جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حبیب نجار کیست ؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  117
  مورد تشکر
  222 پست
  حضور
  3 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  حبیب نجار کیست ؟
  با سلام

  در تفسیر سوره واقعه از شخصی بنام حبیب نجار نام برده شده . ایشون کیه ؟ چکار کرده که به طور غیر مستقیم از او در قرآن یاد شده ؟ آیا در احادیث معصومین چیزی در مورد ایشان آمده ؟


  با تشکر


  کارشناس بحث : پاسخگوی حدیث 1

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۸/۲۱ در ساعت ۱۲:۱۱


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  194
  مورد تشکر
  523 پست
  حضور
  9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  [quote=مجذوب;583950]با سلام

  در تفسیر سوره واقعه از شخصی بنام حبیب نجار نام برده شده . ایشون کیه ؟ چکار کرده که به طور غیر مستقیم از او در قرآن یاد شده ؟ آیا در احادیث معصومین چیزی در مورد ایشان آمده ؟


  با تشکر
  باصلوات برمحمد وآل محمد
  «وَ جاءَ مِنْ أَقْصَا الْمَدِينَةِ رَجُلٌ يَسْعى‏ قالَ يا قَوْمِ اتَّبِعُوا الْمُرْسَلِينَ ؛مردى (با ايمان) از نقطه دور دست شهر با سرعت و شتاب به سراغ گروه كافران آمد و گفت: اى قوم من! از فرستادگان خدا پيروى كنيد.»(یس/27)
  اين مرد كه غالب مفسران نامش را" حبيب نجار" ذكر كرده‏ اند از كسانى بود كه در برخوردهاى نخستين با رسولان پروردگار به حقانيت دعوت آنها و عمق تعليماتشان پى برد، و مؤمنى ثابت قدم و مصمم از كار در آمد، هنگامى كه به او خبر رسيد كه در قلب شهر مردم بر اين پيامبران الهى شوريده‏ اند، و شايد قصد شهيد كردن آنها را دارند، سكوت را مجاز ندانست، و چنان كه از كلمه" يسعى" بر مى‏ آيد با سرعت و شتاب خود را به مركز شهر رسانيد و آنچه در توان داشت در دفاع از حق فروگذار نكرد.
  تعبير به" رجل" به صورت ناشناخته، شايد اشاره به اين نكته است كه او يك فرد عادى بود، قدرت و شوكتى نداشت، و در مسير خود تك و تنها بود، در عين حال نور و حرارت ايمان آن چنان او را روشن و گرم ساخته بود كه بى‏ اعتنا به پيامدهاى اين دفاع سرسختانه از مبارزان راه توحيد، وارد معركه شد، تا مؤمنان عصر پيامبر ص در آغاز اسلام كه عده قليلى بيش نبودند سرمشق بگيرند و بدانند حتى يك نفر مؤمن تنها نيز داراى مسئوليت است و سكوت براى او جائز نيست. (تفسير نمونه، ج‏18، ص: 349)
  بر اساس آن چه در تفسیر مجمع البیان آمده است،ماجرامربوط به زمان حضرت عیسی است که دو تن از حواریون خود را برای دعوت مردم به شهر انطاکیه فرستادوآنهادر بین راه به حبیب نجار برخوردند و او با معجزه ای که این دو تن نشان دادند،ایمان آوردند.آن دو به شهر وارد شدند ولی مردم سخن آنها رانپذیرفتد وتکذیبشان کردند.حضرت مسیح(شمعون)بزرگ ترین حواری خودرابه کمک آنها فرستاد و او توانست با به دست آوردن دل پادشاه،نظر او را به دست آوردو اکثر مردم به خدا ایمان آوردند.
  البته این روایت که در دیگر کتب تفسیری نیز آمده است،از دو جهت با متن قرآن سازگار نیست:زیرا اولاً ظاهر آیات قرآن ،فرستادن پیامبر از سوی خدا برای این قوم است،نه یاران یک پیامبر وثانیاً اگر اکثر مردم ایمان می آوردندکه عذاب برآنها نازل نمی شد.
  بر اساس روایات ،فردی که برای حمایت از فرستادگان الهی به شهر انطاکیه آمد،حبیب نجار بودکه از او به «صاحب یس»نیز تعبیر شده ودر ردیف مومن آل فرعون که به حمایت موسی برخاست،شمرده شده است.(تفاسیر مجمع البیانونور الثقلین)
  براساس حدیثی که شیخ صدوق در امالی وفخر رازی در تفسیر خود آورده است،صدیقون سه نفرند:حبیب نجار(مومن آل یس)،مومن آل فرعون وعلی بن ابی طالب که برترین آنان است. 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  1,531
  مورد تشکر
  2,879 پست
  حضور
  21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  0  حبيب نجار


  سلام و عرض ادب و تشکر از حناب پاسخگوی محترم


  حبیب نجار یا مؤمن ال یس که داستانش در سوره یس آمده است،انسانى وارسته و با كرامت بود كه بر اثر انتخاب سه پيامبر به مرشدى و دوستى و با توجه به اين معنا كه در جهان هستى دلسوزتر و مهربان تر از پيامبران وجود ندارد ، پس بايد از وجود آنان بهره معنوى گرفت ، به درجاتى از رشد و مراتبى از كمال رسيد كه پس از نزول قرآن مورد ستايش قرآن قرار گرفت .
  او در منطقه انطاكيه هنگامى كه سه فرستاده خدا از سوى مردم در تنگنا و مضيقه قرار گرفتند و با لج بازى و عناد مردم روبه رو شدند و جامعه انطاكيه از پذيرش دعوت آنان امتناع ورزيد ، از دورترين نقطه شهر به يارى پيامبران و نصرت فرستادگان خدا شتافت و با مهربانى و دل سوزى به مردم گفت :
  « اى قوم من ! از فرستادگان خدا پيروى كنيد ، از كسانى پيروى كنيد كه از شما در برابر زحمات طاقت فرسايشان براى هدايت و نجات شما هيچ پاداشى نمى خواهد ، مرا چه شده كه خدايى كه مرا آفريده و همه به سوى او بازگردانده مى شويد را نپرستم ؟ آيا به جاى او معبودان باطلى را بپرستم كه اگر خداى رحمان زيانى را براى من بخواهد ، شفاعت آنان چيزى از زيان را از من برطرف نمى كنند و نجاتم نمى دهند ، آرى ! اگر من پرستش معبود حق را رها كنم و دست به دامن معبودان باطل بزنم در اين صورت در گمراهى آشكارى خواهم بود ، بى ترديد من به پروردگارتان كه معبود واقعى و آفريننده عالم و آدم است ايمان آوردم و شما اقرار من را به ايمان به خدا بشنويد .مردم جاهل انطاكيه و جمعيت لج باز و معاند شهر ، از گفتار محكم و استوار حبيب نجار نه اين كه اثر نگرفتند و به آن حقايق با ارزش گوش ندادند ، بلكه در خشم و كينه نسبت به او قرار گرفتند و به جرم مؤمن بودنش و اين كه به يارى پيامبران شنافته به او حمله كردند و وى را به شدت كتك زده تا جايى كه به دست آن تيره بختان شهيد شد .چون از اين دنيا به عالم برزخ وارد گرديد به او گفته شد :وارد بهشت شو ، هنگامى كه بر سر سفره رحمت خاص حق و نعمت ويژه خداوند قرار گرفت ، از روى دلسوزى و مهربانى گفت : اى كاش قوم من مى دانستند و آگاه مى شدند به اين كه پروردگارم مرا مورد آمرزش قرار داد و در گروه مُكْرَمين وارد نمود .

  یس ایات 20 تا 27

  ویرایش توسط کنیز فاطمه(سلام الله علیها) : ۱۳۹۱/۰۸/۲۱ در ساعت ۱۸:۰۰


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  194
  مورد تشکر
  523 پست
  حضور
  9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  در تفسیر سوره یس، از شخصی به نام «حبیب نجار» نام برده شده، ایشان کیست که از او در قرآن یاد شده است؟ آیا در احادیث معصومین چیزی در مورد ایشان آمده است؟


  پاسخ:
  «وَ جاءَ مِنْ أَقْصَا الْمَدِينَةِ رَجُلٌ يَسْعى‏ قالَ يا قَوْمِ اتَّبِعُوا الْمُرْسَلِينَ»؛ مردى (با ايمان) از نقطه دور دست شهر، با سرعت و شتاب به سراغ گروه كافران آمد و گفت: اى قوم من! از فرستادگان خدا پيروى كنيد.(1)
  اين مرد كه غالب مفسران نامش را "حبيب نجار" ذكر كرده‏ اند، از كسانى بود كه در برخوردهاى نخستين با رسولان پروردگار به حقانيت دعوت آن ها و عمق تعليماتشان پى برد، و مؤمنى ثابت قدم و مصمم از كار در آمد.
  هنگامى كه به او خبر رسيد كه در قلب شهر مردم بر اين پيامبران الهى شوريده‏ اند، و شايد قصد شهيد كردن آن ها را دارند، سكوت را مجاز ندانست، و چنان كه از كلمه "يسعى" بر مى‏ آيد با سرعت و شتاب خود را به مركز شهر رسانيد و آن چه در توان داشت در دفاع از حق فروگذار نكرد.

  تعبير به "رجل" به صورت ناشناخته، شايد اشاره به اين نكته است كه او يک فرد عادى بود، قدرت و شوكتى نداشت، و در مسير خود تک و تنها بود، در عين حال نور و حرارت ايمان آن چنان او را روشن و گرم ساخته بود كه بى‏ اعتنا به پيامدهاى اين دفاع سرسختانه از مبارزان راه توحيد، وارد معركه شد، تا مؤمنان عصر پيامبر (صلی الله علیه و آله) در آغاز اسلام، كه عده قليلى بيش نبودند، سرمشق بگيرند و بدانند حتى يک نفر مؤمن تنها نيز داراى مسئوليت است و سكوت براى او جائز نيست.(2)

  بر اساس آن چه در تفسیر مجمع البیان(3) آمده است، ماجرا مربوط به زمان حضرت عیسی است که دو تن از حواریون خود را برای دعوت مردم به شهر انطاکیه فرستاد و آن ها در بین راه به حبیب نجار برخوردند و او با معجزه ای که این دو تن نشان دادند، ایمان آورد. آن دو به شهر وارد شدند ولی مردم سخن آن ها را نپذیرفتند و تکذیبشان کردند. حضرت مسیح (شمعون) بزرگ ترین حواری خود را به کمک آن ها فرستاد و او توانست با به دست آوردن دل پادشاه، نظر او را به دست آورد و اکثر مردم به خدا ایمان آوردند.
  البته این روایت که در دیگر کتب تفسیری نیز آمده است، از دو جهت با متن قرآن سازگار نیست: زیرا اولاً ظاهر آیات قرآن، فرستادن پیامبر از سوی خدا برای این قوم است، نه یاران یک پیامبر، و ثانیاً اگر اکثر مردم ایمان می آوردندکه عذاب بر آن ها نازل نمی شد.

  بر اساس روایات، فردی که برای حمایت از فرستادگان الهی به شهر انطاکیه آمد، حبیب نجار بود که از او به «صاحب یس» نیز تعبیر شده و در ردیف مؤمن آل فرعون که به حمایت موسی برخاست، شمرده شده است.(4)
  بر اساس حدیثی که شیخ صدوق در امالی و فخر رازی در تفسیر خود آورده است، صدیقون سه نفرند: حبیب نجار (مؤمن آل یس)، مؤمن آل فرعون و علی بن ابی طالب که برترین آنان است.

  __________
  (1) یس/ 20.
  (2) تفسير نمونه، ج ‏18، ص 349.
  (3) مجمع البيان في تفسير القرآن، ج ‏8، ص 655.
  (4) تفسير نور الثقلين، ج ‏4، ص 383.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۳/۱۵ در ساعت ۰۸:۱۲ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود