جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پس از مرگ آیا کسی که بهشتی است در همان لحظه به بهشت می رود؟

نوشته
    239
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    14 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پس از مرگ آیا کسی که بهشتی است در همان لحظه به بهشت می رود؟

سلام پس از مرگ آیا کسی که بهشتی است در همان لحظه به بهشت می رود؟ ممنونم

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 4

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۶/۰۵ در ساعت ۰۲:۵۷

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

جمع بندی

پرسش:
    سلام پس از مرگ آیا کسی که بهشتی است در همان لحظه به بهشت می رود؟

پاسخ:
    در آیات و روایات اشاره شده است که مومنین راستین به محض مرگ و جدایی از دنیای مادی وارد بهشت برزخی می شوند.

«الَّذِينَ تَتَوَفَّاهُمُ الْمَلآئِكَةُ طَيِّبِينَ يَقُولُونَ سَلامٌ عَلَيْكُمُ ادْخُلُواْ الْجَنَّةَ بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ»؛ همانها كه فرشتگان (قبض ارواح) روحشان را می گيرند در حالی كه پاک و پاكيزه‏ اند به آنها می گويند سلام بر شما باد، وارد بهشت شويد بخاطر اعمالی كه انجام می داديد.(1)

پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند: «الْقَبْرُ رَوْضَةٌ مِنْ رِيَاضِ الْجَنَّةِ أَوْ حُفْرَةٌ مِنْ حُفَرِ النِّيرَانِ»؛ قبر، باغی از باغ‌ های بهشت و یا گودالی از گودال های جهنم است.(2)

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند: «مَا مِنْ قَبْرٍ إِلَّا وَ هُوَ يَنْطِقُ كُلَّ يَوْمٍ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ أَنَا بَيْتُ التُّرَابِ أَنَا بَيْتُ الْبِلَى أَنَا بَيْتُ الدُّودِ قَالَ فَإِذَا دَخَلَهُ عَبْدٌ مُؤْمِنٌ قَالَ مَرْحَباً وَ أَهْلًا أَمَا وَ اللَّهِ لَقَدْ كُنْتُ أُحِبُّكَ وَ أَنْتَ تَمْشِي عَلَى ظَهْرِي فَكَيْفَ إِذَا دَخَلْتَ بَطْنِي فَسَتَرَى ذَلِكَ قَالَ فَيُفْسَحُ لَهُ مَدَّ الْبَصَرِ وَ يُفْتَحُ لَهُ بَابٌ يَرَى مَقْعَدَهُ مِنَ الْجَنَّةِ قَالَ وَ يَخْرُجُ مِنْ ذَلِكَ رَجُلٌ لَمْ تَرَ عَيْنَاهُ شَيْئاً أَحْسَنَ مِنْهُ فَيَقُولُ يَا عَبْدَ اللَّهِ مَا رَأَيْتُ شَيْئاً قَطُّ أَحْسَنَ‏ مِنْكَ فَيَقُولُ أَنَا رَأْيُكَ الْحَسَنُ الَّذِي كُنْتَ عَلَيْهِ وَ عَمَلُكَ الصَّالِحُ الَّذِي كُنْتَ تَعْمَلُهُ قَالَ ثُمَّ تُؤْخَذُ رُوحُهُ فَتُوضَعُ فِي الْجَنَّةِ حَيْثُ رَأَى مَنْزِلَهُ ثُمَّ يُقَالُ لَهُ نَمْ قَرِيرَ الْعَيْنِ فَلَا تَزَالُ نَفْحَةٌ مِنَ الْجَنَّةِ تُصِيبُ جَسَدَهُ يَجِدُ لَذَّتَهَا وَ طِيبَهَا حَتَّى يُبْعَثَ قَالَ»؛ هيچ قبری نيست جز اين كه هر روز سه بار می گويد: من خانهٴ خاكم، من خانهٴ پوساننده ام من خانهٴ كِرْم و حشره ام. وقتي بندهٴ مؤمن به قبر در آمد قبر گويد: خوش آمدی. به خدا سوگند وقتی تو بر پشتم راه می رفتی دوستت می داشتم، چه رسد به اكنون كه در درونم جا گرفته ای. خواهی ديد. سپس به اندازه ديد چشم بر او گشوده و گسترده می شود و دری به بهشت باز می گردد كه جايگاهش را در بهشت خواهد نگريست.
    در اين هنگام مرد زيبا چهره و نيكو اندامی از قبر خارج می شود كه مانند او را هرگز نديده، به او گويد: ای بندهٴ خدا من زيباتر از تو نديده ام، چه كسی هستی؟ گويد: من عقيده نيكوی تو هستم، من كردار شايسته تو هستم. سپس روح او گرفته آنگاه در بهشت در همان جايی كه ديده بود نهاده می شود و به او گفته می شود: راحت بخواب و از بهشت نسيمی بر جسد او می وزد كه لذت و بوی خوش آن را تا هنگام قيامت می يابد.(3)

________
    ﴿1) نحل/ ۳۲.
    (2) بحارالأنوار،ج 58،ص 7.
    (3) بحارالأنوار، ج6 ،ص267-266.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۰۵/۲۴ در ساعت ۱۱:۱۴ دلیل: همکار ویراستار تدوین

پس از مرگ آیا کسی که بهشتی است در همان لحظه به بهشت می رود؟

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

4. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری