جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عوامل بقاي قرآن چيست ؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  117
  مورد تشکر
  222 پست
  حضور
  3 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  عوامل بقاي قرآن چيست ؟
  سلام و عرض ادب

  عوامل بقاي قرآن چيست ؟ چه چیز قرآن را کتاب جاوید و ماندگار کرده است ؟

  ممنونم

  کارشناس بحث : پاسخگوی قرآنی 5

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۸/۲۶ در ساعت ۰۵:۵۹

 2. تشکر


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  511
  مورد تشکر
  1,603 پست
  حضور
  12 روز 11 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  عوامل بقاي قرآن چيست ؟ چه چیز قرآن را کتاب جاوید و ماندگار کرده است ؟


  پاسخ:
  الفاظ و كلمات قرآن و اجزاء جمله‏هايش چنان نظم حيرت انگيزى دارد كه محال است بتوان تغييرى در آن ها داد كه هم چنان زيبائى لفظ و كمال معناى آنها محفوظ ماند آقاى شهرستانى ميگويد «استاد علم بلاغت در دانشگاه امريكائى بيروت «جبر ضومط» در كتابش «الخواطر الحسان» از آيات قرآن و بلاغت آن ها اظهار تعجب و شيفتگى مي نمايد و به اين آيه مثال ميزند وَ جاءَ رَجُلٌ مِنْ أَقْصَى الْمَدِينَةِ يَسْعى‏ و براى خواندن آن چهار صورت فرض نموده آنگاه اظهار نظر می كند كه هيچ كدام از صورت ها در حسن سبك و بلاغت معنى بصورت موجود در قرآن نميرسد.»(1)
  صادق رافعى آيه 1 فَأَرْسَلْنا عَلَيْهِمُ الطُّوفانَ وَ الْجَرادَ وَ الْقُمَّلَ وَ الضَّفادِعَ وَ الدَّمَ آياتٍ مُفَصَّلاتٍ را آورده و پس از توضيحى كه درباره نظم اين اسماء می دهد می گويد «تو هرچه اين الفاظ پنجگانه را زير و رو كنى خواهى ديد كه هر كدام جز در جائى كه قرار گرفته مناسب و فصيح نيست و اندك پس و پيش كردن شان زيبائى و شيوائى آيه را از ميان خواهد برد.» ما در باب نظم كلمات به همين مقدار قناعت می كنيم و خلاصه مطلب اين است كه بقول رافعى «يك حرف از قرآن در جايگاهش معجزه است زيرا آن حرف كلمه‏اى را كه در آن واقع شده نگاه می دارد و آن كلمه آيه را و آن آيه آيات بسيار را و همين راز اعجاز جاودانى قرآن است و آن امرى است برتر از طبيعت انسانى و فوق آنچه آدمى‏براى وصولش به تهيه اسباب می پردازد زيرا قرآن مانند موجودى زنده است و جز كسی كه بر اسرار آسمان ها و زمين علم و اطلاع دارد آن را نازل نفرموده است پس سرّ اعجاز قرآن در سه نظم است نظم در حروف نظم در كلمات نظم در جمله‏ ها.

  ــ راز بقا وماندگاری قرآن
  در جست و جوی راز جاودانگی قرآن در مسیر تاریخ، سخن نهایی همه پویندگان عرصه وحی و مفسران حقیقی قرآن آن است که خصوصیات خود این کتاب آسمانی به آن ضمانت بقا بخشیده و در فراز و فرودهای فرسایشی زمان، آن را از کهنگی نجات داده (3)؛ گرچه عوامل دیگری مانند اهتمام مسلمانان به حفظ قرآن نیز در این امر بی اثر نبوده است.
  نخستین و مهم ترین نکته در بیان راز جاودانگی قرآن آن است که این متن از خدا است نه ساخته و پرداخته عقل بشر. این کتاب از سوی کسی است که به تمام زمان ها، مکان ها، پرسش ها و نیازهای انسان و مخلوقات احاطه دارد و می تواند تا قیام قیامت پاسخگوی تمام احتیاجات و سؤالات بشر باشد. بهترین دلیل درستی این سخن، وجود آیات تحدی در قرآن و ناتوانی بشر در آوردن مثل آن است. در واقع این اعجاز، از سوی خدا بودن قرآن را اثبات می کند.
  در تبیین راز جاودانگی قرآن، خصوصیات و صفات این کتاب آسمانی از دو منظر درونی و بیرونی قابل بررسی می نماید.

  ــ صفات درونی قرآن:
  از آن جا که استخراج و بررسی تمام صفات درونی قرآن، مقوله ای مفصّل است و تحقیقی ویژه می طلبد، به ذکر چند مورد بسنده می شود:

  1. اعجاز در بعد لفظ قرآن
  بخشی از جاودانگی قرآن مرهون زیبایی و رسایی وصف ناپذیر کلماتی است که ساختمان بدیع و بی سابقه این کتاب آسمانی را به وجود آورده و تمام ادیبان و سخن سرایان زبر دست تاریخ را به ستایش و شگفتی وا داشته است. در این گستره می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  الف) ژرفایی و حکمت آموزی واژگان:
  گزینش و چینش واژه ها در قرآن کریم در پرتو حکمت و دقت صورت پذیرفته است.(4)؛ مانند کلمه های صراط و سُبُل. قرآن کریم وقتی در مقام بیان تنها راه مستقیم هدایت است، کلمه صراط را به کار می برد و هر جا سخن از راه های انحرافی است، از کلمه سبل استفاده می کند؛ چرا که راه هدایت یکی است و جمع بسته نمی شود؛ در حالی که راه های ضلالت و گمراهی متعدد است و به صورت جمع می آید.

  ب) نوگرایی سبک، خوش آوایی ترکیب:
  سبک قرآن نثر متعارف و نیز نظم و شعر نیست؛ ولی ویژگی های مثبت هر دو را دارد و هر آیه ای از موضوعات مختلف سخن می گوید. این سبک تازگی و طراوتی ویژه و انحصاری پدید می آورد؛ (5) همانند «و الطور × و کتاب مسطور × فی رق منشور × و البیت المعمور × و السقف المرفوع × و البحر المسجور.»(6)

  ج) لطافت گرایی خردمندانه و اخلاقی در بیان واقعیت ها:
  این نص گرانسنگ در شرح و تبیین حقیقت از بالاترین قواعد زیبا سازی کلام و مفاهمه بهره می برد. قرآن کریم از زیباترین و گیراترین تشبیهات، کنایات، استعارات و تمثیل ها آکنده است؛ اما در عین حال همواره معیارهای اساسی حقیقت گویی، خرد محوری، ارزش های انسانی و اخلاقی را نیز رعایت می کند؛ مانند آیه «هن لباس لکم و انتم لباس لهن»(7) که در آن هر یک از زوجین به لباس تشبیه شده اند. لباس باعث زینب و زیبایی، حیا و عفت، صیانت از تعرض و دستبرد بیگانگان است.(8)

  د) بیان مطالب و مسائل مختلف در قالب الفاظ کوتاه و موجز:
  نظیر بیان هدایت تکوینی به سوی خوبی ها و مساله حب و بغض در راه خدا که اساس ایمان است، در کوتاه ترین عبارت: «و لکن الله حبب الیکم الایمان و زینه فی قلوبکم و کره الیکم الکفر و الفسوق و العصیان.»(9)

  2. اعجاز در بعد محتوایی قرآن
  بی شک آن چه در کنار اعجاز لفظی قرآن، در جاودانگی قرآن نقش مهم تر دارد، اعجاز در قلمرو محتوا است که شناخت آن به تفکر و تامل بیش تر نیازمند است. در این گستره، می توان به موارد مهم زیر اشاره کرد.

  الف) هماهنگی با فطرت و سرشت مشترک انسان ها
  برخورداری انسان ها از سرشت طبیعی غرایز همگون آن ها را در انگیزه حرکات و تحرکات و نیازمندی های مختلف روانی و جسمانی متحد ساخته است. قرآن کریم در این باره می فرماید: «فطرت الله التی فطر الناس علیها»؛ سرشت خداوندی که مردم را بر آن سرشت خلق کرد.
  (10)، و «خلقکم من نفس واحدة»؛ خداوند شما را از نفس واحد آفرید.(11)
  از ویژگی های اساسی قرآن که آن را از تمام نوشته های دیگر ممتاز ساخته، هماهنگی آن با سرشت الهی انسان و پاسخ گویی به احتیاجات و سؤالات او در تمام اعصار و مکان ها است.

  ب) واقع گرایی و اعتدال
  هنر قرآن در این است که با نگرش واقع بینانه به حقیقت وجود انسان و سرنوشت وی، اهداف زندگی او را در یک طبقه بندی منظم مقدماتی، متوسط، عالی و نهایی سامان و انتظام می بخشد تا تمام استعدادهای ذاتی اش پرورش یابد و خاستگاه وجودی اش به شیوه ای معتدل و هماهنگ ارضا گردد.(12)

  ج) پیراستگی از اختلاف و تناقض
  از ضرورت های عالم ماده و طبیعت، تحول و تکامل است. همه موجودات این عالم وجود تدریجی دارند و در ذات خویش همواره از ضعف به قوت و از نقص به کمال می گرایند. انسان نیز در افکار و آثار خویش پیوسته در حال تحول و تکامل است. کتاب آسمانی قرآن با آن که در طول 23 سال، در احوالات و شرایط مختلف (سفر و حضر، مکه و مدینه، جنگ و صلح و سختی و آسانی) برای بیان معارف الهی و تعلیم اخلاق پسندیده و بیان قوانین دینی نازل شده، در اجزا و آیات آن کم ترین اختلاف و تناقضی مشاهده نمی شود. (13) و این ویژگی منحصر به فرد، به قرآن جاودانگی بخشیده و در بقای ابدی آن نقشی مهم ایفا می کند.

  د) بیان مستحکم ترین راه هدایت
  «ان هذا القرآن یهدی للتی هی اقوم»؛ به درستی که این قرآن به محکم ترین و صحیح ترین راه هدایت می کند.(14)
  قرآن و دین اسلام انسان را به راه خیر و سعادت دنیا و آخرتش را تامین کند; فرا می خواند. (15) ارائه مستحکم ترین و صحیح ترین راه هدایت و سعادت موجب جاودانگی قرآن گشته است.

  ه) معیار تشخیص حق و باطل بودن
  «تبارک الذی نزل الفرقان علی عبده لیکون للعالمین نذیرا»؛ پر برکت است خداوندیکه فرقان [جدا سازنده حق از باطل] را بر بنده خود نازل کرد تا بیم دهنده ای برای جهانیان باشد.(16)
  «مبین و فرقان » دو وصفی است که اوج عظمت قرآن را تا ابد برای عالمیان بیان می کند و به عنوان بارقه ای از رحمت و برکت الهی در قرآن عظیم تجلی کرده است. و از فیض وجود این کتاب حقیقت و واقعیت چهره دروغین و حق نمای باطل در هر زمانی، به ویژه دوران پیچیده معاصر، آشکار می گردد.(17)

  صفات بیرونی قرآن
  آن چه در کشف راز جاودانگی قرآن قابل تامل است وجود صفات و ویژگی هایی است که با مطالعه و نگاهی از بیرون به قرآن آشکار می گردد. در میان این صفات دو وصف، قابل عنایت است.

  1. معجزه فکری
  بر خلاف سایر معجزات انبیا که از سنخ معجزات محسوس و ملموس بوده، در روزگار حضور خود آن پیامبران رخ داده و اینک اثری از آن ها باقی نمانده است، قرآن (معجزه اصلی پیامبر) معجزه ای عقلی - فرهنگی است که بر حضور پیامبر مشروط نیست و در همیشه تاریخ جاودان، و معرف خویش است. (18) چون قرآن معجزه ای اندیشه ایی و عقلانی است، برای ابد - تا زمانی که فکر باقی است - جاودانه می ماند.

  2. خاتمیت قرآن
  «ما کان محمد ابا احد من رجالکم و لکن رسول الله و خاتم النبیین»؛ حضرت محمد (صلی الله علیه و آله) پدر هیچ یک از شما نیست و لکن رسول خداوند و خاتم پیغمبران است.»(19)
  پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) واپسین پیامبر و رسول الهی در زمین است و شریعت وی کامل ترین دین آسمانی شمرده می شود. از این رو، باید معجزه ای ارائه دهد که تا ابد حقانیت رسالت و کمال دینش را اثبات کند و با بیان قوانین و احکام جاودانه، انسان ها را به سعادت فردی و اجتماعی رهنمون گردد. امام صادق (علیه السلام)، در پاسخ کسی که از سبب تازگی قرآن در هر تلاوت پرسیده بود، فرمود: «لان الله تبارک و تعالی لم یجعله لزمان دون زمان و لا لناس دون ناس فهو فی کل زمان جدید و عند کل قوم غض الی یوم القیامة.»؛ زیرا خداوند تبارک و تعالی قرآن را برای زمان خاص و مردم خاصی قرار نداده است. از این رو، در هر زمانی جدید و برای هر قومی تازه و دلپذیر است تا روز قیامت.»
  (20)

  ________________
  (1) كتاب المعجزة الخالدة، ص 12.
  (2) تاريخ آداب اللغة، ص241.
  (3) التفسیر والمفسرون فی ثوبه القشیب، محمد هادی معرفت، ج 2، ص 101.
  (4) و (5) علوم قرآن، محمد باقر سعیدی روشن، ص 105 و 106.
  (6) طور/ 106.
  (7) بقره/ 187.
  (8) علوم قرآن، سعیدی روشن، ص 107، 109.
  (9) التفسیر و المفسرون....، محمد هادی معرفت.
  (10) روم/ 30.
  (11) نساء/ 1.
  (12) علوم قرآن، سعیدی روشن، ص 122.
  (13) المیزان، ج 1، ص 66.
  (14) اسراء/ 9.
  (15) المیزان، ج 13، ص 47 .
  (16) فرقان/ 1.
  (17) المیزان، ج 15، ص 174.
  (18) علوم قرآن، سعیدی روشن، ص 78 و 79.
  (19) احزاب/ 40.
  (20) میزان الحکمه، ری شهری، ج 8، ص 70.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ در ساعت ۰۲:۴۱ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 4. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود