جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شهرمکه چگونه بوجود آمد؟

نوشته
    138
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    13 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شهرمکه چگونه بوجود آمد؟

با سلام و تحیات

شهرمکه چگونه بوجود آمد؟ ممنون میشم فشرده ای از نحوه بوجود آمدن شهر مکه را بفرمائید

ممنونم

کارشناس بحث : پاسخگوی تاریخی 3

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۷/۲۰ در ساعت ۰۲:۴۶
    لازمه رهایی از جهل و رسیدن به معرفت دانائی ست
    لازمه دانائی کسب علم و آگاهی ست
    لازمه کسب علم و آگاهی پرسش است
    از این روست که زیاد می پرسم
    تا از نادانسته هایم بکاهم و به دانسته هایم بیافزایم

2.  

نوشته
    426
    مورد تشکر
    169 پست
    حضور
    12 روز 13 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام علیکم
    از تاخیر در جواب پوزش می طلبم
    طبق روایات اسلامی از آدم بعد از بهشت به مکه فرود آمد
    از بعضى روايات استفاده مى شود كه نخستين سازنده خانه كعبه حضرت آدم عليه السّلام وده است .
    امام صادق عليه السّلام مى فرمايد:
    ((إ نّ آدَمَ عليه السّلام هُوَ الَّذى بَنى البَيْتَ وَوَضَعَ اَساسَهُ...))(1)
    ولی بوجود آمدن شهر و سکونت در شهر مکه به آمدن حضرت هاجر واسماعیل به این شهر بر می گردد که بعد از حفر چاه زمزم به آبادانی تبدیل شده و کم کم افرادی در آنجا سکونت پیدا نمودند
    هنگامى كه ابراهيم هاجر و اسماعيل را در نقطه كنونى شهر مكه فرود آورد و خواست به خدا بسپارد و به فلسطين باز گرداند،
    گفت: «خداوندا! من دودمانم را در سرزمينى بدون كشت در نزد خانه محترمت‏ساكن گردانيدم، تا نماز گزارند، پس دلهاى مردمان را به سوى آنها معطوف دار، و به آنها روزى ده، باشد كه تو را شكر كنند (ربنا انى اسكنت من ذريتى بواد غير ذى زرع عند بيتك المحرم.
    ربنا ليقيموا الصلوة فاجعل افئدة من الناس تهوى اليهم و ارزقهم من الثمرات لعلهم يشكرون - سوره ابراهيم آيه 37)

با پديد آمدن آب زمزم در زير پاى اسماعيل شيرخوار كه به طرز معجزه‏ آسا تحقق يافت، و آگاهى قبيله جرهم از وجود آب در آن نقطه و آمدن بدانجا، اسماعيل در ميان قبيله مزبور پرورش يافت، و زبان آنها يعنى عربى را فرا گرفت
    حضرت اسماعيل در جوانى، با دخترى از عرب اصيل قحطانى از قبيله «جرهم‏» ازدواج كرد.
    پس از آنان تيره «خزاعه» بر آنجا سلطه يافتند و در آغاز سده ششم ميلادى قصى فرزند كلاب، جدّ اعلاى رسول خداصلى الله عليه وآله قريش را، كه در بيابان‏ها و دره‏هاى بيرون مكه مى‏زيستند، به شهر آورد و رياست مكه را در دست گرفت و «دار الندوه» را تأسيس كرد. دار الندوه نخستين و تنها مجلس مشاوره در سراسر عربستان بود
    و کم کم قبایل دیگر آمدند وبا توجه به موقعیت مذهبی این شهر به یک شهر قابل توجه در آن زمان تبدیل شد

1.من لايحضره الفقيه ، ج 2، ص ‍ 157، ح 2286.

ویرایش توسط عماد : ۱۳۹۱/۰۷/۲۲ در ساعت ۱۰:۴۰

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری