جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شهداونماز

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

مطلب شهداونماز

شهداونماز

نماز برای رفتن است نه ماندن (شهید هادی حسن
    )

... نیمه شب عملیات كربلای پنج است. هادی گروهانش را در بلندی كانال‌ها در راه رسیدن به مواضع پیش بینی شده هدایت می‌كند. پیامی از سر ستون به عقب فرستاده می‌شود و از پی ‌اش صدای كف دست‌ها كه برخاك كانال‌ها می‌نشیند به گوش می‌رسد.

مجتبی طاهرخانی كه پیشاپیشم در حرکت است. آرام سرش را بر می‌گرداند و پیام رسیده را در گوشم زمزمه می‌كند:‌ «نمازه».

سرم را بر می‌گردانم و پیام را در گوش نفر بعدی زمزمه میکنم: «نمازه».

بچه‌ها مشغول شده‌اند. همه در حین راه رفتن تیمم می‌كنند و در حین راه رفتن نماز می‌گذارند.
    حتی شیخ علی كه پیش ‌نماز گردانمان است نمی‌ماند و در حین راه رفتن نماز می‌خواند كه اگر اینگونه نبود از راه می‌ماندم. چنانچه عده‌ای ماندند،
    غافل از اینكه نماز برای رفتن است نه ماندن.
    آنها ماندند تا با آب وضو بگیرند و سر فرصت مهرشان را روی زمین بگذارند، اذان و اقامه‌شان را بگویند و با گشادگی خاطر نمازشان را بخوانند ولی وقتی كه سر از سجده برداشتند قافله رفته بود.

دعای سریع الاجابه (شهید حسن توكلی)

هوا هنوز گرگ و میش بود. پس از سپری كردن یك شب سخت عملیاتی، آتش شدید دشمن حكایت از یك پاتك سنگین داشت.
    رزمنده دلاور حسن توكلی كنار من آمد و تیربارش را به من داد گفت:‌با این سر عراقی‌ها را گرم كن تا من نماز بخوانم.

شروع به تیر اندازی كردم و با گوشه‌ی چشم مراقب احوال و خضوع و خشوع او بودم. بر روی خاكریز تیمم كرد و در حالت نشسته به نماز عشق پرداخت. كمی تیراندازی كردم و باز متوجه توكلی شدم
    .

ركعت دوم بود دستهایش را بالا آورده بود قنوت می‌خواند. از شدت گریه شانه‌هایش را كه می‌لرزید بخوبی می‌دیدم. تیراندازی را قطع كردم ببینم چه دعایی می‌خواند،

شنیدم كه می‌گفت: «اللهم ارزقنی شهاده فی سبیلك»
    .

به حال خوشش افسوس خوردم دوباره به دشمن پرداختم. باز نگاهی به توكلی كردم جلوی لباسش خونی بود و به آرامی جوی خون از زیر لباسش روی زمین جاری و او در حال خواندن تشهد و سلام بود.
    منتظر شدم سلام بدهد و به كمكش بروم. در حالیكه می‌گفت: ‌السلام علیكم و رحمه الله و بركاته به حالت سجده بر زمین افتاد
    .

پیكر آغشته به خون این شهید عاشق را كناری خواباندم در حالیكه از این دعای سریع الاجابه متحیر بودم.
    ویرایش توسط خادمة المهدی : ۱۳۹۱/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۹:۳۲

آیة الله العظمی بهجت:

تا رابطه ما با ولیّ امر، امام زمان (عج) قوی نشود، کار ما درست نخواهد شد.

و قوّت رابطه ما با ولیّ امر (عج) هم در اصلاح نفس است.

راه خلاص از گرفتاری ها، منحصر است به دعا کردن در خلوات برای فرج ولیّ عصر (عج)؛

نه دعای همیشگی و لقلقه زبان... بلکه دعای با خلوص و صدق نیّت و همراه با توبه.

2.  

نوشته
    11
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

یاد شهدای آرامشی به انسان می دهد که قابل توصیف نیست بیائید در کارهایمان هرروز یادی از شهدا نمایم مخصوصا مسئولین در برنامه هایشان به یاد شهدا باشند
    ویرایش توسط حاجی بنده رضا : ۱۳۹۱/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۶:۲۶

4. تشکر

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

شهداونماز

شهید شیرودی و نماز

همه از اتوبوسها پیاه شدند. از تمام کشورها آمده بودند؛ آلمان، ژاپن، فرانسه، آمریکا و … آنها خبرنگار بودند. به ایران دعوت شده بودند تا از پیروزیهای رزمندگان اسلام خبر تهیه کنند.
    آنها مشغول جابه جایی بودند که خبری همه‌شان را به هیجان آورد.
    - آقایان خبرنگاران توجه کنند! امروز، بعد از دیدار از چند جبهه مصاحبه‌ای هم با خلبان، علی اکبر شیرودی خواهید داشت.
    همة‌ خبرنگاران می‌دانستند او کیست. نام و آوازة او به گوششان رسیده بود.
    وقتی همه می‌خواستند به دیدار خلبان شیرودی بروند، هر کدام از خبرنگارها شروع کردند به نقل آن چیزهایی که از او می دانستند.
    یکی می گفت: تا به حال، هلی کوپترش چهل بار مورد هدف قرار گرفته و او از همة آنها جان سالم به در برده است …»
    دیگری می‌گفت : تا قبل از جنگ ایران و عراق، رکورد پروازهای عملیاتی در دست خلبانان آمریکایی بود که در جنگ ویتنام شرکت داشتند. ، ولی می‌گویند حالا او در دنیا رکورد دار است و کسی به اندازة او در پروازهای جنگی شرکت نداشته است…»
    دیگری می‌گفت : «‌یک تنه با دو لشکر عراقی که در روزهای اول جنگ وارد کشورمان شده بودند، جنگیده و در یکی از جبهه‌های جنگ، از یک صبح تا شب، ۴۲ تا تک عراقی را به آتش کشیده …»
    خلبان شیرودی در کنار هلیکوپتر جنگی‌اش ایستاده بود و خبرنگاران هر کدام به نوبت از او سؤال می‌کردند. خبرنگاری که از ژاپن آمده بود پرسید:
    «‌شما تا چه هنگام حاضرید بجنگید؟»
    شیرودی خندید. سرش را بالا گرفت و گفت:
    «‌ما برای خاک نمی‌جنگیم، تا هر زمان که اسلام در خطر باشد، … و ما دست در دست مظلومان این کرة خاکی، به جنگ همه نامردها و ظالمین می‌رویم.»
    این را گفت و به راه افتاد.
    خبرنگاران حیران ایستادند. شیرودی آستینهای پیراهنش را بالا زد. چند نفر به زبانهای مختلف، از هم پرسیدند: «‌کجا ! خلبان شیرودی کجا می‌رود؟ هنوز مصاحبه تمام نشده.»
    خلبان شیرودی همان طور که می‌رفت برگشت و لبخندی زد و بلند گفت:
    « نماز !‌دارند اذان می‌گویند…»
    هلیکوپتر نام علی اکبر را در یادها زنده می‌کند.تمام کوههای کردستان علی‌اکبر را به یاد دارند. از همان روزهای اول درگیری او پا به این سرزمین گذاشت.
    خودش می‌گفت‌ :
    «‌تا حالا چهل بار هلیکوپترم را زده‌اند و ۲۰ هزار مأموریت مختلف انجام داده‌ام، » علی‌اکبر شیرودی در اردیبهشت ۱۳۶۰ در یک روز غمگین پا به آسمانها گذاشت و دیگر برنگشت.

آیة الله العظمی بهجت:

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

نمازشهیدبروجردی گره گشای عملیات

بروجردی در سخت ترین شرایط و در مقابله با دشوارترین كارهای جنگ به حبل المتین نماز و دعا چنگ می زد.

سرویس مذهبی افكار نیوز- هرگز نماز شب او ترك نمی شد، به عبادت، عشق می ورزید، با علاقه زیاد در دعای توسل و كمیل شركت می كرد.

یك بار در عملیاتی كه در نزدیكی مهاباد قرار بود انجام شود، فرماندهان به شور نشستند. سرانجام هیچ كس فكرش به جایی قد نداد.

برنامه ها مثل كلاف سر در گم شده بود.

ناگهان بروجردی رو به قبله نشست و با قلبی شكسته و چهره ای غمگین، اما سرشار از امید گفت: «خدایا! می دانی كه ما هیچ كاره ایم و ذهن و فكرمان قاصر و كوچك است.

بی توجه تو هیچ كاری از ما ساخته نیست. خدایا! خودت فرجی حاصل كن و ما را از این سرگشتگی (و سر در گمی و از این حالتی كه نمی دانیم چه كار كنیم) نجات بده

همگی آنها شب خوابیدند و نزدیك صبح با صدای تلاوت قرآن بروجردی بیدار شدند و ایستادند به نماز.

گره كور پس از نماز صبح، توسط بروجردی باز شد.

فردای آن روز بروجردی در قرارگاه حمزه سیدالشهداء(علیه السّلام) در جلسه مشترك فرماندهان ارتش و سپاه، طرح عملیات را توجیه می كند

و توضیح می دهد كه چه كار باید بكنند، كه بعد با استقبال گرم فرماندهان روبرو می شود.

ویرایش توسط خادمة المهدی : ۱۳۹۱/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۹:۱۰

آیة الله العظمی بهجت:

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

شهداونماز

شهیدرجایی واهمیت به نماز

روزي نزديك ظهر به منزل شهيد رجائي رفتم . ظهر، صداي اذان كه شنيده شد ، ايشان از جا برخاستند و براي اقامه نماز آماده شدند .

ايشان را صدا زدند كه : « غذا آماده است و سرد مي شود . اگر اجازه مي فرمائيد ، بياوريم »

شهيد رجائي در همان حال فرمودند :« خير ، بعد از نماز .»

نگاهي به صورت آرام و چهره متبسم شهيد رجائي انداختم .

با لبخند به من گفت :« عهد كرده ام هيچ وقت قبل از نماز ناهار نخورم . اگر هم زماني ناهار را قبل نماز خوردم و نماز را اول وقت نخواندم ، فردايش را روزه بگيرم .»

ايشان هميشه مي فرمودند :« به كار بگوئيد وقت نماز است ، به نماز نگوئييد كار دارم.

آیة الله العظمی بهجت:

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

شهیدنصراصفهانی ونمازجماعت

شهید نصر اصفهانی برای نماز جماعت اهمیت زیادی قایل بود، به ویژه برای نماز صبح.همیشه جزو نخستین کسانی بود که در کوی «شهید فلاحی» برای برپایی نماز صبح حاضر می­شد.

اگر ما هم تنبلی می­کردیم و در نماز صبح حاضر نمی­شدیم، به ما تذکر می­داد. بعد از نماز هم با خودروی شخصی­اش، همکاران را به اداره می­برد.

نمونه جالبی از جماعت ایشان به یاد دارم:

«در بیمارستان بستری و واقعاً لاغر و نحیف بود و روزهای آخر زندگی­اش را سپری می­کرد.

به همراه «سرهنگ براتی» به ملاقات ایشان رفتیم. درست لحظه­ای که رسیدیم، صدای اذان برخاست». به ما گفت: «وقت نماز است، چرا پیش من آمدید؟! چرا به نماز جماعت نرفتید؟!»

و پس از احوالپرسی، ما را به نماز جماعت دعوت کرد.

هرگز نتوانستم خودم را لحظه­ ای به جای او فرض کنم. اگر من در آن حالت بودم، حتی نمی­توانستم از جای خود تکان بخورم؛

اما ایشان مسیر زیادی را برای ادای این فریضه، نماز جماعت، طی می­کرد تا به تکلیف خود عمل کند.

راوی: «سرگرد خلبان هوشنگ یاری »

آیة الله العظمی بهجت:

9. تشکر

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

شهداونماز

عبادت شهیدکاظمی

سال 62 من وشهید محمدرضا کاظمی دانشجوی تربیت معلم بود يم با هم عهد بستیم که به جبهه برویم و تا پایان جنگ بمانیم.

من با شهید کاظمی در واحد عملیات لشکر بودیم شهید کاظمی بعد از مدت کوتاهی مسئول محورهای شناسایی در واحد اطلاعات عملیات شد ،

شناسایی هایی را که می رفت از اطمینان خاصی نزد مسئولین واحد برخوردار بود..

قبل از عملیات والفجر 8 مسئولیت شناسایی واحد اطلاعات عملیات را بر عهده گرفت.

آنچه که بارز بود اطمینان کار شناسایی ایشان بود و محورهای مشکل و سخت را به او واگذار می کردند و در همه شناسا ييها ي خود به خوبی موفق بود.

از جمله خصوصیات اخلاقی خاصی که داشت پایبندی به اعتقادات و رعایت واجبات و مستحبات بود و در با خالق ارتباط زیادی داشت.

پیش نماز می شد وهمه به او اقتدا می کردند . بعد از نماز دعاها و تعقیبات بعد از نماز را بلند می خواند و اشک می ریخت.

شهید کاظمی دعای کمیل را با اخلاص فراوان می خواند و همیشه از ابتدا تا انتهای آن اشک می ریخت عارفی بود که به تعبیر خیلی از دوستانش مراحل سیر و سلوک را پیموده بود وخیلی با خداوند ارتباط برقرار می کرد.

در یکی از مناطق قرار بود پیش نماز شود قبل از اذان شروع به شوخی با دوستان کرد به او گفتم: محمد رضا الان باید پیش نماز شوی از شوخی دست بردارد.

اذان که تمام شد شهید کاظمی نماز را شروع کرد آنچنان با خدا ارتباط معنوی برقرار کرد که اشک از چشمانش جاری شد.

کسانی که می خواهند لذت کافی از عبادت ببرند مقدماتی را برای ارتباط فراهم می آورند به عنوان مثال ساعتی قبل از نماز وضو گرفته و به راز و نیاز مشغول شده و از دنیا دل می برند.

اما شهید کاظمی آنچنان راحت ارتباط برقرار می کرد که حتی پس از شوخی با دوستان می توانست برای نماز مهیا شود و با اخلاص نماز بخواند و ازآن لذت ببرد.

به نقل ازمیراحمدی همرزم شهید

آیة الله العظمی بهجت:

11. تشکرها 2

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

شهداونماز

نمازدربیهوشی

در بيمارستان مشهد بستري بودم و شهيد عبدالحسين ايزدي نيز در اتاق ديگري بود. گاهی به او سر مي‌زدم از ناحيه سر مجروح شده حالش خوب نبود

. يك شب نزديكي اذان صبح مادرش سراسيمه نزد من آمد و گفت:‌عبدالحسين حالش هيچ خوب نيست.

سريعاً بالاي سرش رفتم. او را به نرده هاي تختش بسته بودندكه به زمين پرتاب نشود. گاهي تكان‌هاي شديدي مي‌خورد و سپس بيهوش مي‌افتاد.

پزشك را بالاي سرش آوردم با داروهاي آرام بخش تا حدودي آرام گرفت و بيهوش روي تخت افتاد.

مدتي بعد ناگاه بلند شد و نشست مرا صدا زد و گفت: خاك تيمم بياور.

مردد بودم بياورم يا نه چون بعيد مي‌دانستم وقت و حالش را درست تشخيص بدهد به هر حال آوردم. تيمم كرد و مهر خواست.

مهر را روي زانوي پايش گذاشت. تكبيره‌ الاحرام بست و نماز عشق را بپا داشت.

با حالتي عجيب با خداي خود حرف مي‌زد مترصد بودم سلام نماز را بدهد تا با او صحبت كنم قبول باشد بگويم و از احوال او جويا شوم.

نماز عشق با تكبيرة الاحرام شروع ولي با سلام تمام نمي‌شود در نماز عاشق نزد معشوق مي‌رود.

با دادن سلام نماز در بستر افتاد و به شهادت رسيد.

آیة الله العظمی بهجت:

13. تشکر

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

سجده عشق (شهید ذوالفقار بوربورانی
    (

در جزیره مجنون در عملیات خیبر توفیق شركت داشتم. یك روز عراق از ساعت پنج صبح پاتك زد و شورع كرد به ریختن آتش و تا ظهر هم ادامه داشت.

در اینكه حتماً باید نماز را به جا می‌آوردیم شكی نداشتیم. وقتی نماز را تمام كردیم دیدیم تانك‌ها به ما نزدیك می‌شوند. به سرعت شروع كردیم به آر.پی.جی.زدن.

من و یكی از دوستانم به اسم ذوالفقار بوربورانی در كنار هم بودیم.

بعد از چند لحظه وقتی سرم را به طرف ایشان برگرداندم دیدم به حالت سجده سرش را روی خاك گذاشته است.

در همان حالت گفتم: مگر نمازت را نخوانده‌ای؟

او تكانی نخورد. حرفی هم نزد.

بالای سرش كه رفتم دیدم گلوله دوشگاه درست خورده بود وسط گلویش.

خواستم بلندش كنم اما نگذاشت. می‌خواست در همان حالت سجده به دیدار معبود بشتابد...
    ویرایش توسط گل نرگس : ۱۳۹۱/۰۶/۰۴ در ساعت ۱۳:۲۲ دلیل: حذف تصویر

آیة الله العظمی بهجت:

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

نماز در قایق

تا نزدیكی‌های غروب آفتاب مسیری طولانی را به طور مخفیانه شناسایی كرده بودیم.

موقع مغرب شهید محمدعلی شاهمرادی گفت:‌ می‌خواهم نماز بخوانم
    .

من گفتم: میان مواضع دشمن؛ ممكن است هر لحظه شناسایی شده یا حتی اسیر شویم؛ ولی او بدون اعتنا به حرف من آرام مشغول ساختن وضو شد.

با خودم فكر كردم كه اصلاً جنگ ما به خاطره نماز است. همانگونه كه امام حسین (ع) نیز وسط میدان كربلا در ظهر عاشورا نماز خواند
    .

یك پتو كف قایق پهن كرده به محمد علی اقتدا كردم و همانجا نماز خواندیم.

آیة الله العظمی بهجت:

16. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری