جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه کسانی نباید وارد فضاهای مجازی شوند؟

شروع کننده موضوع

نوشته
    155
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    13 روز 17 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چه کسانی نباید وارد فضاهای مجازی شوند؟

1- اگر در تاریخچه زندگیتان به نحوی دچار شکست عشقی و عاطفی شده اید وارد شدن به فضای مجازی در واقع وارد شدن به یک وابستگی دیگر و درنهایت خارج شدن از مسیر منطقی زندگی است.

2- اگر در ذهنتان رؤیاهای دوست شدن با فرد مورد علاقه وسپس ازدواج را می پرورانید، بهتر است با خود کنترلی و خویشتن داری وارد فضاهای مجازی نشوید چون نتیجه آن یا ازدواج احساسی و کوتاه مدت خواهد بود و یا همراه با کوله باری از افسردگی و اضطراب ناشی از وابستگی، با تلخ کامی زندگی شکست خورده ای را تجربه خواهید کرد.

3-اگر برای وارد شدن همیشه از یک ساعت خاصی استفاده می کنید و سر ساعت مهمترین کارهای خود را کنار می گذارید و بی صبرانه به اینترنت وصل می شوید بدانید که احساست شما بر عقل و منطق احاطه پیدا کرده و شما مغفول احساساتتان شده اید.

4- اگر احساس می کنیدفضای مجازی، جای خالی روابط دوستانه، صمیمانه و خانوادگی را پر می کند ممکن است دچار یک نوع انزوا طلبی و ناتوانی در افزایش مهارت های ارتباطی در فضای حقیقی خود هستید و به جای حل مسأله با وارد شدن به دنیای مجازی، به دنبال پاک کردن صورت مسأله خود هستید.

5- اگر هیچ نظم و ساعت خاصی در پایان دادن و قطع اتصال و خروج از فضای مجازی را ندارید، بدانید که به مرور زمان دچار اعتیاد و وابستگی به اینترنت و فضای مجازی شده اید.

6-اگر بدون هدف و برنامه ریزی مشخص و صرفا برای سرگرمی وارد فضای مجازی می شوید بدانید که آسیب های مختلف روانی و شخصیتی به مرور زمان در شما ایجاد خواهد شد و زمانی متوجه می شوید که ترک کردن، مشکل باشد.

7- افرادی که دچار افسردگی هستند و یا در خانواده ای رشد کرده اند که نیازهای عاطفی، اختلاف والدین و... وجود دارد، در معرض انواع ویروس های موجود در فضاهای مجازی هستند که در کمین این گونه افراد نشسته اند.

در بعضی موارد فرد به ظاهر برای استفاده از مطالب علمی و مذهبی وارد فضاهای مجازی می شود در حالی در واقع خود را گول می زند و به تدریج وارد مسایل عاطفی و احساسی شده و استفاده از مطالب علمی و آموزشی فراموش می شود.

پس با ترسیم یک هدف منطقی و مشخص و برنامه ریزی دقیق نسبت به ورود و خروج به فضاهای مجازی ، همچنین خودآزمایی نسبت به رسیدن یا نرسیدن به هدف منطقی و مناسب ترسیم شده، راه را بر وسوسه های مختلف و لجام گسیخته بیرونی و درونی ببندیم.
    ویرایش توسط راهنما : ۱۳۹۱/۰۷/۱۵ در ساعت ۰۷:۳۴
    گفت و گو های خودمانی

فراز و نشیب های زندگی(عدم تعادل) نشان دهنده زنده بودن انسان است و کسی که در زندگی اش فراز و نشیب ندارد مانند فردی است که اصلا زنده نیست پس تعادل = مرگ

2.  

نوشته
    326
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    14
    آپلود
    0
    گالری
    49

با سلام خدمت پاسخگوی مشاور
    وظیفه دیگران در قبال این افرادی که به یکی از دلایل ذکر شده معتاد به دنیای مجازی شده و نمیتواند طبق فرموده شما خود
    هدفی منطقی و مشخص و برنامه ریزی نسبت به ورود و خروج به فضاهای مجازی داشته باشد چیست؟
    و چطور می توانند به او یاری برسانند؟ طوری که غیر مستقیم باشد چون معمولا اینگونه افراد خودشان معتقدند که اعتیادی ندارند و هر وقت بخواهند می توانند همه چیز را کنترل کنند
    ممنون از شما

ویرایش توسط منم گدای فاطمه : ۱۳۹۱/۰۷/۱۶ در ساعت ۱۱:۳۱

وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ

نوشته
    154
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 5 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط منم گدای فاطمه نمایش پست
    با سلام خدمت پاسخگوی مشاور
    وظیفه دیگران در قبال این افرادی که به یکی از دلایل ذکر شده معتاد به دنیای مجازی شده و نمیتواند طبق فرموده شما خود
    هدفی منطقی و مشخص و برنامه ریزی نسبت به ورود و خروج به فضاهای مجازی داشته باشد چیست؟
    و چطور می توانند به او یاری برسانند؟ طوری که غیر مستقیم باشد چون معمولا اینگونه افراد خودشان معتقدند که اعتیادی ندارند و هر وقت بخواهند می توانند همه چیز را کنترل کنند
    ممنون از شما
    سلام
    مسئولیت داد به این افراد
    مثلا اگر تا حالا همه خریدای خونه رو خودمون انجام میدادیم، حالا یه بخشی از اون رو به این فرد محول کنیم، حالا به بهانه های مختلف؛ مثل خسته شدن از خرید روزمره یا مثلا کاری برام پیش اومده و وقت کمتری دارم
    ازش بخوایم توی کارهای خونه کمک کنه
    یا مثلا تشویق کنیم به باشگاه رفتن یا مثلا کلاسهای درسی یا هنری مختلف
    یا مثلا شب نشینی و مسافرت رفتن (بخصوص مسافرت که کلا اینترنت رو از آدم میگیره)
    وقتش رو ازش بگیریم و با این مسائل پر کنیم

البته اینا چیزایی بود که من به ذهنم میرسید
    امیدوارم هیچ کس معتاد نشه

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 18 ساعت نامشخص
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

سلام استاد خدا قوت خسته نباشید

ممنون از تاپیک خوبتون فکر کنم اکثر افرادی که وارد فضای مجازی میشن به یکی از موارد ذکر شده دچار باشن من خودم یه مدتی خیلی اعتیاد شدید به سایت پیدا کرده بودم شب و نیمه شب بی خوابی میزد به سرم می اومدم سایت یا هر وقت حوصله ی کارهای خودمو نداشتم کارمو رها میکردم و می اومدم سایت وقتی هم که وارد میشدم خارج شدنم با خدا بود یک ساعت برام مثل یک دقیقه میگذشت و اصلا نمیفهمیدم کی ساعت از ساعت 2 بعد از ظهر رسیده به 9 شب !

ولی یه مدت کامپیوترم خراب شد مثل اینکه ترک عادت شده یا هنوز اعتیادم برنگشته اما الان وقتی کار دارم ترجیح میدم اول کارم رو انجام بدم بعد بیام سایت ....

استاد ای کاش راه حلی برای تک تک موارد یاد شده برامون میذاشتید تا کسی اگه دچار موردی هست و روش نمیشه بگه توضیحات مربوطه رو و نحوه ی برطرف کردن مشکلش رو متوجه بشه

ممنون از زحمات بی وقفه اتون اجرتون با صاحب قرآن
    التماس دعا
    ویرایش توسط ✿ عاشق قرآن ✿ : ۱۳۹۱/۰۸/۰۳ در ساعت ۱۴:۳۹
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

شروع کننده موضوع

نوشته
    155
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    13 روز 17 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ║✿║خادم زهرا║✿║ نمایش پست
    سلام استاد خدا قوت خسته نباشید

ممنون از تاپیک خوبتون فکر کنم اکثر افرادی که وارد فضای مجازی میشن به یکی از موارد ذکر شده دچار باشن من خودم یه مدتی خیلی اعتیاد شدید به سایت پیدا کرده بودم شب و نیمه شب بی خوابی میزد به سرم می اومدم سایت یا هر وقت حوصله ی کارهای خودمو نداشتم کارمو رها میکردم و می اومدم سایت وقتی هم که وارد میشدم خارج شدنم با خدا بود یک ساعت برام مثل یک دقیقه میگذشت و اصلا نمیفهمیدم کی ساعت از ساعت 2 بعد از ظهر رسیده به 9 شب !

ولی یه مدت کامپیوترم خراب شد مثل اینکه ترک عادت شده یا هنوز اعتیادم برنگشته اما الان وقتی کار دارم ترجیح میدم اول کارم رو انجام بدم بعد بیام سایت ....

استاد ای کاش راه حلی برای تک تک موارد یاد شده برامون میذاشتید تا کسی اگه دچار موردی هست و روش نمیشه بگه توضیحات مربوطه رو و نحوه ی برطرف کردن مشکلش رو متوجه بشه

ممنون از زحمات بی وقفه اتون اجرتون با صاحب قرآن
    التماس دعا
    با سلام وتشکر از اظهار نظر شما اسک قران دوستان عزیز
    خدمت شما عرض کنم متأسفانه وابستگی و اعتیاد به اینترنت یک نوع پاک کردن مسأله ای است که در زندگی روانی و زندگی اجتماعی انسان روی داده است و در واقع نوعی انکار واقعیت است چطور فردی که دچار ناکامی عاطفی یا ورشکستگی مالی شده است برای اینکه مدتی از این فشارهای عصبی و فکری خارج شود و راه حل منطقی مسأله زندگی خود را نمی داند ، فکر می کند با به وجود آورد یک نوع بی خیالی و یا یک نوع توقف موقتی هشیاری شروع به مصرف مواد می کند و می گوید از این همه فشار خسته شده ام باید یک کاری بکنم که اصلا به این مسایل فکر نکنم پس برای فرار از واقعیت های با روش کاملا مصنوعی خود را بی خیال می کند. البته خداوند قدرت تحمل فشار را به ما داده است مثلا خوابیدن و یا نعمت فراموش کردن تا حدی بهترین عزیز انسان هم اگر از دنیا برود به صورت عادی بعد از یک سال فرد به چرخه زندگی برمی گردد و از طرفی به صورت عادی ترشح آمفتامین های که یک نوع مخدر طبیعی بدن هستن در بروز مشکلات به ما کمک می کنند اما بعضی از افراد با پناه آوردن به پدیده هایی مانند اینترنت در واقع نوعی مسأله خود را انکار می کنند.
    اما راهکارها :
    اعتیاد به اینترنت مانند تمام اعتیاد ها در کتب معتبر روان پزشکی و روان شناسی وجود دارد و زمانی فرد باید به درمان مراجعه کنید که کنش وری کلی زندگی دچار اختلال شده باشد یا به عبارتی دیگر زندگی واقعیش (خواب ، غذا ، تحصیل و...) به هم ریخته باشد برای درمان اعتیاد برای هر فرد یک نسخه و برنامه درمانی خاص وجود دارد که فرد با مراجعه حضوری باید نسبت به درمان خود اقدام کند اما به طور کلی راهکارهای درمان اعتیاد به اینترنت به شرح زیر می باشد:
    1-در زندگی واقعی حامی پیدا کنید: اکثر افرادی که به اینترنت معتاد هستند از خانواده ، دوستان ، فعالیت های اجتماعی ، و سرگرمی هایی که از آ« لذت می برند بریده اند .سعی کنید عمدا دورباره به آنها بپیوندید.
    2- تسهیل کننده های رفتار اعتیادی خود را شناسایی کنید: احساس خودتان را در موقع رفتن به اینترنت در نظر بگیرید و ثبت کنید (پیش از اینکه به اینترنت بروم احساس............می کنم). (وقتی وارد برنامه مورد علاقه ام می شوم احساس .........می کنم ) برخی پاسخ های احتمالی ممکن است در آرامش ، هیجان زده ، حمایت شده ، خوشحال ، اعتماد به نفس شایسته ، قابل احترام و...باشد. این دو را مقایسه کنید و ببنید که چه چیزهایی را از دست می دهید و چه چیزهایی را بدست می آورید.
    3- برای خود کارت های خاطر نشان بسازید: فهرستی از پنج مشکل عمده ناشی از اینترنت ، فهرستی جداگانه از فواید قطع رابطه با اینترنت ، این فهرست ها را بر روی کارتی منتقل کنید و آن را در جیب یا کیف خود بگذارید هنگامی که بین کار مهم و ورود به اینترنت یک را می خواهید انتخاب کنید کارت را بیرون بیاورید که مشخص می کند که چکار باید بکنید .مثلا مشکلات اینترنت ممکن است بدست نیاوردن شغل از دست دادن خواب ، روبرو شدن با اضطراب سرد بودن با فرد مورد علاقه و مثال های منافع کاهش دادن ممکن است بهتر بودن استراحت کافی صرف وقت برای دوستان حقیقی
    4 - گامهای واقعی برای از بین بردن مشکل بردارید: برای بهبود از اعتیاد به اینترنت تدریحی ساعت استفاده را کم کنید و جدول زمان بندی خود را عوض کنید
    5 - به پیام انکار گوش کنید: مانند تمام معتادین ، معتادین به اینترنت نیز به علت انکار مشکل ، در مقابل کمک گرفتن مقاومت می کنند. افکار انکار عبارتند از : تنهایم بگذارید، به خودم مربوط است، چیز مهمی نیست، چند ساعت خوابم را از دست می دهم ، انکار اغلب مربوط به نیاز فرد برای فرار کردن از چیزی در زندگی روزمره است
    6 - برای کاهش اضطراب و افسردگی از روش هایی مانند ورزش ، تمرین تنفس عمیق ، افزایش تعاملات اجتماعی واقعی ، رفتن به مکان های مذهبی و یا سرسبز استفاده کنید و هنگامی بی حوصله هستید به هیج وجه به طرف رایانه حرکت نکیند و با وسوسه های خود مبارزه کنید.
    گفت و گو های خودمانی

فراز و نشیب های زندگی(عدم تعادل) نشان دهنده زنده بودن انسان است و کسی که در زندگی اش فراز و نشیب ندارد مانند فردی است که اصلا زنده نیست پس تعادل = مرگ

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

به نام خدا.

مقوله ی اعتیاد به اینترنت مسئله ای است که با چند راهکار بنده بعید میدونم حل بشه.
    یه تفاوت قائل میشند بین اینکه هدف افراد ممکنه برای ورود به اینترنت متفاوت است. یکی شکست عاطفی خورده یکی فلان شده و... اینا با انگیزه های مختلف وارد فضای مجازی میشند و ممکنه معتاد بهش بشند... یکی معتاد به چت یکی معتاد به حس تجربه با افراد متفاوت و الی اخر...
    خب بحث بالا که تکلیفش روشن است و نسخه هاش هم معلوم. ولی یه دسته ای هستند که برای فعایت های مذهبی و به قصد آزمایش کردن یک فضای جدید میایند ولی نا خود آگاه به سمت و سویی دیگه مسیر شکسته میشه. بعضی ها دوباره برمیگردند و بعضی ها هم متاسفانه نمیتونند جمع و جورش کنند. و این مورد به نظرم در مورد این گروه زیاد راه کار و این چیز ها فایده نداره.
    مثلا خیلی از مدیران گرانقدر و خیلی از دوستان ما وقتی برای اولین برای وارد فضای مجازی مثلا این سایت شدند با بررسی پست های اولیه میبینم چه قدر مسخره پست میزنند ( مثل خود من!) . بعد از یه مدت تازه شخصیت مجازی شکل میگیره و ارتباط ها منظم تر میشه و... تا میرسه به حد فعلی که خیلی از مدیران ما ادبیاتشان رو میبینی ، مثل ادبیات یک آدم برجسته و خیلی شیک است. حتی مدیران مرکز هم اولش دچار این نوع تغییر رفتار شده بودند. ولی الان قریب به اتفاق به ادبیات خود در دنیای واقعی نزدیک شدند و رفتارشون کاملا منطقیه. این یک چیز طبیعی است. مثل یک بچه ای است که وارد دنیای جدیدی شده است که با زمین خوردن و چار دست و پار رفتند دارد یاد میگیرد.
    در مورد این سایت ها ، نیاز به گذشت زمان دارد تا انسان روال کار دستش بیاید. مثل خود بنده و دوستان فعال ما در این سایت. اوایل وحشتناک فعالیت میکردیم ، ولی کم کم رفتیم روی شیب منطقی. حالا شاید یکی از دلایل اصلیش این بوده باشه که مدیریت اینجا مشکل داره ، ولی بنده دلیل دیگر اون رو بدست آوردن تجربه در فضای مجازی میدونم.
    برای کسانی مثل بنده و شما ها که هیچ کتابی در مورد اینترنت نخوندید و یک دفعه وارد شدید مثلا یک چنین دست اندازی طبیعی است. ولی یک خطری که تهدید میکنه اینه که باید آموزش داده بشه که حداقل نسل های دیگه تو فضای مجازی به ضریب اشتباه خیلی کمتری وارد بشند. در واقع الان خود دولت های غربی هم نگران فضای مجازی و پدیده ی آواتاریسم هستند. حتی فرانسه یک فیلم سینمایی ساخته در این مورد. هر چند موضوع فیلمش در مورد ارتباط های ناصحیح اینترنتی و برقرای ارتباط ناصحیح است ، ولی اینقدر براشون مهم بوده که فیلم ساختند. فرانسه ای که اصلا روابط شرعی و جنسی زیاد معنی نداره نگران شده و فیلم سینمایی ساخته!!!

به هر حال به نظر بنده بهترین نسخه برای کم کردن ضریب خطا بوجود آورد مفهومی به نام تقوای مجازی است. اگر بتوانیم این مفهوم رو توضیح و گسترش دهیم ، هم روابط سر و سامان میگیرد هم ساعات ها مشخص میشود ، هم....
    موفق باشید.

امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

نوشته
    78
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 9 ساعت 26 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

بعضیاز سایت ها اعتیااورند بیشتر هم سایت های گفتگو و جامعه مجازی

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 18 ساعت نامشخص
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی مشاور 2 نمایش پست

2- تسهیل کننده های رفتار اعتیادی خود را شناسایی کنید: احساس خودتان را در موقع رفتن به اینترنت در نظر بگیرید و ثبت کنید (پیش از اینکه به اینترنت بروم احساس............می کنم). (وقتی وارد برنامه مورد علاقه ام می شوم احساس .........می کنم ) برخی پاسخ های احتمالی ممکن است در آرامش ، هیجان زده ، حمایت شده ، خوشحال ، اعتماد به نفس شایسته ، قابل احترام و...باشد. این دو را مقایسه کنید و ببنید که چه چیزهایی را از دست می دهید و چه چیزهایی را بدست می آورید.

6) هنگامی بی حوصله هستید به هیج وجه به طرف رایانه حرکت نکیند و با وسوسه های خود مبارزه کنید.
    سلام استاد خدا قوت خسته نباشید ، ممنون از پاسخگویی سریعتون

استاد گزینه ی 2 رو خوب متوجه نشدم اگه یک مثال واضح بزنید شاید بیشتر دستگیرم بشه .... اما در مورد 6 اینکار برای من که خیلی سخته چون 50 درصد اوقاتی که من میام به سمت کامپیوترم اینه که بی حوصله شدم و 50 درصد بقیه اش هم وقتیه که نیاز هست وظایفم رو در سایت انجام بدم یا تحقیقی چیزی برای خواهرم در بیارم به همین علت خیلی سخته که مواقع بی حوصلگی سمت اینترنت نیام چه کسانی نباید وارد فضاهای مجازی شوند؟
    ویرایش توسط ✿ عاشق قرآن ✿ : ۱۳۹۱/۰۸/۰۷ در ساعت ۱۲:۴۷
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

شروع کننده موضوع

نوشته
    155
    مورد تشکر
    11 پست
    حضور
    13 روز 17 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط ║✿║خادم زهرا║✿║ نمایش پست
    سلام استاد خدا قوت خسته نباشید ، ممنون از پاسخگویی سریعتون

استاد گزینه ی 2 رو خوب متوجه نشدم اگه یک مثال واضح بزنید شاید بیشتر دستگیرم بشه .... اما در مورد 6 اینکار برای من که خیلی سخته چون 50 درصد اوقاتی که من میام به سمت کامپیوترم اینه که بی حوصله شدم و 50 درصد بقیه اش هم وقتیه که نیاز هست وظایفم رو در سایت انجام بدم یا تحقیقی چیزی برای خواهرم در بیارم به همین علت خیلی سخته که مواقع بی حوصلگی سمت اینترنت نیام چه کسانی نباید وارد فضاهای مجازی شوند؟
    منظور از تسهیل کنندگان کارهایی است که باعث می شود شما آسان تر به طرف نت بروید مثلا مکان خلوت ، تنهایی ، نداشتن برنامه ریزی در زندگی و...
    اما در مورد فقره بی حوصلگی سعی کنید هنگام بی حوصله گی رفتار جایگزین بهتری داشته باشید مثلا ورزش و هواخوری و یا یک کاری غیر از وارد شدن به نت اگر چند بار تمرین کنید که به جای هدف گرفتن کلید پاور کامپیوتر به طرف یخچال بروید و میوه بخورید و یا با اطرافیان به گفت و گو بپردازید.
    گفت و گو های خودمانی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری