جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شگفتی های قران

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  شگفتی های قران
  (1) پيامبر اكرم صلّي اللَّه عليه و آله فرمود : براي قرآن ظاهري و باطني است ، ظاهر آن حكم و باطن آن علم است. ظاهر آن زيبا و دل ‏انــگــيــز و باطن آن ژرف و عميق است. آن را نجومي ، و بر نجوم آن نجومي است.
  در تفسير عياشي ، ج 1، ص 3 به جاي نجوم ، به معني ستارگان و دسيسه ‏ها ، تخوم به معني مرزها و حدود آمده است.
  شگفتي‏ هاي آن از شماره بيرون است و غرايب و عجايب آن كهنه نمي ‏شود ، در آن چراغ هاي هدايت و مشعل هاي حكمت است ...
  اصول كافي، ج 2، ص 599
  (2( پيامبر اكرم صلّي اللَّه عليه و آله فرمود : قرآن را درست بخوانيد و در جستجوي شگفتي هاي آن باشيد.
  بحار الانوار، ج 92، ص 109
  (3) امام سجاد عليه السّلام فرمود :
  خدايا! بر محمّد و آلش درود فرست ، و چنان قرار ده ... تا فهم شگفتي هاي قرآن را نصيب دل هـــاي مـــــــا گرداني.
  صحيفه ي سجّاديه، دعاي 42
  (4) امام حسين عليه السّلام فرمود : كتاب خداي ، عزّوجل ، داراي چهار بخش است : عبارت ظاهر ، اشاره، لطايف و حقايق.
  عبارت ظاهر براي عوام ، اشارت براي خواص ، لطايف براي اوليا و حقائق براي انبياء است.
  بحار الانوار، ج 92، ص 20


  (5) امام صادق عليه السّلام فرمود : قرآن را تأويلي است كه بعضي از آن آمده و بعضي هنوز نيامده است ، پس چـــون تأويل در زمـــان امـامي از امامان واقع شود ، امام آن زمان ، آن را خواهد دانست.
  بحار الانوار، ج 92، ص 20

 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  850
  مورد تشکر
  3,450 پست
  حضور
  35 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  9

  و شگفتي اعراب جاهليت ازقرآن
  عرب جاهلي از جهاتي درباره قرآن انگشت تعجب به دندان ميگرفت و در حيرت عميق فرو ميرفت و آن جهات عبارتند از:
  1- او با ذوق سرشار خود دريافت كه زيبايي لفظ و شيوايي اسلوب و همآهنگي آيات، كاملا بي سابقه است و سيماي ظاهري آن نه مانند شعر است زيرا فاقد وزن و قافيه است، علاوه بر اين در آن تخيلات شعري وجود ندارد و نه مانند نثر است كه از هر نوع قيد خالي و دور باشد بلكه داراي انسجام و فواصل خاصي است كه او را از دايره نثر معروف بيرون برده است.
  2- قرآن مطالي را عرضه ميدارد كه هيچگاه در قصايد و خطبههاي عرب وجود نداشته است و هرگز به دنبال توصيف خرابه و خانه معشوقه و شوق ديدار دوستان و بيان خصوصيات شتر و اسب نيست و محتويات آن از غزل سرايي و مدح افراد و يا رثا و بيان مصائب اشخاص پيراسته است. درباره زن و عيش و نوش و كوچيدن كاروان و باده و ساغر سخن نميگويد و هرگز بسان شاعران در محدوده خاصي بحث نميكند. اين كتاب درباره خدا و صفات و سرآغاز و سرانجام بشر و زندگي امتهاي ديرينه كه بر اثر طغيان گرفتار خشم الهي گرديدهاند و ... سخن ميگويد:
  3- قرآن با الفاظي زيبا، از معاني كاملا متناسب بدون اينكه لفظ را فداي معني و يا معني را فداي لفظ نمايد، با سبكي كاملا ممتاز و زيبا تعبير ميكند.
  4- هرگاه شاعري و يا نويسندهاي عبارتي ياداستاني را تكرار كند، لطف و زيبايي كلام، بر اثر تكرار از بين ميرود ولي قرآن گاهي با عباراتي فشرده و موجز و گاهي مبسوط و گسترده، از سرگذشت پيامبر يا از صفات مبدأ وخصوصيات معاد به طور مكرر سخن ميگويد و هرگز لطمهاي بر لطافت و زيبايي او وارد نميگردد.
  5- در ميان خطابه خطيبيان و قصايد شعرا گاهي جملهها و ابياتي درخشندگي خاصي پيدا كرده، خودنمايي ميكنند چه از ميان اشعار يك قصيده و يا جملههاي يك خطابه، چند بيت و جملهاي ارزش هنري و شعري دارند و باقيمانده آنها مبتذل و پيش پا افتاده ميباشد. اما قرآن با آن گسترش، تمام آيات آن در سطح عالي و خارق العاده قرار دارد. كافي است كه در اين باره نظري به داستان يوسف كه در سورهاي به طور مبسوط بيان شده است بيفكنيم ميبينيم كه تمام آيات آن در درجه اعلاي فصاحت و بلاغت قرار دارد.
  6- اين كتاب معاني بسيار بزرگ را در قالب الفاظي كوتاه ريخته و به طرز بديعي بيان ميكند كافي است در اين باره آيه الكرسي و آيات آغاز سوره حديد را ملاحظه بنماييم در اين آيه و در آيات آغاز سوره حديد يك جهان حقايق فلسفي و معارف عقلي بيان شده است كه عظمت و گسترش معاني و ايجاز جملهها اعجاب افراد را بر ميانگيزد.
  7- اين كتاب ميكوشد بشر را با آفرينش و اسرار جهان و فضايل اخلاقي و رذايل نفساني و حلال و حرام آشنا سازد و پيوسته ميخواهد كه او را معتقد سازد كه مرگ پايان زندگي نيست. خطيبان و بليغان عرب معاصر تحت تأثير برتري اسلوب و زيبايي ظاهر و شيريني بيان و رسايي تعبير و بداعت و ابتكار معاني و عظمت مفاهيم آن قرار گرفته و حيرت و بهت خاصي بر افكار و انديشههاي آنان سايه افكنده بود و آنچه كه آنان از اعجاب قرآن درك ميكردند همين بود و بس. اگر پس از مرور زمان دانشمندان اسلام به جهات ديگري از اعجاز قرآن پي بردند و اعجاز آن را از جهات مختلفي ثابت نمودهاند، مطلبي است صحيح و استوار ولي اين جهات براي عرب معاصر قرآن مطرح نبوده و عقل و فكر و انديشه آنان به آن نميرسيد.

  مولایم علی فرموند:
  يابُنَىَّ اِصبِر عَلَى الحقِ وَ اِن كانَ مُرّا; اى پسر جان! در راه حق صبور و مقاوم باش گرچه تلخ و رنج آور باشد.
  هرگز گمان مبر زخیال تو غافلم ،گرمانده ام خموش ، خدا داند ودلم.....
  چون عاقبت همه امور با خداست همه چیز را به او واگذار کردم.

 4. تشکرها 2


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جايگاه و عظمت قرآن
  (1) پيامبر صلّي اللَّه عليه و آله فرمود : فضل قرآن بر سخنان ديگر، همچون فضل و برتري خدا بر آفريدگان است.
  بحار الانوار، ج 92، ص 19


  (2) پيامبر اكرم صلّي اللَّه عليه و آله فرمود : قرآن از همه چيز ، جز خدا ، برتر است ، پس هركه قرآن را پاس دارد خدا را پاس داشته است و هــــر كه قرآن را پاس ندارد ، احترام خدا را سبك شمرده است.
  بحار الانوار، ج 92، ص 19


  (3) پيامبر صلّي اللَّه عليه و آله فرمود : سوره‏ هاي بلند به جاي تورات به من داده شده و سوره ‏هاي صدگاني (سوره ‏هـــــاي صـدگــاني : سوره ‏هائي كه صد آيه دارند) به جاي انجيل و سوره ي حمد به جاي زبور ، و سوره ‏هاي مفصّل نيز مايه ي برتري من است كه شصت و هشت ســـوره است و قرآن خود گواه كتاب هاي آسماني و مشرف بر آنها است.
  (اصول كافي، ج 2، ص 601)
  (4) امام سجاد عليه السّلام فرمود : اگر همه ي كساني كه ميان خاور و باخترند بميرند و فقط قرآن با من باشد ، از تنهائي وحشت نمي‏ كنم.
  اصول كافي، ج 2، ص 601
  (5) حضرت امام صادق عليه السّلام فرمود : قرآن عهد نامه ي خداوند است به سوي خلقش ، شايسته است كــه هـر فرد مسلمان به عهد نامه ي خدا نگاه كند و هر روز پنجاه آيه از آن را بخواند.
  اصول كافي، ج 2، ص 601
  (6) امام علي عليه السّلام فرمود : خداوند در كلام خود تجلّي كرده است ، ولي مردم نمي ‏بينند.
  نهج البلاغه، فيض الاسلام، خطبه ي 147
  (7) امام صادق عليه السّلام فرمود : قرآن گفته ي خدا است و كتاب عزيزي است كـه باطل از هيچ طرف به آن راه ندارد ، نازل شــده ‏اي اســت از سوي خداي حكيم و حميد.
  بحارالانوار، ج 92، ص 117

 6. تشکرها 2


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۶
  نوشته
  909
  مورد تشکر
  1,317 پست
  حضور
  1 روز 53 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  2  روايت شده است كه پيامبر سوره «فصّلت» را براى يكى از سركردگان فساد تلاوت مى كرد تا به اين آيات رسيد:


  فَاِنْ اَعْرَضُوا فَقُلْ اَنْذَرْتُكُمْ صاعِقَةً مِثْلَ صاعِقةِ عاد وَثَمُودَ . اِذْ جآءَتْهُمُ الرُّسُلُ مِنْ بَيْنِ اَيْديهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ اَلاَّ تَعْبُدُوا اِلاّ اللهَ قالُوا لَوْ شآءَ رَبُّنا لاََنْزَلَ مَلئِكَةً فَاِنـّا بِمآ اُرْسِلْتُمْ بِه كافِرُونَ . فَاَمّا عادٌ فَاسْتَكْبَرُوا فِى الاَْرْضِ بِغَيْرِ الْحَقِّ وَقالوُامَنْ اَشَدُّ مِنّا قُوَّةً اَوَلَمْ يَرَوْا اَنَّ اللهَ الَّذى خَلَقَهُمْ هُوَ اَشَدُّ مِنْهُمْ قُوَّةً وكانُوا بِاياتِنا يَجْهَدُونَ. فَاَرْسَلْنا عَلَيْهِمْ ريحًا صَرْصَراً فى اَيّام نَحِسات لِنُذيقَهُمْ عَذابَ الخِزْىِ فىِ الحَيوةِ الدُّنْيا وَلَعَذابُ الاخِرَةِ اَخْزى وَهُمْ لايُنْصَرُونَ فصّلت / 13 تا 16.


  پس اگر اعراض كردند، بگو: شما را از صاعقه اى همانند صاعقه اى كه بر عاد و ثمود فرود آمد مى ترسانم . آنگاه كه رسولان پيش و بعد آنها نزدشان آمدند و گفتند كه جز خداى يكتا را مپرستيد، گفتند: اگر پروردگار ما مى خواست فرشتگان را از آسمان نازل مى كرد. ما به آنچه شما بدان مبعوث شده ايد ايمان نمى آوريم. اما قوم عاد، به ناحق در روى زمين گردنكشى كردند و گفتند: چه كسى از ما نيرومندتر است؟ آيا نمى ديدند كه خدايى كه آنها را آفريده است از آنها نيرومندتر است كه آيات ما را انكار مى كردند؟ ما نيز بادى سخت و غرّان در روزهايى شوم به سرشان فرستاديم تا در دنيا عذاب خوارى را به آنها بچشانيم. و عذاب آخرت خوار كننده تر است و كسى به ياريشان برنخيزد.


  آن گاه كه اين بخش بر آن مفسد تلاوت شد، لرزشى شديد سرا پايش را فراگرفت و با پريشانى و خود باختگى پيامبر را سوگند داد كه از تلاوت آيات بازايستد. سپس با حالى دگرگون نزد قوم خود بازگشت، چنان كه ديگر آثار عناد و استكبار در چهره اش پيدا نبود.(1)


  منبع : عبدالحافظ عبد ربّه: بحوث فى قصص القرآن، دار الكتاب اللّبنانى، بيروت، اوّل، 1972، ص 15.
  يارب نظر تو برنگردد!

  گفتم يارب مرا براتي بفرست ... توفان زده ام فلك نجاتي بفرست .. .گفتند كه با زمزمه ي يا مهدي .. .نذر گل نرگس صلواتي بفرست

  تکيه برتقوا ودانش درطريقت كافريست
  راهرو گرصد هنر دارد،توكل بايدش
 8. تشکرها 2


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۸
  نوشته
  2,063
  مورد تشکر
  5,849 پست
  حضور
  7 روز 4 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  127

  لذت تکرار قران
  یکی دیگر از وجوه اعجاز قران کریم ، حلاوت و شیرینی آن است یعنی هر چه تکرار شود از حلاوتش کاسته نمیشود سوره (حمد) را در روز چند بار (10بار فقط برای نمازمان)میخوانیم.
  هر قطعه زیبایی را اگر روزی 10 بار بخوانیم برایمان خسته کننده است ولی تنها قران است که هر چه بخوانیم شیرینی آن سلب نمیشود .این حکایت از نوعی تناسب روح و فطرت بشر واین کلام الهی دارد و انسان چون واقعا کلام خالقش را میشنود ندای غیب و ماورای طبیعت را میشنود.بنابر آنچه گفته شد فرا بشری بودن قران حتی نسبت به شخص پیامبر(ص)به روشنی اثبات میشود...

  کتاب قران شناسی- آقای صالح قنادی
  حالا که رفته ای
  این روزها دلتنگم
  دلتنگم که رفته اند
  آن روزها
  یادت بــــــــــــــــــــخیر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود