جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرق نبوت، امامت و رسالت چیست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  239
  مورد تشکر
  390 پست
  حضور
  14 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  فرق نبوت، امامت و رسالت چیست؟
  سلام و خسته نباشید

  فرق نبوت، امامت و رسالت چیست؟
  ممنونم


  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 10

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ در ساعت ۱۲:۳۴

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۲
  نوشته
  24
  مورد تشکر
  57 پست
  حضور
  18 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما تفاوت نبي، رسول و امام
  نقل قول نوشته اصلی توسط محجوب نمایش پست
  سلام و خسته نباشید

  فرق نبوت، امامت و رسالت چیست؟
  ممنونم

  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 10
  با سلام و تشكر

  اولاً؛ تفاوت رسول و نبي در اين پست و اين پست ذكر شده، با اين وجود اجمالاً در ادامه بيان مي كنيم:

  نبی در لغت به معنای " خبر دهنده" است (1) که اگر با تشدید"نبیِّ" خوانده شود به معنای "رفعت و بلندى" است(2) و رسول در لغت به معنای" فرستاده شده" است(3)

  و از آنجا كه در قرآن برای واژه رسول و نبی، فرق خاصی بیان نشده است، مفسرین ملاکهای هر یک را بیان کرده و آن را با شواهد و قرائنی همراه ساخته اند که البته هر یک دارای اشکالات و نقدهایی بوده است اما به نظر می رسد یگانه راه برای کشف این حقیقت رجوع به اهل بیتی است که همسنگ قرآن بوده و مفسران حقیقی آن به شمار می آیند.

  بنابراين به نظر می آید فرق نبی و رسول آن است که نبی در خواب واسطه وحى را مى‏ بيند، و وحى را ميگيرد، ولى رسول كسى است كه فرشته حامل وحى را در بيدارى مى‏ بيند، و با او صحبت مى‏ كند(4) آنچنانکه در روایتی از امام باقر (ع) نقل شده كه در تفسير آيه:" وَ كانَ رَسُولًا نَبِيًّا ..."(5)فرمود:" الرَّسُولُ الَّذِي يَأْتِيهِ جَبْرَئِيلُ قُبُلًاپ فَيَرَاهُ وَ يُكَلِّمُهُ فَهَذَا الرَّسُولُ وَ أَمَّا النَّبِيُّ فَهُوَ الَّذِي يَرَى فِي مَنَامِهِ نَحْوَ رُؤْيَا إِبْرَاهِيمَ وَ نَحْوَ مَا كَانَ رَأَى رَسُولُ اللَّهِ ص مِنْ أَسْبَابِ النُّبُوَّةِ قَبْلَ الْوَحْي‏...‏"(6)رسول، آن كسى است كه‏ جبرئيل در برابر او مجسم مى‏ شود، و او جبرئيل را مى‏ بيند و با او سخن مى‏ گويد. نبى، آن كسى است كه در خواب مى‏ بيند مانند خوابهائى كه ابراهيم خليل مى‏ ديد و مانند آن خوابها كه رسول خدا مى‏ ديد پيش از وحى رسالت‏..." و یا در روایت دیگری از آن امام نقل شده است كه فرمود"پيغمبر(نبي) كسى است كه در خواب مى‏ بيند و آواز را مى‏ شنود و فرشته را به چشم نبيند و رسول كسى است كه آواز فرشته را بشنود و در خواب ببيند و فرشته را هم به چشم بنگرد..."(7)

  بر این اساس مقام رسالت مقامی بالاتر از مقام نبوت است که شخص بعد رسیدن به مقام نبوت به آن می رسد لذا به حضرت ابراهیم (ع)نخست مقام عبوديت، و سپس نبوت، و بعد رسالت، آن گاه خلت، و در آخر امامت عنایت شد (8) در حدیثی از امام باقر(ع) نقل شده است که فرمود" به راستى خدا ابراهيم را به بندگى خود پذيرفت پيش از آنكه او را پيغمبر خود نمايد و پيغمبرش گرفت پيش از آنكه رسولش سازد و به رسالتش برگزيد پيش از آنكه خليل خودش گيرد و خليل خودش نمود پيش از آنكه امام گيردش و چون همه اين مقامات را براى او فراهم نمود (و كف خود را براى نمودن جميع مقامات به هم بست) به او فرمود: اى ابراهيم «به راستى من تو را براى مردم امام ساختم»(9)

  در نتیجه بین این دو مقام از نظر مصداقی رابطه عام(نبی) خاص(رسول) رابطه اي مطلق حاکم است که در برخی موارد برای شخص واحد قابل جمع است لذا هم رسول است و هم نبي یعنی هم وحی را در خواب دریافت کند و هم در بیداری (10)

  ثانياً) در تفاوت مقام پيامبري با امامت گفتني است:

  امام به معناى رهبر و پيشوا است و به طور خاص مقامى است كه خداوند به برخى از بندگان صالح خود (همانند حضرت ابراهيم«ع») پس از آزمايش‏ها و امتحان‏هاى مختلف الهى عطا نموده است. امامت، مقام رهبرى همه جانبه مادى، معنوى، جسمى، روحانى، ظاهرى و باطنى است.

  نبى و رسول كسي است كه راه را بر مردم آشكار كند وارائه راه و طريق مى كند ولى امام با سيطره اى كه بر ملكوت انسان ها دارد دست آنها را گرفته و با خود همراه مى كند و مردم را به پيمودن راه وامي دارد. براين اساس مقام امامت از نبوت بالاتر است و به همين دليل، ابراهيم خليل، مدت‏ها پس از آن‏كه به پيامبرى رسيد و پس از پيروزى در امتحان‏هاى متعدد، به مقام امامت نائل آمد. البته توجّه شود که برخی از انبیاء نیز امام بوده اند.

  علاوه بر اينكه؛ امام كسى است كه از وجودى برتر، در عصر خود برخوردار بوده، در نقطه اوج و قله هرم هستى قراردارد. به همين جهت، باطن امام، همانند باطن پيامبر، با نور ولايت حق روشن بوده، با عالم حقايق و معانى غيبى ارتباط دارد. امام، همانند پيامبر، واسطه فيض ميان خلق و حق، عامل ارتباط خلق با حق و حافظ حريم وحى و شريعت است. امّا پيامبر نيست يعنى، مسؤوليت نبوّت و رسالت را به او نداده‏ اند و به آن صورت كه بر پيامبران وحى مى‏ شده است به آنان آموزه‏هاى غيبي و شريعت وحی نشده ‏است؛‌ امّا تمام آنچه بر انبیاء گذشته وحی شده در پیش اوست.(11)

  موفق باشيد ...


  پاورقي______________________________________ ___________
  1- ابن منظور، لسان العرب‏،چ دار الفكر‏،بيروت، بي تا، 1414 ه ق‏، ج 1، ص 405.
  2- راغب اصفهانی، المفردات في غريب القرآن، چ دارالعلم، بیروت،1412ق، ج 1، ص 789.
  3- قريشى، سيد على اكبر، قاموس قرآن، چ دار الكتب الإسلامية، تهران1371 ش، ج 3، ص 91.
  4- موسوى همدانى، ترجمه المیزان، چ دفتر انتشارات اسلامى، قم‏ 1374ش‏، ج 1، ص 420.
  5- مريم (19)آیه 54.
  6- مرحوم کلینی، الكافي، چ دار الكتب الإسلامية، تهران، 1365 ه ش، ج 1، ص 176.
  7- همان.
  8- موسوى همدانى، ترجمه المیزان، چ دفتر انتشارات اسلامى، قم‏ 1374ش‏، ج 1، ص 420.
  9- مرحوم كليني، اصول كافى، ترجمه كمره‏اى‏،چ اسوه، قم ‏‏1375ش‏، ج‏2، ص 43.
  10- موسوى همدانى، ترجمه المیزان، چ دفتر انتشارات اسلامى، قم‏ 1374 ش‏، ج 3، ص 345، بنقل از مركز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني، فرق نبي و رسول، با كمي تصرف.
  11. براي مطالعه بيشتر ر.ك: امام شناسى، علامه تهرانى، ج 1؛ امام شناسى، علامه تهرانى، ج 1، بنقل از پايگاه پرسمان با كمي تصرف.


  ویرایش توسط صفا : ۱۳۹۱/۰۷/۲۷ در ساعت ۱۲:۱۷
  هوالحي

  مفاتيح الجنان، اين كليدهاي بهشتي كه ثمره ي يك عمر تلاش جناب حاج شيخ عباس قمي (رحمه الله) است را وارد زندگي مان كنيم.


  چه تأسف بار است كه آدمي در كنار چشمه ي زلال معارف اهل بيت (ع) كه از طريق دعا و اعمال معنوي (روز و هفته و ماه و سال) بر او وارد شده تشنه و محروم باشد.

  خدايا تو دلهاي ما را به زلال چشمه سارهاي معارف اهل بيت (ع) متصل بفرما. آمين


 3. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود