جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سئوالاتي پيرامون دوران نامزدي

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  نوشته
  82
  مورد تشکر
  160 پست
  حضور
  10 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  سئوالاتي پيرامون دوران نامزدي
  آيا قوانين اسلام دوران نامزدي را تأييد مي كند؟ دوران نامزدي از كي بوجود آمد؟


  کارشناس بحث : پاسخگوی احکام 1

  ویرایش توسط جان بركف : ۱۳۹۲/۱۰/۰۳ در ساعت ۱۷:۴۸


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,095
  مورد تشکر
  4,067 پست
  حضور
  3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  33
  آپلود
  3
  گالری
  17

  آيا قوانين اسلام دوران نامزدي را تأييد مي كند؟
  نقل قول نوشته اصلی توسط geologist نمایش پست
  آيا قوانين اسلام دوران نامزدي را تأييد مي كند؟ دوران نامزدي از كي بوجود آمد؟
  به نام خدا و سلام بر شما. وقت بخیر و پوزش بابت تاخیر در پاسخ. متاسفانه در بین سوالات بزرگواران از پاسخ به این موضوع غافل شده بودم که با یادآوری دوستان متوجه شدم.

  ----------------------------------------------------------------

  سوال شما را از دو دیدگاه می توان بررسی کرد:

  1) نظر اسلام درباره دوران نامزدی از دیدگاه مسائل مربوط به خانواده و ازدواج (بحث های مشاوره ای)
  2) نظر اسلام درباره این موضوع از دیدگاه احکام فقهی

  قاعدتا بررسی دیدگاه اول نیاز به موضوع و کارشناس مربوط به خود را دارد. بنده دو کتاب را برای علاقمندان معرفی می کنم که البته همانطور که عرض شد برای بررسی تخصصی تر موضوع و دسترسی به منابع دقیق تر، به کارشناس مشاوره مراجعه بفرمایید:

  جوانان و انتخاب همسر (علی اکبر مظاهری)
  جوانان و دوران نامزدی (علی اکبر مظاهری)


  دوران نامزدی در بین مردم ما سه تفسیر دارد:

  1) دوران آشنایی پیش از ازدواج (بدون اجرای صیغه عقد)
  2) دوران آشنایی پیش از ازدواج (با اجرای صیغه عقد موقت)
  3) دوران بعد از اجرای صیغه عقد دائم و قبل از عروسی

  ان شاءالله هر سه تفسیر را به طور مختصر بررسی خواهیم کرد. 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,095
  مورد تشکر
  4,067 پست
  حضور
  3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  33
  آپلود
  3
  گالری
  17  یکی از فرهنگ هایی که در بین غالب خانواده ها در مورد ازدواج رواج پیدا کرده است نامزدی است.

  به این صورت که دختر و پسر یک مدتی را با هم باشند تا با اخلاق و روحیات هم آشنا شوند که تازه بعد از این مرحله ببیند که آیا با هم تفاهم و مشترکاتی برای شروع زندگی دارند و یا اینکه اختلاف نظرها شدید است و این رابطه را به هم بزنند.

  حال سوال این است که: آیا اسلام چنین شرایطی را دارد که دختر و پسر بدون اینکه خطبه عقدی خوانده شود با هم ارتباطاتی هرچند کم داشته باشند یا نه؟

  در پاسخ به این سؤال مناسب است نکاتی به عنوان مقدمه برای تبیین بیشتر موضوع بیان شود:

  الف) احکام و قوانین مترقی اسلام طوری تنظیم شده است که اگر به آنها عمل شود، سعادت دنیوی و اخروی را در پی خواهد داشت و انسان را به عالی ترین کمال می رساند. اسلام برای تمام نیازهای انسان، دستور و قانون دارد و حتی برای جزئی ترین مسائل اجتماعی احکام خاصی وضع فرموده است.

  ب) ازدواج و انتخاب همسر از مسائل اساسی زندگی محسوب می شود و شرع مقدس جایگاه ویژه ای به آن قائل شده و دستورات روشنگری در رابطه با آن ارائه نموده است. (احادیث فراوانی که در باب فضیلت ازدواج و تشکیل خانواده مسائل قبل و بعد از آن وجود دارد.)

  ج) یکی از مراحل حساس و سرنوشت ساز زندگی مرحله خواستگاری و گزینش همسر است که برای گزینش همسر و شناخت او چند راه پیشنهاد شده است:

  1. مشورت: تکیه به رأی خود و مشورت نکردن خصوصا در انتخاب همسر برای نوجوانان خطرناک است و ممکن است پشیمانی های غیر قابل جبران به بار آورد.

  2. تحقیق: انسان می تواند با استفاده از واسطه درباره همسر دلخواه خود تحقیق و بررسی کند.

  3. گفتگوی مستقیم برای آشنایی بیشتر و این که اصطلاحا ازدواج با چشم و گوش بسته و اغفال گرانه انجام نشود. یعنی پس از آنکه همه مقدمات ازدواج آماده شد، پسر و دختر می توانند تحت نظارت والدین طبق موازین دینی، یکدیگر را ببینند و با هم صحبت کنند و با گفتگوی مستقیم، بدون احساسات سطحی، خواست و شرایط خود را مطرح نمایند و تفاهم و توافق برقرار گردد.

  و حتی پسر می تواند در صورت نیاز بدون قصد لذت و فقط برای اطلاع از جزئیاتی که بر او مبهم و در عین حال در تصمیم گیری او دخیل است، به صورت و موهای دختر نگاه کند و این کار از نظر شرعی برای کسی که قصد ازدواج دارد اشکال ندارد. (که البته در میزان و کیفیت آن در بین فقها اختلاف نظر و اختلاف تعبیر وجود دارد.)

  د) بعد از انجام تحقیق و مشورت و غیره، پسر می تواند از دختر و خانواده او خواستگاری کند و اگر توافق حاصل شد آن دختر را به عقد شرعی در می آورد و بعد از عقد می توانند مدتی به عنوان نامزد شرعی بمانند و بعدا عروسی عرفی انجام شود.

  این مراحلی که اشاره شد، مورد تأیید شرع، عرف و اخلاق است. 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,095
  مورد تشکر
  4,067 پست
  حضور
  3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
  دریافت
  33
  آپلود
  3
  گالری
  17  نامزدی بدون عقد شرعی:

  اگر فقط به معنای ارتباط در حد گفتگو بین طرفین باشد (بدون هیچ ارتباط دیگر...)، تا وقتی موجب امر حرام و مفسده ای نشود، شرعا حرام نیست، گرچه باز هم نیاز به اطلاع و نظارت والدین دارد تا زمینه ای برای مشکلات بعدی نشود. لذا صحبت کردن معمولی در مورد مسائل زندگی و احوال گرفتن از هم دیگر، در صورتی که همراه با قصد لذت نباشد و خانم هم حجاب کامل داشته باشد، اشکال ندارد.

  به عبارت دیگر:

  تا زمانی که بین طرفین عقد شرعی ازدواج خوانده نشده است، هیچ فرقی با نامحرم های دیگر ندارند با هم بیگانه هستند و لازم است تمام احکام ارتباط بین دو نامحرم را در نگاه، صحبت و ارتباط رعایت کنند.


  نامزدی همراه با عقد شرعی:

  با توضیحات قبلی مشخص شد که در واقع ما در اسلام چیزی به نام نامزدی نداریم. از نظر اسلام زن و شوهر بعد از خواستگاری و خواندن صیغه عقد، همانند یک زن و شوهر رسمی هستند و قبل از آن هیچ تفاوتی با دیگر نامحرم ها ندارند.

  به عبارت دیگر:

  از نظر شرعی پس از خواندن صیغه عقد، دختر و پسر زن و شوهر می شوند و شرعا و قانونا همه پی آمدهای ازدواج بر آن بار می شوند. بنابراین نگاه به یکدیگر، مزاح و شوخی، تماس بدنی حتی ارتباط های زناشویی، شرعا حلال است.

  البته در سنت ما ایرانی ها، خانواده ها عموما نمی پسندند دخترشان پیش از شب عروسی با همسرش ارتباط زناشویی داشته باشد که بررسی این مساله (کوتاه یا طولانی بودن دوران نامزدی قبل از عروسی) و راهکار آن، در حیطه این بخش و بنده نیست و نیاز به طرح موضوع در بخش مشاوره و پاسخگویی کارشناس مربوطه دارد.


  و نکته آخر:

  لازم به ذکر است آنچه در بین مردم به نام صیغه محرمیت شهرت دارد، چیزی جز ازدواج موقت نیست و آن نیز (طبق نظر مشهور مراجع تقلید) شرعا باید به اذن ولی دختر باشد و مهریه و مدت آن حتما مشخص شود.

  همچنین لازم به یادآوری است که اگر برای محرم شدن در دوران نامزدی صیغه موقت خواندند، بعدا که می خواهند عقد دائم بخوانند، حتما باید مدت عقد موقت تمام شده باشد و یا اگر مقداری باقی مانده آن مقدار را شوهر به زن ببخشد و سپس عقد دائم بخوانند. چون بدون رعایت این موضوع، عقد دائم باطل است. (یعنی تا وقتی هنوز در عقد موقت هستند، عقد دائم بخوانند، صحیح نیست.)

  و البته باز هم بررسی این موضوع (عقد موقت قبل از ازدواج) و تحلیل منافع و مضرات آن، نیاز به طرح بحث در بخش مشاوره و پاسخ کارشناس مربوطه دارد.
 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  1
  مورد تشکر
  1 پست
  حضور
  2 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما مراسم دوران نامزدی
  سلام
  در بین ما رسمه که خانواده ی دو طرف (عروس و داماد) در طول عید برای هم هدیه هایی جهت عیدی میبرند که همراه با شادی و یه جورایی جشن میباشد.اما امسال عید که ایام فاطمیه است.
  از نظر احکام شرعی اشکالی دارد که هدیه برای عروس بیاورند اما بدون جشن وشادی باشد؟مرجع تقلید ایت الله سیستانی


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  682
  مورد تشکر
  1,565 پست
  حضور
  16 روز 21 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  2


  با نام و یاد دوست
  سئوالاتي پيرامون دوران نامزدي


  کارشناس بحث: پاسخگوی احکام 3


 7. #7
  سجاد آنلاین نیست. مدیر علمی انجمن فقه و احکام شرعی

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  539
  صلوات
  14
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  2,908 پست
  حضور
  19 روز 9 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط نیایش1 نمایش پست
  سلام
  در بین ما رسمه که خانواده ی دو طرف (عروس و داماد) در طول عید برای هم هدیه هایی جهت عیدی میبرند که همراه با شادی و یه جورایی جشن میباشد.اما امسال عید که ایام فاطمیه است.
  از نظر احکام شرعی اشکالی دارد که هدیه برای عروس بیاورند اما بدون جشن وشادی باشد؟مرجع تقلید ایت الله سیستانی
  با عرض سلام و احترام خدمت حضرت عالی و تشکر از سؤال شما

  هدیه دادن بدون جشن و شادی که هتک حرمت و بی احترامی به ایام فاطمیه تلقی گردد ، مانعی ندارد .

  همیشه سلامت و موفق باشید 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  2,630
  صلوات
  51
  تعداد دلنوشته
  9
  مورد تشکر
  8,130 پست
  حضور
  57 روز 18 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  0
  گالری
  0  درگوشی های مهم و بدرد بخور برای دوران نامزدی
  دوران آشنایی و نامزدی، به عنوان مهم ترین و اولین فصل مشترک زندگی یک زن و مرد، بسیار حائز اهمیت است. در این دوران باید چند مولفه را مدنظر داشت که شاید کمتر کسی به آنها توجه کند یا با جوان دم بخت راجع به آنها به گفت وگو بنشیند. این نکات ساده، اما بسیار مهم آنقدر ارزشمند است که بی توجهی به آنها می تواند آینده زندگی یک زوج جوان را با بحران طلاق مواجه کند. در دوران نامزدی تان این نکات مهم را رعایت کنید تا ازدواج موفقی داشته باشید.

  واقع بین باشید

  نسبت به کل ماجرای آشنایی تان واقع نگر باشید. تا حد امکان، تابع احساسات و هیجانات موقت و گذرای خود نباشید و به شکلی کاملا منطقی با این دوران مواجه شوید و همه جانبه فرد مورد نظرتان را مورد سنجش و شناخت قرار دهید. عشق و دوست داشتن اگر چه برای ازدواج لازم است، اما شرط کافی و تضمین کننده زندگی مشترک موفق نیست. خیالپردازی و رویابافی را به زمانی دیگر موکول کنید، هم اکنون وقت آن است که چشمان را بیناتر و گوش هایتان را شنواتر کنید و به مسائل مهمی از زندگی که گاه فراتر از عشق آتشین است، توجه داشته باشید.

  تعیین تکلیف کنید

  قبل از ازدواج از موضوعات مهم زندگی تان با هم حرف بزنید. شما باید بدانید همسر آینده شما چه انتظاراتی از خود و شما در طول زندگی دارد، در مورد مسائل مهم زندگی به توافق برسید و براحتی از کنار آنها نگذرید. مثلا باید به توافق برسید که قرار است در کدام شهر، خانه یا محله زندگی مشترک خود را آغاز کنید؟ زندگی مستقلی خواهید داشت یا این که با یکی از خانواده ها باید زندگی کنید؟ زمان بچه دار شدنتان چه مدت پس از ازدواج است؟ معاشرت های فامیلی و دوستانه به چه شکل باید باشد؟ و... به شوخی گرفتن یا طفره رفتن از موضوع یا جواب ندادن به سوالات احتمالی خود را جدی بگیرید.

  به احساسات و عواطف خود توجه کنید

  با خود و احساسات تان رودربایستی نداشته باشید. اختلاف و بگومگو، دلخوری و ناراحتی بسیار، خشم و عصبانیت، نداشتن تمایل مثبت یا داشتن حس منفی نسبت به یکدیگر، بهانه تراشی ها و... علائم هشداردهنده ای است که هیچ گاه گذشت زمان ترمیم کننده آنها نخواهد بود و در ادامه آن مسائل و مشکلات در زندگی مشترک با شدت بیشتری بروز خواهد یافت. فراز و نشیب های بسیار دوران نامزدی، پیش مقدمه و نشانه آشکاری است که به شما هشدار می دهد قطعا در زندگی مشترک، زمانی که زیر یک سقف قرار گرفتید، مشکلات شما تشدید خواهد شد. بپذیرید اینجا همان جایی است که باید بایستید، اوضاع و شرایط خود و نامزدتان را دوباره بسنجید و محک بزنید.

  خطوط قرمز رابطه را مشخص کنید

  به هوای غرق شدن در عشق و عاشقی، سکوت پیشه نکنید و از مطالبه حقوق تان صرف نظر ننمایید. زندگی آینده تان را به بهانه کوتاه آمدن و نگفتن خواسته ها، به نازل ترین قیمت به فروش نگذارید. شما و نامزدتان با هم هستید تا دریابید آیا می توانید زندگی سالم و موفقی را با هم رقم بزنید یا خیر؟! پس باید صفات قابل تحمل و غیرقابل تحمل یکدیگر را بشناسید.

  برای کسب این نوع شناخت لازم است خود را برای همدیگر افشا سازید، بی هیچ تعارف و رودربایستی بگویید از چه چیز خوشتان می آید و چه چیز ناخوشایندتان است؛ چه رفتارهایی را می پسندید و از چه رفتارهایی دوری می کنید؛ تمایل دارید همسرتان در زندگی چگونه رفتاری داشته باشد؛ چه رفتارهایی را هرگز در همسرتان نمی پذیرید، میزان و محدوده سازگاری و انطباق خود در زندگی را مشخص کنید و... . محدوده ها و خط قرمز های غیرقابل مذاکره یا حتی غیرقابل چانه زنی را مشخص کنید و به اطلاع فرد مقابل برسانید و تفهیم کنید که اینها خواسته های مهم و غیرقابل اغماض تان در زندگی است.

  رفت و برگشت را جدی بگیرید

  اگر شما به خاطر یک رفتار آزاردهنده از جانب نامزدتان دلخور و ناراحت شدید و او پس از عذرخواهی به شما قول داد که هیچ گاه آن را تکرار نکند، اما بعدها، نه یک بار بلکه چند بار آن را تکرار کرد، لازم است جوانب احتیاط را رعایت کنید. رفتارهای رفت و برگشتی، جزو رفتارهایی است که بسیاری از همسران جوان بابت آن، متحمل آسیب و درد بسیار می شوند و گاه حتی چاره ای جز رها کردن نیست، چون فرد مقابلشان مبتلا به مشکلی است که برطرف کردن آن نیازمند درمان های روان شناختی است.

  حواستان به آزارهای روانی باشد

  اگر در دوره نامزدی حس می کنید افکار و احساساتتان سرکوب می شود و آن طور که باید و شاید در مقابل نامزدتان مجال بروز ندارید، اگر نامزدتان همیشه به فکر تحمیل احساسات و افکار خود به شماست و مدام از شما به طور موجه یا غیرموجه ایرادهای بنی اسرائیلی می گیرد یا شما را آن گونه که هستید، فکر می کنید و رفتار دارید، قبول ندارد و دائما به این فکر است که شما را تغییر داده و مطابق میل خود سازد، بهتر است در مورد ادامه این رابطه، با احتیاط بیشتر گام بردارید.

  اولویت های زندگی اش را بشناسید

  در دوره نامزدی، اولویت های زندگی نامزدتان را مشخص کنید. شما و زندگی مشترک تان در اولویت اول قرار دارید یا حرفه و شغل، خانواده، دوستان، تفریحات و...

  بلوغ یا عدم بلوغ فکری، عاطفی و اجتماعی ازجمله مولفه هایی است که توجه به آن الزامی و ضروری است، شما باید بدانید نامزدتان آنقدر به تکامل و بلوغ رسیده که بتواند همه زندگی اش را کار نداند، رابطه عاطفی بین خود، خانواده و همسرش را مدیریت کند، ارتباطات اجتماعی و معاشرت های خود را بهینه و متعادل سازد؛ اینجاست که می توان گفت فرد به بلوغ زندگی مشترک رسیده یا خیر.

  میزان عمل او را بسنجید

  از حرف تا عمل فرسنگ ها فاصله است. مثلا، اگر نامزد شما خود را فردی معتقد به دین معرفی می کند، ادعای او را مورد محک و سنجش قرار دهید، ادعا داشتن به دین هرگز لزوما به معنای عمل کردن بر طبق دستورات دینی نیست، حتی چه بسا ممکن است تلقی شما از دینداری با تلقی ایشان از این موضوع، کاملا متفاوت باشد یا اگر نامزدتان خود را فردی مستقل و مختار در زندگی معرفی می کند از طریق واگذاری مسئولیت هایی که نیاز به تصمیم گیری دارد، می توانید استقلال فکری و عملی او را بسنجید و ادعای او را در واقعیت مورد توجه و نظر قرار دهید.

  تعهد نامزدتان به شما چقدر است؟

  مسئولیت پذیری و پذیرش تعهد در قبال زندگی خود و دیگری ازجمله مولفه های اساسی و مهم در زندگی همسران است. اگر زن و مرد نسبت به یکدیگر متعهد باشند با تمام وجود سعی می کنند در ایفای وظایف خود کمترین قصور و کوتاهی را داشته و به نیازهای جسمی، روحی و عاطفی همسر خود توجه کرده و پاسخگوی آنها باشند. اگر نامزدتان نسبت به تعهدات مردانه یا زنانه خویش چندان پایبند نیست و هر بار با توسل به طرقی یا بهانه ای از آن سرباز می زند، لازم است مجددا با اتخاذ تدابیری جدید، او را به دعوت به تعهدات نموده، چه بسا برخی از تخلفات از سر ناآگاهی و عدم شناخت است، اما اگر این خصیصه عادت رفتاری نامزدتان باشد بهتر است در مورد ادامه رابطه با نگاهی روشن تر و واقع بینانه تر پیش بروید.

  رازهای زندگی تان را فاش نکنید

  صداقت داشته باشید، اما هرگز صداقت به معنای افشای رازهای شخصی و خانوادگی تان نیست. بازگو کردن برخی مسائل نه تنها برای آینده زندگی شما موثر نیست، بلکه ممکن است ذهن نامزدتان را مشوش کرده و رابطه امروز و فردایتان را با مشکلاتی مواجه کند. اگر ضرورتی برای بیان مطلبی از زندگی تان وجود ندارد هرگز آن را با نامزدتان در میان نگذارید، اما اگر مساله ای است که دانستن یا ندانستن آن در تصمیم همسرتان برای شروع زندگی مشترک نقش دارد لازم است آن را بیان کنید. مثلا اگر هم اکنون از بیماری رنج می برید او را از این مهم آگاه کنید، اما اگر سابقا مبتلا به بیماری بوده اید و الان هیچ اثری از آن نیست لازم به بیان آن نیست.

  عشق، دردناک نیست... ولی خدا نکند هوس کند کمی درد بیاورد... چیزی از آدم باقی نمی‌ماند...


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود