جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خصوصیات فردی واجتماعی امام حسن عسکری( ع)

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۶
  نوشته
  34
  مورد تشکر
  52 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما خصوصیات فردی واجتماعی امام حسن عسکری( ع)
  امام حسن عسکری ع

  Saturday, December 17th, 2005 در بررسی زندگی پدر بزرگوار امام حسن عسگری (ع) ( امام هادی علیه السلام) بیان کردیم که ایشان به واسطه فعالیت های فرهنگی و سیاسی از سوی خلفای عباسی مجبور به ترک مدینه و اقامت در شهر سامرا گردیدند.
  آن حضرت بخش عمده ای از زندگی شان را در اردوگاهی نظامی نزدیک سامرا سپری نمود که ” عسکر” نامیده می شد. به همین دلیل به آن حضرت لقب عسکری دادند. امام در این اردوگاه به شدت تحت مراقبت ماموران حکومتی قرار داشت.
  امام حسن عسکری (ع) اگر چه بیست و نه سال بیشتر عمر نکرد ولی نقش بزرگی در گسترش معارف اسلام ایفا نمود . از یک سو شاگردان برجسته ای را تربیت کرد و از سوی دیگر در دوره ای که اندیشه های انحرافی منکرین خدا از یونان و هند و ایران باستان به سوی جامعه اسلامی سرازیر بود، امام حسن عسکری (ع) نیز همانند پدران خود در مقابل تمامی گرایشات انحرافی ایستاد و از ارزشهای الهی پاسداری نمود. آن حضرت بیشتر سالهای عمرش را در زندان خلفای عباسی سپری کرد که همین امر دلیل محکمی بر مبارزات ایشان و وحشت خلفای عباسی از وجود آن بزرگوار بود.
  مدت امامت آن حضرت 6 سال به طول انجامید که این مدت کوتاه ، با حکومت سه خلیفه عباسی به نامهای (معتز، مهتدی، ومعتمد ) همزمان بود. همانطور که گفتیم علت انتقال امام به سامرا، مراقبت و کنترل دقیق ایشان و هم چنین سرکوبی حرکتهایی بود که علیه حکومت ، شکل می گرفت. دو مسئله مهم وجود داشت که حاکمان بنی عباس امام حسن عسکری (ع) را تحت کنترل شدید قرار داده بودند. اول اینکه آنها از طریق روایات و بشارتی که پیامبروامامان پیشین داده بودند، می دانستند که از امام حسن عسکری (ع) فرزندی بدنیا خواهد آمد که نامش “مهدی” است. او کسی است که به ظلم و ستم در جهان خاتمه داده و دنیا را آکنده از عدل و راستی خواهد کرد. حاکمان بنی عباس از آنجا که به ماهیت حکومت ستم پیشه خود واقف بودند، می دانستند در شمار نخستین کسانی هستند که مورد خشم حضرت مهدی (عج) قرار خواهند گرفت. به همین دلیل گاه و بیگاه به منزل امام هجوم می آوردند و به جستجو می پرداختند.
  مسئله دیگر احترام و محبوبیتی بود که امام به واسطه تقوی و مقام علمی و الهی خود در میان مردم داشت و خوشایند خلفای بنی عباس نبود . به همین دلیل با ترفند های گوناگون سعی داشتند که به خیال خود از محبوبیت آن حضرت در میان مردم بکاهند. این تلاشهای مذبوحانه در حالی صورت می گرفت که تاریخ نشان می دهد، عملکرد خلفای عباسی به هیچ وجه در راستای مصالح مردم و در جهت حل مشکلات آنها نبوده است. فقر عمومی و محرومیت مردم از امکانات مادی از جمله ویژگیهای دوران حکومت خلفای ستمگر عباسی است. چرا که بودجه جامعه اسلامی به جای مصرف شدن در راه احتیاجات مردم ، صرف اسراف و تبذیرهای خلفا و وابستگان آنها می شد. در زمان امام حسن عسکری(ع) نیز فقر عمومی و اختلافات فاحش طبقاتی یکی از معضلات اجتماعی بود. آن حضرت بنابر وظیفه الهی یعنی هدایت امت به سوی برنامه های تعالی بخش اسلام و ایجاد حکومت اسلامی و برقراری عدالت اجتماعی در برابر حکام جبار عباسی ایستادگی کرد. در زمانی که مردم از فقر رنج می بردند، طبیعی بود که امام حسن عسکری(ع) بدلیل احساس مسئولیت با سیاست دولت غاصب مقابله کند.
  از آن میان معتمد عباسی بیشترین ظلم را در حق امام وارد آورد و ایشان را پیوسته در زندان نگاه می داشت ، چرا که میل شدیدی به حکومت داشت و می دانست که اگر امام حسن عسکری (ع) آزادانه به تعلیم پیروان خویش بپردازد دیری نخواهد گذشت که یاران حضرت، معتمد را از اریکه قدرت بزیر خواهند کشید.
  ولی علیرغم تمام این محدودیتها ، آن حضرت با تلاش بسیار توانست نور هدایت را پیوسته بر اعماق وجود انسانهای تشنه حقیقت بتاباند و چراغ پر فروغ دین را روشن نگهدارد و در این میان در تربیت راویان حدیث سعی والایی داشتند تا جائیکه نزدیک به 107 نفر از شاگردان و اصحاب امام حسن عسکری(ع) را نام برده اند.
  از طرفی دیگر بنابه روایتی که از طرف پیامبر در مورد فرزند این امام حضرف مهدی (عج) شنیده بودند سعی می کردند ایشان را تحت نظر سنگدلترین ماموران خود قرار داده و لحظه ای از آن حضرت غافل نمانند.
  لیکن علیرغم خواست حاکمان عباسی بنابر اراده الهی ، حضرت مهدی (عج) فرزند گرامی امام حسن عسکری(ع) در سال 256 هجری قمری (869 میلادی) در شهر سامرا و در جوی پر اختناق پا به عرصه هستی نهاد. ولی دوران زندگی آن حضرت، با پدر والامقامش ازچهار سال تجاوز نکرد.
  در این مدت کوتاه حضرت پیوسته اصحاب و یاران نزدیک خود را به امامت و پیشوایی حضرت مهدی(عج) بشارت می داد. و نشانه های امامت ایشان را بر می شمرد. تا آن که معتمد در ربیع الاول سال 260 هجری قمری بوسیله یکی از نزدیکانش امام حسن عسکری(ع) را با زهر مسموم نمود. امام در اثر آن ، چند روز در بستر بیماری قرار گرفتند و در این ایام معتمد پیوسته پزشکان درباری را بر بالین امام می فرستاد تا مردم گمان کنند که حضرت از بیماری طبیعی رنج می برد.
  امام حسن عسکری(ع) در آخرین روز زندگی خود چون نزدیک شدن ساعت شهادت را حس کرد، فرزند گرامی خویش را بر بالین خود طلبید و به کمک او برای نماز آماده شد. آنگاه رو به فرزند گرامی خویش کرد و فرمود:”بشارت باد تو را پسر من، تویی مهدی و حجت خدا بر روی زمین ، تو خاتم پیشوایان اسلام هستی و رسول خدا نام کنیه تو را بشارت داد.”
  چون جملات به پایان رسید ، لبهای حضرت از حرکت ایستاد و روح والای ایشان به ملکوت اعلی پیوست.
  مشیت خدا بر این امرتعلق گرفت که زمین خالی از رهبر صالح نباشد . چرا که حضرت مهدی(عچ) بعد از پدر مسئولیت خطیر هدایت امت به سوی ساحل نجات را بر عهده گرفت
  ” کندی” فیلسوف عرب و استدلالات امام حسن عسکری (ع)
  کندی فیلسوف عرب در آن زمان در صدد تدوین کتابی بود که تناقضات قرآن را برشمرد. آن حضرت از تصمیم او مطلع شدند و با دلائلی روشن و محکم در صدد آگاه کردن او برآمدند.
  استدلالات امام از طریق افرادی که با “کندی” تماس داشتند، به او رسید . وقتی “کندی” برهانهای امام را شنید ، به اشتباه خود واقف شد و در برابر سخنان امام تسلیم گردید.
  پشیمانی او به حدی بود که این مسئله باعث شد او، تمام نوشته های خود را در این مورد به دست خویش بسوزاند.  خصوصیات فردی واجتماعی امام حسن عسکری( ع)

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  راهنما خصوصیات فردی واجتماعی امام حسن عسکری( ع)
  بنام خدا
  علت عمده اين كه امام به صورت شديد تحت نظر بودند اين بود كه اين مطلب شايع بود و ميدانستند كه مهدي امت از صُلب اين وجود مقدس ظهور ميكند. همان كاري كه فرعون با بني اسرائيل ميكرد كه چون شنيده بود كسي از بني اسرائيل متولد ميشود كه زوال مُلك فرعون و فرعونيها به دست او خواهد بود پسرهاي بني اسرائيل را ميكشت و فقط دخترها را زنده نگه ميداشت و زنهايي را مأمور كرده بود بروند در خانه هاي بني اسرائيل و ببينند كدام زن حامله است و هر زني را كه باردار بود تحت نظر بگيرند، عين اين كار را دستگاه خلافت با امام عسگري(ع) انجام ميداد. چه خوب ميگويد مولوي:
  حمله بردي سوي در بندان غيب تا ببندي راه بر مردان غيب


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود