ما با ولیّ امر (عج) هم در اصلاح نفس است.


  راه خلاص از گرفتاری ها، منحصر است به دعا کردن در خلوات برای فرج ولیّ عصر (عج)؛


  نه دعای همیشگی و لقلقه زبان... بلکه دعای با خلوص و صدق نیّت و همراه با توبه. 6. تشکرها 2


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  جمع بندی

  سوال

  چرا نام هیچ خانمی در بین عرفای نامدار ایران به عنوان عارفه فاضله وجود ندارد ؟ ایا کسب مقامات معنوی عرفانی در حد خانمها نیست ؟


  پاسخ  خداوند در قرآن کریم می فرماید: من عمل صالحا من ذكرا و انثی و هو مومن فلنحیینه حیاة طیبه و لنجزینهم اجرهم باحسن ما كانوا یعملون(1)
  یعنی هر كس كار شایسته ای انجام دهد، خواه مرد باشد یا زن، درحالی كه مومن است او را به حیاتی پاك، زنده می داریم؛ و پاداش آنها را به بهترین اعمالی كه انجام می دادند، خواهیم داد.
  از این آیه کریمه دانسته میشود که مقامات معنوی و حیات طیبه اختصاص به مردان ندارد بلکه زنان نیز مانند مردان با انجام اعمال صالح میتوانند به مقامات معنوی راه یابند.
  لذا پیامبر خاتم صلی الله علیه و اله درموارد متعددی به كمال زنان شهادت داده اند چنان كه فرمود: « كمل من الرجال كثیرون كملت من النساء مریم بنت عمران و آسیه امراه فرعون»(2)یعنی همان طوری که بسیاری از مردان به کمال رسیده اند بسیاری از زنان نیز به کمالات راه یافته اند مانند مریم دختر عمران و آسیه همسر فرعون.

  این پندار که در طول تاریخ هیچگاه عرفای نامداری از زنان نداشته ایم پندار صحیحی نیست بلکه در لابلای اسناد و مدارک معتبر تاریخی می توان به وجود چنین بانوانی یقین پیدا کرد.

  مثلا جناب ابن جوزی در کتاب خود بخشی با عنوان نساءالعابدات دارد که داستان زنان صوفی را آورده است.
  زنان این عرصه پا به پای مردان فعالیت کرده اند و روزه های طولانی ، شب زنده داری های سخت ، چله نشینی های بی شمار و هر گونه دشواری را برای عرفان تحمل نموده اند. با بررسى نقش زنان در عالم اسلام درمى يابيم كه همواره بانوان شايسته و متعهد بسيارى وجود داشته اند كه در عرصه هاى مختلف فرهنگ و ادب منشأ ثمرات و بركات فراوانى بوده و آثار قابل توجهى از خود به يادگار گذارده اند
  در تاريخ اسلام ، به خصوص مكتب پرارج تشيع نيز زنان فداكار ، عالم و متقى فراوانى وجود داشته اند كه از جمله آنها مىتوان به مادر سيد رضى و سيد مرتضى علم الهدى ، دختر شيخ طوسى و نيز آمنه بيگم دختر ملا محمدتقى مجلسى اشاره نمود .
  همچنین میتوان از بانو مجتهده امین که در روزگاری قریب به ما می زیسته نام برد که از چهار سالگی به فراگرفتن قرآن و از یازده سالگی به تحصیل زبان عربی پرداخت. با اینکه در پانزده سالگی ازدواج کرد، اما هرگز همسرداری و تربیت فرزندان، او را از تحصیل علم باز نداشت. در بیست سالگی به تحصیل فقه و اصول، تفسیر و علم حدیث پرداخت، بزودی به حکمت و فلسفه و درپی آن به عرفان روی آورد. علی رغم تمام مشکلاتی که در آن دوران برای تحصیل بانوان متدیّن وجود داشت، در چهل سالگی به دنبال سالها تلاش شبانه به ‌روزی به اخذ درجه اجتهاد نائل آمد.
  لذا با تحقیق بیشتر در این موضوع معلوم می شود کم نبوده اند شیر زنانی در عرصه های علم و حکمت و عرفان که دارای حالات معنوی بسیار خوشی بوده اند و از خود آثار پر برکتی به جا گذاشته اند.

  پینوشت:

  1-سوره مباركه نحل / آیه 97
  2-
  محی الدین عربی / فتوحات مكیه / ج 3/ ص 88/عقله مستوفر/ ص46
  ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۴/۰۲/۱۹ در ساعت ۰۴:۲۴

 8. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود