جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: !i!...استاد اخلاق...!i!

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

!i!...استاد اخلاق...!i!

بسم الله الرحمن الرحیم

چند وقتِ که بدجور بین القائات رحمانی و القائات شیطانی درونم درگیر شدم
    بعضی وقتا واقعا بین خوب و بد برخی کارای مستحب هم می مونم
    یه زمانی فکر می کردم نیاز دارم یه پاسخگو مسائل شرعی همیشه در دسترسم باشه
    الان می بینم نه
    شدیدا نیاز به استاد اخلاق دارم
    تو جمع دوستام هم که مطرح کردم دیدم
    همه از همین مشکل رنج میرو ارائه بدم
    اینکه واقعا دارم درست میرم یا اشتباه
    اینکه ................... برند

اینکه من باید پیش کی برم و دینم

یکی از دوستام می گفت حاج آقا پناهیان گفتن نیازی به استاد اخلاق نیست
    نمازتون رو درست کنید
    ولی من واقعا این نیاز رو احساس می کنم

در ضمن تا حالا چندین بار سعی کردم با خانم های حوزوی شهرمون ارتباط برقرار کنم
    ولی اصلا اونجور که باید برخورد نکردند!!!
    لطفا راهنماییم کنید....
    باتشکر

کارشناس بحث :‌پاسخگوی اخلاقی 2

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ در ساعت ۱۲:۴۱

2.  

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Insight and Prayer نمایش پست
    بسم الله الرحمن الرحیم

چند وقتِ که بدجور بین القائات رحمانی و القائات شیطانی درونم درگیر شدم
    بعضی وقتا واقعا بین خوب و بد برخی کارای مستحب هم می مونم
    یه زمانی فکر می کردم نیاز دارم یه پاسخگو مسائل شرعی همیشه در دسترسم باشه
    الان می بینم نه
    شدیدا نیاز به استاد اخلاق دارم
    تو جمع دوستام هم که مطرح کردم دیدم
    همه از همین مشکل رنج میرو ارائه بدم
    اینکه واقعا دارم درست میرم یا اشتباه
    اینکه ................... برند

اینکه من باید پیش کی برم و دینم

یکی از دوستام می گفت حاج آقا پناهیان گفتن نیازی به استاد اخلاق نیست
    نمازتون رو درست کنید
    ولی من واقعا این نیاز رو احساس می کنم

در ضمن تا حالا چندین بار سعی کردم با خانم های حوزوی شهرمون ارتباط برقرار کنم
    ولی اصلا اونجور که باید برخورد نکردند!!!
    لطفا راهنماییم کنید....
    باتشکر

کارشناس بحث :‌پاسخگوی اخلاقی 2
    ضمن عرض سلام خدمت شما
    ضرورت بهره گیری از معارف الهی برای پیمودن مسیر کمال ،امری اجتناب ناپذیر است،و کسی که به هدف خلقت آگاه باشد،این ضرورت را فهمیده و پی گیر آن است.
    کلام امام باقر علیه السلام در این زمینه قابل توجه است:
    قال محمد بن علی بن الحسین علیهم السلام:يَا أَبَا حَمْزَةَ يَخْرُجُ أَحَدُكُمْ فَرَاسِخَ فَيَطْلُبُ لِنَفْسِهِ دَلِيلًا وَ أَنْتَ بِطُرُقِ‏ السَّمَاءِ أَجْهَلُ مِنْكَ بِطُرُقِ الْأَرْضِ فَاطْلُبْ لِنَفْسِكَ دَلِيلا.
    ابو حمزة گويد: امام باقر بمن فرمود: اى ابا حمزة: هر يك از شما كه خواهد چند فرسخى پيمايد براى خود راهنمائى گيرد. تو كه براههاى آسمان نادانترى تا براههاى زمين، پس براى خود راهنمائى طلب كن‏. (الكافي، ج‏1، ص:185)
    اما دانستن این مطلب نیز لازم است که انسان نمی تواند به سادگی به هر کسی اعتماد کامل کند و از دستورات او تبعیّت نماید.
    این کار (تبعیّت کامل و محض)منشأ انحرافات بسیاری در طول تاریخ شده است.تبعیّت بی چون و چرا مخصوص خداوند و ائمه اطهار علیهم السلام می باشد.
    معنای این کلام این نیست که کاری انجام ندهیم و دست روی دست بگذاریم؛بلکه می توان مقداری از مسیر کمال را خود طی کرد و جائی که دیگر انسان نتواند خودش طی مسیر کند،خداوند به مقتضای هادی بودنش ،حتما وی را به طریقی هدایت خواهد کرد.
    برای شروع ،اولین قدم اینست که انسان اعتقادات خود را اصلاح کند،زیرا اعتقادات به منزله زیر بنا و پیِ ساختمان وجود انسان است.

نظر خود را تا اینجا بفرمائید تا در صورت تمایل شما ،بحث ادامه پیدا کند.

ویرایش توسط استاد : ۱۳۹۱/۰۷/۲۸ در ساعت ۱۳:۳۹
    يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام علیکم استاد بزرگوار
    ممنون که به سوال بنده جواب دادید

(آخه فکر می کردم سوالم به سیاه چاله های سایت فرستاده شد!)

خداروشکر منم تبعیت محض رو اصلا قبول ندارم
    و برای انتخاب استاد اخلاق خیلی حساس هم هستم
    واسه همین سعی کردم از مشورت اساتید بزرگی که در این سایت هستند هم استفاده کنم.

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اخلاقی 2 نمایش پست
    معنای این کلام این نیست که کاری انجام ندهیم و دست روی دست بگذاریم؛
    منم سعی کردم این کار رو انجام بدم.
    ولی اینجای راه که رسیدم واقعا نیاز شدید به یک استاد رو احساس می کنم

کند،خداوند به مقتضای هادی بودنش ،حتما وی را به طریقی هدایت خواهد کرد.
    قطعا
    خدانکنه خداوند هیچ وقت بنده اش رو به حال خودش واگذار کنه
    یه وقتایی یه جورایی راه درست رو نشونم داده که واقعا نمی دونستم چه جوری باید ازش تشکر کنم....
    با یک تلنگر
    یه نکته تو یه سخن رانی
    یه آیه
    یه اتفاق(که البته هیچ چیز اتفاقی نیست!!!)
    ولی بازم الان احساس می کنم اگر یه راهنمای خوب داشته باشم این نشانه ها رو بهتر درک می کنم

برای شروع ،اولین قدم اینست که انسان اعتقادات خود را اصلاح کند،زیرا اعتقادات به منزله زیر بنا و پیِ ساختمان وجود انسان است.
    استاد گرامی این قسمت رو امکانش هست بیشتر توضیح بدید!
    دقیقا چه چیز هایی رو باید اصلاح کنم؟
    منظور از اعتقادات رو میشه جزئی تر بیان بفرمایید.
    منتظر پاسخ شما هستم
    در پناه حق

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

منظور از اعتقادات رو میشه جزئی تر بیان بفرمایید.
    با عرض سلام خدمت شما
    ما یک اصول دین داریم و یک فروع دین.مقصود بنده اصلاح و بازنگری در اصول دین یعنی توحید،معاد،نبوت،عدل و امامت به عنوان زیربناهای ساختمان وجودی هر کسی بود.
    و در بین این موارد قدم اول توحید است.
    می توانید این کار را با مطالعه کتابهائی مانند توحید اثر شهید سید عبدالحسین دستغیب و بعد توحید اثر شهید استاد مطهری و بعد قسمت خداشناسی کتاب آموزش عقاید اثر آیت الله مصباح یزدی، پیگیری بفرمائید.منتها مطالعه باید با دقت و تفکر انجام گیرد.
    مرحوم آیت الله العظمی بهجت در مورد ترک معصیت می فرمودند:ترک معصیت در اعتقادات و عملیات . . . . . .
    ترک معصیت در اعتقادات علیرغم اهمیت فوق العاده اش مورد توجه نیست.این ترک معصیت یعنی همین اصلاح عقاید،زیرا عقاید اشتباه و ناقص خود نوعی گناه محسوب می شوند.مثلا کسی که خدا را محدود می داند،یعنی او را ناقص و در نتیجه محتاج فرض کرده است،حال آیا این نوع عقیده اشکالی ندارد؟!!!!
    همانگونه که ترک معصیت در اعمال لازم است و باعث نورانیت می شود،همانگونه و حتی بیشتر از اعمال؛ترک معصیت در اعتقادات موثر و لازم است.

مطلبی بود بفرمائید.

يَأَيهَُّا الَّذِينَ ءَامَنُواْ لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ ،كَبرَُ مَقْتًا عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُواْ مَا لَا تَفْعَلُونَ-سوره مبارکه صف-آیه 2 و 3

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطالعه کتابهائی مانند توحید اثر شهید سید عبدالحسین دستغیب و بعد توحید اثر شهید استاد مطهری و بعد قسمت خداشناسی کتاب آموزش عقاید اثر آیت الله مصباح یزدی، پیگیری بفرمائید.منتها مطالعه باید با دقت و تفکر انجام گیرد.
    سلام علیکم استاد بزرگوار
    ممنون
    نکته بسیار خوبی رو بیان فرمودید
    من تا حالا این رو نشنیده بودم!!
    خیلی برام جالبه
    امکانش هست بنده این کتاب ها رو مطالعه کنم و در سیر مطالعه اگر به مشکلی بر خوردم باز هم از شما سوال بپرسم؟

و اینکه این مطالعه ممکن قدری طول بکشه ، میتونم بعد از یکی دو هفته باز هم سوالاتم رو ادامه بدم؟

تشکر از صبر و پاسخگویی شما

نوشته
    815
    مورد تشکر
    318 پست
    حضور
    59 روز 10 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام علیکم استاد بزرگوار
    ممنون
    نکته بسیار خوبی رو بیان فرمودید
    من تا حالا این رو نشنیده بودم!!
    خیلی برام جالبه
    امکانش هست بنده این کتاب ها رو مطالعه کنم و در سیر مطالعه اگر به مشکلی بر خوردم باز هم از شما سوال بپرسم؟

و اینکه این مطالعه ممکن قدری طول بکشه ، میتونم بعد از یکی دو هفته باز هم سوالاتم رو ادامه بدم؟

تشکر از صبر و پاسخگویی شما
    سلام علیکم
    حتما در خدمت خواهم بود إن شاء الله.

نوشته
    799
    حضور
    46 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    17

سلام کارشناس محترم.
    من هم از این گفتگوی شما استفاده کردم و سعی میکنم کتب معرفی شده رو بخونم انشاالله.
    انشاالله این تاپیک ادامه داشته باشه چون خیلی مفیده. راستش من هم یکی دو سالی هست که به شدت احساس میکنم به یک استاد اخلاق و به قول معروف پیر طریقتی که دستم رو بگیره و راه رو نشونم بده سخت محتاجم... چقدر خوب شد این صفحه رو دیدم!

نوشته
    312
    مورد تشکر
    72 پست
    حضور
    7 روز 1 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    11

جمع بندی

پرسش:
    شدیدا نیاز به استاد اخلاق دارم. اما کسی رو پیدا نمی کنم. چه کار کنم؟

پاسخ:
    ضرورت بهره گیری از معارف الهی برای پیمودن مسیر کمال، امری اجتناب ناپذیر است، و کسی که به هدف خلقت آگاه باشد، این ضرورت را فهمیده و پی گیر آن است.
    امام باقر (علیه السلام) می فرماید: «يَا أَبَا حَمْزَةَ يَخْرُجُ أَحَدُكُمْ فَرَاسِخَ فَيَطْلُبُ لِنَفْسِهِ دَلِيلًا وَ أَنْتَ بِطُرُقِ‏ السَّمَاءِ أَجْهَلُ مِنْكَ بِطُرُقِ الْأَرْضِ فَاطْلُبْ لِنَفْسِكَ دَلِيلا»؛ اى ابا حمزه: هر يك از شما كه خواهد چند فرسخى پيمايد براى خود راهنمائى گيرد. تو كه به راه هاى آسمان نادان ترى تا به راه هاى زمين، پس براى خود راهنمائى طلب كن‏.(1)
    اگر واقعاً استاد خوبی نصيب انسان شود، بسيار سودمند خواهد بود، اما اگر دسترسی به استاد نيست، يا انسان به کسی اطمينان ندارد و يا به هر دليل شرايط و فرصت آن مهيا نيست، بايد آگاهی خود را بالا ببرد و به آن چه دانسته است عمل کند. اگر چنين کند خداوند به تدريج آگاهی‏ های او را افزون تر می‏ سازد و اين مسأله خلأ استاد را پر می‏ کند.

زیرا اگر چه وجود استاد اخلاق در روند تهذيب نفس بسيار مؤثر و مفيد است. ولی نبود آن مانع تهذيب نيست. انسان بايد تلاش کند هرگز معصيتی در زندگی اش رخ ندهد و واجبات انجام شود که اين امر نياز به مراقبه و محاسبه است. يعنی پس از آن که هر روز صبح تصميم بر چنين نکاتی گرفته شود، در طول روز مراقبت نمايد و شب ها محاسبه کند. به مقداری که موفق بوده‌ خدا را شکر کند. اگر مرتکب گناهی شده‌ استغفار کند. در ابتدا سخت است. ولی پس از مدتی شيرين خواهد شد.

از آية الله بهجت (رحمه الله عليه) در همين موضوع سؤال می شود:
    آيا در سير به سوی خداوند، بايد استاد داشت؟ با فرض نبودن استاد چاره چيست؟ ايشان می فرمايند : "استاد تو علم تو است. به آنچه می دانی عمل کن، آنچه را نمی دانی، کفايت می شود."
    ايشان در جايی ديگر می فرمايند: «هر کس به آن چه می داند و ياد گرفته است، عمل کند، خداوند دانش آن چه را که نمی داند به او عنايت می کند.»(2) روايات و احاديث متعددی به همين مضمون وارد شده است.(3)

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۴/۱۲ در ساعت ۲۲:۴۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین

10. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری