جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ♥▁♥▂♥▃◄ اصول انتقاد مفيد و سازنده ►▃♥▂♥▁♥

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,000
  مورد تشکر
  77 پست
  حضور
  117 روز 12 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  71

  ♥▁♥▂♥▃◄ اصول انتقاد مفيد و سازنده ►▃♥▂♥▁♥
  هر آدمي در زمان زندگي خود ممكن است بارها توسط ديگران مورد ارزيابي قرار گيرد. برخي از اين ارزشيابي ها داراي جنبه هاي تشويقي و برخي ديگر منتقدانه است. انتقاد از ديگران در صورتي كه هوشمندانه انجام شود آثار بسيار ارزنده اي خواهد داشت، درغير اين صورت ممكن است با واكنش هاي منفي مختلف مواجه شود. اين رفتار، هنري است كه بايد آموخت و بدون آگاهي از روش كاربرد آن زيان بار خواهد بود. انتقاد درست آن است كه ضمن تأكيد بر نقاط قوت به نقاط ضعف فرد نيز اشاره كند و با ارايه راهكارهاي مناسب براي رفع آن سخن به ميان آورد.پذيرش انتقاد از ديگران بين طبقات مختلف متفاوت است. براي مثال در بيشتر مواقع انتقاد از سوي افراد يك خانواده قابليت پذيرش بيشتري در مقايسه با سايرين دارد. به طور معمول ما در برابر قضاوت افراد بيگانه آسيب پذيري بيشتري داريم. برخي از انواع انتقاد عبارتند از:


 2.  

 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  26,365
  مورد تشکر
  24 پست
  حضور
  22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
  دریافت
  26
  آپلود
  0
  گالری
  8953  بنام تو ای قرار هستی

  سلام و عرض ادب و احترام

  با تشکر از همکار ارجمند جناب آقای seyed yasin که همچنان به انجمن اخلاق و عرفان وفادار هستند برای ایجاد این موضوع بسیار خوب ، فکر می کنم در کنار این موضوع ،‌موضوع چگونه روحیه انتقاد پذیری و پذیرش اشتباهات خود را دروجودمان تقویت کنیم هم مبحث بسیار خوبی خواهد بود . ان شاء‌الله این موضوع را به زودی استارت می زنم . امیدوارم با همکاری اساتید محترم اخلاقی به نتایح بسیار خوبی برسیم


  التماس دعا 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,000
  مورد تشکر
  77 پست
  حضور
  117 روز 12 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  71  انتقاد سازنده:اين روش در بسياري موارد مي تواند جنبه اي سازنده و مثبت داشته باشد. اگر لحن انتقاد كننده دوستانه باشد بيشتر موثر واقع شده و شنونده بدون آنكه مورد حمله قرار گيرد از معايب خود مطلع مي شود.بي ترديد براي هيچكس خوشايند نيست كه بشنود" بد غذا ميخوريد" و يا "در لباس پوشيدن بد سليقه هستيد". براي آنكه انتقاد سازنده و موثر باشد منتقد بايد مواردي را رعايت كرده و پرسشهايي را مطرح كند كه هر يك از آنها در رساندن وي به هدف خود نقش مثبتي ايفا كند. اين سئوالات مي بايست محتواي اطلاعاتي را كه لازم است مبادله شوند در برگيرد. همانگونه كه گفتن و چگونه گفتن ارتباط نزديكي با هم دارند، محتوا و شيوه انتقاد نيز بر هم تاثير گذارند. در تعيين محتواي يك انتقاد بايد ابتدا از خود پرسيد كه از چه رفتاري مي خواهيم انتقاد كنيم؟اين روش مي تواند بسيار مفيد واقع شود، زيرا از به كاربردن جملات كلي و كلمات پوچ و آزاردهنده اي چون «هميشه همين كار را مي كني»، «هيچ وقت به موقع نمي آيي» و جملاتي از اين قبيل جلوگيري مي شود.هنگامي كه انتقاد از رفتار خاصي را با قاطعيت و به طور دقيق مطرحمي كنيم براي انتقاد شونده اين امكان را فراهم مي سازيم كه منظور ما را بدرستي درك كند. انتقادي كه متوجه رفتار خاصي باشد مي تواند منجر به گفتگويي دوجانبه شود تا اينكه به بحثي مبدل شود كه حدود آن مشخص نيست.


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,000
  مورد تشکر
  77 پست
  حضور
  117 روز 12 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  71  انتقاد غيرمستقيم:انتقاد مي تواند به صورت غير مستقيم بيان شود. براي مثال اگر طرف مقابل شما خصوصيت بدي داشته باشد، در خلال گفتگو به او بگوييد: "به نظر شما آدمهايي كه داراي اين خصوصيت اخلاقي هستند، غيرقابل تحمل نيستند؟" اين شيوه انتقاد باعث مي شود كه يك حس هوشياري در وي بيدار شود و وي متوجه شود كه داراي چنين مشكلي است. ارد بزرگ در كتاب آرمان نامه مي گويد "صدها راه براي پند و اندرز دادن وجود دارد اما بيشتر بدترين گونه آن ، كه همان رو راست پند گفتن است را برمي گزينيم " حتماً اين مثل را شنيده ايد كه مي گويد به در مي گويند تا ديوار بشنود. اين يك مثال متداول در فرهنگ ما براي ابراز همين موضوع است.


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,000
  مورد تشکر
  77 پست
  حضور
  117 روز 12 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  71  انتقاد همراه با تعريف و تمجيد: در اين روش ابتدا مي توان به تعريف و تمجيد ويژگي هاي ارزشمند فردي كه مورد انتقاد است پرداخت براي مثال"تو دختر خيلي باهوشي هستي" . پس از كاربرد يك مقدمه مناسب نظر انتقادي خود را بيان و سعي كنيد آن را در پوششي از سخنان خوب و دلپذير قرار دهيد. البته منظور شما اصلاً تملق گويي نيست بلكه نخست خصوصيات خوب او را گوشزد كرده و بعد انتقاد خود را ابراز داشته ايد


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,000
  مورد تشکر
  77 پست
  حضور
  117 روز 12 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  71  انتقاد تهاجمي و صريح:رك بودن نشانه صراحت و صداقت است ولي هميشه براي مخاطب خوش آيند نيست بخصوص اگر خيلي ناپخته بيان شود. اين نوع انتقاد نه تنها هيچ نوع سازندگي در بر ندارد بلكه شنونده را هم در موضع تدافعي قرار مي دهد. بهتر است كه انتقاد با بكارگيري يك سياست درست انجام شود


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,000
  مورد تشکر
  77 پست
  حضور
  117 روز 12 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  71  محكوم كردن:گاهي بجاي انتقاد همراه با راهنمايي، انتقاد كننده مخاطب را در يك دادگاه يك طرفه محاكمه و محكوم مي كند. او به خود اين حق را مي دهد كه در مورد ديگران اظهار نظر كرده و الگوي فكري خود را به وي تحميل كند. اينگونه برخوردها نه تنها سازنده نيست، بلكه بسيار نامناسب است.


 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,000
  مورد تشکر
  77 پست
  حضور
  117 روز 12 ساعت 31 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  71  شیوه درست انتقاد کردن

  رعایت نکات زیر می تواند در زمان انتقاد بسیار یاری دهنده باشد :
  - آیا رفتار مورد انتقاد را می توان تغییرداد؟
  - آیا شخص مورد انتقاد قرار گرفته علاقمند به شنیدن آن است؟
  - احتمال قبولی طرف انتقاد شونده چقدر است؟
  - از انتقاد شونده سئوال کنید آیا منظور شما را درک کرده است؟
  - به فرد انتقاد شونده تفهیم کنید که انتقادتان بازتاب ساده عقیده شماست.
  - از انتقاد تحکم آمیز دوری کنید،
  زیرا اینگونه انتقادها بلافاصله فرد را در موضع دفاعی قرار می دهد.
  - سعی کنید انتقاد را به صورت نگرش شخصی خود به موضوع بیان کنید و کوشش کنید او را به شیوه نگرش خود کنجکاو کنید.
  - موضوع را طولانی و انتقاد را به سخنرانی تبدیل نکنید زیرا شنونده را خسته و بی حوصله می کند.
  - انتقاد را در زمان و مکان مناسب ابراز کنید نه در لحظه ای که طرف مقابل آمادگی شنیدن آن را ندارد. اول صبر کنید تا مخاطب در آرامش و خونسردی قرار گیرد تا ایرادی که از او می گیرید موثر واقع شود.
  - با توجه به سطح دانش مخاطب انتقاد را بیان کرده تا برای مخاطب قابل درک باشد. نمی توان از یک روش برای تمامی افراد استفاده کرد.
  - وقتی انتقاد می کنید کوشش کنید بدون سوء نیت بوده و فقط به منظور کمک و راهنمایی باشد.
  - با مشکلات و احساسات فرد مقابل همدلی کنید.
  - بهتر است انتقاد حضوری و بدون واسطه باشد و از انتقاد کردن غیرمستقیم بپرهیزید.
  - برای حفظ آبروی اشخاص، از انتقاد و نصیحت کردن فرد در حضور دیگران خودداری کنید. - چنانچه بخواهید انتقاد شما با واکنش مثبت و سازنده ای همراه باشد باید نشان دهید نه تنها به آنچه گفته اید متعهد هستید بلکه به رفتار فرد در مقابل انتقاد خودتان نیز ارج می نهید. هرگز در انتقاد، طرف مقابل را با کسی مقایسه نکنید. مقایسه کردن باعث دلگیری مخاطب شده و ممکن است با واکنشهای بسیار نامناسبی مواجه شوید. اگر شخصیت و احترام مخاطب در نظر گرفته نشود نه تنها انتقاد موثر واقع نمی شود بلکه می تواند به قطع رابطه منجر شود. انتقاداتی به نتیجه می رسند که بسیار با دقت و هوشمندانه مطرح شوند و مخاطب بدون آنکه آزرده خاطر شود از معایب خود آگاه شود. هیچگاه در انتقاد از دیگران تصور نکنید که آنچه نظر شماست حتماً صحیح بوده و می بایستی شنونده بدون چون و چرا آن را بپذیرد.

  بخش اخلاق و عرفان اسلامی تبیان
 10. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  4,144
  صلوات
  71
  تعداد دلنوشته
  17
  مورد تشکر
  30 پست
  حضور
  89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  18
  آپلود
  0
  گالری
  1001  سلام ممنون از تاپیک خوبتون

  تو یه بخشی نوشته بودید که کسی که قراره انتقاد بکنه باید اول خصوصیات مثبت فرد مقابل رو بگه و بعد انتقاد کنه ، به نظر من آدم برای افراد نزدیکش مثل خواهر و مادر و ... نیاز نیست انقدر پر رمز و راز صحبت کنه همین که مودبانه باشه کفایت میکنه ... اما برای غریبه که در خیابان میبینیم یا فامیل دور قضیه فرق داره اونوقته که باید این شرایط اعمال بشه و اگر نشه ممکنه واکنشهای شدیدی رو شاهد باشیم .


  من خودم شده که بعضی وقتا مورد انتقاد قرار گرفتم و وقتی از نزدیکان بوده آزار میبینم که انقدر مسئله رو به قولی پیچش میدادن یا به در بگن که دیوار تو بشنو و .... بیشتر دوست داشتم و دارم که صادقانه و رک و راست باهام صحبت کنن تا احساس نکنم دارن بهم دروغ میگن !!! و واقعا کسی که اینطور ازم انتقاد میکرد بعد از انتقادشون همیشه وقتی در مورد مسئله ای ازم تعریف میکرد احساس میکردم باز هم .......... و این اثر اصلا خوب نیست و حس بدی داره ... اما در مورد افراد غریبه واقعا فرق داره مسلما وقتی یه غریبه میخواد انتقادی ازم بکنه ترجیح میدم اول آمادگیش رو در من ایجاد کنه و بعد شروع به انتقاد کنه البته درصورتی که آمادگی هم ایجاد نشه مسلما فردی نیستم که جوابیه صادر کنم و ... ولی خوب در خودم میشکنم و این هم بده ...
  »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

  دانلود کنید تا زندگیتون
  (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
  »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
  جلد 1
  جلد 2

  جلد 3

  ۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
  »»» جوانها کلیک کنند ««


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود