صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: من نمیتونم ببخشم ........ شما بودید می بخشیدید ؟

نوشته
    239
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    14 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من نمیتونم ببخشم ........ شما بودید می بخشیدید ؟

بنام خدا

آیا هر خطایی قابل ببخشه ؟ آیا هر اشتباهی قابل ببخشیدنه ؟ آیا ما اخلاقا ملزم هستیم همه را ببخشیم ؟ از همه خطاها چشم پوشی کنیم ؟

ایا خطا و اشتباهی موجب ضربه روحی شدید بشه باید بخشید ؟

جند مثال میزنم

آیا باید گناه کسی را که باعث از بین رفتن آبرو و حیثت یک مسلمان میشه بخشید؟

آیا همسری را که خیانت کرد وبنیان خانواده را ازهم پاشیده و کودکانش را به امان خدا رها کرده باید بخشید ؟

آیا کسی را که با حال منگی و مستی پشت فرمان نشست و موجب قطع نخاع پدریک خانواده شده باید بخشید؟

من اینجور خطاها و اشتباهات رو نمی تونم ببخشم . شما بودید می بخشیدید ؟ می تونستید ببخشید ؟

اگر نتونیم کسی رو قلبا ببخشیم این نشان ضعف اخلاقی هست ؟

آیا اصلا بخشیدن و گذشت کردن همیشه خوبه ؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 4

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۶/۲۰ در ساعت ۱۳:۰۲

2.  

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محجوب نمایش پست
    آیا هر خطایی قابل ببخشه ؟ آیا هر اشتباهی قابل ببخشیدنه ؟ آیا ما اخلاقا ملزم هستیم همه را ببخشیم ؟ از همه خطاها چشم پوشی کنیم ؟

ایا خطا و اشتباهی موجب ضربه روحی شدید بشه باید بخشید ؟
    باسلام و عرض ادب
    سوال اخلاقی خوبی کردید، این سوال دقدقه اخلاقی خیلی هاست.
    آنچه که از سیره اخلاقی رسول مکرم اسلام(ص) استفاده می شود، عفو و گذشت از جمیع حقوق شخصی و فردی ایشان بوده است، البته گذشت پیامبر روی مصلحتهایی صورت می گرفته ازجمله این که پیامبر با گذشت خویش، سعی در جلب محبت افراد خطاکار به سمت دین اسلام داشتند، و با گذشت خود، آنها را متمایل به زیبایی های دین اسلام می نمودند مانند گذشت پیامبر از شخصی که قصد کشتن پیامبر را داشت و دشمن بیست ساله پیامبر بود، اما همین که عفو و کرم رسول خدا را مشاهده نمود، تسلیم شد و اسلام آورد،(کتاب المغازی،جلد 2، ص 809)
    همچنین اگر کسی از پیامبر طلب عفو و گذشت می کرد یا موجبات رضایت پیامبر را حاصل می نمود و یا رسول خدا در چهره او شرمساری و پشیمانی را می دیدند، حتما از او گذشت می نمودند. به علاوه اگر کسی سهوا و یا از روی جهل و نادانی، خطایی از او نسبت به پیامبر رخ می داد، پیامبر از او می گذشتند. برای تک تک مواردی که ذکر شد، جریانات تاریخی وجود دارد که به علت طولانی نشدن بحث از ذکر آنها خودداری شد، هرکدام را که مورد سوالتان بود، ذکر خواهیم کرد.
    اصلا رسول خدا می فرمودند:آیا شمارا به بهترین اخلاقهای دنیا و آخرت آگاهی نبخشم، (سپس خودشان جواب خودشان رامی دادند و می فرمودند گذشت از کسی که به تو ظلم کرده، صله و ارتباط با کسی که با تو قطع رابطه کرده، نیکی به کسی که به تو بدی کرده، اعطاء و بخشش به کسی که تو را محروم ساخته است.[کافی، ج2، ص 10) البته همه این موارد، شرایطی دارد و از جمله این که فرد در مقابل این خوبیها، گستاخ و جسور نشود.

نوشته
    220
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

در کتاب شریف سنن النبی از علامه طباطبائی نقل شده است که: پیامبر هرگز انتقام جو نبودند، و برای امور شخصی خویش هرگز انتقام نمی گرفتند، بلکه عفو و گذشت می نمودند.
    أنّ رسول اللّه صلّى اللّه عليه و آله لم ينتقم لنفسه من أحد قطّ، بل كان يعفو و يصفح. (سنن النبي (ص) ، العلامة الطباطبائى ص 51 )
    اما همین پیامبر رحمت و مهربانی، در یک جا کوتاه نمی آمدند و گذشت را روا نمی دانستند و آن در موقعی بود که می خواستند حدود الهی را اجرا کنند، در چنین مواردی، اهل مسامحه و گذشت نبودند تا حدود الهی اجرا گردد.
    لا انتصر قطّ لنفسه إلّا أن يقيم حدا من حدود اللّه‏. (كافى ج 2 ص 104)
    پس با همه این حرفها، آن گذشتی ارزش بیشتر دارد که برای ما سختر باشد، یعنی ضربه بیشتری به ما زده باشد و برای گذشت و عفو کردن، نیاز به مقاومت و مبارزه بیشتری با نفس خویش داشته باشیم. یعنی عفو از خطاهایی که ضربه روحی ایجاد نموده، بسیار با فضیلت تر از خطاهایی است که ضربه جسمی یا مادی به ما زده باشد. البته همه این گذشتها در مواردی است که موجب گستاخی و شرارت و جسور شدن خاطی نشود.
    یعنی در مواقعی است که بفهمیم، شخص خاطی، از کرده ی خویش، پشیمان است و سعی در جبران دارد ویا طلب گذشت نموده است.
    مثالهایی را که ذکر نمودید، همه آنها اگر چه عمل بسیار بدی انجام داده اند و گاها ضربات جبران ناپذیری را در دنیا ایجاد نموده اند، اما بازهم اگر از کرده ی خویش پشیمان بشوند، جای این را دارد که ما ببخشیم،همانطور که خیلی ها در طول تاریخ با همین مثالهایی که زدید، بخشیده اند و نتایج آن را هم گرفته اند.

اگر نتونیم کسی رو قلبا ببخشیم این نشان ضعف اخلاقی هست ؟
    آیا اصلا بخشیدن و گذشت کردن همیشه خوبه ؟
    این که قلبا نتوانیم کسی را ببخشیم و یا کمی در دل ما کینه و نفرتی از شخص باقی مانده باشد با این که شرمساری و توبه را در چهره مقابل می بینیم، نشان از ضعف اخلاقی می تواند باشد، اما این نکته را هم قبول داریم که این کار، کار بسیار دشواری است و بی جهت نیست که طبق فرموده رسول خدا (ص) گذشت در چنین مواردی، از بزرگترین صفات اخلاقی است. که البته برای بدست آوردن آن، باید بسیار تلاش کرد.
    و این که آیا بخشیدن همیشه خوب است یا خیر، در لابه لای بحث به آن اشاره شد که پیامبر در چه مواردی عفو و گذشت می نمودند.

نوشته
    154
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 5 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من خودم به شخصه خیلی برام سخته که ببینم یکی داره حقمو میخوره و من نتونم اونو ازش بگیرم؛ همه مواردی هم که در سوال آورده شده یه جور گرفتن حق مسلم شخص هست که بنا به دلایلی نتونسته بگیره؛ مثلا بی کفایتی پدر خانواده یا مستی یه نفر و از پا انداختن یه آدم

ولی هر وقت هم که تونستم ببخشم خیلی بهترش نصیبم شده.
    دو نفر هم هستن که خیلی دلم میخواد ببخشمشون؛ حتی اینم میدونم که خودشونم از کارشون پشیمون هستن؛ اما نمیتونم
    خیلی سخته برام

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام و تشکر از جناب پاسخگو و دوستان

چون برای بخشش نیازمند دلی بی کینه ایم،آنچه کینه می آورد و بخشش را سخت می کند در کلام امام علی (ع) معرفی شده است:
    1-برادرت را با همه خصوصیاتی که دارد تحمل کن و زیاد سرزنش نکن،زیرا این کار کینه می آورد.

2-از حدت و بخل و کینه توزی بپرهیزید و برای مبارزه با هر یک از آنها جنگ افزاری مانند اندیشیدن در عاقبت آنها، مبارزه با رذیلت و طلب فضیلت و اصلاح کار آخرت و لزوم بردباری و گذشت فراهم آورید.

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا

سخنان شنيدني حجت الاسلام فرحزاد با موضوع
    ارزش عفو و گذشت در كلام ائمه عليهم السلام

دانلود

یا علی(ع)

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
    و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

منو دل کندن از دل بر محاله...

یا علی

نوشته
    845
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    19 روز 22 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    1
    گالری
    0

بعضی وقتهاشخص مقابل که به انسان ظلم کرده اصلاازظلم کردن پشیمان نیست وکارخودش راظلم نمی داند.

به نظرمن درمواردی که طرف ازظلم کردن ابایی نداشته وپشیمان نیست بخشش ضرورتی ندارد.

بعضیهارادیده ام که باظلم خودزندگیهارابربادداده اندوذره ای هم پشیمان نیستند.

به عنوان مثال مردی که برای اضمحلال کشیدن دوستش تلاش کرده واورابه اعتیادکشانده

وبااین اغتیاددنیاوآخرت دوستش ازبین رفته وخانواده اوراطرد کرده اند ولی این مرد پشیمان نیست که کسی راگمراه کرده.

به نظرمن بخشش درچنین مواردی کاملابیجاست.

آیة الله العظمی بهجت:

تا رابطه ما با ولیّ امر، امام زمان (عج) قوی نشود، کار ما درست نخواهد شد.

و قوّت رابطه ما با ولیّ امر (عج) هم در اصلاح نفس است.

راه خلاص از گرفتاری ها، منحصر است به دعا کردن در خلوات برای فرج ولیّ عصر (عج)؛

نه دعای همیشگی و لقلقه زبان... بلکه دعای با خلوص و صدق نیّت و همراه با توبه.

نوشته
    62
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 8 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0

وقتی ما از کسی نفرت داریم و نمیتوانیم او را ببخشیم بیشتر از آنکه به او صدمه برسد ما خودمان دچار صدمات روحی و روانی میشویم. زیرا این نفرت در درون ما رشد می کند و خواب و خوراک و آسایش فکری و روحی و حتی جسمی ما را می گیرد در حالی که فردی که باعث ناراحتی ما شده از این مسائل دور است و هیچ فشاری هم به او وارد نمیشود. البته بخشش هر عملی به سادگی میسر نیست. اما میتوانیم فراموش کنیم. به خودمان بگوییم من او (آن فردی که به من آسیب زده) را به خداوند واگذار می کنم و دیگر به او فکر نکرده و کاملا فراموشش میکنم. این راهی است که باعث حفظ بهداشت روانی ما میشود.
    قسم به قلم و آنچه می نویسد.

نوشته
    606
    حضور
    20 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت همه دوستان

1- اول بخشش کار هر کسی نیست دلی بزرگ میخواد ...
    2- زمانی میشه که شخص زندگی یک انسان را نابود میکنه که در این صورت گذشت معنا نداره...نمونه ان زندگی خودم که بدون هیچ دلیلی.. بدون هیچ دلیلی به دست داییم نابود شد !!!!
    باشه تا روزش برسه بدتر از یک کافر حربی و بدون هیچ رحمی سرش را ببرم........

۩۩۩... پس بگذارید سرسپردگی به خداوند لباس درونتان باشد نه نمایش بیرون...در پنهان ترین لایه های روحتان باشد، نه آواز آشکار لبهایتان.... بگذارید سرسپردگی به خداوند در میان استخوان دنده هایتان باشد...۩۩۩

نوشته
    606
    حضور
    20 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ویان نمایش پست
    وقتی ما از کسی نفرت داریم و نمیتوانیم او را ببخشیم بیشتر از آنکه به او صدمه برسد ما خودمان دچار صدمات روحی و روانی میشویم. زیرا این نفرت در درون ما رشد می کند و خواب و خوراک و آسایش فکری و روحی و حتی جسمی ما را می گیرد در حالی که فردی که باعث ناراحتی ما شده از این مسائل دور است و هیچ فشاری هم به او وارد نمیشود. البته بخشش هر عملی به سادگی میسر نیست. اما میتوانیم فراموش کنیم. به خودمان بگوییم من او (آن فردی که به من آسیب زده) را به خداوند واگذار می کنم و دیگر به او فکر نکرده و کاملا فراموشش میکنم. این راهی است که باعث حفظ بهداشت روانی ما میشود.
    بی خیال عزیز !!!!!
    تو موقعیت بد گیر نکردی... وقتی ندونی چیکار کنی ....وقتی هیچ کس نتونه برات کاری کنه .... وقتی از شب تا صبح به خودت ببیچی ... وقتی تمام موهات در عرض 4 سال سفید سفید بشه...انوقت اگه تونستی ببخشی بشین ادعا کن و ادای مومنان را در بیار .................................................. ............

۩۩۩... پس بگذارید سرسپردگی به خداوند لباس درونتان باشد نه نمایش بیرون...در پنهان ترین لایه های روحتان باشد، نه آواز آشکار لبهایتان.... بگذارید سرسپردگی به خداوند در میان استخوان دنده هایتان باشد...۩۩۩

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری