جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا اعمال کافران درآیات قرآن به "خاکستر در برابر تند باد" تشبیه شده؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۶
  نوشته
  303
  مورد تشکر
  529 پست
  حضور
  22 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چرا اعمال کافران درآیات قرآن به "خاکستر در برابر تند باد" تشبیه شده؟
  سلام و خسته نباشید
  چرا اعمال کافران درآیات قرآن به "خاکستر در برابر تند باد" تشبیه شده؟
  با تشکر فراوانم


  کارشناس بحث : پاسخگوی حدیث 1


  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۷/۱۷ در ساعت ۰۱:۱۲
  يارب نظر تو برنگردد

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  194
  مورد تشکر
  523 پست
  حضور
  9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چرا اعمال کافران درآیات قرآن به "خاکستر در برابر تند باد" تشبیه شده؟
  با صلوات برمحمدو آل محمد
  بحثی که مطرح فر موده اید در آیه 18 سوره مبارکه ابراهیم می باشد که به ترجمه وتفسیر آن از کتاب شریف نمونه می پردازیم .
  مَثَلُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِرَبِّهِمْ أَعْمالُهُمْ كَرَمادٍ اشْتَدَّتْ بِهِ الرِّيحُ فِي يَوْمٍ عاصِفٍ لا يَقْدِرُونَ مِمَّا كَسَبُوا عَلى‏ شَيْ‏ءٍ ذلِكَ هُوَ الضَّلالُ الْبَعِيدُ (18)
  ترجمه:
  18- اعمال كسانى كه به پروردگارشان كافر شدند همچون خاكسترى است در برابر تندباد در يك روز طوفانى، آنها توانايى ندارند كمترين چيزى از آنچه را انجام داده‏اند به دست آورند و اين گمراهى دور و درازى است.
  تفسير:
  خاكسترى بر سينه تند باد!
  در اين آيه مثل بسيار رسايى براى اعمال افراد بى‏ايمان بيان شده كه بحث آيات گذشته را در زمينه عاقبت كار كفار تكميل مى‏كند.
  مى‏فرمايد:" اعمال كسانى كه به پروردگارشان كافر شدند همچون خاكسترى است در مقابل تند باد در يك روز طوفانى"! (مَثَلُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِرَبِّهِمْ أَعْمالُهُمْ كَرَمادٍ اشْتَدَّتْ بِهِ الرِّيحُ فِي يَوْمٍ عاصِفٍ).
  همانگونه كه خاكستر در برابر تند باد، آنهم در يك روز طوفانى آن چنان پراكنده مى‏شود كه هيچ كس قادر بر جمع آن نيست، همين گونه منكران حق توانايى ندارند كه چيزى از اعمالى را كه انجام داده‏اند بدست آورند، و همگى بر باد مى‏رود و دستهايشان خالى ميماند (لا يَقْدِرُونَ مِمَّا كَسَبُوا عَلى‏ شَيْ‏ءٍ).
  " و اين گمراهى دور و درازى است" (ذلِكَ هُوَ الضَّلالُ الْبَعِيدُ).
  نكته‏ها:
  چرا اعمال آنها تشبيه به خاكستر در برابر باد شده؟
  1- تشبيه اعمال آنها به خاكستر با توجه به اينكه مانند خاك و غبار موجود مفيدى نيست، بلكه باقيمانده يك مشت آتش است نشان مى‏دهد كه اعمال آنها ممكن است ظاهرى داشته باشد اما فقط همان ظاهر است و محتوايى ندارد، در يك ظرف كوچك خاك ممكن است گل زيبايى برويد اما در ميان خروارها خاكستر حتى علف هرزه‏اى نخواهد روئيد!.
  2- تشبيه اعمال كفار به خاكستر با توجه به اينكه در ميان ذرات خاكستر هيچ نوع چسبندگى و پيوند وجود ندارد و حتى با كمك آب نيز نمى‏توان آنها را به هم پيوند داد و هر ذره‏اى به سرعت ديگرى را رها مى‏سازد گويى اشاره به اين واقعيت است كه آنها بر خلاف مؤمنان كه اعمالشان منسجم و به هم پيوسته و هر عملى عمل ديگر را تكميل مى‏كند و روح توحيد و وحدت نه تنها در ميان مؤمنان كه در ميان اعمال يك فرد با ايمان نيز وجود دارد، اثرى از اين انسجام و توحيد عمل در كار افراد بى‏ايمان نيست.
  3- با اينكه قرار گرفتن خاكستر در برابر تندباد، سبب پراكندگى آن مى‏شود، اما آن را با جمله فِي يَوْمٍ عاصِفٍ (در يك روز طوفانى) تاكيد مى‏كند، زيرا اگر تند باد محدود و موقت باشد ممكن است خاكسترى را از نقطه‏اى بلند كرده و در منطقه‏اى نه چندان دور بريزد، اما اگر روز، روز طوفانى باشد كه از صبح تا به شام بادها از هر سو مى‏وزند، بديهى است چنين خاكسترى آن چنان پراكنده مى‏شود كه هر ذره‏اى از ذراتش در نقطه دور دستى خواهد افتاد به طورى كه با هيچ قدرتى نمى‏توان آن را جمع كرد.
  4- اگر طوفان به توده‏اى از كاه يا برگهاى درختان بوزد و آنها را درنقاط دور دست پراكنده سازد، باز قابل تشخيص مى‏باشد ولى ذرات خاكستر آن قدر ريز و كوچكند كه اگر پراكنده شدند آن چنان از نظر محو مى‏شوند كه گويى به كلى نابود گشته‏اند.
  5- با اينكه باد و حتى تند باد آثار سازنده‏اى در نظام آفرينش و طبيعت دارد و قطع نظر از آثار تخريبى كه جنبه استثنايى آن مى‏باشد، مبدء اثرات زيرا است :
  الف: بذر گياهان را در همه جا مى‏گستراند و همچون يك باغبان و كشاورز در سرتاسر كره زمين بذرافشانى مى‏كند.
  ب: درختان را تلقيح و گرده‏هاى نر را بر قسمتهاى ماده گياه مى‏پاشد.
  ج: ابرها را از صفحه اقيانوسها حركت داده و به سرزمينهاى خشك مى‏كشاند.
  د: كوه‏هاى بلند را تدريجا سائيده و به خاكهاى نرم و بارور مبدل مى‏سازد.
  ه: هواى مناطق قطبى را به منطقه استواء و هواى استوايى را به مناطق سرد منتقل مى‏سازد و نقش تعيين كننده‏اى در تعديل حرارت در كره زمين دارد.
  و: آب درياها را متلاطم و مواج مى‏سازد و زير و رو مى‏كند و از اين طريق به آنها هوا مى‏دهد كه اگر راكد شوند مى‏گندند و به همين دليل درختان و گياهان و همه موجودات زنده از وزش باد بهره مى‏گيرند چرا كه لايقند و شايسته‏اند و هر كدام به مقدار لياقت خود از آن استفاده مى‏كنند.
  ولى" خاكستر" اين خاكستر سبك وزن، اين خاكستر بى‏محتوا و تيره رو اين خاكسترى كه هيچ موجود زنده‏اى در آن لانه نمى‏كند، سبز نمى‏شود بارور نمى‏گردد، اين خاكسترى كه ذراتش به كلى از هم گسسته است هنگامى كه در برابر نسيم و باد قرار گرفت به سرعت متلاشى و پخش مى‏شود كه همان ظاهر بى‏خاصيت آن نيز از نظرها محو مى‏گردد.(1)
  .................................................. .................................................. .................
  (1) تفسير نمونه، ج‏10، صص: 311-309


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  194
  مورد تشکر
  523 پست
  حضور
  9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  چرا اعمال کافران در آیات قرآن به "خاکستر در برابر تند باد" تشبیه شده؟


  پاسخ:
  « مَثَلُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِرَبِّهِمْ أَعْمالُهُمْ كَرَمادٍ اشْتَدَّتْ بِهِ الرِّيحُ فِي يَوْمٍ عاصِفٍ لا يَقْدِرُونَ مِمَّا كَسَبُوا عَلى‏ شَيْ‏ءٍ ذلِكَ هُوَ الضَّلالُ الْبَعِيدُ»؛ اعمال كسانى كه به پروردگارشان كافر شدند هم چون خاكسترى است در برابر تند باد در يك روز طوفانى، آنها توانايى ندارند كمترين چيزى از آن چه را انجام داده‏ اند به دست آورند و اين گمراهى دور و درازى است.(1)

  _ تفسير:
  خاكسترى بر سينه تند باد!
  در اين آيه مثل بسيار رسايى براى اعمال افراد بى‏ ايمان بيان شده كه بحث آيات گذشته را در زمينه عاقبت كار كفار تكميل مى‏ كند.
  مى‏ فرمايد:" اعمال كسانى كه به پروردگارشان كافر شدند هم چون خاكسترى است در مقابل تند باد در يك روز طوفانى"! (مَثَلُ الَّذِينَ كَفَرُوا بِرَبِّهِمْ أَعْمالُهُمْ كَرَمادٍ اشْتَدَّتْ بِهِ الرِّيحُ فِي يَوْمٍ عاصِفٍ).
  همان گونه كه خاكستر در برابر تند باد، آن هم در يك روز طوفانى آن چنان پراكنده مى‏ شود كه هيچ كس قادر بر جمع آن نيست، همين گونه منكران حق توانايى ندارند كه چيزى از اعمالى را كه انجام داده‏ اند بدست آورند، و همگى بر باد مى‏ رود و دست هايشان خالى مي ماند (لا يَقْدِرُونَ مِمَّا كَسَبُوا عَلى‏ شَيْ‏ءٍ). "و اين گمراهى دور و درازى است" (ذلِكَ هُوَ الضَّلالُ الْبَعِيدُ).

  _ نكته‏ ها:
  چرا اعمال آنها تشبيه به خاكستر در برابر باد شده؟
  1- تشبيه اعمال آن ها به خاكستر با توجه به اين كه مانند خاك و غبار موجود مفيدى نيست، بلكه باقي مانده يك مشت آتش است نشان مى‏ دهد كه اعمال آن ها ممكن است ظاهرى داشته باشد اما فقط همان ظاهر است و محتوايى ندارد، در يك ظرف كوچك خاك ممكن است گل زيبايى برويد اما در ميان خروارها خاكستر حتى علف هرزه‏ اى نخواهد روئيد!.

  2- تشبيه اعمال كفار به خاكستر با توجه به اين كه در ميان ذرات خاكستر هيچ نوع چسبندگى و پيوند وجود ندارد و حتى با كمك آب نيز نمى‏ توان آن ها را به هم پيوند داد و هر ذره‏ اى به سرعت ديگرى را رها مى‏ سازد گويى اشاره به اين واقعيت است كه آن ها بر خلاف مؤمنان كه اعمال شان منسجم و به هم پيوسته و هر عملى عمل ديگر را تكميل مى‏ كند و روح توحيد و وحدت نه تنها در ميان مؤمنان كه در ميان اعمال يك فرد با ايمان نيز وجود دارد، اثرى از اين انسجام و توحيد عمل در كار افراد بى‏ ايمان نيست.

  3- با اين كه قرار گرفتن خاكستر در برابر تندباد، سبب پراكندگى آن مى‏ شود، اما آن را با جمله فِي يَوْمٍ عاصِفٍ (در يك روز طوفانى) تاكيد مى‏ كند، زيرا اگر تند باد محدود و موقت باشد ممكن است خاكسترى را از نقطه‏ اى بلند كرده و در منطقه‏ اى نه چندان دور بريزد، اما اگر روز، روز طوفانى باشد كه از صبح تا به شام بادها از هر سو مى‏ وزند، بديهى است چنين خاكسترى آن چنان پراكنده مى‏ شود كه هر ذره‏ اى از ذراتش در نقطه دور دستى خواهد افتاد به طورى كه با هيچ قدرتى نمى‏ توان آن را جمع كرد.

  4- اگر طوفان به توده‏ اى از كاه يا برگ هاى درختان بوزد و آن ها را در نقاط دور دست پراكنده سازد، باز قابل تشخيص مى‏ باشد ولى ذرات خاكستر آن قدر ريز و كوچكند كه اگر پراكنده شدند آن چنان از نظر محو مى‏ شوند كه گويى به كلى نابود گشته‏ اند.

  5- با اين كه باد و حتى تند باد آثار سازنده‏ اى در نظام آفرينش و طبيعت دارد و قطع نظر از آثار تخريبى كه جنبه استثنايى آن مى‏ باشد، مبدء اثرات زير است :
  الف) بذر گياهان را در همه جا مى‏ گستراند و هم چون يك باغبان و كشاورز در سرتاسر كره زمين بذرافشانى مى‏ كند.
  ب) درختان را تلقيح و گرده‏ هاى نر را بر قسمت هاى ماده گياه مى‏ پاشد.
  ج) ابرها را از صفحه اقيانوس ها حركت داده و به سرزمين هاى خشك مى‏ كشاند.
  د) كوه‏ هاى بلند را تدريجا سائيده و به خاك هاى نرم و بارور مبدل مى‏ سازد.
  ه) هواى مناطق قطبى را به منطقه استواء و هواى استوايى را به مناطق سرد منتقل مى‏ سازد و نقش تعيين كننده‏ اى در تعديل حرارت در كره زمين دارد.
  و) آب درياها را متلاطم و مواج مى‏ سازد و زير و رو مى‏ كند و از اين طريق به آن ها هوا مى‏ دهد كه اگر راكد شوند مى‏ گندند و به همين دليل درختان و گياهان و همه موجودات زنده از وزش باد بهره مى‏ گيرند چرا كه لايقند و شايسته‏ اند و هر كدام به مقدار لياقت خود از آن استفاده مى‏ كنند.

  ولى"خاكستر" اين خاكستر سبك وزن، اين خاكستر بى‏ محتوا و تيره رو اين خاكسترى كه هيچ موجود زنده‏ اى در آن لانه نمى ‏كند، سبز نمى ‏شود بارور نمى‏ گردد، اين خاكسترى كه ذراتش به كلى از هم گسسته است هنگامى كه در برابر نسيم و باد قرار گرفت به سرعت متلاشى و پخش مى ‏شود كه همان ظاهر بى‏ خاصيت آن نيز از نظرها محو مى‏ گردد.(1)

  ____________
  (1) تفسير نمونه، ج‏10، ص: 311- 309.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۳/۱۵ در ساعت ۰۸:۰۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. """ به قضاوت خود نشسته اید؟؟؟ """
  توسط nasim7 در انجمن اخلاق
  پاسخ: 19
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۱/۱۲, ۱۹:۲۶
 2. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۶/۳۰, ۱۲:۰۹
 3. """درسهايي از علامه طباطبائي""""
  توسط The Praises to God در انجمن افلاکیان خاک نشین
  پاسخ: 16
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۵/۰۳, ۱۲:۴۵
 4. پاسخ: 804
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۱/۱۴, ۲۲:۱۳
 5. آیا "دین داری" با "تقلید ازمراجع" رابطه ای داره؟؟؟؟
  توسط کهیعص در انجمن اجتهاد و تقلید
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۱۱/۱۰, ۰۲:۱۹

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود