جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عملی که در این دنیا انجام می دهیم آثارش در این دنیا معلوم می شود؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۶
  نوشته
  303
  مورد تشکر
  529 پست
  حضور
  22 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  عملی که در این دنیا انجام می دهیم آثارش در این دنیا معلوم می شود؟
  سلام
  عملی که در این دنیا انجام می دهیم آثارش در این دنیا معلوم می شود یا فقطدر آخرت معلوم می شود؟
  ممنونم


  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 10

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۵/۲۶ در ساعت ۱۷:۲۹
  يارب نظر تو برنگردد

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  24
  مورد تشکر
  57 پست
  حضور
  18 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  پرسش:
  عملی که در این دنیا انجام می دهیم آثارش در این دنیا معلوم می شود یا فقط در آخرت معلوم می شود؟  پاسخ:
  با سلام و تشكر از سؤال خوبتان

  در پاسخ به سؤال شما گفتني است:

  اولاً؛ بسياري از گناهان، داراي آثار وضعي هستند و نتيجه ي برخي گناهان در همين دنيا خود را عيان مي كند. خداوند نظام هستي را به گونه‏ اي خلق و تدبير نموده كه نسبت به نيك و بد كردار انسان واكنش و عكس ‏العمل نشان مي‏دهد. اين اختصاص به آخرت ندارد؛ بلكه در همين دنيا نيز جاري است. و اين امر هم نشانه ي حكمت الهي است و هم نشانه ي رحمت. خداوند در آيات قرآن مي فرمايد: وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ اَلْقُرى‏ آمَنُوا وَ اِتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ اَلسَّماءِ وَ اَلْأَرْض؛ اگر آدمیان پارسایى پیشه مى ‏ساختند، هماره نعمت‏ها و برکات را از آسمان و زمین برایشان فرو مى ‏ریختیم‏.(1) بنابر اين رفتار نيك و بد ادمي، بعبارتي تقوا و گناه پيشه گي، در نحوه ي شكل گيري زندگي انسان در دنيا و آخرت مؤثر است.

  ثانياً؛ بسیاری از گناهان، اثرات وضعی ناگواری در همین جهان برای ارتکاب کننده بوجود می‏آورد؛ مثلاً شرابخواری علاوه بر اینکه زیانهای اجتماعی ببار می‏آورد صدمه‏ هایی جبران ناپذير بر روح و روان و جسم شرابخوار وارد می‏ سازد. شرابخواری موجب اختلال اعصاب و تصلّب شرائین و ناراحتی های کبدی می‏گردد. فحشاء نيز ممکن است بيماري هايي نظير سوزاک و سفلیس تولید کند. و ...(2)

  ثالثاً؛ اينكه قرآن مى فرمايد: ظهر الفساد فى البر والبحر بما كسبت اءيدى الناس(3) گواه بر آنست كه رفتار و آثار نيك و بد عملكرد آدمي در همين دنيا نه بصورت محدود بلكه بسيار گسترده خود را عيان مي كند همه ي جهان را شامل مي شود و لذا اين آيه انسان را به عنوان مسئول فساد در جهان معرفى مى كند و او را نسبت به بلاهاى خشكى و دريا مجرم مى داند زيرا حيوانات در خشكي و ماهى ها و حيوانات دريائى را عامل فساد در خشكي و دريا معرفي نمي كند، بلكه مى فرمايد: بما كسبت ايدى الناس . يعنى حوزه تاءثيرگذارى جرم انسان بحدى وسيع است كه موجب انواع بلاهاى دريايى و خشكى نظير قطع باران، زلزله، سيل، شيوع امراض، فقر و قحطى، فاسد شدن محيط زيست و امثال آن مى گردد، انحراف انسان از صراط مستقيم ((ايمان و تقوى )) و زياده روى او بحدي عميق است كه همه نظام طبيعت را مختل نموده و سبب بروز همه قسم بلايا مى گردد.

  در آيه ديگرى نيز همه گرفتارى ها و بلايا را محصول عملكرد انسان بيان كرده است مى فرمايد: و ما اءصبكم من مصيبة فبما كسبت اءيديكم و يعفوا عن كثير.(4) مراد از مصيبت در اين جا همه ي بلايا و مصائب طبيعى، گرفتاري هاي معنوي از جمله: فساد اخلاق، اختلالات اجتماعى، رشد حسادتها و كينه ها و قساوت ها و... را شامل مي شود. بنابراين با توجه به آنچه اشاره شد از نگاه قرآن نقش انسان در پيدايش و نزول بلايا، نقش كليدى است و نوع رفتار انسان در همه پديده ها از جمله در نظام اجتماعى تاثير مستقيم دارد كه هر مثبت و منفى در جامعه را بايد در نوع رفتار مردم جستجو كرد.

  خداوند در آيه اي ديگر از قرآن كريم مي فرمايد: نتيجه ي اعراض از ياد خدا را تنگي معيشت، فقدان آرامش و محروميت هاي مادي و معنوي در دنيا و در نهايت كوري در قيامت بيان مي كند.
  (5)

  رابعاً؛ در نقطه مقابل اعمال و رفتاري كه موجب گرفتاري و بلايا و عذاب هاي روحي و جسماني انسان در همين دنيا مي شود مي توان به مصاديقي كه موجب بركت و وسعت، راحتي و آسايش و سلامتي روح و جسم مي شوند اشاره نمود:

  خداوند در آياتي از قرآن، نتيجه تقوا و پرهيزكاري را خروج از بن بست و گرفتاري ها،(6) افزايش رزق و روزي(7) و دارا شدن قدرت تشخيص و فرقان، كفاره گناهان و بخشش و غفران الهي(8) ياد مي كند.

  روايات در باب نتيجه و آثار تقوا و پرهيزكاري در دنيا بسيار است كه در اين مجال تنها به چند نمونه اشاره مي كنيم:

  رسول اکرم(ص) در فضيلت روزه مي فرمايند: "روزه بگيريد تا سالم شويد." ؛ امام سجاد(ع) نيز فرمودند:"حج و عمره بجا اوريد تا بدنهاي شما سالم گردد." همچنين مردي خدمت حضرت رسول (ص) رسيد و اظهار داشت: دوست دارم ثروتمند شوم و وسعتي در زندگيم پيدا شود، آن حضرت فرمود: هميشه با طهارت باش تا روزي ات زياد شود. مضافاً اينكه برخی اعمال، باعث بركت و طول عمر انسان می شود مثل صله رحم و صدقه.

  نكته اي كه در پايان لازم بذكر است اينكه؛ عذابي كه انسان در آخرت دريافت مي كند امر تازه اي نيست بلكه جلوه ي حقيقي همان عذابهايي است كه در دنيا با اعمال و رفتار خود با آنها مواجهه بوده، اما بدليل اشتغال به غفلتها و سرگرمي هاي كاذب دنيوي، عمق عذابها را درك نمي كرده است.
  در حالي كه اگر با نگاه معرفتي به مسايل نگاه شود، احساس تنگي و پوچي در زندگي، افسردگي روحي و رواني، حرص و ولع نسبت به امور دنيوي و نبود روحيه قناعت و سيري در دنيا، حسادت به بندگان ديگر خدا و احساس دشمني نسبت به آنها، نبود حس محبت و دوستي نسبت به بندگان، همه وهمه مصاديق عذابهايي است كه با كرده‌هاي خود، گرفتار آن مي‌شويم.

  بنابر آنچه گذشت: اعمال و رفتار انسان اعم از نيك و بد در چگونگي زندگي انسان در همين دنيا تأثير مستقيم دارند و بعبارت قرآني همه قبض و بسط ها، گرفتاري و گشايش، سختي و راحتي ها نتيجه عملكرد خود انسان است. "فبما كسبت ايديكم".(9) اما نتيجه واقعي و حقيقي رفتار و كردار انسان پس از مرگ، (در برزخ و قيامت) با برداشته شدن پرده ها و حجابهاي غفلت براي انسان نمايان مي شود.

  موفق باشيد ...

  پاورقي______________________________________ __
  1) اعراف/ آیه 96.
  2) ر.ك: پايگاه پرسمان دانشجويي، آثار وضعي اعمال، با كمي تغيير.
  3) روم / آيه 41.
  4)
  شورى / آيه 30.
  5) طه/ 124. "وَمَنْ أَعْرَضَ عَن ذِكْرِي فَإِنَّ لَهُ مَعِيشَةً ضَنكًا وَنَحْشُرُهُ يَوْمَ الْقِيَامَةِ أَعْمَى" و هر کس که از ياد من اعراض کند ، زندگيش تنگ شود و در روز قيامت نابينا محشورش سازيم. ر.ك: تفسير نور، ذيل آيه شريفه.
  6) طلاق/ آيه ي 2، وَمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجْعَل لَّهُ مَخْرَجًا، هر که از خدا بترسد، برای او راهی برای بيرون شدن قرار خواهد داد.
  7) طلاق/ آيه 3، وَ يَرْزُقْهُ مِنْ حَيْثُ لَا يَحْتَسِبُ، و از جايی که گمانش را ندارد روزی اش می دهد.
  8) انفال، آيه 29 ، يِا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ يَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَاناً وَيُكَفِّرْ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ، ای کسانی که ايمان آورده ايد ، اگر از خدا بترسيد ميان شما و کافران فرقهايی نهد و گناهانتان را بزدايد و شما را بيامرزد.
  9) شوري/ آيه 30.


  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۵/۱۰/۰۸ در ساعت ۲۰:۳۷ دلیل: حذف نقل قول پرسشگر
  هوالحي

  مفاتيح الجنان، اين كليدهاي بهشتي كه ثمره ي يك عمر تلاش جناب حاج شيخ عباس قمي (رحمه الله) است را وارد زندگي مان كنيم.


  چه تأسف بار است كه آدمي در كنار چشمه ي زلال معارف اهل بيت (ع) كه از طريق دعا و اعمال معنوي (روز و هفته و ماه و سال) بر او وارد شده تشنه و محروم باشد.

  خدايا تو دلهاي ما را به زلال چشمه سارهاي معارف اهل بيت (ع) متصل بفرما. آمين


 4. تشکرها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود