صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا بهشت برای همه ادمهای خوب است یا فقط برای مسلمانان و شیعیان؟

نوشته
    303
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    22 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا بهشت برای همه ادمهای خوب است یا فقط برای مسلمانان و شیعیان؟

سلام و خسته نباشید

گفته می شود که اگر کسی مسلمان نباشد یا به ولایت حضرت علی علیه السلام باور نداشته باشد به بهشت نمی رود . با این توضیح آیا بهشت تنها برای کسانی هست که مسلمان و یا شیعه هستند ؟ پس تکلیف آدمهای خوب دنیا چه میشه ؟ مخترعین , مکتشفین ، پزشکان ،‌اندیشمندان و دانشمندانی که ازاری به کسی نرسانده و هیچ بدی نداشتند و یک زندگی ساده و سالم داشتند و برای جامعه بشری وجودشان مفید بوده آیا اینها باید بروند جهنم ؟ در این صورت چه فرقی بین گناهکار و بی گناه در دادگاه عدل الهی وجود خواهد داشت ؟

ممنونم

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 5

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۷/۲۵ در ساعت ۱۴:۴۹
    يارب نظر تو برنگردد

2. تشکر

3.  

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

دین حق و بهشت

نقل قول نوشته اصلی توسط نتگرد نمایش پست
    سلام و خسته نباشید

گفته می شود که اگر کسی مسلمان نباشد یا به ولایت حضرت علی علیه السلام باور نداشته باشد به بهشت نمی رود . با این توضیح آیا بهشت تنها برای کسانی هست که مسلمان و یا شیعه هستند ؟ پس تکلیف آدمهای خوب دنیا چه میشه ؟ مخترعین , مکتشفین ، پزشکان ،‌اندیشمندان و دانشمندانی که ازاری به کسی نرسانده و هیچ بدی نداشتند و یک زندگی ساده و سالم داشتند و برای جامعه بشری وجودشان مفید بوده آیا اینها باید بروند جهنم ؟ در این صورت چه فرقی بین گناهکار و بی گناه در دادگاه عدل الهی وجود خواهد داشت ؟

ممنونم

با سلام خدمت شما دوست گرامی

در مورد سوال مطرح شده به چند نکته باید توجه کرد :

- در هر زمان تنها یک دین حق وجود دارد و بقیه ادیان یا کاملا خطا هستند و یا بخشی از آنها قابل قبول نیستند . اما این بدان معنا نیست که تنها پیروان دین حق به بهشت می روند . به عبارت دیگر این گونه نیست که تنها پیروان دین حق به بهشت بروند بلکه پیروان ادیان دیگر نیز با شرایطی ممکن است به بهشت بروند . پیروان ادیان غیر حق را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد : 1 آنهایی که در راه یافتن دین حق کوتاهی نکرده اند و تلاش خود را انجام داده اند ولی به هر دلیلی به دین حق واقعی نرسیده اند و به دین غیر حق گرایش پیدا کرده اند و در حقیقت مرتکب اشتباه شده اند . این دسته تنها به علت اینکه دین حق را نیافته اند ، به جهنم نمی روند بلکه اگر اعمال و کردارشان نیک باشد و مطابق آنچه که حق تشخیص داده اند ، عمل کرده باشند ، به بهشت می روند . 2 دسته دوم کسانی اند که در راه یافتن حق کوتاهی کرده اند و به همین دلیل از یافتن دین حق و پیروی از معارف آن محروم شده اند ، این افراد مورد مواخذه قرار می گیرند و عذری برای گناهانشان ندارند .

- در حدیثی نسبتا مفصل در کتاب کافی ، شخصی همین سوال را از امام باقر (ع) می پرسد در مورد کسانی که به ولایت اهل بیت (ع) اعتقاد ندارند و انسان های خوبی نیز هستند و این که ایا آنها به بهشت می روند یا خیر ؟ حضرت در پاسخ می فرمایند ، وضعیت چنین افرادی (که نسبت به اهل بیت نیز عنادی ندارند) در روز قیامت و بر اساس اعمال شان و خوبی و بدی آنها سنجیده می شود . و اگر انسان های خوبی باشند و مشمول رضایت الهی باشند می توانند به بهشت بروند . اما کسانی که معاند و ناصبی هستند اینها به بهشت نمی روند . (1) از این روایت مشخص می شود که این چنین نیست که هرکسی که به اهل بیت و ولایت آنها اعتقاد نداشته باشد ، به جهنم برود بلکه اگر نسبت به آنها عناد ، دشمنی و کینه داشته باشند ، به بهشت نخواهند رفت. در این بین انسان های بسیاری هستند که ممکن است معارف اهل بیت به آنها نرسیده باشد ، این چنین افرادی همچنان شرایط رفتن به بهشت را دارا هستند .

موفق باشید

1. الكافي ج : 3 ص : 247

نوشته
    206
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 روز 2 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نتگرد نمایش پست
    سلام و خسته نباشید

ممنونم

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 5
    هرکسی کار خوبی انجام بده بهشت میره و بالعکس..ربطیم به دین نداره..آیه ای هم در قرآن دال بر این موضوع هست.

نوشته
    154
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 5 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط khoda_eshgh نمایش پست
    هرکسی کار خوبی انجام بده بهشت میره و بالعکس..ربطیم به دین نداره..آیه ای هم در قرآن دال بر این موضوع هست.
    بله درسته
    هر کسی که خوب باشه بهشت میره
    و البته این خوبی ارتباط تنگاتنگ با دین و کیش و آیین هر کسی داره
    مثلا کسی که میگه من مسلمان هستم و ادعای مسلمانی داره باید تکالیف دینی خودش رو انجام بده، وگرنه این نوعی مسخره کردن دین هست که از خوب بودن فاصله داره
    کسی بگه من مسلمانم ولی روزه خواری کنه، نماز نخونه

و ابنکه هر کسی در اون دنیا طبق دین فعلی جوامع سنجیده میشه
    عدالت خدا تنها عدالتی ست که ذره ای بی عدالتی نداره
    پس وقتی توی جامعه ای مسلمانی و اسلام ضدارزش شده و مانع دیندار شدن مردم بشن و شخصی مسیحی یا کلیمی بهترین در نوع خودش باشه باید قاعدتا به بهشت بره به نر من البته

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

ایمان و عمل

نقل قول نوشته اصلی توسط khoda_eshgh نمایش پست

به سه نکته زیر توجه کنید :

- در پاسخ نخست مطلبی ارائه شد مبنی بر اینکه بین افرادی که واقعا در پی حقیقت بوده اند و نیز کسانی که در پی امیال و هوس های خود بوده اند تفاوت وجود دارد. کسانی که به دنبال حقیقت نبوده اند و نسبت به آن عناد داشته اند ، نمی توانند امیدوار به بهشت باشند و برای کسانی که به دنبال حق بوده اند ولی آن را نیافته اند و مرتکب اشتباه شده اند ، راه رسیدن به بهشت وجود دارد . این تقسیم نشان می دهد که دین نقش اساسی در سعادت بشر داراست و افرادی که به دین حق نرسیده اند ، تنها در صورتی عذرشان موجه است و راه رفتن به بهشت هنوز برایشان باز است که واقعا صادقانه در پی حقیقت بوده باشند ولی دچار اشتباه در مصداق شوند . فلذا نقش دین را نمی توان انکار کرد .

- برای رفتن به بهشت نیازمند عمل صالح و نیک هستیم . عملی که می تواند چنین نتیجه ای داشته باشد ، دارای دو ویژگی است : 1 "حسن فعلی" 2 "حسن فاعلی" . حسن فعلی به این معناست که عملی که انجام می شود عمل نیکی باشد و انجام آن باعث خیر و خوبی باشد مانند اکتشافات و اختراعات بسیاری از دانشمندان . شرط دوم عمل صالح این است که دارای حسن فاعلی باشد . به این معنا که علاوه بر اینکه عمل اساسا عمل نیکی است ، نیت انجام آن نیز مطلوب و برای رضای خدا باشد . این دو ویژگی مجموعا ، عمل صالح را می سازند که برای رفتن به بهشت بدان نیازمندیم . با توجه به این مطلب روشن است که برای داشتن حسن فاعلی نیازمند آن هستیم که عمل را برای رضای خداوند انجام دهیم ، در واقع اینجا مجددا شاهد نقش دین هستیم زیرا این دین است که به ما درباره خداوند و رضای او معارفی را می آموزد . فلذا اینکه افراد دین دار باشند مهم است . (1)

- در قرآن کریم شرط سعادت ، علاوه بر عمل نیک ، ایمان نیز قلمداد شده است . خداوند در سوره عصر می فرماید : إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ (2) هر آينه آدمى در زيانكارى است مگر كسانى كه ايمان آوردند و كارهاى نيك و شايسته كردند و يكديگر را به راستى و درستى اندرز دادند و يكديگر را به شكيبايى- و پايدارى- سفارش كردند. طبق این آیه برای نجات از خسران به ایمان و عمل صالح نیازمندیم فلذا نقش ایمان برای نجات از خسران بسیار مهم است . افرادی که ایمان نداشته اند تنها در صورتی عذرشان قابل پذیرش است که صادقانه در پی حق بوده باشند ولی در یافتن آن موفق نشوند .

موفق باشید

1. برای مطالعه بیشتر در مورد حسن فعلی و حسن فاعلی به کتاب "عدل الهی" از شهید استاد مطهری ص 271 به بعد مراجعه نمایید .
    2 عصر : 2و3

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

دینداران غیر مسلمان

نقل قول نوشته اصلی توسط fatemeh... نمایش پست
    بله درسته
    هر کسی که خوب باشه بهشت میره
    و البته این خوبی ارتباط تنگاتنگ با دین و کیش و آیین هر کسی داره
    مثلا کسی که میگه من مسلمان هستم و ادعای مسلمانی داره باید تکالیف دینی خودش رو انجام بده، وگرنه این نوعی مسخره کردن دین هست که از خوب بودن فاصله داره
    کسی بگه من مسلمانم ولی روزه خواری کنه، نماز نخونه

و ابنکه هر کسی در اون دنیا طبق دین فعلی جوامع سنجیده میشه
    عدالت خدا تنها عدالتی ست که ذره ای بی عدالتی نداره
    پس وقتی توی جامعه ای مسلمانی و اسلام ضدارزش شده و مانع دیندار شدن مردم بشن و شخصی مسیحی یا کلیمی بهترین در نوع خودش باشه باید قاعدتا به بهشت بره به نر من البته

در پست قبلی مطالبی را عرض کردم که مطالعه آن در مورد مطلب شما نیز مفید است . تنها می خواستم اشاره ای به این مطلب داشته باشم که ملاک در مورد هر فرد در روز قیامت این است که آیا حقیقتا در پی حق بوده است ؟ و وقتی که آن را یافته است ، آیا به آن تسلیم بوده و از آن پیروی کرده است یا خیر ؟
    ممکن است فردی در پی حق نبوده است و بدون تحقیق کافی مثلا به دین مسحیت گراییده باشد و در واقع نیز اشتباه کرده و دین حق را از دست داده است ، در مورد این فرد نیز این سوال مطرح است که چرا واقعا در پی حق نبوده است و برای یافتن آن تلاش نکرده است ؟ فلذا به صرف اینکه فرد به دینی ملتزم باشد نمی توان گفت که نجات یافته است ، باید دید که در یافتن دین حق واقعا تلاش کرده است ؟ یا خیر ؟
    در قرآن کریم ، خداوند از قول مشرکان چنین نقل می کند : بَلْ قَالُوا إِنَّا وَجَدْنَا آبَاءنَا عَلَى أُمَّةٍ وَإِنَّا عَلَى آثَارِهِم مُّهْتَدُونَ (1)بلكه آنها گفتند: همانا ما پدرانمان را بر آيينى يافته‏ايم، و حتما ما نيز در اثر پيروى آنها راهيافته‏ ايم . این چنین دین داری مورد قبول نیست . فلذا در مورد ادیان دیگر نیز دینداری آنها زمانی مورد قبول خواهد بود که واقعا در پی حقیقت رفته باشند و صادقانه در پی دین حق باشند ولی به هردلیلی به این نتیجه برسند که دین حق امری غیر از اسلام است . در این حالت می توان عذر آنها را پذیرفت .

موفق باشید

1. زخرف 22

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 روز 1 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام خدمت جناب پاسخگو
    نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 5 نمایش پست
    در مورد کسانی که به ولایت اهل بیت (ع) اعتقاد ندارند و انسان های خوبی نیز هستند و این که ایا آنها به بهشت می روند یا خیر ؟ [...] اگر نسبت به آنها عناد ، دشمنی و کینه داشته باشند ، به بهشت نخواهند رفت.
    واقعا در پی حقیقت رفته باشند و صادقانه در پی دین حق باشند ولی به هردلیلی به این نتیجه برسند که دین حق امری غیر از اسلام است . در این حالت می توان عذر آنها را پذیرفت .
    جای یک گروه در دسته بندی که ارائه فرمودید خالی است :
    آیا کسانی که مسلمان بوده اند اما بعد از تحقیقات و جستجوهای فراوان به دلایلی که برای خودشان معتبر است و شاید هم منطقی بنظر برسد؛ با اصل اسلام زاویه پیدا کرده اند. اگر آدمهای خوبی باشند و بقول شما اهل عناد هم نباشند. بازهم اینها به بهشت میروند ؟
    باتشکر

10. تشکر

نوشته
    367
    صلوات
    60
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    20 روز 21 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    114
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    جناب پاسخگو در برخی روایات هم داریم که بعضی گناهان باعث میشود انسان وارد بهشت نشود مثل قاطع رحم ؛سخن چین ،عاق والدین و غیره
    اما در قران به چندگناه خاص اشاره شده مثل:

إنّه من یشرک بالله فقد حرّم اللّه علیه الجنّة و مأوئه النّار و ما للظالمین من أنصار؛
    چه این که هر کس شریکی برای خدا قرار دهد، خداوند بهشت را بر او حرام کرده است و جایگاه او دوزخ است و ستم کاران، یار و یاوری ندارند

.(سوره مائده،آیه ۷۲)

2-إنّ الذین کذّبوا بآیاتنا و استکبروا عنها، لاتفتّح لهم أبواب السّما و لا یدخلون الجنّة حتّی یلج الجمل فی سمّ الخیاط و کذلک نجزی المجرمین؛
    آنهایی که آیات (حقّانیت و قدرت) ما را تکذیب کردند و در برابر آن تکبّر ورزیدند، درهای آسمان به روی آنها گشوده نمی شود و (هیچ گاه) داخل بهشت نمی شوند، مگر این که شتر از داخل سوراخ سوزن خیاطی بگذرد(که این کار امکان ندارد) این چنین مجرمان را مجازات می دهی»
    .(سوره اعراف، آیه ۴۰)

چرا برخی از گناهان این چنینی که در روایات امده است باعث عدم رفتن به بهشت میشود ؟مثلا شخصی ممکن است خداپرست (یعنی مشرک و کافر نباشد) باشد با اینحال از اعضای بهشت هم نیست.
    پس میتواند عکس ان هم مورد قبول واقع شود و کسانی که کافر و بی خدا هستند اگر فعل خوبی از انها سر بزند ممکن است وارد بهشت شوند .همانطور که خداوند همه گناهان مانع ورد در بهشت را نگفته است در خصوص این افراد هم سخنی نگفته

اصلا بنده در خصوص عقاب و پاداش خداوند و حساب کتابش به این نتیجه رسیدم که به این راحتیها که ما میگوییم نیست و فوق الهاده ظریف است که عقول ما از درک ان عاجز است .

12. تشکر

نوشته
    154
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 5 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط bug نمایش پست
    با سلام خدمت جناب پاسخگو

جای یک گروه در دسته بندی که ارائه فرمودید خالی است :
    آیا کسانی که مسلمان بوده اند اما بعد از تحقیقات و جستجوهای فراوان به دلایلی که برای خودشان معتبر است و شاید هم منطقی بنظر برسد؛ با اصل اسلام زاویه پیدا کرده اند. اگر آدمهای خوبی باشند و بقول شما اهل عناد هم نباشند. بازهم اینها به بهشت میروند ؟
    باتشکر
    حالا من یکمی جای پاسخگو البته در حد خودم صحبت کنم
    با اجازه

ما همه میدونمی عدالب گستر فقط خداست و فقط خداست که میتونه حق هر کسی رو تماما ادا کنه
    پس در این صورت باید همه به اون جایگاهی که قراره برسن باید برسن
    اول اینکه اونیکه اینجوری تحقیق کرده و به نتیجه غلط رسیده، درست تحقیق نکرده

جالبه که بدونید من با دو سه نفرشون صحبت کردم و کلی هم بحث کردیم دست آخر
    یکیشون کم آورد و اما چون به حرفهای خودش قانع بود راه خودش رو رفت
    دومی گفت بخاطر اینکه اینطوری راحت میتونم به خودم برسم و کارایی که دوست دارم
    سومی گفت من راهی رو که انتخاب کردم درسته و نیازی به بحث درموردش نمیبینم

خب اینا یعنی چی؟؟؟
    این عده از افراد میرن قران و نهج البلاغه و چه میدونم صحیفه سجادیه رو میخونن، بعد میان با وضع اسلام موجود در کشورمون و عملکرد دستگاههای دولتی مقایسه میکنن و میگن خب این که اسلام نیست توی جامعه؟!!! پس منم اسلام خودمو انتخاب میکنم.

اسلام هم جنبه فردی داره و هم جنبه اجتماعی، هم جنبه مردمی و هم جنبه دولتی و هم جنبه سیاسی که در صورت درست اجرا شدنش باید در تمام حنبه ها اجرا بشه که متاسفانه نمیشه و یه عده میان اینارو قاطی میکنن با هم
    قبول؛ توی دولت، مجلس، بازار، خیابونها، بانکها، و هر جایی که فکر کنی بگیرید اسلام وجود نداره، اصلا همه کافر!!!
    خب تو که مسلمونی، تو مسلمونی خودت رو حفظ کن
    چرا قاطی بکنی اینارو با هم؟؟؟

این افراد فقط به حق الناس توجه دارن و حق الله و حق النفس رو در حق الناس آمیخته اند

چیز دیگه ای هم که هست، خدا نیومده بگه همه یا صرفا جهنمی هستن و یا صرفا بهشتی،،، خیلی ها هم هستن که هم بهشت رو دارن و هم جهنم
    بستگی به اعمال و رفتار وطرز فکر افراد داره این بهشت و جهنم

بعدشم خدا کسی رو نمیندازه جهنم، این خود افراد هستن که میرن توش
    بهشت و جهنم در واقع تاثیر همان کارهایی است که انجام دادیم بر روحمون.
    تا وقتی روح در جسم محصور هست و اما بدون خدشه و به گناهی آلوده نشده شخص خیلی خوبه، ولی روزای اولی که داره گناهی رو انجام میده یه عذاب وجدانی داره، مقل اینکه داره روح خودش رو زندانی میکنه و با ادامه دادن این راه در واقع روح خودش رو در یه زندانی میندازه و خودش داره خودش رو از اون روح پاک جدا میکنه، وقتی روز حساب و کتب میرسه، حالا دیگه جایگاه عوض میشه و این روحه که دربرابر جسم حق خودش رو میخواد و این اون عذاب جهنم هست.

نوشته
    154
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 روز 5 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

در پست قبلی مطالبی را عرض کردم که مطالعه آن در مورد مطلب شما نیز مفید است . تنها می خواستم اشاره ای به این مطلب داشته باشم که ملاک در مورد هر فرد در روز قیامت این است که آیا حقیقتا در پی حق بوده است ؟ و وقتی که آن را یافته است ، آیا به آن تسلیم بوده و از آن پیروی کرده است یا خیر ؟
    ممکن است فردی در پی حق نبوده است و بدون تحقیق کافی مثلا به دین مسحیت گراییده باشد و در واقع نیز اشتباه کرده و دین حق را از دست داده است ، در مورد این فرد نیز این سوال مطرح است که چرا واقعا در پی حق نبوده است و برای یافتن آن تلاش نکرده است ؟ فلذا به صرف اینکه فرد به دینی ملتزم باشد نمی توان گفت که نجات یافته است ، باید دید که در یافتن دین حق واقعا تلاش کرده است ؟ یا خیر ؟
    در قرآن کریم ، خداوند از قول مشرکان چنین نقل می کند : بَلْ قَالُوا إِنَّا وَجَدْنَا آبَاءنَا عَلَى أُمَّةٍ وَإِنَّا عَلَى آثَارِهِم مُّهْتَدُونَ (1)بلكه آنها گفتند: همانا ما پدرانمان را بر آيينى يافته‏ايم، و حتما ما نيز در اثر پيروى آنها راهيافته‏ ايم . این چنین دین داری مورد قبول نیست . فلذا در مورد ادیان دیگر نیز دینداری آنها زمانی مورد قبول خواهد بود که واقعا در پی حقیقت رفته باشند و صادقانه در پی دین حق باشند ولی به هردلیلی به این نتیجه برسند که دین حق امری غیر از اسلام است . در این حالت می توان عذر آنها را پذیرفت .

موفق باشید

1. زخرف 22
    با سلام
    بله منظور من هم دقیقا همین بود

در واقع هر شخصی باید در حدی که میتونه برای رسیدن به حقیقت تلاش کنه و بدونه که چی هست و کجا هست و کجا میره
    همونطوری که داریم در کل جهان میبینیم که افراد بعد از این همه بی حجابی و بی دینی حالا دارن برای خودشون دین انتخاب میکنن و این افراد به مراتب اجر و قربی بیشتر از ما دارن پیش خدا که از اول توی یه خانواده مسلمون به دنیا اومدیم

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری