جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خصايص النبي

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,251
  مورد تشکر
  2,255 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  10

  پرسش خصايص النبي
  سلام .اگه زحمتي نيست هر كدام از دوستان در مورد خصايص النبي چيزي مي داند اينجا بنويسد .اون احكامي را كه خداوند اختصاص به پيامبر داده است ودر قرآن هم اومده كدام احكام هستند.؟

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  919
  مورد تشکر
  2,035 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : خصايص النبي
  به نام خدا
  يكي از خصايص پيامبر (ص) لزوم اطاعت از او است.
  اينو زدم كه دوستان اين سؤالو بدون جواب نذارن......................
  نظر شما در باره این پیشنهاد چیه؟
  (جلسات مناظره)

  موضوع مهم :
  کربلایی کاظم ساروقی، حجتی غیر قابل انکار

  چگونه؟؟؟ راه های جلوگیری از مرگ تدریجی جامعه

  کم گوی و گزیده گوی چون دُرّ :Sokhan: !!! تا از سُخَنت جهان شود پُر !!!
  الحذر الحذر! فَوَ الله لَقَد سَتَر، حتّی کأنَّه قد غَفَر

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,032
  مورد تشکر
  2,937 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : خصايص النبي
  یکی از خصائص پیامبر (ص) حرمت ازدواج با همسران آن حضرت (ص) است و این حکم تنها اختصاص به پیامبر (ص) دارد . مرحوم علامه طباطبایی در توضیح این مطلب که در آیه ششم سوره احزاب بیان شده می فرماید :
  اینکه همسران رسول خدا مادران امتند حکمی است شرعی و مخصوص آنجناب (ص)و معنایش اینستکه همانطور که احترام مادر بر هر مسلمان واجب و ازدواج با او حرام است همچنین احترام همسران رسول خدا (ص) بر همه آنان واجب و ازدواج با آنان بر همه حرام است و در آیات بعد به مساله حرمت نکاح با آنان تصریح نموده میفرماید (( ولا ان تنکحوا ازواجه من بعده ابدا )) پس تشبیه همسران رسول خدا (ص) به مادران تشبیه در بعضی از آثار مادری است نه همه آنها چون مادر به غیر از وجوب احترام و حرمت نکاح آثار دیگری نیز دارد از فرزند خود ارث میبرد و فرزند از او ارث میبرد و نظر کردن به روی او جایز است و با دخترانی که از شوهر دیگر دارد نمی شود ازدواج کرد و ... ولی همسران رسول خدا به غیر از آندو حکم احکام دیگر مادری را ندارند .) 1

  ر.ک : ترجمه تفسیر المیزان ، ج 16 ، ص 413

 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۷
  نوشته
  3
  مورد تشکر
  0 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با عرض سلام من چند سوال داشتم اگه میشه به آنها جواب بدید

  1-چرا ازدواج زنان پیامبر ممنوع بوده است ؟

  2-ام المومنات به چه معناست ؟

  3- چرا عایشه با اینکه زن پیامبر بود ولی ازدواج کرد ؟

  با تشکر

 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  1,957
  مورد تشکر
  3,494 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  28
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط hossein-ss نمایش پست
  با عرض سلام من چند سوال داشتم اگه میشه به آنها جواب بدید
  1-چرا ازدواج زنان پیامبر ممنوع بوده است ؟
  2-ام المومنات به چه معناست ؟
  3- چرا عایشه با اینکه زن پیامبر بود ولی ازدواج کرد ؟
  با تشکر
  با سلام جناب حسين..
  1- چون زنان پيامبر به حكم قرآن در حكم مادران مومنين هستند. وازدواج با مادر حرام است.
  2- مادر مومنها
  3- عايشه با كي ازدواج نمود؟
  الهمّ صلّ علی محمّد وآل محمّد

 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  455
  مورد تشکر
  1,000 پست
  حضور
  16 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1  نقل قول نوشته اصلی توسط hossein-ss نمایش پست

  1-چرا ازدواج زنان پیامبر ممنوع بوده است ؟
  سلام. طبق آنچه در تفاسیر آمده است، گروهی در زمان حیات پیامبر ادعا کردند که بعد از پیغمبر با همسرانش ازدواج خواهند کرد. زنان پیامبر از این حرف ناراحت شدند و به پیامبر گفتند نمیخواهند بعد از پیامبر به عقد کسی در آیند.

  اینجا در آیات سوره احزاب، از ازدواج با زنان پیامبر نهی شد.

 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,245
  مورد تشکر
  5,582 پست
  حضور
  19 روز 19 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط hossein-ss نمایش پست
  با عرض سلام من چند سوال داشتم اگه میشه به آنها جواب بدید

  1-چرا ازدواج زنان پیامبر ممنوع بوده است ؟

  2-ام المومنات به چه معناست ؟

  3- چرا عایشه با اینکه زن پیامبر بود ولی ازدواج کرد ؟

  با تشکر

  پاسخ سوال اول:
  در مورد حرمت ازدواج کردن با همسران پیامبر(ص) پس از رحلت ایشان،خداوند در پایان آیه 53 سوره احزاب می فرماید:
  « و لا ان تنکحوا ازواجه من بعده ابدا ان ذلکم کان عند الله عظيماً : شما هرگز حق نداريد که همسران او را بعد از او به همسرى خويش در آوريد که اين کار در نزد خدا عظيم است.
  در اينجا سؤ الى پيش مى آيد که چگونه خداوند همسران پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) را که بعضى به هنگام وفات او نسبتا جوان بودند از حق انتخاب همسر محروم ساخته است؟
  پاسخ اين سئوال با توجه به فلسفه اين تحريم روشن است .
  زيرا اولا چنانکه از شأن نزول آيه استفاده می شود، بعضى به عنوان انتقامجوئى و توهين به ساحت مقدس پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) چنين تصميمى را گرفته بودند و از اين راه مى خواستند ضربه اى بر حيثيت آن حضرت وارد کنند.
  ثانيا اگر اين مساله مجاز بود جمعى به عنوان اينکه همسر پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) را بعد از او در اختيار خود گرفته اند ممکن بود اين کار را وسيله سوء استفاده قرار دهند، و به اين بهانه موقعيت اجتماعى براى خويش دست و پا کنند،ويا به عنوان اينکه آگاهى خاص از درون خانه پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) و تعليمات و مکتب او دارند به تحريف اسلام پردازند، ويا منافقين مطالبى را از اين طريق در ميان مردم نشر دهند که مخالف مقام پيامبر باشد (دقت کنيد).
  اين خطر هنگامى ملموس تر مى شود که بدانيم گروهى خود را براى اين کار آماده ساخته بودند بعضى آن را به زبان آورده و بعضى شايد تنها در دل داشتند.
  از جمله کسانى را که بعضى از مفسران اهل سنت در اينجا نام برده اند طلحه است(تفسیر قرطبی،ج8ص5310).
  خداوندى که بر اسرار نهان و آشکار آگاه است براى بر هم زدن اين توطئه زشت يک حکم قاطع صادر فرمود و جلو اين امور را به کلى گرفت ،و براى تحکيم پايه هاى آن به همسران پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) لقب ام المؤ منين داد تا بدانند ازدواج با آنها همچون ازدواج با مادر خويش است !
  با توجه به آنچه گفته شد روشن مى شود که چرا همسران پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) لازم بود از اين محروميت استقبال کنند؟
  در طول زندگى انسان گاه مسائل مهمى مطرح مى شود که به خاطر آنها بايد فداکارى و از خودگذشتگى نشان داد،و از بعضى از حقوق حقه خود چشم پوشيد، به خصوص اينکه هميشه افتخارات بزرگ مسئوليتهاى سنگينى نيز همراه دارد،بدون شک همسران پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) افتخار عظيمى از طريق ازدواجشان با پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) کسب کردند،داشتن چنين افتخارى نياز به چنين فداکارى هم دارد.
  به همين دليل زنان پيامبر (صلى اللّه عليه و آله و سلّم ) بعد از او در ميان امت اسلامى بسيار محترم مى زيستند، و از وضع خود بسيار راضى و خشنود بودند، و آن محروميت را در برابر اين افتخارات ناچيز مى شمردند.{تفسیرنمونه،ج17ص404-405}.

  پاسخ سوال دوم:
  خداوند در قرآن کریم در رابطه با همسران پیامبر(ص) می فرماید: «ازواجه امهاتهم»{سوره احزاب،آیه6}.در اینکه این تعبیر به چه معناست باید عرض کنم:
  اين آيه در مقام بيان اين معنا است كه همان طور كه رسول خدا(ص) ميان شما مسلمانان از احترام فوق‏العاده‏اي برخوردار است،بايد همسران آن جناب نيز،دربين شما حرمت خاصي داشته باشند؛ زيرا زنان آن حضرت،به سان مادران روحاني شمايند؛بنابراين همان گونه كه به هر مسلماني احترام مادر، واجب و ازدواج با او حرام است،احترام همسران رسول خدا(ص) نيز واجب،و ازدواج با آن‏ها ـ حتي پس از رحلت پيامبر(ص) ـ حرام است. تشبيه همسران رسول خدا(ص)به مادران، تشبيه در بعضي آثار مادري است، نه همه آن‏ها؛ زيرا مادري، غير از وجوب احترام و حرمت نكاح، آثار ديگري نيز دارد، از جمله ارث بردن فرزند از مادر و بالعكس، جواز نظر به وي و پديد آمدن روابط نسبي با اقارب مادر، (براي آگاهي بيشتر ر.ك:علامه طباطبايي: تفسير الميزان، طبعه آخوندي، ج 16، ص 292).
  برخي از مفسران در اينجا به نكته جالبي اشاره كرده‏اند و آن اين كه چون اين نسبت مادري ميان مسلمانان و همسران پيامبر،يك نسبت حقيقي نيست و مادامي كه خودشان با خروج از اطاعت پيامبر و امام زمان خود، حرمت خود نشكنند، احترام آنان واجب است؛ بنابراين،اگر زني از زنان پيامبر(ص) در برابر امام معصوم زمان خود بايستد، به جهت هتك حرمت خويش، لزوم حفظ حرمت ايشان هم سلب مي‏گردد؛ گرچه حرمت نكاح باقي است، (نقضي تهراني، محمد: تفسير روان جاويد، انتشارات برهان،ج 4، ص 304).
  در سخنان معصومين(ع) نيز به اين مطلب اشاره شده است. حضرت علي(ع) مي‏فرمايد: «زنان پيامبر(ص) به منزله مادران در حرمت ازدواج، ابدي‏اند، و مستحقّ تعظيم‏اند، مادامي كه طاعت خدا را بكنند»، (نهج‏البلاغه، خطبه 118). فيض كاشاني حديثي را در اين باره از قائم آل محمد(ص) نقل مي‏كند: «از آن حضرت، از معناي طلاقي كه حكم آن را پيامبر(ص) به علي(ع) واگذار فرموده بود، سؤال شد، حضرت در پاسخ فرمود: وقتي خداوند شأن زنان پيامبر(ص) را عظيم شمرد و آنان را به مقام امّهات اختصاص داد،پيامبر(ص) به علي(ع) فرمود: اين شرافت مادامي كه بر طاعت‏اند باقي است؛ پس هر كدام از آن‏ها بعد از وفات من از راه خروج بر تو معصيت خدا را نمودند، او را از ميان ازواج برهان، و از تشرّف امّهات و از شرف مادري مؤمنان، ساقط گردان»، (فيض كاشاني:تفسير صافي، نشر مكتبه اسلاميه، ج 2، ص 332).
  پاسخ سوال سوم:
  هیچ یک از زنان پیامبر(ص) بعد از رحلت آن حضرت ازدواج نکرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود