جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: لقمه حرام

نوشته
    1,025
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 8 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17

لقمه حرام

هوالدلیل
    با سلام
    همه میدانیم که لقمه حرام در اسلام شدیدا نهی شده
    آیا اگر کسی از لقمه حرام به کسی هدیه میدهند فرد نباید آن را بپذیرد؟
    برای مثال در انجمن های خیریه زیادی که وجود دارد ممکن است افرادی که پول حرام دارند از آن پول انفاق کنند
    تکلیف کسی که این پول به او میرسد چیست؟
    در ثانی اگر ندانیم فردی پول حرام دارد یا نه و خانه آن فرد مهمان باشیم و از غذا بخوریم اشتباه است؟

باتشکر
    کارشناس بحث : پاسخگوی احکام 2

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۶/۰۳ در ساعت ۱۵:۲۲

2.  

نوشته
    460
    مورد تشکر
    52 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نازبانو نمایش پست
    هوالدلیل
    با سلام
    همه میدانیم که لقمه حرام در اسلام شدیدا نهی شده
    آیا اگر کسی از لقمه حرام به کسی هدیه میدهند فرد نباید آن را بپذیرد؟
    برای مثال در انجمن های خیریه زیادی که وجود دارد ممکن است افرادی که پول حرام دارند از آن پول انفاق کنند
    تکلیف کسی که این پول به او میرسد چیست؟
    در ثانی اگر ندانیم فردی پول حرام دارد یا نه و خانه آن فرد مهمان باشیم و از غذا بخوریم اشتباه است؟
    با سلام و عرض ادب خدمت حضرتعالی

تاوقتی یقین نداشته باشید عین همین پول هدیه یا همین غذایی که برای شما جهت پذیرایی آورده اند،از حرام است،گرفتن و استفاده از آن اشکال شرعی ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

سلام!!!
    آقا یک سوال هم من دارم.من که به طور کامل وبا یقین می دانم که طرف مقابلم این پول را از کجا آورده واین لقمه از کجا تامین شده دیگر معنی ندارد که بگوئیم عین همین پول ویا غذا از مال حرام تهیه شده است.آن وقت نخوریم.
    الان همکاران ما بعضی وقتها وقتی چای می خورند وقتی از قندش استفاده می کنند وهمگی می خندند این یعنی رفته اند از کمد سرپرست قند برداشته اند ویا دیگر از طرز نگاه کردنشان فهمیده ام که غذای دیگران-میوه دیگران-چای دیگران را برداشته اند ومصرف می کنند ویا اینکه مثلا از جائی پولی نامشروع به دست آورده اند وبا آن پول یک چیز خوردنی می گیرند ومی آورند که همگی بخورند.همه می خورند الا من.
    ولی من خودم برای اینکه نفسم را بکشم نمی خورم ولی از منزل می برم سرکارم.وقتی می خواهم بخورم همه حمله می کنند چون می دانند که لقمه من حلال حلال است برای همین گاهی اوقات به خودم نمی رسد.
    نظرتان را می خواستم درمورد بی مورد بودن عین مال؟؟؟
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    1,025
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 8 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی احکام 2 نمایش پست

با سلام و عرض ادب خدمت حضرتعالی

تاوقتی یقین نداشته باشید عین همین پول هدیه یا همین غذایی که برای شما جهت پذیرایی آورده اند،از حرام است،گرفتن و استفاده از آن اشکال شرعی ندارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم
    نظر آیت الله بهجت چی هست؟
    پس لقمه شبهه ناک چیه؟

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

گرفتن و استفاده از آن اشکال شرعی ندارد.
    سلام خدا قوت خسته نباشید

یکی از اساتید الفور میگفتن ... استفاده از اینطور مالها گرچه از نظر شرعی اشکالی نداره اما مثل غذایی میمونه که درصد کمی سم داخلش ریخته شده به مرور زمان تاثیر خودش رو بر روح و جسم و اعمال آدم میزاره .. و میگفتن به طبع اگه به شما بگن این غذا یکمی سم داره با این حال شما ازش استفاده نمیکنید درسته .. پیش خودم گفتم حق دارن همینطوره ... اگه بهم بگن این غذا یه ذره سم داره استفاده نمیکنم .

به همین علت بعد از شنیدن این مطلب خیلی حساس شدم و هر لقمه ای رو نمیخورم ، در بین اقوام شخصی داریم که مال حلالش حدود 80_90 درصد از سرمایه اش رو تشکیل میده و مال حرامش حدود 20_10 درصد

از اساتید در موردش سوال کردم گفتن استفاده از مال این فرد (مهمونی رفتن و شام و ...) اشکالی نداره چون شما نمیدونید چه بخشی از مال حلال و چه بخشی حرامه یه مدت بر این باور بودم تا اینکه صحبتهای استاد الفور رو شنیدم و الان دیگه اصلا از مال اون فرد استفاده نمیکنم حتی الامکان سعی میکنم برای مهمونی ها هم خونشون نرم ولی بعضی وقتا نمیشه خیلی سخته ، و حتی میگفتن اگه چاره ای ندارید و مجبورید برید و از مال استفاده کنید از روشهای امربه معروف و نهی از منکر از پایه ی اول تا به انتها شروع به عملیات کنید و در آخر اگه دیدید نتیجه نداره زیر لب هم که شده غر بزنید و اخم کنید و ... نشون بدید که از شبهه ناک بودن مال راضی نیستید

نظر شما چیه استاد ؟ کاری که قبلا انجام میدادم درسته یا کاری که در حال حاضر انجام میدم و از مال اصلا استفاده نمیکنم؟
    ویرایش توسط ✿ عاشق قرآن ✿ : ۱۳۹۱/۰۶/۰۴ در ساعت ۰۱:۱۷
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    460
    مورد تشکر
    52 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    سلام!!!
    آقا یک سوال هم من دارم.من که به طور کامل وبا یقین می دانم که طرف مقابلم این پول را از کجا آورده واین لقمه از کجا تامین شده دیگر معنی ندارد که بگوئیم عین همین پول ویا غذا از مال حرام تهیه شده است.آن وقت نخوریم.
    الان همکاران ما بعضی وقتها وقتی چای می خورند وقتی از قندش استفاده می کنند وهمگی می خندند این یعنی رفته اند از کمد سرپرست قند برداشته اند ویا دیگر از طرز نگاه کردنشان فهمیده ام که غذای دیگران-میوه دیگران-چای دیگران را برداشته اند ومصرف می کنند ویا اینکه مثلا از جائی پولی نامشروع به دست آورده اند وبا آن پول یک چیز خوردنی می گیرند ومی آورند که همگی بخورند.همه می خورند الا من.
    ولی من خودم برای اینکه نفسم را بکشم نمی خورم ولی از منزل می برم سرکارم.وقتی می خواهم بخورم همه حمله می کنند چون می دانند که لقمه من حلال حلال است برای همین گاهی اوقات به خودم نمی رسد.
    نظرتان را می خواستم درمورد بی مورد بودن عین مال؟؟؟
    با سلام و احترام خدمت شما کاربران بزرگوار و تشکر از مشارکت همگی

بله به لحاظ شرعی،اگر یقین به حرمت همین مال داشته باشید،استفاده از آن جایز نیست.

نقل قول نوشته اصلی توسط نازبانو نمایش پست
    نظر آیت الله بهجت چی هست؟
    پس لقمه شبهه ناک چیه؟
    نظر ایه الله بهجت(ره) هم مطابق همان است که بیان شد.

نقل قول نوشته اصلی توسط ║✿║خادم زهرا║✿║ نمایش پست
    سلام خدا قوت خسته نباشید

یکی از اساتید الفور میگفتن ... استفاده از اینطور مالها گرچه از نظر شرعی اشکالی نداره اما مثل غذایی میمونه که درصد کمی سم داخلش ریخته شده به مرور زمان تاثیر خودش رو بر روح و جسم و اعمال آدم میزاره .. و میگفتن به طبع اگه به شما بگن این غذا یکمی سم داره با این حال شما ازش استفاده نمیکنید درسته .. پیش خودم گفتم حق دارن همینطوره ... اگه بهم بگن این غذا یه ذره سم داره استفاده نمیکنم .

به همین علت بعد از شنیدن این مطلب خیلی حساس شدم و هر لقمه ای رو نمیخورم ، در بین اقوام شخصی داریم که مال حلالش حدود 80_90 درصد از سرمایه اش رو تشکیل میده و مال حرامش حدود 20_10 درصد

از اساتید در موردش سوال کردم گفتن استفاده از مال این فرد (مهمونی رفتن و شام و ...) اشکالی نداره چون شما نمیدونید چه بخشی از مال حلال و چه بخشی حرامه یه مدت بر این باور بودم تا اینکه صحبتهای استاد الفور رو شنیدم و الان دیگه اصلا از مال اون فرد استفاده نمیکنم حتی الامکان سعی میکنم برای مهمونی ها هم خونشون نرم ولی بعضی وقتا نمیشه خیلی سخته ، و حتی میگفتن اگه چاره ای ندارید و مجبورید برید و از مال استفاده کنید از روشهای امربه معروف و نهی از منکر از پایه ی اول تا به انتها شروع به عملیات کنید و در آخر اگه دیدید نتیجه نداره زیر لب هم که شده غر بزنید و اخم کنید و ... نشون بدید که از شبهه ناک بودن مال راضی نیستید

نظر شما چیه استاد ؟ کاری که قبلا انجام میدادم درسته یا کاری که در حال حاضر انجام میدم و از مال اصلا استفاده نمیکنم؟

آنچه حقیر بیان کردم به لحاظ حکم فقهی و شرعی است یعنی اگر کسی یقین ندارد این مالی که برای پذیرایی آورده اند،از حرام است می تواند استفاده نماید و مرتکب فعل حرام و گناه نشده است اما تاثیر لقمه شبهه ناک که دوستان اشاره داشتند و جایگاه آن در مباحث اخلاقی است،و آنچه بزرگان اخلاق بیان کرده اند ناشی از تاثیر چنین لقمه هایی،به عنوان مثال سلب توفیق و...قطعا نباید نادیده گرفته شود.

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

با سلام و احترام خدمت شما کاربران بزرگوار و تشکر از مشارکت همگی

بله به لحاظ شرعی،اگر یقین به حرمت همین مال داشته باشید،استفاده از آن جایز نیست.

نظر ایه الله بهجت(ره) هم مطابق همان است که بیان شد.

آنچه حقیر بیان کردم به لحاظ حکم فقهی و شرعی است یعنی اگر کسی یقین ندارد این مالی که برای پذیرایی آورده اند،از حرام است می تواند استفاده نماید و مرتکب فعل حرام و گناه نشده است اما تاثیر لقمه شبهه ناک که دوستان اشاره داشتند و جایگاه آن در مباحث اخلاقی است،و آنچه بزرگان اخلاق بیان کرده اند ناشی از تاثیر چنین لقمه هایی،به عنوان مثال سلب توفیق و...قطعا نباید نادیده گرفته شود.
    سلام!!!
    اگر ما آن غذا ویا میوه ویا هر چیزی را که به ما می دهند وما مصرف می کنیم را وجه ریالی آن را حساب کرده وصدقه دهیم چه؟؟؟یعنی بدون آنکه آن شخص بداند مبلغ آن را محاسبه کرده وصدقه بدهیم؟
    نظرتان چیست؟
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    460
    مورد تشکر
    52 پست
    حضور
    16 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    سلام!!!
    اگر ما آن غذا ویا میوه ویا هر چیزی را که به ما می دهند وما مصرف می کنیم را وجه ریالی آن را حساب کرده وصدقه دهیم چه؟؟؟یعنی بدون آنکه آن شخص بداند مبلغ آن را محاسبه کرده وصدقه بدهیم؟
    نظرتان چیست؟
    با سلام و تشکر از پیگیری شما

اگر یقین داشته باشیم از مال حرام است،نمی توانیم در آن تصرف کنیم ولی اگر یقین نداریم و بعد از مصرف،از باب احتیاط خمس مقدار مصرفی را بپردازیم،شایسته است.

عاقبت بخیر باشیم.

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

ممنون استاد از پاسخگویی خوب و سریعتون اجرتون با صاحب قرآن نکاتی که اشاره کردید باعث شد راه برام روشن تر بشه التماس دعا دارم از حضورتون
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

11. تشکرها 2

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

سلام!!!
    بابت پاسخگوئی سیریه بسیار ممنونم.التماس دعا.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری