جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: به نظر شما قیوم به چه معناست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۶
  نوشته
  303
  مورد تشکر
  529 پست
  حضور
  22 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  به نظر شما قیوم به چه معناست؟
  عرض سلام

  البقرة : 255 اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لا تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَ لا نَوْمٌ لَهُ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ مَنْ ذَا الَّذي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ ما بَيْنَ أَيْديهِمْ وَ ما خَلْفَهُمْ

  وَ لا يُحيطُونَ بِشَيْ‏ءٍ مِنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِما شاءَ وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ وَ لا يَؤُدُهُ حِفْظُهُما وَ هُوَ الْعَلِيُّ الْعَظيمُ

  آل‏عمران : 2 اللَّهُ لا إِلهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ

  طه : 111 وَ عَنَتِ الْوُجُوهُ لِلْحَيِّ الْقَيُّومِ وَ قَدْ خابَ مَنْ حَمَلَ ظُلْماً

  یکی از صفات خداوند قیوم است.

  به نظر شما قیوم به چه معناست؟


  کارشناس بحث : پاسخگوی قرآنی 4

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۵/۲۶ در ساعت ۱۴:۳۶
  يارب نظر تو برنگردد

 2. تشکرها 3


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  1,426
  مورد تشکر
  3,406 پست
  حضور
  15 روز 7 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و عرض ادب
  «راغب» مي‏گويد: «قيوم» قائم به ذات و نگهدارنده همه‏ چيز و قوام‏بخش موجودات است، چنان كه در آيه ديگر مي‏فرمايد: «الَّذِي أَعْطي كُلَّ شَيٍ خَلْقَهُ‏ثُمَّ هَدي»(طه،50): (خدائي كه آفرينش شايسته هر موجودي را به او داده آنگاه او را (در مسير زندگي) هدايت كرده اسست).
  و در آيه ديگر نيز به قوام‏ بخش بودن خدا اشاره شده است چنان‏كه مي‏فرمايد: «اَفَمَنْ هُوَ قائِمٌ عَلي كُلِّ نَفْسٍ بِما كَسَبَتْ»(رعد، 33): (آيا آن كس كه مراقب اعمال همه انسانهاست...).
  در اين‏جا يادآور مي‏شويم كه «قائم» در اين آيه كه قريب به معني مراقب است، يكي از شؤون قيوم است موجود يكه قائم به ذات و قوام ‏بخش ديگران است همه شؤون اشياء از ايجاد و تربيت و مراقبت بر عهده اوست.
  صدوق مي‏گويد: «قيوم»، «قيام» بر وزن «فيعول» و «فيعال» از جمله «قمت بالشئ» گرفته شده است. اين جمله را موقعي مي‏گويند كه انسان متولي نگهداري و اصلاح و اندازه‏گيري وجود چيزي باشد كه سرپرستي آن بر عهده اوست.
  رازي مي‏گويد: «قيوم» به اين معنا است كه او قائم به ذات است و مقصود از «قيوم» نگهداري و تدبير و تربيت و مراقبت شئ است، بكار بردن واژه «قيام» در اين معنا به خاطر اين است كه قيام به معني ايستادگي است كه ملازم بااستواري مي‏باشد و مسلما تدبير جهان آفرينش بدون استواري امكان‏پذير نيست.
  در آيه ديگر خدا شيوه تدبير خود را چنين بيان مي‏كند: «شَهِدَ اللّهُ أَنَّهُ لا اِلهَ اِلاّ هُوَ وَالمَلائِكَةُ وَ اُولُوا العِلْمِ قائِما بِالقِسْطِ لا اِلهَ اِلاّ هُوَ العَزِيزُ الحَكِيم»(آل عمران، 18): (خدا، فرشتگان و دانشمندان گواهي مي‏دهند كه خدائي جز او نيست، خدائي كه قائم به قسط است و جز او كه خداي قدرتمند و حكيم است خدائي نيست).
  در اين آيه يكي از شؤون قيام به تدبير موجودات اشاره شده و آن اين كه او مواهب خود را به صورت عادلانه ميان موجودات تقسيم مي‏كند و هر چيزي كه شايسته وجود اوست، را به او مي‏بخشد و در آخر آيه دو اسم «عزيز و حكيم» آمده است و اين برهان قيام به قسط خداست، چون قدرتمند و حكيم است، قطعا افعال او عادلانه خواهد بود.
  در اين‏جا نكته‏اي را يادآور مي‏شويم و آن اين كه موجودات امكاني با تمام آثار خود قائم به خدا بوده و از وجود او جلوه و هستي دارند ولي اين به آن معنا نيست كه همه افعال ما فعل مباشري خدا باشد، بلكه بخشي از پديده‏ها فعل مباشري موجودات امكاني است، مثلاً خوردن غذا و هضم آن، در گرو داشتن دهان، و دندان، و گلو و غيره است كه پس از فعل وانفعالات خاص هضم شود اين نوع افعال بدون اين جوارح قابل فرض نيست، قهرا نمي‏توانند فعل مباشري خدا باشند.
  ولي در عين حال همه جهان امكاني نسبت به واجب حالت معني اسمي و حرفي دارد كه اگر از معني اسمي صرف نظر شود، هيچ نوع جلوه‏اي ندارند.
  نكته ديگر اين كه يك رشته از اسماء الهي، اسماء اضافي است مانند خالق، رازق، مبدئ، معيد، محيي، مميت، غفور، رحيم، ودود، و مقصود از اسماء اضافي اسمهائي است كه از خارج از ذات خدا، نيز حكايت مي‏كند مثلاً خالق علاوه بر اين كه بر ذات حق دلالت دارد بر غير او(مخلوق) نيز دلالت مي‏كند و همچنين است ديگر اسمهاي اضافي، ولي همه آنها تحت اسم واحدي به نام «قيوم» قرار دارند.

  به نظر شما قیوم به چه معناست؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن


 4. تشکرها 3


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  1,531
  مورد تشکر
  2,879 پست
  حضور
  21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و تشکر از پاسخگوی محترم و پاسخ جامع ایشان

  قیوم کسی است که به هر موجودی آنچه را که مایه قوام و بقای اوست عنایت کرده است.
  بعبارتی هستی و وجود به ذات او استوارست و هستی دیگران بسته به هستی اوست .
  او غنی باالذات است و باقی فقیران در گاه اویند


 6. تشکرها 2


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,040 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  یکی از صفات خداوند قیوم است. به نظر شما قیوم در قرآن به چه معناست؟ (بقرة/ 255؛ آل‏ عمران/ 2؛ طه/ 111)


  پاسخ:
  قیوم کسی است که به هر موجودی آنچه را که مایه قوام و بقای اوست عنایت کرده است. به عبارتی هستی و وجود به ذات او استوارست و هستی دیگران بسته به هستی اوست. او غنی باالذات است و باقی فقیران در گاه اویند.

  صاحب «مفردات راغب» می گويد: «قيوم» قائم به ذات و نگهدارنده همه‏ چيز و قوام ‏بخش موجودات است، چنان كه در آيه ديگر می ‏فرمايد: «الَّذِي أَعْطي كُلَّ شَيٍ خَلْقَهُ‏ ثُمَّ هَدي»؛ خدائی كه آفرينش شايسته هر موجودی را به او داده آن گاه او را (در مسير زندگی) هدايت كرده است.(1)
  و در آيه ديگر نيز به قوام‏ بخش بودن خدا اشاره شده است چنان‏ كه می فرمايد: «اَفَمَنْ هُوَ قائِمٌ عَلي كُلِّ نَفْسٍ بِما كَسَبَتْ»؛ آيا آن كس كه مراقب اعمال همه انسان هاست.(2)
  در اين‏جا يادآور می شويم كه «قائم» در اين آيه كه قريب به معنی مراقب است، يكی از شؤون قيوم است موجودي كه قائم به ذات و قوام ‏بخش ديگران است همه شؤون اشياء از ايجاد و تربيت و مراقبت بر عهده اوست.

  شیخ صدوق می گويد: «قيوم»، «قيام» بر وزن «فيعول» و «فيعال» از جمله «قمت بالشئ» گرفته شده است. اين جمله را موقعی می گويند كه انسان متولی نگهداری و اصلاح و اندازه‏گيری وجود چيزی باشد كه سرپرستی آن بر عهده اوست.
  فخر رازی می گويد: «قيوم» به اين معنا است كه او قائم به ذات است و مقصود از «قيوم» نگهداری و تدبير و تربيت و مراقبت شئ است، بكار بردن واژه «قيام» در اين معنا به خاطر اين است كه قيام به معنی ايستادگی است كه ملازم با استواری می ‏باشد و مسلما تدبير جهان آفرينش بدون استواری امكان ‏پذير نيست.

  در آيه ديگر خدا شيوه تدبير خود را چنين بيان مي ‏كند: «شَهِدَ اللّهُ أَنَّهُ لا اِلهَ اِلاّ هُوَ وَالمَلائِكَةُ وَ اُولُوا العِلْمِ قائِما بِالقِسْطِ لا اِلهَ اِلاّ هُوَ العَزِيزُ الحَكِيم»؛ خدا، فرشتگان و دانشمندان گواهی می ‏دهند كه خدائي جز او نيست، خدائی كه قائم به قسط است و جز او كه خدای قدرتمند و حكيم است خدائی نيست.(3)

  در اين آيه يكی از شؤون قيام به تدبير موجودات اشاره شده و آن اين كه او مواهب خود را به صورت عادلانه ميان موجودات تقسيم می كند و هر چيزي كه شايسته وجود اوست، را به او می بخشد و در آخر آيه دو اسم «عزيز و حكيم» آمده است و اين برهان قيام به قسط خداست، چون قدرتمند و حكيم است، قطعا افعال او عادلانه خواهد بود.

  ________
  (1) طه/ 50.
  (2) رعد/ 33.
  (3) آل عمران/ 18.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۱۰/۲۳ در ساعت ۱۸:۳۶ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 8. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود