جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا از طریق کسانیکه چشم برزخی دارند می توان خود را اصلاح کرد ؟

نوشته
    303
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    22 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا از طریق کسانیکه چشم برزخی دارند می توان خود را اصلاح کرد ؟

سلام

آیا از طریق کسانیکه چشم برزخی دارند می توان خود را اصلاح کرد ؟ یعنی واقعیت های شخصیتی خود را دید و آنهارا برطرف کرد ؟ یا اینکه این صورت های حیوانی که از شخصیت ادمها توسط این افراد دیده می شود ابدی ست و قابل تغییر نیستند ؟

ممنونم

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 8

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۶/۲۲ در ساعت ۱۶:۱۴
    يارب نظر تو برنگردد

2.  

نوشته
    268
    مورد تشکر
    4 پست
    حضور
    3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت شما

در مباحث اصلاح رفتار و عمل برای ما میزان وجود دارد و آن کتاب خدا و سنت است که باید با تبعیت از آن ها و اسوه قرار دادن آن ها انسان رفتار و عمل خود را اصلاح کند و نیازی به چشم برزخی نیست و کسانی هم به این مقامات میرسند با داشتن تقوا و اخلاص وتبعیت از دستورات الهی است.در قرآن آمده است:

يِا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ يَجْعَل لَّكُمْ فُرْقَاناً وَيُكَفِّرْ عَنكُمْ سَيِّئَاتِكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ[1]
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد اگر از خدا بترسيد خداوند قوه تشخيص حق از باطل روزيتان مى‏كند، و گناهانتان را محو مى‏سازد و خدا داراى فضلى بزرگ است

از پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله روايت شده كه خداوند فرمود:

«اظهار دوستي نكرد بنده من به چيزي دوست داشتني‌تر از آن چه واجب كردم بر او و او با مستحبات به سوي محبت من مي‌آيد؛ تا اين كه من نيز او را دوست بدارم، پس هنگامي كه او را دوست بدارم، شنوايي او مي‌باشم؛ آن گاه كه مي‌شنود و بينايي او مي‌باشم؛ آن گاه كه مي‌بيند و زبان او مي‌باشم آن گاه كه سخن مي‌گويد و دست او مي‌باشم؛ آن گاه كه ضربه مي‌زند و پاي او مي‌باشم؛ آن گاه كه راه مي‌رود و هنگامي كه به درگاه من دعا كند، اجابت مي‌كنم و اگر از من درخواست كند، به او مي‌دهم».[2]

مضافا باید نکاتی را هم مد نظر قرار دهیم:

الف:چشم برزخی هم اینگونه نیست که شخصی که دارای این ویژگی باشد به همه بگوید و تقریبا قریب به همیشه این اشخاص چنین ماجراهایی را نقل نمی کنند.

ب: شناخت چنین اشخاصی نیز همیشه میسر نیست و چه بسا اشخاصی که چنین ادعاهایی داشته باشند در حالی که خود از حقیقت دورند و باعث گمراهی بیشتر دیگران شوند.

ج: چشم برزخی همیشه رخ نمی دهد بلکه حالتی است که در برخی موارد واقع می شود.

در مورد قسمت دوم سوال شما نیز باید دقت شود باطن انسان ها و شخصیت انسان ها همیشگی نیست بلکه طبق عقیده و ایمان متغیر است و انسان می تواند با عمل به دستورات دینی و ترک رذائل اخلاقی و توبه روح خود را متعالی کند و از ظلمت به نور برود.

البته لازم به ذکر است در صورتي كه يكي از اولیاء الله از شخصیت انسان با خبر شوند و آن را به آن شخص تذکر دهند امکان اصلاح وجود دارد و همچنین شخص می تواند از راهنمایی های آن ها در غلبه بر رذائل اخلاقی بهره مند شود.

[1] سوره : الانفال آیه : 29
    [2] المحاسن، ج‏1، ص: 291 ، نويسنده: برقى، احمد بن محمد بن خالد ، محقق / مصحح: محدث، جلال الدين‏ ، ناشر: دار الكتب الإسلامية ، مكان چاپ: قم‏ ، سال چاپ: 1371 ق‏ ، نوبت چاپ: دوم‏ و همچنین ر.ک: بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏84، ص: 31

ویرایش توسط اندیشمند : ۱۳۹۱/۰۹/۰۸ در ساعت ۲۱:۴۹

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری