جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آداب امر به معروف و نهى از منكر چیست؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  239
  مورد تشکر
  390 پست
  حضور
  14 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آداب امر به معروف و نهى از منكر چیست؟




  سلام و خسته نباشید

  آداب امر به معروف و نهى از منكر چیست؟

  ممنونم


  کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 4

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۹/۰۷ در ساعت ۱۴:۱۵


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  220
  مورد تشکر
  906 پست
  حضور
  4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0



  نقل قول نوشته اصلی توسط محجوب نمایش پست
  آداب امر به معروف و نهى از منكر چیست؟
  باسلام و عرض ادب
  آداب امر به معروف و نهی از منکر
  1. کسی که به چیزی امر و سفارش می نماید باید از حقیقت و مشروعیت و درست بودن آن و متروک ماندنش به خوبی آگاه و مطمئن باشد. همچنین در مورد حقیقت موضوع منکری که از آن نهی می‌نماید و می‌خواهد آن را از میان بردارد، لازم است از ناروا و معصیت و حرام بودن و انجام گرفتن آن به درستی مطلع باشد.
  2. آمر به معروف و ناهی از منکر خود باید پرهیزکار باشد و چیزی را که از آن نهی می‌نماید انجام ندهد،و آنچه را که دیگران را به انجام دادنش سفارش مینماید ترک ننماید. زیرا خداوند متعال میفرماید:
  یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ، کَبُرَ مَقْتاً عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ» (الصف:۴-۳).
  «ای اهل ایمان چرا چیزی را که به دیگران میگویید، خود به آن عمل نمیکنید؟! اگر سخنی را بگویید و خود به آن عمل نکنید، سبب خشم شدید خداوند میشود».
  و میفرماید:« أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَکُمْ وَأَنتُمْ تَتْلُونَ الْکِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ» (البقره: ۴۴).
  «آیا مردم را به نیکوکاری فرمان میدهید و خود را به دست فراموشی میسپارید، در حالی که شما کتاب (قرآن)را میخوانید
  ادامه...



 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  220
  مورد تشکر
  906 پست
  حضور
  4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0



  3. کسی که دیگران را نصیحت مینماید، بایستی خوش اخلاق و بردبار و نرم خو باشد و با آرامی و مهربانی و دلسوزی دیگران را به خیر و نیکی و پرهیز از شر و بدی فر خواند.
  زیرا خداوند متعال میفرماید:
  وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنکَرِ وَاصْبِرْ عَلَی مَا أَصَابَکَ إِنَّ ذَلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ ‏» (لقمان: ۱۷).
  «... به کار نیک دستور بده و از کار بد نهی کن و در برابر مشکلاتی که برایت پیش میآید، شکیبا باش، زیرا این (نشانه)عزم (تو در مقابله با)امور میباشد.
  ۴ . تجسس در امور مردم ممنوع. زیرا خداوند متعال دستور داده است که حریم زندگی و حرمت مردم به وسیله جاسوسی و خبر چینی شکسته نشود، و می‌فرماید: «خبرچینی و جاسوسی نکنید». و پیامبر گرامی اسلام نیز میفرماید: «جاسوسی و خبرچینی ننمایید». و همچنین میفرماید:«هر کس عیب و نقص مسلمانی را پوشیده نگاه دارد، خداوند عیب و گناهان او را دردنیا و آخرت می‌پوشاند.
  5. قبل از آنکه انسان اندرزگو، دیگری را به کاری نیک فراخواند، به خوبی ارزش و ضرورت آن را برایش بیان کند، زیرا ممکن است آن را به خاطر جهل به مساله ترک نموده باشد
  6. اگر اقدام به امر به معروف و نهی از منکر صورت گرفت و آنگاه، جان و مال و آبروی او به صورتی غیر قابل تحمل در معرض خطر قرار میگرفت و توانایی صبر و تحمل آن را نداشت، به مخالفت و ناخوشایند دانستن قلبی و درونی اکتفاء نماید، زیرا رسول خدا صلی الله علیه وسلم میفرماید: «هر یک از شما منکری را مشاهده نمود عملا آن را تغییر دهد، و چنانچه نتوانست با کلام با آن به مخالفت بر خیزد و در غیر اینصورت با قلب خود آن را ناپسند شمارد.



 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  220
  مورد تشکر
  906 پست
  حضور
  4 روز 19 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  1
  گالری
  0

  جمع بندی




  پرسش:
  آداب امر به معروف و نهى از منكر چیست؟


  پاسخ:
  1. کسی که به چیزی امر و سفارش می نماید باید از حقیقت و مشروعیت و درست بودن آن و متروک ماندنش به خوبی آگاه و مطمئن باشد. همچنین در مورد حقیقت موضوع منکری که از آن نهی می‌نماید و می‌خواهد آن را از میان بردارد، لازم است از ناروا و معصیت و حرام بودن و انجام گرفتن آن به درستی مطلع باشد.

  2. آمر به معروف و ناهی از منکر خود باید پرهیزکار باشد و چیزی را که از آن نهی می‌نماید انجام ندهد، و آنچه را که دیگران را به انجام دادنش سفارش می نماید ترک ننماید. زیرا خداوند متعال می فرماید: «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ، کَبُرَ مَقْتاً عِندَ اللَّهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ»؛ ای اهل ایمان چرا چیزی را که به دیگران می گویید، خود به آن عمل نمی کنید؟! اگر سخنی را بگویید و خود به آن عمل نکنید، سبب خشم شدید خداوند می شود.(1)

  و می فرماید: « أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَکُمْ وَأَنتُمْ تَتْلُونَ الْکِتَابَ أَفَلاَ تَعْقِلُونَ»؛ آیا مردم را به نیکوکاری فرمان می دهید و خود را به دست فراموشی می سپارید، در حالی که شما کتاب (قرآن) را می خوانید.(2)

  3. کسی که دیگران را نصیحت می نماید، بایستی خوش اخلاق و بردبار و نرم خو باشد و با آرامی و مهربانی و دلسوزی دیگران را به خیر و نیکی و پرهیز از شر و بدی فرا خواند.
  زیرا خداوند متعال می فرماید: «وَأْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَانْهَ عَنِ الْمُنکَرِ وَ اصْبِرْ عَلَی مَا أَصَابَکَ إِنَّ ذَلِکَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ»؛ ... به کار نیک دستور بده و از کار بد نهی کن و در برابر مشکلاتی که برایت پیش می آید، شکیبا باش، زیرا این (نشانه) عزم (تو در مقابله با) امور می باشد.(3)

  ۴. تجسس در امور مردم ممنوع. زیرا خداوند متعال دستور داده است که حریم زندگی و حرمت مردم به وسیله جاسوسی و خبر چینی شکسته نشود، و می‌فرماید: «خبرچینی و جاسوسی نکنید.»(4)
  و پیامبر گرامی اسلام نیز می فرماید: «هر كس عيب مؤمنى را كه از افشاى آن بيمناك است بپوشاند، خداوند هفتاد عيب از عيوب او را كه از آشكار شدن آن ها بيمناك است در دنيا و آخرت بر او مى ‏پوشاند.»(5)

  5. قبل از آنکه انسان اندرزگو، دیگری را به کاری نیک فراخواند، به خوبی ارزش و ضرورت آن را برایش بیان کند، زیرا ممکن است آن را به خاطر جهل به مساله ترک نموده باشد .

  6. اگر اقدام به امر به معروف و نهی از منکر صورت گرفت و آنگاه، جان و مال و آبروی او به صورتی غیر قابل تحمل در معرض خطر قرار می گرفت و توانایی صبر و تحمل آن را نداشت، به مخالفت و ناخوشایند دانستن قلبی و درونی اکتفاء نماید، زیرا امیرالمومنین علی (علیه السلام) می فرماید: « هر كس منكرى را مشاهده كند و با قلب و دست و زبانش از آن نهى نكند او يك مرده‏ اى است كه در ميان زندگان حركت مى ‏كند.»(6)

  _________
  (1) الصف/ ۴_۳.
  (2) البقره/ ۴۴.
  (3) لقمان/ ۱۷.
  (4) حجرات/ 12.
  (5) ثواب الأعمال و عقاب الأعمال، النص، ص: 135.
  (6) مشكاة الأنوار في غرر الأخبار، النص، ص: 52.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۱۹ در ساعت ۲۱:۴۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۱
  نوشته
  312
  مورد تشکر
  1,040 پست
  حضور
  12 روز 23 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی




  پرسش:
  آداب امر به معروف و نهى از منكر چیست.؟


  پاسخ:
  مراتب امر به معروف و نهی از منکر.(1)

  برای امر به معروف و نهی از منکر، مراتبی است که اگر با عمل به مرتبه پایین‌تر، مقصود حاصل شود؛ عمل به مرتبهٔ بعدی جایز نیست و آن مراتب چنین است:
  1- با معصیت کار طوری عمل شود که بفهمد به سبب انجام آن گناه با او این گونه عمل می‌شود مثل این که از او رو برگرداند یا با چهره عبوس با او برخورد کند، یا با او رفت‌ و آمد نکند.
  2- امر و نهی با زبان؛ یعنی به کسی که واجبی را ترک کرده دستور دهد که واجب را به جا آورد و به گناهکار دستور دهد که گناه را ترک کند.

  3- استفاده از زور، برای جلوگیری از منکر و برپایی واجب؛ یعنی زدن گناهکار (بنابر فتوای آیت الله خامنه‌ای مواردی که امر به معروف و نهی از منکر متوقف بر چیزی بیشتر از امر و نهی زبانی باشد، اگر در سرزمینی باشد که دارای نظام و حکومت اسلامی است و به این فریضه اسلامی اهمیت داده می‌شود، احتیاج به اذن حاکم و مسئولین ذی‌ربط و پلیس محلی و دادگاههای صالح دارد).(2)

  احکام امر به معروف و نهی از منکر.(3)
  1- فراگیری شرایط امر به معروف و نهی از منکر و موارد آن واجب است، تا انسان در امر و نهی مرتکب خلاف نشود.
  2- اگر بداند یا احتمال دهد که امر ونهی‌اش با تکرار موثر است، واجب است تکرار کند.

  3- اگر بداند یا احتمال دهد، که نهی او در حضور جمع موثر است نه تنهایی، اگر انجام دهنده، آن عمل را بطور آشکار انجام می‌دهد جایز بلکه واجب است او را در جمع نهی کند و اگر چنین نیست بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.

  آداب امر به معروف و نهی از منکر.(4)
  الف) مانند طبیبی دلسوز و پدری مهربان باشد.
  ب) قصد خود را خالص کند و تنها برای رضای خدا اقدام کند و عمل خود را از هرگونه برتری جویی پاک گرداند.

  ج) خود را پاک و منزه نداند، چه بسا همان که اکنون از او خطایی سرزده است، دارای صفات پسندیده‌ای باشد که مورد محبت الهی است، هر چند این عمل او هم‌ اکنون ناپسند و مورد غضب الهی باشد.

  ____________
  (1) محمد حسین فلاح زاده. آموزش فقه. چاپ بیست و سوم. قم: انتشارات الهادی، تابستان ۸۴. ص ۲۸۲.
  (2) آیت‌الله سید علی خامنه‌ای. رساله اجوبة الاستفتائات. چاپ اول. شرکت چاپ و نشر بین‌الملل، ۱۳۸۳. ص ۲۳۲.
  (3) محمد حسین فلاح‌زاده. آموزش فقه،چاپ بیست و سوم. قم: انتشارات الهادی، تابستان ۸۴. ص ۲۸۲ و ۲۸۳ و ۲۸۴.
  (4) همان، ص ۲۸۴.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۰۶ در ساعت ۱۹:۵۲ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود