صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: @@@ مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع) @@@

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196

  @@@ مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع) @@@
  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@


  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ (ع)  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@

  مقدمه

  از اوائل صدر اسلام ایرانیان توجه و علاقه ای به اهل بیت داشته اند
  در طول عمر آرزوی اکثر ایشان زیارت قبور ائمه اطهار بوده است ، مراسم سوگواری ایشان در هیچ کشور اسلامی بعظمت مجالس ایرانیان برپا نمی گردید حتی آرزوی ایشان این بود که بعد از مرگ جسد ایشان در کنار مرقد ائمه اطهار دفن شود .
  خواجه نصیرالدین طوسی از اجله علمای شیعه است وصیت میکند که جسد مرا در پائین قبر امیرالمؤمنین دفن کنند و روی سنگ قبرم بنویسند :
  کلبهم باسط دراعیه بالوصیه ( سوره کهف ).
  بسیاری از ایرانیان وصیت داشتند که آرامگاه حضرات فرزندان حضرت موسی بن جعفر (ع) در شیراز پیدا شد آنها که وجه ی برای حمل جنازه آنها در دسترس نبود اصرار ایشان براین بود که درجوار حرم این حضرات دفن شوند ،و بسیاری از آنها با ارادتی که مریدانشان به ایـشان داشتند ، ایـن عمل را بیان میکردند و مسلم قبور ایشان در این هزار سال پناهگاه اجسادی بزرگانی است که بسیار از آن ناشناخته مانده اند .
  ما در اینجا بذکر چند تن از بزرگانی که مدارکی برای دفن آنها در جوار این قبور داریم می پردازیم.


  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@


  آیت الله شهید سید عبد الحسین دستغیب  ایشان دومین شهید محراب انقلاب اسلامی است مرقد وی در حرم مطهر سید احمد بن موسی الکاظم ع می باشد که مورد توجه و زیارتگاه مردم شیراز است .
  وی ازخاندان اصیل و روحانی هشتصد ساله شیراز می باشد و با سی واسطه نسبت ایشان به حضرت سجاد (ع) می رسد.
  تحصیلات مقدماتی را نزد اساتید مشهور آن زمان همچون ملا احمد دارابی و آیت الله میرزا علی اکبر ارسنجانی به پایان آورد و نزد اساتید بزرگ نجف اشرف مانند شیخ محمدکاظم شیرازی و ضیاء الدین عراقی و سید ابوالحسن اصفهانی به پایان آورد و به درجه اجتهاد نائل گردید .

  وی مسجد جامع عتیق شیراز را که خرابه ای بیش نبود مرمت کرد و دراین کار مومنین را بخدمت و حتی خود در این خدمات شرکت میکرد تا این بنا که سابقه هزارساله دارد دوباره آباد شد و وی تا مرز شهادت دراین مجلس نه تنها نماز جماعت داشت بلکه درتمام شبها به وعظ و اندرز مردم می پرداخت.
  حتی زمانیکه از ناحیه طاغوت منبر رفتن او ممنوع بود بعد از نماز عشا روی برطرف مومنین می کرد و مطالبی آموزنده میفرمود . وی با پیروی انقلاب به امام جمعه شیراز منصوب شد وسپس به نمایندگی مجلس خبرگان ازطرف مردم شیراز منصوب گردید و در تصویب و تدوین قانون اسلامی جمهوری اسلامی و تصویب اصل ولایت فقیه نقش بسزایی داشت .
  آثار حوزوی این شهید بزرگوار عبارتند از:
  شرح و حاشیه برکفایه الاصول
  و مکاسب
  و وسائل شیخ انصاری
  و همچنین تقریرات درس مرحوم شیخ محمد کاظم شیرازی است.
  نزدیک صد کتاب در اصول و اخلاقیات و شرح حال ائمه از ایشان باقی مانده که اغلب به زبان خارجی نیز ترجمه شده.
  از کتب مشهور ایشان که چاپ های مکرری دارد صلوه الخاشتعین و قلب سلیم – تعصب جاودان و استغاده است ؛
  در روز جمعه 20آذر ماه 1360 هنگام عزیمت برای اقامه نماز جمعه به همراه نوه خود شهید محمد تقی دستغیب و هشت نفر از یاران با وفا به شهادت رسید .
  آیت الله شیخ جواد انصاری همدانی از اساتید عرفانی آن بزرگوار بوده که ایشان نیز از بهره گیران انوار آیت الله قاضی بودند .
  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@


  ویرایش توسط قاری قرآن : ۱۳۹۱/۰۷/۱۷ در ساعت ۲۳:۰۴
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@

  حضرت آیت الله نجابت


  این بزرگوار که از یاران جمعی آیت الله دستغیب بود سرنوشت چنان رقم زد که خوابگاه ابدی ایشان نیز در کنار هم باشد ،
  تولد این بزرگوار در سال 1296 هجری شمسی در خانواده ای کریم الاصل در شهر شیراز بود .
  تحصیلات مقدماتی آن بزرگوار در مدرسه خان زیر نظر آیت الله العظمی سید عبدالله شیرازی بود و سپس برای ادامه تحصیلات به نجف اشرف مشرف شدند . بیش از یک دهه در نجف اشرف اقامت داشتند و به درجه اجتهاد نائل گردیدند.
  ایشان فقیهی صاحب نام هم در حوزه علمیه نجف و هم در شیراز مطرح بودند از اساتید حوزوی ایشان اقاضیاء عراقی ، سید عبدالهادی شیرازی ، سید ابوالحسن اصفهانی ، سید ابوالقاسم خوئی و آیت الله بروجردی بودند .
  روزیکه جواز اجتهاد به ایشان دادند سن آن بزرگوار 28 سال بود . عرفان را در نجف زیر نظر حضرت آیت الله قاضی بهره ور گردیند . فرمودند که روزی از آیت الله قاضی پرسیدم بعد از شما ما دست بدامن چه کسی زنیم . ایشان فرمودند فردی است درهمدان که وقتی به زیارت نجف آمده بود خواست با من ملاقاتی داشته باشد کسی با او همراه بود که من ملاقات او را طالب نبودم به او گفتم که نیاید او فردا به همدان رفت نه من او را دیده ام و نه او مرا .فعلاً هم اوست که می تواند دست ترا بگیرد .
  آیت الله نجابت میفرمود روز دوم رحلت قاضی من نجف ر ا ترک کردم و به همدان رفتم و آیت الله شیخ جواد انصاری را پیدا کردم و ایشان تا مدتی اسکاف میکرد تا عاقبت با اصرار و دست بوسی من مرا بشاگردی پذیرفت . روز بعد فرمود من چند سال قبل به زیارت نجف آمده بودم خیلی میل داشتم بخدمت آیت الله قاضی برسم در راه که میرفتم صدائی از درون قلبم برخاست که برگرد چند قدمی برگشتم دوباره عازم راه شدم بازهم صدا را از درون قلبم شنیدم و بازگشتم فردا هم چون عازم سفر بودم دیگر موفق به زیارت آن بزرگوار نشدم .
  آیت الله نجابت میفرمود حدود یکماه من در همدان درخدمت این بزرگوار بودم و بعد از یکماه فرمودند برو به درست ادامه بده .
  این جانب کریم محمود حقیقی :
  از حضرت آیت الله انصاری پرسیدم از میان شاگردان جنابعالی که از همه برتر است ؟ فرمودند حساب شیح حسنعلی از حساب همه جداست و آقای آیت الله قاضی بعد از چند ماه که آقای نجابت بخدمتشان مشرف شده بودند در مجلس طلاب فرموده بود :
  شیح حسنعلی اعلی حرم است این بزرگوار نه تنها یک مجتهد بود بلکه عارفی که توانست در عمر با برکت خود بسیاری را تربیت کند . فقیهی بود که طلاب زیادی از معارف او بهره بردند ، مبارزه میدانی بود که بعد از انقلاب همه جا در خدمت فرمایشان امام خمینی بود ، طلاب ایشان نوعاً در ایام جنگ در جبهه بودند و اغلب بدرجه رفیع شهادت نائل شدند و من جمله فرزند ارشد ایشان بود ، مدرسه علمیه ایشان که بنام همین شهید است مرکز تدریس اصول فقه و مقدمات و درس خارج و بویژه در ایام محرم مرکز عزاداری حضرت ابا عبدالله بوده و هنوز هم دایر است همانطورکه یادآور گردید :
  آرامگاه ایشان در کنار آرامگاه آیت الله شهید دستغیب در حرم مطهر حضرت سید احمد بن موسی (ع) قراردارد
  و زیارتگاه خاص و عام است. .  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@

  مجد الاشراف


  متخلص به قدسی عارف و حکیم بزرگ سده سیزده و چهارده وی در سال 1243ه.ق در شیراز متولد گردید. پدرش عـــارف بزرگ سده سیزدهم بود، مـــادرش نیز از ســـادات شریفی حسینـــی بود مرحوم احمد تبریزی « وحیدالاولیاء » در رساله اوصاف المقربین که در احوال استاد خود یعنی مجدالاشراف تالیف کرده است برنامه هفتگی او را در ایام اقامت در مشهد مقدس از زبان او نقل می کند چنین می نگارد :

  اشتغال اوقات خود را اینگونه قسمت کرده بود: ایام منعینه را بغیر از روزهای جمعه و دوشنبه به تحصیل علوم می پرداخت و آن دو روز را تعلیم خود به بعضی از بزرگان می نمود ، همیشه با ترک حیوانی صائم الدهر بود و در هر اربعین یک روز افطار می نمود شبها در کنار پنجره حرم مطهر رضوی به صلوات و ذکر و اوراد و احیای لیالی می پرداخت .

  از آثارش: «تحفه الوجود»، در حکمت و عرفان؛ «تام الحکمة» که دیباچه‏ى «قوائم الانوار و طوالع الاسرار» پدرش، میرزا ابوالقاسم راز شیرازى، مى‏باشد؛ «خلاصة الذهب»، تعریف سلسله‏ى ذهبیه رضویه؛ «قنوتیه»، فارسى و عربى؛ «تاریخ حیات قطب‏الدین شیرازى»؛ «مجلل الانوار» یا «کشکول سلسلة الذهب»؛ «مرآت الکاملین»؛ «وصیت نامه»؛ «دیوان» شعر.
  رحـــلت او در سال 1331 قمری واقع گردید و مزار شــریفش در اطـــاقی ویـــژه در حــرم مطهراحمد بن موسی شاه چراغ (علیه السلام) قراردارد .


  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@ 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@
  بسمل شیرازی


  یکی از دانشمندان بزرگ شیراز بود . به نقل از تذکره دلگشا وی پس از فراگرفتن مقدمات در مدرسه حکیم شیراز به علوم معانی و بیان و فلسفه و ادبیات دست یافت و مدتها به فراگیری اشارات بوعلی سینا و اشعار ملاصدرا پرداخت .
  هدایت در کتاب ریاض العارفین درباره او چنین مینگارد :
  همانا سالهاست که فاضلی به این جامعیت ظهور نکرده و گردون چنین نفس شریفی را پیدا نیاورده است.

  بسمل در سال 1236 هجری در شیراز وفات کرد و او را در حرم سید احمد بن موسی الکاظم ع دفن کردند .  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@
  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@
  داوری شیرازی


  نامش میرزا محمد و پسر سوم میرزا شفیع وصال است . داوری در سال 1238 قمری در شیراز بدنیا آمد ولی در علوم ادبی و ریاضی و حکمت الهی و آداب سخنوری و خط و نقاشی سرآمد اقران بود . دکترحمیدی شیرازی در بحث ادبیات دوره قاجار می نگارد ، داوری گل سرسبد خاندان وصال است . با آنکه زود از دنیا رفت یک دنیا ذوق از خود بیادگار گذاشته ، سبک شعر او سبک منوچهری است.آثار:«دیوان» اشعار وی را در حدود پانزده هزار بیت دانسته‌اند. در بعضی منابع «رساله‌ای در عروض» و کتابی در «معانی و بدیع» و «فرهنگ» بزرگی به زبان ترکی به وی نسبت داده‌اند. از آثار چهره پردازی وی: چهار قطعه تصاویر آبرنگی از قیافه رجال برجسته دوره ناصری که در مرقعی با خطوط متنوع ترتیب یافته است؛ تصویر محمد شفیع وصال که بر روی تشکی نشسته است. از خطوط او: یک نسخه شش دفتر «مثنوی» مولانا، به قلم کتابت خفی عالی، با رقم «.....واناالعبد......محمد المتخلص بداوری ابن‌المرحوم وصال........سنه 1267»؛ یک نسخه «لوایح» جامی، به قلم کتابت خفی خوش با رقم «....فی سنه 1276...... و اناالعبد داوری بن وصال»؛ یک نسخه «چهار مقاله» نظامی عروض، به قلم کتابت خوش، با رقم «....حرره داوری بن وصال غفرله، سنه 1279»؛ یک نسخه «سحر حلال»؛ به قلم کتابت خوش با رقم: «....داوری بن وصال 1282»؛ چهار اثر دیگر وی در «احوال و آثار خوشنویسان» ذکر شده است.

  وی در سال 1283 دار فانی را بدرود گفت و در حرم حضرت شاه چراغ (علیه السلام) مدفون گردید .  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@ 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@
  میرزا ابوالقاسم سکوت


  وی عارف مشهور قرن سیزدهم هجری است وی از مشایخ سلوکی شیراز بود . وی پس از کسب علوم اولیه به قصد یافتن مرد کاملی به اصفهان رفت و در نائین بخدمت حاج عبدالوهاب نائینی رسید و به اشاره وی به ریاضات شدید و مسافرتهای مختلف پرداخت . دو سفر به مکه و مدینه مشرف شد . پس از وفات استادش مدت چهار سال دیوانه وار در کاشان و اصفهان بسر آورد و سپس به شیراز مراجعت نمود وی در سال 1339 هجری در شیراز بدرود حیات گفت و بنا به وصیت او وی را در پائین قبر حضرت احمد بن موسی دفن کردند.


  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@
 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@
  فرهنگ شیرازی


  وی از شعرا و خوش نویسان شیراز بود .
  مرحوم روحانی وصال برادر زاده وی در شرح حال او می نویسد فرهنگ چهارمین فرزند میرزا شفیع وصال است نامش ابوالقاسم و مختلص به فرهنگ است در سال 1242 در شیراز بدنیا آمد و در آغاز جوانی علوم ادبی و فنون ریاضی را فرا گرفت و حتی علوم جفر و رمل را دست یافت وی زبان فرانسوی را به تشویق حکیم قاآنی تحصیل نمود و شاعری توانا بود.

  ازجمله تالیفات او ترجمه کتاب بارع در علم نجوم بالغ بر ده هزار بیت می باشد .کتاب لغتی بنام : فرهنگ فرهنگ نیز تالیف کرد.
  رساله طب الیله و دیوان شعر از او باقی مانده است .
  وی در سال 1309 قمری بدرود حیات گفت و درحرم مطهر سید احمد بن موسی (ع) دفن گردید .


  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@

  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@

  وصال شیرازی


  نام وی شفیع و مشهور به میرزا کوچک خان بود ، خطی بسیار نیکو داشت .
  مرید سرسخت میرزا ابوالقاسم شیرازی ملقب به سکوت بود و در شعر و شاعری تسلط کامل داشت سبک او سبک منوچهری است قاآنی در حق او میگوید :

  بعد از وصال نیابی چون من
  صدبار اگر بکاوی ایران را

  وی‌ در طول‌ زندگی‌ آثار زیبایی‌ به‌ یادگار گذاشت‌ که‌ عبارتنداز:

  - دیوان‌ اشعار مشتمل‌ بر پانزده‌ هزار بیت‌
  - مثنوی‌ بزم‌ وصال‌
  - تکمیل‌ مثنوی‌ ناتمام‌ فرهاد و شیرین‌ وحشی‌
  - ترجمه‌ اطواق‌ الذهب‌ زمخشری‌
  -صبح ‌وصال‌ از آثار جالب او فرهاد و شیرین است و آنرا بزم وصال نام نهاده است و مراثی سالار شهیدان فراوانی دارد فوت او در سال 1262 بود و در حرم شاه چراغ مدفون گردید. دیوان او بالغ بر سی هزار بیت می باشد .


  کتابی در حکمت و کلام به نظم آورده کتاب دیگری در شرح گفتار فارابی درعلم موسیقی و شرحی درباره عروض و قوانین رساله ای هم در شرح احادیث قدسیه دارد .
  عزیزان باید بدانند که در شیراز قبرستان فراوان بوده در کنار هم هر امام زاده گمنامی قبرستان بود که از همه مهمتر کنار آرامگاه شاه داعی الله بود که هنوز هم برجاست ، اشخاص سرشناس و عالم و عارف را معمولاً در بقعه شریف شاه چراغ (علیه السلام) دفن میکردند که متاسفانه ما از آنها چندان خبری نداریم بنابراین نه تنها این مکان از نظر امام زاده های محترم قداست دارد بلکه در گوشه گوشه های آن مدفن بزرگانی است که هریک چراغ تابانی نور افزا برای عصر خود بود .  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  6,353
  مورد تشکر
  12,075 پست
  حضور
  31 روز 12 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  19
  آپلود
  0
  گالری
  286  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@
  سید ماجد بحرانی :


  ایشان درسال 973 ه . ق دیده به جهان گشود. درسال 1007 ه. ق درحالی که ازسنین خردسالی و پس از طی مراحل نوجوانی و جوانی با عرفان اسلامی آشنا شد و نیز به بصیرت دینی آراسته گردید به شیراز مهاجرت نمود .از شاگردان مشهور ایشان که آوازه ای بس بلند درعلم حدیث و فقاهت داشت مولانا ملا محسن فیض کاشانی است که در زمان خود علامه دهر گردید . این دانشمند بنام شیعی سرانجام پس از سالها مجاهدت و تدریس در علوم عقلی و نقلی سرانجام درشب بیست و یکم ماه رمضان سال 1028 ه. ق درسن 55 سالگی در شیراز وفات یافت و درحرم مطهر حضرت شاهچراغ (علیه السلام) مدفون گردید.

  علی بن احمد شیرازی مشهور به سید علی خان :

  زادگاه ایشان درمدینه منوره بود و پس از مهاجرت و سفر هند به شیراز جهت تحصیل علوم دینی و ادبی پا گذاشت و پس از بهره بردن از محضر علمای بنام آن دوران با برجا گذاشتن شرحی ارزشمند از صحیفه سجادیه سرانجام به سال 1120 ه. ق در شیراز رحلت فرمود و در حرم حضرت شاهچراغ (علیه السلام) درجوار آرامگاه ابدی استادش سید ماجد بحرانی مدفون گردید.


  @@@  مدفونین مشهور در حرم حضرت شاهچراغ(ع)  @@@
صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود