جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کسانی که قبر ندارند شب اول قبر یا فشار قبر هم ندارند؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  239
  مورد تشکر
  390 پست
  حضور
  14 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  کسانی که قبر ندارند شب اول قبر یا فشار قبر هم ندارند؟
  سلام و عرض ادب
  کسانی که در آتش سوزی یا انفجار می میرند و قبری ندارند آیا شب اول قبر یا فشار قبر هم ندارند ؟
  ممنونم


  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 13

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۶/۲۸ در ساعت ۱۴:۳۶


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  393
  مورد تشکر
  1,639 پست
  حضور
  15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با عرض سلام و وقت بخیر
  در آغاز لازم است كه درباره واژه «قبر» توضيحي داده شود، آيا مقصود از قبر همان قبر خاكي و متعارف است؟ يا منظور چيز ديگري است؟ امام صادق ـ عليه السلام ـ فرمود:
  البرزخ: القبر،.... عالم برزخ، قبر است, ايشان در روايت ديگر فرمودند: القبر منذ حين موته الي يوم القيامة مقصود از قبر برزخ انسان است كه از لحظه ي مرگ تا روز رستاخيز است.
  از اين روايت و از رواياتي كه درباره ي عذاب قبر وارد شده است، استفاده مي گردد كه منظور از قبر عالم برزخ است، نه اين قبر خاكي
  پيامبر گرامي اسلام ـ صلي الله عليه وآله ـ فرمود:
  القبر روضة من رياض الجنّة اوْ حفرة من حفر النيران و كان ـ صلي الله عليه وآله ـ يقول في آخر صلواته: اعوذ بك من عذاب القبر قبر باغي است از باغ هاي بهشت، يا گودالي است از گودال هاي جهنم، حضرت در آخر نمازش به خداوند عرض كرد: خدايا پناه مي برم به تو از عذاب قبر.
  پس معلوم شد که منظور از قبر برزخ است.

  طبق آنچه از قرآن و روايات معصومين ـ عليهم السلام ـ استفاده مي شود، انسان در فاصله ميان مرگ و رستاخير عمومي، يك زندگاني محدود و موقتي دارد كه برزخ و واسطه ميان حيات دنيا و زندگي آخرت است.
  انسان بعد از مرگ از جهت اعتقاداتي كه داشته و اعمال نيك و بدي كه در دنيا انجام داده مورد بازپرسي خصوصي قرار مي گيرد و پس از محاسبه اجمالي، طبق نتيجه اي كه گرفته شد به يك زندگي شيرين و گوارا يا تلخ و ناگوار محكوم گرديده، با همان زندگي در انتظار روز رستاخير عمومي به سر مي برد.
  زندگي برزخي اولين زندگي بعد از مرگ و انتقال به عالم ديگر است و بين مسلمانها اتفاقي است كه از ميت در قبر سوالاتي مي شود و با اين محاكمه محدود و اجمالي جايگاه او در عالم برزخ مشخص مي شود، اگر از عهدة سوالها بر بيايد و بتواند پاسخ صحيح بدهد از نعمتهاي خداوند برخوردار و در عالم برزخ متنعّم مي گردد و اگر در پاسخ دادن عاجز بماند، گرفتار عذاب برزخي مي شود و تا يوم موعود كه همان رستاخير عمومي است در انتظار مي ماند. اما اين زندگي در مكاني مادي نيست و اصولاً جسم برزخي انسان مادي نيست و زندگي برزخي ارتباطي به محل دفن ندارد .
  ناگفته نماند در عالم برزخ فردي كه از دنيا رفته ديگر نمي تواند اعمالي انجام دهد، ولي اگر ديگران در رابطه با ميت احساني و هر گونه عمل نيكي به قصد او انجام بدهند به او مي رسد و يا اگر در حيات خود سنّت و هرگونه برنامه بدني پديد آورد و پس از مرگش به آن سنّت عمل شود و آن برنامه بد در ميان مردم باشد، بهره اي از گناه و خلاف در عالم برزخ در پرونده او ثبت مي گردد و هم چنين اگر پايه گذار يك عمل خوبي در جامعه باشد، مؤسس آن كار خوب هم بهره مند مي گردد .
  ویرایش توسط محراب : ۱۳۹۱/۰۷/۰۵ در ساعت ۲۰:۴۵


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  1,826
  مورد تشکر
  4,337 پست
  حضور
  15 روز 15 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  22
  آپلود
  15
  گالری
  0  سلام و درود خدا بر دوستان گرامی
  جسد انسان اگر در دریا و در میان اب باشد و یا در اتش سوزانده شود و یا در میان اسمان و زمین معلق باشد بازهم فشار قبر بر انسان عارض میشود.فشار قبر اصطلاحی استعاری است و در حقیقت مجازات اولیه ی گناهی است که بر روح وارد می اید.محمد تقی فلسفی در این باره می گوید: «مقصود از فشار قبر این نیست که دیوارهای قبری که در گورستان حفر شده به هم نزدیک می شوند، و جسد میت را در تنگنا قرار می‌دهند، بلکه مقصود فشار نامرئی و نامحسوسی است که، بر روح و جسد برزخی متوفی، وارد می‌آید و او را به شدت ناراحت می‌کند. ملاصدر و ... بر این نوع فشار قبر اعتقاد دارند
  اما گروهی هم به عذاب جسم در اعتقاد دارند.برخی همچون علامه مجلسی، علامه حلی، علامه شبر و مرحوم حمصی رازی معتقد به عذاب جسد هستند. به عقیده این بزرگان و برخی دیگر، ممکن است روح در عالم قبر، در بدن داخل شده و عذاب را تحمل کند ... علامه مجلسی می‌فرماید: انما السوال و الضغطة فى الاجساد الاصلیة ...؛ سوال و تنگی و فشار قبر مربوط به جسد اصلی است
  در هر صورت از کیفیت و چگونگی عذاب قبر اطلاعات دقیقی در دست نیست اما چیزی که واضح و مبرهن است این است که جسد چه به وسیله ی درندگان دریده شود و چه در هر کجای عالم باشد بازهم از فشار قبر در امان نیست به جز پرهیز از برخی گناه ها و انجام واجبات خاص.

  Bu dünyanın gidişine
  Bir çare bulsam ...
  Güneş olsam her karanlık
  Yüreğe doğsam 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  1,530
  مورد تشکر
  2,890 پست
  حضور
  21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0  از امام صادق علیه‌السّلام پرسیدند: آیا عذاب و فشار قبر به فرد بدار آویخته می‌رسد؟ آن حضرت فرمود: همانا پروردگار زمین، خود پروردگار هوا نیز هست. یا آن خدایى كه زمین به فرمان اوست، هوا نیز به فرمان اوست، پس خداوند عزّ و جلّ به هوا وحى می‌فرماید و هوا او را فشارى می‌دهد سخت‏تر و شدیدتر از قبر.

  (من لا یحضره الفقیه، ترجمه غفارى، ج 1، ص279)


 5. تشکرها 2


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  3,876
  مورد تشکر
  7,878 پست
  حضور
  17 روز 10 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  164
  آپلود
  93
  گالری
  155  داد درویشــــــی از سر تمــــهــیــــد

  سرقلیــــان خویش را به مــــریـــــد
  گفت کز دوزخ ای نـــــکـــو کـــــــردار
  قـــــدری آتــــش به روی آن بگــــذار
  بگــــرفت و بـــبـــــرد وبـــــــــاز آورد
  عقـــــــــد گوهـــــــــر ز درج راز آورد
  گــــــــفتدر دوزخ هــرچـه گـــردیدم
  درکـــات جحیـــــــــــم را دیــــــــــدم
  آتـــش و هیــــــزم و ذغــــال نبــــــود
  اخگـری بهــــــراشتــعـــــال نبــــــود
  هیــــچ کس آتشــــــی نمی افروخت
  ز آتش خویش هرکسی می سوخت
  صغیراصفهانی
  ****

  فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِی وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجارَةُ أُعِدَّتْ لِلْکافِرِین (بقره/24
  )
  اما در مورد اینکه واقعیت فشار قبر چیست و کیفیت آن به چه شکلی است، اطلاعات دقیقی در دست نیست. برخی همچون علامه مجلسی، علامه حلی، علامه شبر و مرحوم حمصی رازی معتقد به عذاب جسد هستند. به عقیده این بزرگان و برخی دیگر، ممکن است روح در عالم قبر، در بدن داخل شده و عذاب را تحمل کند ... علامه مجلسی می‌فرماید: انما السوال و الضغطة فى الاجساد الاصلیة ...؛ سوال و تنگی و فشار قبر مربوط به جسد اصلی است.(جسد اصلی در مقابل جسد برزخی)
  در نهج البلاغه آمده است... و روعات الفزع و اختلاف الاوضاع و استكاك الاسماع و ظلمة للحد ...؛ (یاد کنید از) دفعه بدفعه آمدنهاى خوف و بیم‌های مختلف و جابجا شدن دنده‏هاى پهلو از فشار قبر و كر گردیدن گوشها و تاریكى گور ...
  قائلین به این قول به چنین روایاتی هم استناد می‌کنند و می‌گویند در هم فرو رفتن استخوانهاى دنده(در اثر فشار قبر) و نیش زدن گوشت(که به عنوان عذاب قبر یاد شده) که در بعضی روایات است تنها با بدن عنصرى سازگارى دارد.
  وقتى انسان مرد، با قوه ى خیال خود را جداى از دنیا مى یابد؛ همان گونه كه در دنیا با همان صورت به واسطه ى خیال، خود را درك مى كرد، وقتى در قبر گذاشته شد، خود را با همان صورت در قبر مى یابد و با این واسطه دردها و عقوبت ها و یا لذت ها را در مى یابد. و این است معنى حدیث: كه قبر باغى از باغ هاى بهشت یا حفره‌اى از حفره‌هاى جهنم است.
  در هر حال روح با تعلق شدیدی که به جسد دارد، همواره در کنار جسد می‌ماند و از وضعیت خوب یا بد جسد متاثر می‌شود چه داخل در جسد و حساس به احساسات آن باشد چه نباشد. به همین جهت شاید بتوان گفت فشار قبر، می تواند کنایه از همان فعل و انفعالات شیمیایی باشد که جنازه را از هم می پاشد و ظرف مدت بسیار کمی، چنان تغییرات سریعی در آن ایجاد می کند که اگر امکان رویت جسد بعد از یک شب

  (تبيان)
  ما عابران رهگذري بي نشانه ايم
  جاماندگان قافله اي جاودانه ايم
  پائيزلحظه ها چه شتابان رسيد وما
  دلواپسان رويش چندين جوانه ايم


  دانلودمحبوب ترین مجموعه تفسیر قران کانون گفتگوی قرانی

  (
  تفسیر20جلدی المیزان)  http://www.askquran.ir/downloads.php?do=file&id=3611

  گروه شاعران کانون:http://www.askquran.ir/group.php?groupid=140

 7. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود