جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفاوت اساسي خود بزرگ‌بيني و بلند همّتي در چيست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  138
  مورد تشکر
  316 پست
  حضور
  13 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  تفاوت اساسي خود بزرگ‌بيني و بلند همّتي در چيست؟
  با سلام و تحیات

  چه كارهايي انجام دهيم تا بلند همّت شويم و تفاوت اساسي خود بزرگ‌بيني و بلند همّتي در چيست؟  کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 5


  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۸/۰۴ در ساعت ۰۰:۲۳
  لازمه رهایی از جهل و رسیدن به معرفت دانائی ست
  لازمه دانائی کسب علم و آگاهی ست
  لازمه کسب علم و آگاهی پرسش است
  از این روست که زیاد می پرسم
  تا از نادانسته هایم بکاهم و به دانسته هایم بیافزایم


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  بلند همّتي یکی از خصائص نیک و اوصاف پسندیده انسان است كه صاحب آن همواره سعي دارد به کمالات و درجات رفیعتر دست يابد، در حالی که خودبزرگ بینی یکی از خصائص زشت و اوصاف ناپسند انسانی است که صاحب آن در هر مرتبه ای که باشد خود را از دیگران بهتر و مقرب تر به خداوند می داند.
  صاحب مقام همت دائما خود را در راه میبیند و برای رسیدن به مقصد از هیچگونه تلاش و کوششی دریغ نمی کند در حالی که خود بزرگ بین خود را راه یافته به مقصد دانسته و تلاش و کوششی برای رسیدن به کمالات بالاتر روا نمیدارد.
  صاحب مقام همت از آنجا که متادب به آداب سیر و سلوک است، مورد احترام خالق و مخلوق است، امّا خود بزرگ‌بين چون هرکسی غیر خود را خوار و پست می انگارد نزد خالق و مخلوق مذموم و مطرود است.
  صاحب مقام همت شایسته نیل به بالاترین مقامات انسانی در دنیا و آخرت است در حالی که خود بزرگ بین و متکبر در نظر صاحبان بصیرت چون مورچه کوچک و حقیری است که زیر پای خلائق است و او را ارج و بهایی نیست.
  همّت بلند دار كه مردان روزگار
  از همّت بلند به جائي رسيده‌اند
  ادامه دارد...

  ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۱/۰۹/۱۰ در ساعت ۱۳:۰۶


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صاحبان علم و معرفت و اخلاق برای تقویت همت و اراده راه‌کارهای متعددی ارائه کرده اند که از جمله آن تامل و تفکر و اندیشه در ضررهاي دنيوي و اخروی پستي همّت است، چرا که دون همتی و بی ارادگی در دنیا و آخرت آسیبهای متعددی را به انسان وارد میکند.
  اگر بخواهیم برخی از ضرر های ناشی از بی همتی را صرفا در زندگی دنیوی انسان شناسایی کنیم لیست بلند و بالایی از آسیبها بدست خواهد آمد.
  مثلا بی همتی برای حفظ صحت و سلامتی جسمانی فرد، موجب بیماری و ناتوانی و افسردگی می شود و یا بی همتی برای یادگیری آدابی که مربوط به حسن معاشرت با مردم است موجب خواری و پستی در انظار عموم مردم می شود و یا كم‌همّتي و بي‌توجهي و مسامحه در امر به معروف و انجام كارهاي نیک موجب تباهی جامعه و حاکمیت ظالمان می گردد كه البته دود اين بي‌توجهي در چشم فرد بي‌اراده هم مي‌رود و خانواده و اقوام او هم از اين امر بي‌نصيب نمي‌مانند، و یا بی همتی و بی ارادگی برای خود سازی و خودشناسی و تقویت محاسن اخلاقی موجب شدت یافتن شهوات و تعلقات و خواهشهای دنیوی نفسانی و بی نصیبی از همه آنها و عدم رضایتمندی از زندگی خواهد بود.
  ادامه دارد...

  ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۱/۰۹/۱۰ در ساعت ۱۳:۰۸

 4. تشکرها 2


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  چه اینکه پست همتی ضررهاي جبران ناپذیر اخروي متعددی را نیز به دنبال خواهد داشت.
  مثلا امام معصوم در روایتی می فرمایند فردي كه پست همت است همواره در بستر بيماري‌هاي اخلاقي گوناگونی گرفتار می شود كه اين مجموعه این اوصاف ناپسند باعث از بين رفتن ايمان فرد مي‌شوند.
  حتی اگر افراد كم همّت در برابر این امراض مقاومت کرده و تسليم گناهان نشوند در بهشت از مراتب پائيني برخوردار خواهند بود، چرا که ایشان بخاطر همت کمشان از هر چیز به کمترین آن راضی اند و برای نیل به بالاتر از آن پشتکار ندارد.
  لذا تفکر و تامل در آسیبها و ضرر های دنیوی و اخروی بی همتی و بی رادگی و نیز توجه و اندیشه به فوائد و نتایج مطلوب بلند همتی در دنيا و آخرت و مطالعه احاديثي كه همّت بالا را ستوده‌اند و مطالعه زندگي افراد موفقي كه با همّت بالا به مراتب والائي رسيده‌اند، و نیز تمرین کردن این نوع زندگی، تاثیر شگرفی در بلند همتی انسان خواهد داشت.
  البته راهکارهای متنوع دیگری نیز در این باره وجود دارد که در صورت نیاز ارائه خواهد شد.

  ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۱/۰۹/۱۰ در ساعت ۱۳:۱۰

 6. تشکرها 3


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  تفاوت اساسي خود بزرگ‌بيني و بلند همّتي را ذکر نموده و راهکارهای بلند همتی را بیان فرمایید.


  پاسخ:
  بلند همّتي یکی از خصائص نیک و اوصاف پسندیده انسان است كه صاحب آن همواره سعي دارد به کمالات و درجات رفیعتر دست يابد، در حالی که خودبزرگ بینی یکی از خصائص زشت و اوصاف ناپسند انسانی است که صاحب آن در هر مرتبه ای که باشد خود را از دیگران بهتر و مقرب تر به خداوند می داند. امام علی (علیه السلام) می فرمایند: «اَلفِعلُ الجَميلُ يُنبِئُ عَن عُلُوِّ الهِمَّةِ»؛ كردار زيبا از بلندى همّت خبر مى دهد.(1)

  _ صاحب مقام همت دائما خود را در راه می بیند و برای رسیدن به مقصد از هیچ گونه تلاش و کوششی دریغ نمی کند در حالی که خود بزرگ بین خود را راه یافته به مقصد دانسته و تلاش و کوششی برای رسیدن به کمالات بالاتر روا نمی دارد.

  _ صاحب مقام همت از آنجا که متادب به آداب سیر و سلوک است، مورد احترام خالق و مخلوق است، امّا خود بزرگ‌بين چون هر کسی غیر خود را خوار و پست می انگارد نزد خالق و مخلوق مذموم و مطرود است.

  _ صاحب مقام همت شایسته نیل به بالاترین مقامات انسانی در دنیا و آخرت است در حالی که خود بزرگ بین و متکبر در نظر صاحبان بصیرت چون مورچه کوچک و حقیری است که زیر پای خلائق است و او را ارج و بهایی نیست.
  امام باقر (علیه السلام) در روایتی می فرمایند: «لاَ شَرَفَ کَبُعدِ الهِمَّةَ»؛ هیچ شرافت و افتخاری چون بلند‌همّتی نیست.(2)

  صاحبان علم و معرفت و اخلاق برای تقویت همت و اراده، راه‌کارهای متعددی ارائه کرده اند که در ذیل به برخی از آن ها اشاره می شود:
  1- تامل و اندیشه در ضررهای دنيوي و اخروی پست همّتی.
  2- برنامه ریزی برای اوقات شبانه روزی و پشتکار در اجرای برنامه ها.
  3- تعیین جریمه در صورت عدم رعایت برنامه.
  4- معاشرت با افرادی منظم و اجتناب از معاشرت کردن با افراد نامنظم.
  5- مطالعه زندگی انسان های موفق. در این زمینه مطالعه کتاب «رمز پیروزی مردان بزرگ» تألیف آقای جعفر سبحانی، بسیار مناسب و آموزنده است
  6- قرار دادن رضایت خداوند به عنوان ملاک همه اعمال و رفتار.
  7- توسل به اهل بیت (علیهم السلام).

  ____________
  (1) تصنیف غررالحکم و دررالکلم ص153 ، ح2845.
  (2) بحار الأنوار، ج75، ص165.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۸:۲۲ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود