جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خلفای راشدین چه کسانی هستند

نوشته
    82
    حضور
    10 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خلفای راشدین چه کسانی هستند

خلفاي راشدين به چه كساني اطلاق ميشود و دليل آن چيست؟

کارشناس بحث : پاسخگوی تاریخی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۷/۱۷ در ساعت ۰۲:۳۵

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    خلفای راشدين به چه كسانی اطلاق می شود و دليل آن چيست.؟

پاسخ:
    لقب "خلفای راشدين" بر خلفای پس از رسول خدا (صلی الله علیه و آله) غالباً توسط اهل سنّت اطلاق می شود و در كتاب های روايی و تاريخی آنان اين عنوان به صورت فراوان تكرار شده است؛ امّا آن چه كه در منابع شيعه با اين عنوان ياد شده، غالباً به نقل از اهل سنّت است.
    بعضی از ارباب لغت "راشد" را اين گونه معنا كرده اند: كسی كه بر طريق حق باشد و از همين قبيل است "خلفای راشدين".(1)
    ديگری چنين گفته است: خلفای راشدين عبارتند از: ابوبكر؛ عمر؛ عثمان و علی، و هر كس از سلاطين مسلمان راه آنان را طی كند، مصداق اين عنوان است.(2)

از اين تعاريف استفاده می شود كه اين لقب اختصاص به چهار خليفه پس از پيامبر (صلی الله علیه و آله) ندارد و ممكن است به ديگران نيز اطلاق شود.
    شاهد اين ادّعا سخناني است كه نزديكان مأمون عباسي در سعايت و دشمنی با حضرت جوادالأئمه (علیه السلام) داشته اند؛ نزديكان وی پس از آگاهی از قصد او برای همسری امّ الفضل با امام جواد (علیه السلام) گفتند: می ترسيم با اين عمل حكومت از دست ما گرفته شود و لباس عزّتی كه بر تن ما پوشيده شده، از تن ما كنده شود و تو می دانی كه بين بني عباس و بني هاشم از زمان های گذشته چه مشكلاتي بوده است و "خلفاي راشدين" پيش از تو با آنان چگونه برخورد كرده اند.(3)

ظاهراً مقصود از "خلفای راشدين، پيش از تو "تمام خلفا، اعم از بنی اميه و بنی عباس" باشد. اين سخنان ضمن تأييد نظر اهل لغت، گواه اين است كه لقب "خلفای راشدين "اختصاص به خلفای پس از پيامبر نداشته و به ديگران نيز اطلاق می شده است.(4)

در لابلای برخی از كتاب های اهل سنّت احاديثی ديده می شود كه مضمون آن ها، اطلاق اين لقب از سوی بعضی از امامان (علیهم السلام)، به ابوبكر و عمر است؛ از جمله:

1ـ چنين نقل كرده اند كه حضرت علی (علیه السلام) در خطبه ای گفته اند: خدايا، همان گونه كه خلفای راشدين را به سامان رساندی، ما را نيز به سامان برسان! پرسيدند: خلفای راشدين چه كسانی هستند؟ حضرت فرمود: ابوبكر و عمر.

چنين روايتی علاوه بر اين كه از نظر سند، دچار اشكال است، با روايات و سخنان ديگر اميرمؤمنان و ديگر امامان كه به طور قطع از آن ها صادر شده، متضاد است، پس نمی تواند توسط آن ها گفته شده باشد.
    چگونه ممكن است چنين سخني از علی (علیه السلام) صادر شود در حالی كه بارها از آنان شكايت كرد؟! شيعه و سنی از حضرت نقل كرده اند كه فرمود: "خدايا، من از تو عليه قريش ياری می طلبم. آنان در حقّ من ظلم كردند". در بيان ديگری فرمود: "بعد از رحلت پيامبر (صلی الله علیه و آله) دائماً من مظلوم بودم. مردم با ابوبكر و عم ربيعت كردند، در حالی كه من از آن دو نفر برای آنان بهتر بودم". در ماجرای شورای شش نفره فرمود: "عمر مرا ششمين نفر قرار داد، پس خشم خود را فرو بردم".(5)

2ـ روايت ديگری از امام حسن عسكری (علیه السلام) نقل شده كه به يكی از ياران خود طريق محاجه با مخالفين را تعليم می دهد. حضرت در لابلای كلمات، كلمه "خلفای راشدين" را به كار می برد، اما در همان جا در خطاب به مخالفين اين كلمه را به همراه "فی مذهبكم" می آورد، يعنی خلفای راشدين به عقيده شما اهل سنت،(6) پس امام خود به اين لقب برای آنان راضی نبوده كه قيد "فی مذهبكم" را می آورد.

اگر شيعيان نيز در مورد ابوبكر، عمر و عثمان خلفای راشدين اطلاق می كنند، اين نه از جهت تأييد و تمجيد خلافت آنان است، بلكه به جهت استعمال شايع و وام‌گيری از واژگان يكديگر و بنا به مذهب اهل سنت است و اشكالی ندارد.

(4) تمام عباسيان و امويان از خلفاي بعد از پيامبر به حساب مي آيند.
    (5) العاملي، علي بن يونس، الصراط المستقيم، ص 149 - 150.
    (6) شيخ صدوق، كمال الدين و اتمام النعمه،‌ جزء، ص 462، طبري، دلائل الامامه، ص 515.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۱۳ در ساعت ۰۰:۳۳ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری