جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا باید زمین دچار را فساد و تباهی بگیرد تا امام (ع)ظهور کند ؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۰
  نوشته
  367
  صلوات
  60
  تعداد دلنوشته
  3
  مورد تشکر
  927 پست
  حضور
  20 روز 21 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  114
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چرا باید زمین دچار را فساد و تباهی بگیرد تا امام (ع)ظهور کند ؟
  سلام و خسته نباشید

  چرا باید برای ظهور منجی اخر الزمان به عقیده برخی و شاید هم همه ،فساد بر روی زمین همه گیر شود تا امام زمان ع ظهور کند و جوامع را از فساد و تباهی نجات دهد ؟

  ایا همچین فرضیه ای صحیح است ؟
  متشکرم  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 13

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۵/۲۶ در ساعت ۱۷:۲۳
  امان از لحظه غفلت که شاهدم هستی


  *****
  این جهان کوه‌است و فعل ما نـــدا

  باز گردد ایـــــن نـــداها را صــدا
 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  394
  مورد تشکر
  1,637 پست
  حضور
  15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با عرض سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات
  در ابتدا توضيحي پيرامون علائم و شرايط ظهور امام زمان (عج) داده مي شود تا فرق بين علائم و شرايط ظهور امام زمان (عج) روشن گردد.
  علائم ظهور امام زمان (عج) با حوادث طبيعي، رويدادهاي اجتماعي و تحولات سياسي بسياري همراه است كه همه، نشان از آماده شدن جهان براي ورود به عصري جديد و آغاز دوراني سرنوشت ساز از حيات كره زمين دارند، از مجموع اين حوادث، رويدادها و تحولات كه پيش از ظهور و يا همزمان با آن واقع مي شوند تعبير به نشانه ها و يا علائم ظهور مي شود ويژگي اين حوادث اين است كه هيچ نقشي در تحقق ظهور ندارند و تنها گزارش گر نزديك شدن ظهور هستند مانند پر شدن زمین از ظلم و جور.
  شرايط ظهور امام زمان (عج)پديده هايي هستند كه در تحقق ظهور تاثير مستقيم دارند به گونه اي كه اگر اين پديده ها رخ ندهند ظهور نيز رخ نخواهد داد دو مورد از مهم ترين آن ها بدين قرارند:
  1ـ يكي از شرايطي كه براي ظهور حضرت امام زمان (عج) لازم است آمادگي فكري و روحي جامعه براي پذيرش حكومت جهاني است.يعني جامعه بشري به اين حد از بلوغ و رشد برسد كه متوجه اين حقيقت بشود كه جامعه بشريت بدون رهبري يك انسان معصوم و كامل قادر به پيمودن مسير كمال و رسيدن به قله سعادت نيست بنابراين باير چشم انتظاربا و آماده حضور او بشود
  2- يكي از شرايط ظهور حضرت حجت، به حد نصاب رسيدن وجمع شدن ياران حضرت مي باشد ياراني كه حضرت بتواند به كمك آن ها حكومت واحد جهاني خود را مديريت نمايد.
  اینطور به نظر می آمد که حضرتعالی در سوالتان پر شدن زمین از ظلم و جور را از شرایط ظهور انگاشته اید به همین خاطر لازم دانستم که توضیحی پیرامون این قضیه بدهم.
  اما در مورد ادامه سوالتان:
  امير مؤمنان علي بن ابيطالب ـ عليه السّلام ـ مي فرمايند «يملأ الارض عدلا و قسطا كما ملئت جورا و ظلما» آن حضرت دنيا را از عدل و داد پر مي كند هم چنان كه از ظلم و ستم پر شده بود. يعني بعد از پر شدن دنيا از ظلم و ستم، آن حضرت قيام مي نمايد. لذا حضرت امام علي ع يكي از نشانه هاي ظهور را با عنوان مٌلئت جورا و ظلما، ذكر كرده اند و «ملئت» از ريشه ملأ است.
  ملأ در لغت يعني جماعت زيادي از مردم كه هيبت آن ها و هيأت آن ها، چشم و قلب را پر مي كنند، وقتي انسان چشم مي اندازد، به هر جا مي نگرد جماعت و انسان ها را مي بيند و آن قدر زياد هستند كه قلب از هيبت آن ها پر مي شود گويا اين كه به چيز ديگري نمي تواند فكر نمايد.
  «ملئت ظلما و جورا» يعني جهان هستي پر از ظلم و جور گشته، به گونه اي كه انسان هر جا پاي مي گذارد آثار ظلم و ستم را مي بيند.
  البته، اين نكته نبايد فراموش گردد كه در حديث آمده كه «زمين » پر از ستم مي شود، اين جمله معنايش اين نيست كه همه ظالم باشند، بلكه انسان هاي مؤمن و وارسته هم وجود دارند.
  چون در مقابل ظالم، مظلوم است، وقتي كه عالم پر از ظلم باشد، يعني عده اي ظلم مي كنند و عده ديگري مظلوم هستند. و مظلومين چند دسته اند، عده اي در دين حق هستند و خواهان عدالت. و براي اعتلاي اسلام و حقيقت تلاش و جهاد مي نمايند و به همين دليل هم مورد ظلم واقع مي شوند. و عده اي هم مستضعف فكري هستند كه دين حق را هم نشناخته اند و از سوي ديگر مورد استعمار واقع شده اند و به آن ها ظلم مي شود.
  در واقع ظلم و ستم زياد مقدمه اى است تا مردم بيدار شوند خودشان را متحول كنند ظلم پذيرى و بى تفاوتى نسبت به ساختار سياسى نظام را به ظلم ستيزى، جديت، اهتمام به مسايل سياسى و فعاليت اجتماعى تبديل كنند تا آنگاه با دست آنان و با خواست آنان و با هدايت معصوم (ع) خانه ظلم ويران شود، يعنى منجى زمانى ظهور خواهد كرد كه مردم از هر نظام غير الهى ديگر مستأصل و مأيوس شوند و با تحول درونى خود از يك طرف، چشم اميد به امداد الهى از طرف ديگر داشته باشند لذا خداى تعالى مى فرمايد: «ان الله لايغير ما بقوم حتى يغيروا ما بأنفسهم»
  مادامى كه مردم روحيه قوم بنى اسرائيل را داشته باشند كه همه كارها را خدا درست كند و خود به انتظار بنشينند تا پس از پيروزى، تلاش سالم كنند هرگز چنين چيزى نخواهد شد
  و اما اينكه در روايات آمده است كه موقع ظهور ظلم و فساد همه جا را فرا گرفته است و حضرت با قيام خود همه جا را اصلاح مى كند و زمين را از عدل پر مى كند، اين سخن به اين معنى نيست كه ما خود را اصلاح نكنيم تا ظلم همه جا را فرا گيرد و او ظهور كند. بلكه اين سخن به اين معنى است كه قبل از ظهور حضرت ظلم غالب خواهد بود. و چنانچه الان در جهان ظلم غالب است .
  در طول تاريخ غيبت به ويژه در قرون اخير نوعى تفكر آسايش طلبانه در برخى پديد آمده و آنان بهانه‏اى مى‏طلبند تا از زير بار مسئوليت شانه خالى كنند حال چه بهتر كه اين بهانه رنگ دينى داشته باشد.
  از جمله اين موارد آن است كه ما نبايستى با ظلم مبارزه كنيم زيرا ظهور امام زمان به تأخير مى‏افتد و حتى برخى پنداشته‏اند كه بايد به ظلم و فساد نيز كمك كرد و در گسترش آن كوشيد تا اسباب ظهور بيشتر فراهم شود؟
  اين تفكر ناشى از عدم شناخت مسئوليت و نشناختن دين الهى و برداشت غلط از موضوع ظهور است.
  اولًا اين تعبير كه «جهان را پر از عدل و داد خواهد كرد، پس از آن كه از ظلم و جور پر شده است» يك بيان و تعبير كنايى است كه نشانگر شدت ظلم و فراگيرى آن است و بدين معنا نيست كه همه‏ى انسان‏ها در آن زمان ظالم و فاسدند. مانند اين تعبير كه مى‏گوييم «فلان‏كار، با هزار مشكل مواجه است» كنايه از اين كه مشكلات متعددى فراروى تحقق آن عمل است.
  در آن دوران، انسان‏هاى صالح نيز وجود دارند كه قرآن كريم به آنان وعده داده است كه وارث حكومت زمين خواهند شد و مگر كسانى جز همين انسان‏هاى خودساخته و صالح، ياوران حضرت مهدى (عج) خواهند بود؟ و اساسا زمينه و بستر پذيرش قيام و انقلاب جهانى حضرت مهدى (عج) به ستوه آمدن توده‏هاى مردم از ظلم و فساد و تباهى است. بر اين اساس مى‏توان گفت ظلم و جور مورد نظر در روايات، به صورت عمده، متوجه به حكومت‏ها و طبقه‏ى حاكم كه قدرت و ثروت را در دست دارند، مى‏باشد.
  ثانيا رواياتى كه دلالت بر پر شدن جهان از ظلم و ستم دارد، در حقيقت خبر از وضعيت و شرايط جهان در آن دوران مى‏دهد. اخبار از يك واقعيتى است، كه رخ خواهد داد نه اين كه وظيفه شرعى ما را بيان كند، به اين معنا كه ما موظفيم چنين شرايطى را ايجاد كنيم و كمك كنيم جهان پر از ظلم و فساد شود. اخبار اين روايات از وضعيت جهان، منافاتى با مسؤوليت‏هاى فردى و اجتماعى ما در جهت اصلاح فرد و جامعه ندارد. وظيفه انسان، حركت در مسير كمال است كه جز در پرتو عمل به وظايف و اصلاح خود و جامعه ميسر نخواهد بود و وعده آمدن مهدى موعود نيز در راستاى همين سير به سوى كمال و اصلاح فرد و جامعه است.
  مهدى موعود مى‏آيد تا بستر را براى اين حركت و سير كمالى مهياتر كند. او مى‏آيد تا انسان‏ها، فارغ از ظلم ستمگران و فساد افسادگران، مسير كمال و اصلاح خود و معرفت حضرت حق و رسيدن به سعادت را بپيمايند.
  ثالثا به طور كلى، هيچ گاه يك آموزه‏ى دين نمى‏تواند نافى و تعطيل‏كننده ساير اركان و اساس دين باشد. اگر به فرض به چنين موردى برخورديم، خود دليل بر بطلان آن و عدم استناد آن آموزه به دين خواهد بود.
  به عنوان مثال يكى از اركان دين، توحيد است، معنا ندارد كه آموزه‏اى از دين، شرك را تأييد و به آن دستور دهد.
  با توجه به اصل فوق، رواياتى كه صرفا اخبار از يك امر تكوينى است يعنى خبر از شرايط و اوضاع جهان قبل از ظهور مى‏دهد، نمى‏تواند مؤيد و مروج فساد و ظلم باشد.
  اساسا روح دين و تمام آموزه‏هاى دين، براى برچيدن فساد و تباهى و رساندن انسان به اوج كمال است. دين براى اصلاح
  فرد و جامعه آمده است. بنابراين چنين برداشتى از روايات فوق برداشتى كاملًا نادرست و منافى با حقيقت دين و ارسال رسل است. 3. تشکر


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  3,490
  مورد تشکر
  13,491 پست
  حضور
  48 روز 11 ساعت 19 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  یکی از شرایط مهم ظهور آمادگی جهانیان برای پذیرش حکومت جهانی است بدین معنا که جامعه بشری از وضع موجود منزجر بشود و از عمق جان خواهان دگرگونی آن گردد، به گونه‌ای که اگر مصلح کل، حضرت مهدی(عج) ظهور کند، با پذیرش مردمی روبرو گردد.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود