جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: امامان دعوت کننده به آتش چه کسانی هستند ؟!!

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  239
  مورد تشکر
  390 پست
  حضور
  14 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  امامان دعوت کننده به آتش چه کسانی هستند ؟!!
  پیامبر اکرم صلی الله علیه واله در قسمتی ازیکی از خطبه هایشان فرموده اند: ای مردم! چیزی نمی¬گذرد که پس از من امامان و سردمدارانی پدید آیند که خلق را به آتش و دوزخ فرا خوانند ... حضرت در توضیح این امامان دعوت کننده به آتش میفرمایند .. هشدار باشید که اینان همان ((یاران صحیفه)) اندحالا سوال اینجاست که اصحاب صحیفه یا همان امامان دعوت کننده به سوی آتش چه کسانی هستند ؟؟؟


  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی8

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۶/۲۴ در ساعت ۱۴:۲۷

 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  268
  مورد تشکر
  498 پست
  حضور
  3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام خدمت شماکاربر گرامی

  اصحاب صحیفه پنج نفری بودند که در یک تصمیم اساسی با هم پیمان بستند که:اگر محمد(صلی الله علیه و آله) از دنیا رفت یا کشته شد نگذاریم خلافت و جانشینی او در اهل بیتش مستقر شود. تفصيل داستان صحيفه ملعونه در بحار به نقل از حذيفه نقل شده كه خلاصه‏اش چنين است :
  اوّل كسانى كه بر غصب خلافت هم پيمان شدند ابو بكر و عمر بودند، و اساس و پايه‏اى كه طبق آن پيمان بستند و ساير پيمانهايشان هم بر آن پايه بود اين بود كه« اگر محمّد بميرد يا كشته شود اين امر خلافت را از اهل بيتش بگيريم بطورى كه تا ما هستيم احدى از آنان به خلافت دست نيابد».
  بعد از آن ابو عبيده جراح و معاذ بن جبل و در آخر سالم مولى ابى حذيفه هم به آنان پيوستند و پنج نفر شدند. اينان جمع شدند و داخل كعبه رفتند و در بين خود نوشته‏ اى در اين باره نوشتند كه:« اگر محمد بميرد يا كشته شود ...». و در تمام اين قضايا عايشه و حفصه جاسوس پدرانشان در خانه پيامبر صلى اللَّه عليه و آله بودند.

  سپس ابو بكر و عمر جمع شدند و سراغ منافقين و آزادشدگان فرستادند و ما بين خود مشورت و نظر خواهى كردند و بر اين رأى متّفق شدند كه هنگام بازگشت پيامبر صلى اللَّه عليه و آله از حجة الوداع در گردنه« هرشى» كه در راه مكه در نزديكى جحفه است شتر حضرت را بر مانند و به اين طريق حضرت را بقتل برسانند.
  كسانى كه اجراى نقشه را بر عهده داشتند چهارده نفر بودند كه در جنگ تبوك هم همين نقش را بر عهده داشتند ولى اين نقشه آنان بر آب شد.
  امير المؤمنين عليه السّلام از طرف خداوند در غدير خم منصوب شد و سپس پيامبر صلى اللَّه عليه و آله حركت كرد تا به گردنه« هرشى» رسيد و آن عده جلوتر رفتند و بر سر راه پنهان شدند، ولى اين بار هم خداوند آنان را مفتضح كرد و پيامبرش را حفظ نمود.
  وقتى وارد مدينه شدند همگى در خانه ابو بكر جمع شدند و در بين خود نوشته‏اى نوشتند و آنچه در باره خلافت تعهّد كرده بودند در آن ذكر كردند، و اوّلين مطلب آن شكستن پيمان و ولايت على بن ابى طالب عليه السّلام بود، و اينكه خلافت از آن ابو بكر و عمر و ابو عبيده است و سالم نيز با آنان است و از اين عده خارج نمى‏ شود.


  اين صحيفه دوم را سى و چهار نفر امضاء كردند كه چهارده نفر همان كمين‏ كنندگان در گردنه هرشى بودند كه عبارت بودند از ابو بكر و عمر و عثمان و معاويه و عمرو عاص و طلحه و ابو عبيده جراح و عبد الرحمن بن عوف و سالم مولى ابى حذيفه و معاذ بن جبل و ابو موسى اشعرى و مغيرة بن شعبه و سعد بن ابى وقاص و اوس بن حدثان و بيست نفر ديگر عبارت بودند از: ابو سفيان، عكرمه پسر ابو جهل، خالد بن وليد، بشير بن سعيد، سهيل بن عمرو، صهيب بن سنان، ابو الاعور اسلمى، صفوان بن اميّه، سعيد بن عاص، عيّاش بن ابى ربيعه، حكيم بن حزام، مطيع بن اسود مدرى و چند نفر ديگر كه هر كدام از اينان جمعيّت عظيمى را بدنبال خود داشتند كه سخنشان را مى‏ پذيرفتند و از آنان اطاعت مى‏كردند.
  نويسنده اين صحيفه سعيد بن عاص اموى بود و در محرم سال دهم هجرت آن را نوشت. سپس آن را به ابو عبيده جراح سپردند و او آن را به مكه فرستاد. آن صحيفه همچنان در كعبه مدفون بود تا زمان عمر كه آن را از محلش بيرون آورد.[1]  ویرایش توسط اندیشمند : ۱۳۹۱/۰۹/۰۸ در ساعت ۲۰:۵۱

 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  268
  مورد تشکر
  498 پست
  حضور
  3 روز 16 ساعت 1 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  افشاى اسرار اصحاب‏ صحيفه‏ ملعونه‏

  هنگامی که ابوبکر به حدیثی جعلی استناد کردکه پیامبر فرموده: خداوند براى ما اهل بيت نبوّت و خلافت را جمع نخواهد كرد
  حضرت امیر وقتی از او شاهد خواست 4 نفر دیگر از اصحاب صحیفه به نفع ابوبکر شهادت دادند و حضرت چنین فرمود:
  وفا كرديد به صحيفه ملعونه‏اى‏ كه در كعبه بر آن هم‏ پيمان شديد كه: «اگر خداوند محمّد را بكشد يا بميرد امر خلافت را از ما اهل بيت بگيريد».[2]

  اصحاب‏ صحيفه‏ در تابوت جهنم

  همچنین در سخنی دیگر از حضرت آمده است که پیامبر 5 نفر از اصحاب صحیفه را جزو افرادی که در تابوت جهنم هستند نام برد.[3]

  اصحاب صحیفه در لحظه مرگ

  سليم بن قيس مى‏خواسته بداند كه پنج نفر اصحاب‏ صحيفه‏ ملعونه، هنگام مرگ چه حالى داشته ‏اند، و در آن ساعت حساس كه بسيارى از حقايق بر زبان جارى مى‏شود چه گفته‏ اند.
  سليم، بدنبال هدف مذكور با سه نفر به اين ترتيب ملاقات كرد: عبد الرحمن بن غنم پدر زن معاذ بن جبل، محمد پسر ابو بكر، امير المؤمنين عليه السّلام.
  خلاصه آن چنین است که تمامی اصحاب صحیفه یک سخن را گفته اند و آن این بود که :
  پيامبر و امير المؤمنين عليهما السّلام را مى‏بينند كه اصحاب صحيفه را به آتش بشارت مى‏ دهند!

  و نيز محمد بن ابى بكر به سليم خبر داد كه آنچه خودش و عبد الله بن عمر از ابو بكر و عمر شنيده بودند به امير المؤمنين عليه السّلام خبر داده و آن حضرت فرموده است كه پيامبر صلى اللَّه عليه و آله قبل از رحلتش و بعد از آن در عالم خواب به آن حضرت همين خبر را داده است.بعد از شهادت محمد بن ابى بكر در مصر، سليم با امير المؤمنين عليه السّلام ملاقات كرد و آنچه محمد بن ابى بكر گفته بود به آن حضرت خبر داد، و حضرت فرمود: «محمد راست گفته است خدا او را رحمت كند».[4]

  [1] بحار الأنوار (ط - بيروت)، ج‏28، ص: 96 ، نويسنده: مجلسى، محمد باقر بن محمد تقى‏ ، ناشر: دار إحياء التراث العربي‏ ، مكان چاپ: بيروت‏ ، سال چاپ: 1403 ق‏ ، نوبت چاپ: دوم‏
  [2] أسرار آل محمد عليهم السلام / ترجمه كتاب سليم ؛ ص231 ، نام كتاب: كتاب سليم بن قيس الهلالي‏ ، نويسنده: هلالى، سليم بن قيس‏ ، محقق / مصحح: انصارى زنجانى خوئينى، محمد ، ناشر: الهادى‏ ، مكان چاپ: ايران؛ قم‏ ، سال چاپ: 1405 ق‏ ، نوبت چاپ: اول‏
  [3] همان ؛ ص239
  [4] همان، ص: 108 و 109

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود