جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اخلاق کاری چیست و تا چه حد از اخلاق فردی و اجتماعی تاثیر می پذیرد؟

نوشته
    138
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    13 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اخلاق کاری چیست و تا چه حد از اخلاق فردی و اجتماعی تاثیر می پذیرد؟

با سلام و احترام

متاسفانه در اکثر محیط های کاری اعم از دولتی و غیر دولتی ما شاهد ضعف شدید اخلاق در رفتار و برخورد کارگزاران هستیم . شاید تعریف درست و صحیحی از اخلاق کاری در محیط های شغلی ارائه نشده باشد یا اگر شده انقدر بها داده نشده که برای کار گزارن به صورت ملکه ذهنی در بیائید.

با این وصف درخواست می کنم اولا بفرمائید اخلاق کاری دقیقا یعنی چه و شامل چه اموری میشه ؟ و در ثانی چقدر اخلاق کاری از اخلاق فردی و اجتماعی تاثیر می پذیرد یا به گونه ای دیگر چقدر اخلاف فردی و اجتماعی در بهبود اخلاق کاری می تواند تاثیر گذار باشد ؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 4

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۶/۰۸ در ساعت ۱۸:۵۰

2.  

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلوا نمایش پست
    متاسفانه در اکثر محیط های کاری اعم از دولتی و غیر دولتی ما شاهد ضعف شدید اخلاق در رفتار و برخورد کارگزاران هستیم . شاید تعریف درست و صحیحی از اخلاق کاری در محیط های شغلی ارائه نشده باشد یا اگر شده انقدر بها داده نشده که برای کار گزارن به صورت ملکه ذهنی در بیائید.

با این وصف درخواست می کنم اولا بفرمائید اخلاق کاری دقیقا یعنی چه و شامل چه اموری میشه ؟ و در ثانی چقدر اخلاق کاری از اخلاق فردی و اجتماعی تاثیر می پذیرد یا به گونه ای دیگر چقدر اخلاف فردی و اجتماعی در بهبود اخلاق کاری می تواند تاثیر گذار باشد ؟
    باسلام و عرض ادب
    اخلاق کاری ظاهرا همان اخلاق حرفه ای است که موضوع آن حرفه ای خاص مانند اخلاق پزشکی و یا پرستاری و غیره می باشد.
    به مجموعه دستورات و اخلاقیاتی که در حرفه ا ی خاص به عنوان فضیلت و رذیلت مورد امر و نهی قرار می گیرد، اخلاق کاری گویند.
    اگر هر شخصی به وظایف انسانی و اخلاقی خویش عمل کند، مطمئنا در فضای حرفه ای خود به وظیفه خویش عمل کرده است. البته وقتی سخن از اخلاق حرفه ای می شود، برای این است که به اخلاق در آن حوزه کاری اهتمام بیشتر داده شود و به جزئیات بیشتری از موارد اخلاقی پرداخته شود.

ویرایش توسط بصیر : ۱۳۹۱/۰۶/۱۴ در ساعت ۲۳:۴۸

نوشته
    138
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    13 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و تحیات

تشکر استاد گرامی از پاسخگویی شما . من در این زمینه مقاله بلند بالایی خونده بودم و بر همین اساس برای من سوال ایجاد شده بود. الان که پاسخ شما رو دیدم واقعا متعجب شدم . یعنی اخلاق کاری یا حرفه ای درهمین دو سه خط خلاصه می شود ؟ فکر می کنید مسئله بسیار مهمی مثل مسئله اخلاق کاری یا بهتراست عرض کنم سلامت اخلاق کاری و تعهد به مسئولیت ها و بازکردن گره از کار ارباب رجوع و تاثیرات اخلاق کاری مثبت و منفی که خواه ناخواه بر کل جامعه اثر گذار خواهد بود درهمین چند خط خلاصه می شود و کفایت می کند و نیاز به بسط و توضیح بیشتر موضوع نیست ؟؟؟؟؟
    لازمه رهایی از جهل و رسیدن به معرفت دانائی ست
    لازمه دانائی کسب علم و آگاهی ست
    لازمه کسب علم و آگاهی پرسش است
    از این روست که زیاد می پرسم
    تا از نادانسته هایم بکاهم و به دانسته هایم بیافزایم

5. تشکر

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلوا نمایش پست
    تشکر استاد گرامی از پاسخگویی شما . من در این زمینه مقاله بلند بالایی خونده بودم و بر همین اساس برای من سوال ایجاد شده بود. الان که پاسخ شما رو دیدم واقعا متعجب شدم . یعنی اخلاق کاری یا حرفه ای درهمین دو سه خط خلاصه می شود ؟ فکر می کنید مسئله بسیار مهمی مثل مسئله اخلاق کاری یا بهتراست عرض کنم سلامت اخلاق کاری و تعهد به مسئولیت ها و بازکردن گره از کار ارباب رجوع و تاثیرات اخلاق کاری مثبت و منفی که خواه ناخواه بر کل جامعه اثر گذار خواهد بود درهمین چند خط خلاصه می شود و کفایت می کند و نیاز به بسط و توضیح بیشتر موضوع نیست ؟؟؟؟؟
    باسلام و احترام
    چرا، جای بسط و گسترش دارد. ماهم مقالات زیادی خوانده بودیم منتهی به خلاصه بسنده کردیم اگر سوال خاصی هست مطرح کنید و یا اگر بحثی را نیاز می بینید از همان مقالات در ادامه پست، بیاورید تا مورد استفاده قرار بگیرد.
    سپاسگزارم

7. تشکر

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    بفرمائید اخلاق کاری دقیقا یعنی چه و شامل چه اموری می شود؟ و در ثانی چقدر اخلاق کاری از اخلاق فردی و اجتماعی تاثیر می پذیرد یا به گونه ای دیگر؛ چقدر اخلاق فردی و اجتماعی در بهبود اخلاق کاری می تواند تاثیر گذار باشد ؟

پاسخ:
    اخلاق کاری: مجموعه‌ای از اصول و ارزش‌های معنوی که درستی يا نادرستی رفتار فرد يا گروه را معين می کند، اخلاق کاری ناميده می شود. اين ارزش‌ها معيارهای خوبی يا بدی رفتارها و تصميم‌ها را مشخص می سازند. به عبارت ديگر، اخلاق چگونگی حيات و روش زندگی انسان است. اخلاق چيزی است که يک کار را درست و کار ديگر را غلط می نماياند. اخلاق هدف‌های ما را در زندگی فردی و اجتماعی تعيين می کند. نمودی از جلوه‌های اصلی اخلاق کاری در منشور اخلاقی سازمان‌ها نمايان می شود.

منشور اخلاقی سازمان بيانيه‌ای است که رفتار حرفه‌ای مطلوب و اخلاقی را شرح می دهد. در واقع، منشور اخلاقی در بخش دولتی ابزاری برای بهبود رفتار اخلاقی در ميان اعضای سازمان و حمايت و حفظ منافع عمومی است. منشور اخلاقی سازمان با تحت تأثير قرار دادن رفتار اخلاقی اعضا و جو اخلاقی سازمان، ارزش‌های اخلاقی خاصی را نيز به اعضای سازمان منتقل می کند. به زعم "گرايانديس" منشور اخلاقی سازمان در صدد است شهروندان را از مأموريت سازمان آگاه نموده و جو اخلاقی را در ميان اعضای سازمان رايج کند؛ زيرا جو اخلاقی در درون سازمان می تواند به يکپارچگی اجتماعی در سازمان کمک کند.

منشور اخلاقی به حل مشکلات اخلاقی در سازمان کمک می کند؛ چراکه کارگزاران بخش دولتی در بستری عمل می کنند که بايد بتوانند به خواسته‌های متفاوت و متعارض پاسخ دهند. نقشی که منشور اخلاقی سازمان می تواند در اين ميان ايفا کند آن است که ميان خواسته‌های ياد شده نوعی پيوند و آشتی برقرار سازد؛ به گونه‌ای که حد مطلوب و معقولی از خواسته‌های ذی نفعان تحقق يابد.
    در باب اهميت اخلاق و رعايت اصول اخلاقي در اسلام، جملات فراوانی از بزرگان وجود دارد که به تعدادی از آن‌ها اشاره می شود: «قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص‏ إِنَّكُمْ لَنْ تَسَعُوا النَّاسَ بِأَمْوَالِكُمْ فَالْقَوْهُمْ بِطَلَاقَةِ الْوَجْهِ وَ حُسْنِ الْبِشْر.»؛
    پيامبر مکرم اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) می فرمايند: نمي‌توان همه را به مال راضی کرد؛ اما به حسن خُلق می توان.»(1)

امیر المومنین: «حَسِّنْ‏ خُلُقَكَ‏ يُخَفِّفِ اللَّهُ فِي حِسَابِك‏»؛ امیرالمومنین به نوف بکالی می فرمایند: اخلاق خود را نیکو کن تا خداوند در حساب تو تخفیف بدهد.(2)
    به اعتقاد برخی نويسندگان، اخلاق‌کاری مترادف با تعهد کاری و دارای چهار بعدِ تعهد کاری، تعهد حرفه‌ای، تعهد سازمانی و تعهد رابطه‌ای است.

_ تعهد کاري
    تعهد کاری نوعی تمايل عاطفی مثبت نسبت به رعايت حقوق جامعه در مورد کار است. تعهد کاری به عنوان عام‌ترين تعهد در کار نشان‌ دهنده اين است که قبلاً در جامعه، انسجام عام و وفاق تعميم يافته فعال وجود داشته و چنين احساس تعلقی قابل تصور است؛ يعنی وجود تعهد کاری منوط به وجود جامعه‌ای منسجم، وحدت ملی و وفاق تعميم يافته است. در صورت فقدان يا ضعف انسجام اجتماعی و سازمانی يکپارچه و وفاق‌ يافته، به همان ميزان تعهد کاری در جامعه‌ سست می شود و اين به معنای ضعف اخلاق عملی کار در سطح جامعه است.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ در ساعت ۱۹:۰۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری