جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سابقون چه کسانی هستند ؟ آیا فقط 4 نفرند ؟

نوشته
    117
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سابقون چه کسانی هستند ؟ آیا فقط 4 نفرند ؟

با سلام

سابقون چه کسانی هستند ؟ چه ویژگی های خاصی دارند ؟ ضمنا من شنیدم سابقون فقط 4 نفرهستند :هابيل -مؤ من آل فرعون -حبيب نجار و حضرت علی علیه السلام . ایا این مطلب درسته ؟

با تشکر

کارشناس بحث : پاسخگوی قرآنی 7

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۸/۲۱ در ساعت ۱۳:۳۹

2. تشکر

3.  

نوشته
    64
    حضور
    4 روز 22 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بسم الله الرحمن الرحیم
    با سلام و تشکر

نقل قول نوشته اصلی توسط مجذوب نمایش پست
    با سلام

سابقون چه کسانی هستند ؟ چه ویژگی های خاصی دارند ؟ ضمنا من شنیدم سابقون فقط 4 نفرهستند :هابيل -مؤ من آل فرعون -حبيب نجار و حضرت علی علیه السلام . ایا این مطلب درسته ؟
    ظاهرا مورد سوال درباره آیه (وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ) سوره واقعه است که ذیل این آیه روایاتی آمده است و سابقون را هابیل، مومن آل فرعون، حبیب نجار و حضرت علی علیه السلام معرفی می نماید.
    " سابقون" كسانى هستند كه نه تنها در ايمان پيشگامند، كه در اعمال خير و صفات و اخلاق انسانى نيز پيشقدمند، آنها" اسوه" و" قدوه" مردمند، و امام و پيشواى خلقند، و به همين دليل مقربان درگاه خداوند بزرگند.
    بنا بر اين اگر بعضى از مفسران پيشگام بودن آنها را تنها به سبقت در طاعة اللَّه (اطاعت خدا) يا نمازهاى پنجگانه، يا جهاد، يا هجرت، يا توبه، و امثال آن تفسير كرده‏ اند، هر كدام گوشه‏ اى از اين مفهوم وسيع را مورد توجه قرار داده ‏اند، و گرنه اين كلمه اينها و غير اينها از خيرات و بركات را شامل مى ‏شود، بنابراین اگر در روايات اسلامى گاه" سابقون" به چهار نفر" هابيل" و" مؤمن آل فرعون" و" حبيب نجار" كه هر كدام در امت خود پيشگام بودند، و همچنين امير مؤمنان على بن ابى طالب علیه السلام كه نخستين مسلمان از مردان بود تفسير شده، در حقيقت بيان مصداقهاى روشن آن است، و به معنى محدود ساختن مفهوم آيه نیست
    .1
    1.تفسير نمونه، ج‏23، ص: 204
    موفق باشید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری