جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فرق ميان رؤياي صادق و كاذب چيست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۶
  نوشته
  303
  مورد تشکر
  529 پست
  حضور
  22 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  فرق ميان رؤياي صادق و كاذب چيست؟
  سلام و خسته نباشید

  فرق ميان رؤياي صادق و كاذب چيست؟

  متشکرم  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 13

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۸/۲۶ در ساعت ۰۵:۲۵
  يارب نظر تو برنگردد


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  394
  مورد تشکر
  1,637 پست
  حضور
  15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با عرض سلام و ادب
  مقدمه: خواب به عنوان يك پديدة مهمّ آفرينش و جلوه‌اي از نظام حكيمانة آفرينندة آن، همواره مورد توجّه بشر بوده و خداوند متعال نيز در قرآن كريم از آن به عنوان يكي از نعمت‌هاي بزرگ خود بر انسان ياد مي‌كند، و مي‌ فرمايد: «و جعلنا نومكم سُباتا» و خواب شما را ماية آرامش شما قرار داديم.(1)
  از اتّفاقاتي كه گاهي در خواب معمولاً براي افراد مي‌افتد، خواب ديدنها و رؤياهاست كه اين خواب ديدنها گاهي باعث پريشاني و گاهي باعث نشاط است.

  انواع خواب:در يك تقسيم‌بندي كلّي خواب را بر هفت قسم مي‌توان تقسيم نمود كه عدم اعتبار و يا اعتبار آن نيز با توضيح آن مشخّص مي‌گردد:
  1. خواب‌هاي پريشان و درهم:
  اين نوع خواب‌ها غير منطقي است، و عقل آنها را نمي‌پذيرد، افسانه‌اي است كه امكان وقوع ندارد، مثل اين‌كه فرد در خوابش ببيند كه درختي در آسمان روئيده است.(2)
  2. خواب‌ها و خواهش‌هاي نفساني (ارضايي):
  اين نوع خواب‌ها نشأت گرفته از غرائز و تمايلاتي است كه در انسان وجود دارد مانند: غريزة جنسي، غريزة حبّ نفس و ميل به بقاء، غريزة حبّ مال، غريزة تعالي خواهي و ساير غرائز ديگر. كه اين غرائز معمولاً در حالت بيداري مجال بروز پيدا نكرده است، و ارضاء نمي‌شود و در عالم رؤيا با محدوديّت و سانسور كمتري چهره‌نمايي مي‌كند و به صورت رؤياهاي آشفته و پريشان ظاهر مي‌گردد و اين خود از الطاف خداوند است، كه فرصت و ارضاء و تخلية غرائز را در حالت رؤيا براي انسان ايجاد كرده است.
  3. خواب‌هاي حسّي:
  رؤياهاي حسّي در اثر تأثير حسي حوادث اطراف بر حواس و جسم شخص خوابيده پديد مي‌آيد. (مانند موقعي كه لحاف يا پتو بر روي دهان قرار گيرد و تنفس با مشكل مواجه گردد و در امواج مغز اشكال ايجاد نموده و باعث خواب‌هايي مي‌شود كه هيچ تعبيري ندارد) و مانند شخص خوابيده‌اي كه خورشيد به صورت وي مي‌تابد و در اثر احساس گرما ممكن است در خواب آتشي را در نزديكي خود ببيند كه زبانه مي‌كشد.(3)
  4. رویای صادقه رمزي:
  اين خواب‌ها مسائل و وقايع را به صورت كد و رمز بيان مي‌كند، و لذا احتياج به معبّر و تعبير كنندة خواب دارد، تا آن رموز را كشف كند. مرحوم علامه طباطبايي ـ رحمة الله عليه ـ مي‌فرمايند: كساني كه داراي روح متوسّط هستند در عالم رؤيا حقايق را ناصاف و همراه برفك دريافت مي‌كنند كه بايد مفسّري و عالمي آنها را تفسير و تحليل كند.(4)
  5. رؤياي صادقه غير رمزي:
  در آن خواب حقايق به همان صورت كه در خواب ديده شده محقّق مي‌گردد و احتياج به تعبير و تفسير ندارد. مثل خواب حضرت ابراهيم ـ عليه السّلام ـ در ذبح فرزند يا خواب حضرت پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ در رابطه با امام حسين ـ عليه السّلام ـ در واقعة عاشورا كه همان گونه محقّق شد.(5)
  6. خواب مزاجي:
  رؤياهاي مزاجي رؤيايي است كه ناشي از وضعيّت جسماني و مزاجي شخص است. مانند بيماري، خستگي زياد، پر بودن معده، نوع غذا و ميوه كه اين عوامل تأثير بسزايي در پيدايش رؤياهاي آشفته و نامربوط دارد.
  7. خواب‌هاي ذهني:
  رؤيايي كه بر اثر اهتمام فكر انسان نسبت به موضوعي خاص و كاركرد ذهن روي يك واقعه و حادثه پديد مي‌آيد.(6)
  بعضي معتقدند كه همة خواب‌ها قابل تعبيرند و بعضي ديگر مي‌گويند بعضي از خوابها با شرايطي قابل تعبيرات مثلاً: خواب‌هايي كه اغلب پس از استراحت بدن در ساعات آخر شب ديده مي‌شود حاوي پيام‌ جدّي براي شخص خواب‌نما است و برعكس خواب‌هاي سرشب يا خواب‌هاي روز يا خواب‌هاي موسمي فاقد اعتبار كافي براي تعبير و تحليل است.
  امام صادق ـ عليه السّلام ـ در روايتي فرموده‌اند كه: خواب‌هايي كه در روز ديده مي‌شوند تأويل و تعبير آن در فاصلة چند روز ظاهر مي‌شود و خوابي كه در شب ديده مي‌شود تعبير آن شش ماه و بيشتر طول مي‌كشد مانند خواب حضرت يوسف ـ عليه السّلام ـ در رابطه با پيامبريش كه بعد از دو سال محقّق شد و خواب حضرت پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ دربارة كشته شدن امام حسين كه بعد از چهل سال محقّق شد.(7)
  بنابراين با توجّه به انواع خواب و كيفيّت آن مي‌توان نتيجه گرفت كه خواب‌هايي تعبير و تفسير دارند كه از رؤياهاي صادقه باشد، و به خاطر مشكلات و نيازهاي روحي و جسمي نباشد.


  1. ر.ك: منتظري، علي، خواب و رؤيا، نشر هستي نما، چاپ اول، 1383، ص 17.
  2. ر.ك: عبدالرحيم، محمّد، تعبير خواب از ديدگاه امام صادق ـ عليه السّلام ـ ، انتشارات تبلور، 1377، ص 15، 20، و قرائتي، محسن، تفسير نور، مركز فرهنگي درسهايي از قرآن، 1378، ج6، ص 22.
  3. خواب و رؤيا، ص 168 ـ 169.
  4. طباطبايي، محمّد حسين، تفسير الميزان، قم، انتشارات جامعة مدرسين حوزه علميه، بي‌تا، ج 11، ص 299.
  5. عبدالرحيم، محمد، تعبير خواب، از ديدگاه امام صادق ـ عليه السّلام ـ ، انتشارات تيلور، 1377، ص22.
  6. خواب و رؤيا، ص 161 ـ 167.
  7. جيش بن ابراهيم تفليسي، تعبير خواب، قم، انتشارات نشاط، چاپ‌ سوم، 1378 ص 18.


  ویرایش توسط محراب : ۱۳۹۱/۰۸/۲۷ در ساعت ۲۲:۴۱


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  91
  مورد تشکر
  264 پست
  حضور
  1 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  28
  آپلود
  12
  گالری
  0  بسیار ممنون از این پست .
  قابل استفاده بود .
  یا علی مدد
  آیا می دانید که اگر شما در حال حمل قرآن باشید ،
  شیطان دچار درد شدید در سر میشود
  و باز کردن قرآن ، شیطان را تجزیه می کند
  و با خواندن قرآن ، به حالت غش فرو میرود..
  و خواندن قرآن باعث در اغما رفتنش میشود؟؟؟؟ 4. تشکر


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۹
  نوشته
  3,517
  مورد تشکر
  7,630 پست
  حضور
  36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  0  رویای صادقه اسمش رویش است و خوابی است عموما نزدیک سحر

  و بعد از بیداری بلافاصله یا با فاصله در دنیای واقعی اتفاق می افتد

  رویای کاذب هم اسمش رویش است و خوابهای پریشان و غیر واقعی است

  که دلایل متعددی من جمله غذا و خستگی و .... در آن نقش دارد


  نقل شده خوابهای بد را برای کسی نقل نکنید زیرا با تعبیر توسط ایشان

  ممکن است ضرری متوجه ماشود و حتما با دعا و صدقه از خدا بخواهیم

  آن خواب بد اتفاق نیفتد

  اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک
  یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

  http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  نوشته
  9
  مورد تشکر
  28 پست
  حضور
  10 ساعت 24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 13 نمایش پست
  با عرض سلام و ادب
  4. رویای صادقه رمزي:
  اين خواب‌ها مسائل و وقايع را به صورت كد و رمز بيان مي‌كند، و لذا احتياج به معبّر و تعبير كنندة خواب دارد، تا آن رموز را كشف كند. مرحوم علامه طباطبايي ـ رحمة الله عليه ـ مي‌فرمايند: كساني كه داراي روح متوسّط هستند در عالم رؤيا حقايق را ناصاف و همراه برفك دريافت مي‌كنند كه بايد مفسّري و عالمي آنها را تفسير و تحليل كند.(4)

  سلام
  خب میشه یکم بیشتر توضیح بدین؟؟؟
  چه جور رمز و کدی؟؟
  افراد متوسط یعنی کیا؟؟؟؟
  اون عالم و مفسر رو چه جوری باید پیدا کنیم؟؟
  خواب دیدن یکی از بزرگان و علمای دینی خوابه صادقه است ؟؟

 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  394
  مورد تشکر
  1,637 پست
  حضور
  15 روز 11 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  فرق ميان رؤيای صادق و كاذب چيست؟


  پاسخ:
  خواب به عنوان يك پديده مهمّ آفرينش و جلوه‌ای از نظام حكيمانه آفريننده آن، همواره مورد توجّه بشر بوده و خداوند متعال نيز در قرآن كريم از آن به عنوان يكی از نعمت‌های بزرگ خود بر انسان ياد می كند، و می فرمايد: «و جعلنا نومكم سُباتا» و خواب شما را مايه آرامش شما قرار داديم.(1)
  از اتّفاقاتی كه گاهی در خواب معمولاً برای افراد می افتد، خواب ديدن ها و رؤياهاست كه اين خواب ديدن ها گاهی باعث پريشانی و گاهی باعث نشاط است.

  _ انواع خواب:
  در يك تقسيم‌بندی كلّی خواب را بر هفت قسم می توان تقسيم نمود كه عدم اعتبار و يا اعتبار آن نيز با توضيح آن مشخّص می گردد:
  1. خواب‌های پريشان و در هم
  اين نوع خواب‌ها غير منطقی است، و عقل آن ها را نمی پذيرد، افسانه‌ای است كه امكان وقوع ندارد، مثل اين‌كه فرد در خوابش ببيند كه درختی در آسمان روئيده است.(2)

  2. خواب‌ها و خواهش‌های نفسانی: (ارضايی)
  اين نوع خواب‌ها نشأت گرفته از غرائز و تمايلاتی است كه در انسان وجود دارد مانند غريزه جنسی، غريزه حبّ نفس و ميل به بقاء، غريزه حبّ مال، غريزه تعالی خواهی و ساير غرائز ديگر.
  كه اين غرائز معمولاً در حالت بيداری مجال بروز پيدا نكرده است، و ارضاء نمی شود و در عالم رؤيا با محدوديّت و سانسور كمتری چهره‌نمايی می كند و به صورت رؤياهای آشفته و پريشان ظاهر می گردد و اين خود از الطاف خداوند است، كه فرصت و ارضاء و تخلية غرائز را در حالت رؤيا برای انسان ايجاد كرده است.

  3. خواب‌های حسّی:
  رؤياهای حسّی در اثر تأثير حسی حوادث اطراف بر حواس و جسم شخص خوابيده پديد می آيد. (مانند موقعی كه لحاف يا پتو بر روي دهان قرار گيرد و تنفس با مشكل مواجه گردد و در امواج مغز اشكال ايجاد نموده و باعث خواب‌هايی می شود كه هيچ تعبيری ندارد) و مانند شخص خوابيده‌ای كه خورشيد به صورت وی می تابد و در اثر احساس گرما ممكن است در خواب آتشی را در نزديكی خود ببيند كه زبانه می كشد.(3)

  4. رویای صادقه رمزی:
  اين خواب‌ها مسائل و وقايع را به صورت كد و رمز بيان می كند، و لذا احتياج به معبّر و تعبير كننده خواب دارد، تا آن رموز را كشف كند. مرحوم علامه طباطبايی می فرمايند كساني كه دارای روح متوسّط هستند در عالم رؤيا حقايق را ناصاف و همراه برفك دريافت می كنند كه بايد مفسّری و عالمی آنها را تفسير و تحليل كند.(4)

  5. رؤيای صادقه غير رمزی:
  در آن خواب حقايق به همان صورت كه در خواب ديده شده محقّق می گردد و احتياج به تعبير و تفسير ندارد. مثل خواب حضرت ابراهيم (علیبه السلام) در ذبح فرزند يا خواب حضرت پيامبر (صلی الله علیه و آله) در رابطه با امام حسين (علیه السلام) در واقعه عاشورا كه همان گونه محقّق شد.(5)

  6. خواب های مزاجی
  رؤياهای مزاجی رؤيايی است كه ناشی از وضعيّت جسمانی و مزاجی شخص است. مانند بيماری، خستگی زياد، پر بودن معده، نوع غذا و ميوه كه اين عوامل تأثير بسزايی در پيدايش رؤياهای آشفته و نامربوط دارد.

  7. خواب‌های ذهنی
  رؤيايی كه بر اثر اهتمام فكر انسان نسبت به موضوعی خاص و كاركرد ذهن روی يك واقعه و حادثه پديد می آيد.(6)

  بعضی معتقدند كه همه خواب‌ها قابل تعبيرند و بعضی ديگر می گويند بعضی از خواب ها با شرايطی قابل تعبيراند مثلاً: خواب‌هايی كه اغلب پس از استراحت بدن در ساعات آخر شب ديده می شود حاوی پيام‌ جدّی برای شخص خواب‌نما است و بر عكس خواب‌های سرشب يا خواب‌های روز يا خواب‌های موسمی فاقد اعتبار كافی برای تعبير و تحليل است.
  امام صادق (علیه السلام) در روايتی فرموده‌اند كه: خواب‌هايی كه در روز ديده می شوند تأويل و تعبير آن در فاصلة چند روز ظاهر می شود و خوابی كه در شب ديده می شود تعبير آن شش ماه و بيشتر طول می كشد مانند خواب حضرت يوسف (علیه السلام) در رابطه با پيامبريش كه بعد از دو سال محقّق شد و خواب حضرت پيامبر (صلی الله علیه و آله) درباره كشته شدن امام حسين (علیه السلام) كه بعد از چهل سال محقّق شد.(7)
  بنابراين با توجّه به انواع خواب و كيفيّت آن می توان نتيجه گرفت كه خواب‌هايی تعبير و تفسير دارند كه از رؤياهای صادقه باشد، و به خاطر مشكلات و نيازهای روحی و جسمی نباشد.

  ______________
  (1) منتظري، علي، خواب و رؤيا، نشر هستي نما، ص 17.
  (2) عبدالرحيم، محمّد، تعبير خواب از ديدگاه امام صادق (ع)ص 15، 20، و قرائتي، محسن، تفسير نور ج6، ص 22.
  (3) خواب و رؤيا، ص 168 ـ 169.
  (4) طباطبايي، محمّد حسين، تفسير الميزان،ج 11، ص 299.
  (5) عبدالرحيم، محمد، تعبير خواب، از ديدگاه امام صادق(ع) ص22.
  (6) خواب و رؤيا، ص 161 ـ 167.
  (7) جيش بن ابراهيم تفليسي، تعبير خواب،ص 18.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۵/۳۱ در ساعت ۱۷:۵۹ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 8. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود