صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ๑۩๑ ----- عوام و خواص در حادثه عاشورا ----๑۩๑

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

๑۩๑ ----- عوام و خواص در حادثه عاشورا ----๑۩๑

عوام و خواص درحادثه عاشورا

2.  

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

عوام و خواص در حادثه عاشورا :

// خواص // یعنی کسانی که وقتی یک عملی انجام می دهند ، موضع گیری می کنند ، راهی را انتخاب می کنند که بر دیگران تاثیر گذار است و بیشتر بر اساس فکر و تحلیل عمل می کنند .

// عوام // یعنی کسانیکه خود ، صاحب فکر و تحلیل و تصمیم گیری نیستند ، بلکه تسلیم جو می شوند و بطور معمول از خواص پیروی می کنند . (1)
    نظر به اینکه هم در جبهه حق و هم در جبهه باطل ، عوام و خواص وجود دارند .
    در داستان کربلا چهار گروه :
    ( الف ) خواص اهل حق .
    ( ب) خواص اهل باطل .
    ( ج ) عوام طرفدار حق .
    ( د ) عوام طرفدار باطل .

مورد ارزیابی قرار می گیرند .

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

الف ) خواص اهل حق :
    خاصان حق طلب در طول تاریخ ، همواره با مشعل بصیرت ، تاریکی های جهل و خرافه را دریده و با تمام وجود از حق و حقیقت دفاع کرده و بر محور اولیای الهی سلسله حق پویان را تداوم بخشیده اند . و حماسه خونین عاشورا ، حلقه ای سترگ و جاودان از آن سلسله است که با همت هفتاد و دو راد مرد فداکار بوقوع پیوست و رنگ ابدیت بخود گرفت .
    گفته ها و نوشته ها در باره خواص عاشورا بسیاراست و تا قیامت نیز ادامه خواهد یافت . این راد مردان از ویژگی هایی بر خوردارند که آنان را از دیگران ممتاز می سازد . کوشیده ایم از این ویژگیها به اختصار سخن گوییم .
    این ویژگیها عبارتند از :
    1- ایمان
    2-بصیرت
    3-شهادت طلبی
    4- پرستش و نیایش
    5-ایثار

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

1) ایمان :
    رسول اکرم ص در باره یکی از یاران خاص خود به نام عمار یاسر فرمود : عمار ، سراسر ایمان است و ایمان با گوشت و خونش عجین گشته است . (2) و این ویژگی در همه یاران امام حسین ع به چشم می آمد و یکایک آن مردان الهی سر آمد ایمان بخدا و پیامبر ص بودند و آنچه آنان را چون براده های آهن بسوی مغناطیس عشق و ایمان فرا می خواند ، همین ایمان آتشین بود : ایمان بخدا ، حسین ع ، درستی راه ، جهاد با دشمنان خدا و سعادت راستین .
    در شب عاشورا ، امام حسین ع در سخنانی ، بیعت خویش را از گردن خویشان و یارانش بر داشت و به آنان فرمود :
    // هر
    کس از شما دست یکی از افراد خاندان مرا بگیرید و از مهلکه دور شوید ؛ زیرا هدف اصلی یزیدیان من هستم و آنان با شما کاری ندارند // .

سخنان رهبر حزب الله ، چون جرقه ای که در انبار باروت افتد ، سراپای آنان را شعله ور ساخت و گویی محکی بود که عیار ایمانشان را هویدا کرد و هر یک با تعبیری ، عشق و علاقه و ایمان خود را به آن حضرت اعلام کردند و جملگی گفتند :
    جانمان فدای تو باد ! ما با چنگ و دندان از تو حمایت می کنیم تا در پیش رویت کشته شویم ؛ در آن صورت به پروردگارمان وفادار مانده ایم و وظیفه خویش به فرجام برده ایم . (3)

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

2) بصیرت :

قران مجید خطاب به رسول اکرم ص می فرماید :

// قل
    هذه سبیلی ادعوا الی الله علی بصیرة انا و من اتبعنی // ( یوسف :108 )
    بگو : این راه من است ، من و پیروانم با بصیرت کامل [دیگران را ] بسوی خدا فرا می خوانیم .

اصحاب امام حسین ع از این بصیرت قرانی بهره ای کافی داشتند و به وظیفه خویش بخوبی آگاه بودند و نیک می دانستند که چه می کنند و فرجام کارشان به رستگاری می انجامد . انس بن حرث کاهلی صحابی بزرگوار رسول خدا ص است . او در روایتی ، که شیعه و سنی نقل کرده اند ، گوید :
    روزی در محضر رسول اکرم ص بودم . آن حضرت ، حسین ع را بر زانوی خود نشانده بود و فرمود :
    // این فرزند من در جایی از سرزمین عراق کشته می شود . هر کس او را [در آن ایام ] مشاهده کند ، باید به یاری اش بشتابد // .
    انس با چنین شناختی با ابا عبدالله ع همراه شد و او را یاری کرد تا به شهادت رسید . (4)

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

حبیب بن مظاهر نیز از اصحاب رسول خدا ص است .
    او در سه جنگ صفین ، جمل و نهروان ، در رکاب امیرمومنان ع با دشمنانش جنگید و از خواص آن حضرت و خازن علوم سری ایشان بود . حبیب بن مظاهر بسیار کوشید تا برای یاری امام ، سپاه گرد آورد و در کوفه به یاری مسلم بن عقیل شتافت و از دست اندرکاران بیعت مردم با مسلم بود .

او در هنگام نبرد نیز بسیار خوش درخشید و تلفاتی فراوان بر دشمن وارد ساخت . شهادت این سردار سلحشور و صحابی عارف ، برای جبهه حق بسیار ناگوار بود ؛ چنانکه امام از این رویداد بخدا پناه برد و فرمود :
    //
    خود و اصحاب با وفایم را به حساب خدا گذاشته ام // . (5)

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

قیس بن مسهر صیداوی در میان راه مکه و کوفه ، از سوی امام حسین ع ماموریت یافت که نامه ای به مسلم بن عقیل و شیعیان کوفه برساند . قیس در نزدیکی کوفه در کمین ماموران کوفه افتاد و پیش از اسارت ، نامه امام را نابود کرد تا بدست دشمنانش نیفتد .عبیدالله بن زیاد از این کار آگاهانه و جسورانه قیس ، بسیار خشمگین شد و او را مجبور کرد تا به منبر رود و به حضرت علی و امام حسین ع ناسزا بگوید . قیس از فرصت استفاده کرد ، به منبر رفت و خطاب به مردم گفت :مردم ! حسین بن علی ، بهترین خلق خداست ؛ پسر دختر پیامبر است . من فرستاده او بسوی شمایم که از میان راه به اینجا آمده ام . بیاری او بشتابید !

آنگاه عبید الله و پدرش را لعنت کرد و بر امیر مؤمنان درود فرستاد.عبیدالله ملعون نیز دستور داد او را از بالای کاخ فرو انداختند و بدین سان به شهادت رسید.(6)

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

(سومین ویژگی خواص اهل حق):

3) شهادت طلبی :

یاران امام حسین ع در برابر زورگویان بنی امیه با بر خورداری از ویژگی ارزشمند شهادت طلبی ، منطق // پیروزی خون بر شمشیر // را به نمایش گذاردند و خصم زبون را در برابر این سلاح برنده ، خلع سلاح کرده و برای همیشه رسوای تاریخ ساخت .

در شب عاشورا ، وقتی امام حسین ع از قطعه قطعه شدن و شهادت سخن می گفت و خالصانه بیعت خویش را از یارانش بر داشت ، ویژگی شهادت خواهی آنان چنان به جوش آمد که سخنانی بیاد ماندنی بر زبان آوردند .

پیش از همه حضرت ابوالفضل و دیگر برادران و عموزاده های او خطاب به امام حسین ع گفتند :
    خداوند لحظه ای ما را پس از سرور و مولایمان باقی نگذارد ، زندگی پس از شما برای ما ننگ است.

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

مسلم بن عوسجه گفت : خدا هر گز مرا پس از شما زنده نگذارد . بخدا سوگند ، دست از تو بر نمی دارم تا نیزه ام را در سینه این نابکاران خرد کنم و با سنگ و شمشیر از شما دفاع خواهم کرد و از شما جدا نخواهم شد تا جان دهم .

سعید بن عبدالله گفت : من تا پای جان ایستاده ام تا وصیت پیامبر ص را در باره شما عملی سازم و اگر هفتاد مرتبه مرا بسوزانند و دوباره زنده شوم،چنین خواهم کرد تا چه رسد به یک بار کشته شدن !

زهیر بن قین گفت : ای پسر پیامبر ! من دوست دارم هزار بار در دفاع از شما کشته شوم ! دیگر اصحاب امام ع نیز سخنانی از این قبیل بر زبان آوردند (7) و همگی مصمم بودند تا در راه آرمان مقدس احیای حق و نابودی باطل از عزیزترین سرمایه خویش بگذرند . افزون بر مردان میانسال و کهنسال ، جوانان و نوجوانان مانند حضرت علی اکبر ع و حضرت قاسم ع نیز در آن میان خوش درخشیدند و شور و شوق آنان به شهادت ، صفا و جلایی دیگر داشت . (8)

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

4) پرستش و نیایش :

خاکساری و راهیابی به درگاه ایزد منان و پرستش و نیایش ، محور زندگانی مومنان است و آنان می دانند که بدون آن ، هیچ عملی ارزش ندارد و اصحاب امام حسین ع از این ویژگی در حدی والا بهره می بردند .
    در باره مسلم بن عوسجه ، نقل است که او مردی شریف ، راز دار ، عابد و اهل نیایش بود . (9)
    سوید بن عمرو نیز پیرمردی شریف و عابد بود که بسیار نماز می گذارد . (10)کنانة بن عتیق از عابدان کوفه بود . (11)

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری