جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: *** آیین های محرم در کشورهای مختلف ***

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  2,302
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  8,334 پست
  حضور
  45 روز 13 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  30
  آپلود
  0
  گالری
  2

  *** آیین های محرم در کشورهای مختلف ***
  *** آیین های محرم در کشورهای مختلف ***

  (اللهم عجل لولیک الفرج)
  *** آیین های محرم در کشورهای مختلف ***


  مسلمانان در بخش هایی از جنوب شرقی آسیا نیز هر ساله به سوگواری می پردازند

  --یکی از این کشورها اندونزی است که مردم آن در ماه های محرم و صفر از جشن عروسی و ازدواج خودداری می کنند و معتقدند که ازدواج در این دو ماه نحس و موجب زیان است.

  --در کشور برمه -میانمار- هم اگرچه اکثریت مسلمانان اهل سنت هستند اما حدود ده هزار شیعه در آن سکونت دارند که در ماه های محرم و صفر به سخنرانی و عزاداری می پردازند، ازدواج نمی کنند، لباس نو نمی خرند، حتی تلویزیون هم نگاه نمی کنند؛ مردان لباس سیاه می پوشند و زنان از آرایش پرهیز می کنند.

  --دیگر کشور جنوب شرق آسیا مالزی است مسلمانان بومی این سرزمین و مهاجران در کوآلالامپور جمع می شوند و مراسم عزاداری باشکوهی برگزار می کنند.

  --تایلند نیز از جمله کشورهایی است که مراسم عزاداری حسینی در آن به زمان های بسیار دور یعنی حدود چهارصد سال قبل باز می گردد شیعیان بانکوک حدود دو هزار نفر هستند که در دهه محرم به عزاداری می پردازند عزاداری در این کشور از سال 1908 توسط سید مازندرانی به صورت رسمی در آمد.

  ویرایش توسط ابدیت : ۱۳۹۱/۰۹/۰۹ در ساعت ۱۰:۰۹
  روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
  گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

  گفتا که اگر علاج دردت خواهی
  بشتاب به دربار شه طوس رضا


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  6,322
  صلوات
  4614
  تعداد دلنوشته
  7
  مورد تشکر
  24,848 پست
  حضور
  67 روز 15 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  11  سلام!!!
  در كتاب داستانهاي شگفت اثر شهيد محراب آيت الله دستغب(ره)آمده است:
  در كشمير هندوستان مسجدي وجود دارد كه ديوار ندارد وداخل مسجد كاملا معلوم است.مي گويد اهالي آن منطقه برايم تعريف مي كردند كه زماني كه ما محرم به عزاداري مي پردازيم شب عاشوراء يك شير مي آيد وبه روي پشت بام آن مسجد مي رود وبر روي برآمدگي روي مسجد مي رود.آن برآمدگي سراخي دارد كه وقتي شر مي آيد سرش را از داخل آن سوراخ به پائين خم مي كند.همزمان با عزاداري ما شيعيان شروع به گريه كردن وآه وناله وغرش مي كند.آن طور كه برايم تعريف مي كردند آن شير به قدري اشك مي ريزد كه زير پاي ما خيس مي شود.
  من اين داستان را در كتابي بسيار قديمي ديده ام.كتابي كه در زمان انقلاب چاپ شده بود.الان نمي دانم اين داستان درآن كتاب موجود هست يا نه.تصحيح شده است كتاب يا نه.
  به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  2,302
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  8,334 پست
  حضور
  45 روز 13 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  30
  آپلود
  0
  گالری
  2  محرم در خاورمیانه

  --مسلمانان لبنان از گذشته‌های دور با‌ وجود حاکمیت مسیحیان و کنترل عزاداری از طرف حاکمان وقت، با‌ تاثیرپذیری از ایران و عراق همچنان به عزاداری می‌پردازند؛ تداوم این عزاداری‌ها باعث‌ شد تا دولت مسیحی لبنان در سال 1393 هجری قمری برابر با 1973 میلادی روز عاشورا را برای اولین‌بار در تمامی نقاط لبنان و نهادهای دولتی و موسسه‌های ملی و بازار، تعطیل رسمی اعلام‌ کند.
  عزاداری‌ مسلمانان لبنانی در سال‌های اخیر آنچنان به شیعیان قدرت‌ داده که توانستند در مقابل ارتش رژیم صهیونیستی به خوبی مقاومت‌ کرده و در حمله تابستان 1385این کشور به لبنان، اشغالگران قدس را مفتضحانه شکست ‌دهند؛ این عزاداری‌ها همچنین باعث احیا حق شیعه در مجلس و دولت لبنان شده ‌است.

  --در اردن نیز شیعیان روز دهم ماه محرم طبق سنت دیرینه به یاد امام حسین(علیه السلام) و یارانش، فقرا و مستمندان را اطعام ‌می‌کنند؛ در این روز اغلب مسلمانان اعم از شیعه و سنی فعالیت‌های روزانه را تعطیل‌ کرده و با اقتدا به ام‌سلمه که با شنیدن خبر شهادت امام (علیه السلام) از کار شست‌ و شو دست کشیده‌ بود آنان نیز از انجام امور این چنینی اجتناب ‌می‌کنند؛ مسلمانان این کشور در شهر ˈموتهˈ در کنار مزار شهید جعفر ‌طیار به ‌صورت رسمی به عزاداری ‌می‌پردازند.

  --عربستان از دیگر کشورهای اسلامی است که برغم سختگیری‌های وهابیون در مناطقی چون الأحساء، قطیف، حضرموت، حجاز و مدینه یاد امام حسین (علیه السلام) احیاء می‌شود و مردم به عزاداری می‌پردازند؛ در سال‌های اخیر محدودیت‌ها از طرف دولت عربستان کمتر شده و گویا آزادی بیشتری جهت عزاداری وجود دارد.

  --سوگواری در منطقه ˈترکستان نیز به قرن سوم هجری بازمی‌گردد، عده‌ای از خراسان به این منطقه مهاجرت‌ کردند و در اوایل قرن سوم در بخارا و خیوه ساکن ‌شدند؛ در دوران قدرت کمونیست‌ها مجالس عزاداری در منازل به‌ صورت پنهانی برگزار‌ می‌شد ولی بعد از فروپاشی شوروی سابق عزاداری‌ها آزادانه صورت ‌می‌گیرد.
  همچنین در ترکمنستان، قزاقستان، آذربایجان و قفقاز مراسم سوگواری حسینی با شکوه تمام برگزار می‌شود؛ در این مراسم اهل سنت نیز حضور گسترده‌ای ‌دارند.

  ویرایش توسط ابدیت : ۱۳۹۱/۰۹/۱۱ در ساعت ۲۰:۲۵
  روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
  گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

  گفتا که اگر علاج دردت خواهی
  بشتاب به دربار شه طوس رضا

 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  2,302
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  8,334 پست
  حضور
  45 روز 13 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  30
  آپلود
  0
  گالری
  2  محرم در شبه‌ قاره هند

  مسلمانان شبه قاره هند نیز در این ماه به سوگ امام حسین (علیه السلام) و یارانش می‌نشینند:

  --مردم پاکستان از دوازده قرن پیش مراسم سوگواری سردار شهیدان را برپا می‌کنند؛ با وجود اینکه در سال 1288 هجری شمسی مراسم عاشورا و اربعین از سوی استعمارگران انگلیس ممنوع اعلام ‌شد و در سال 1361 پلیس پاکستان استفاده از بلندگو را در حسینیه‌ها و تکایای شیعیان را غیرمجاز اعلام‌ کرد ولی هرگز موفق‌ نشد روند این عزاداری‌ها را متوقف‌ کند؛ در این راستا وهابیون این کشور نیز هر ساله با به خاک و خون کشیدن عزاداران سعی‌ دارند جلو این مراسم را بگیرند ولی با گذشت‌ زمان این عزاداری‌ها باعث غنای فرهنگ تشیع شده و خطبا، نویسندگان و شاعران فراوانی به ‌برکت این عزاداری‌ها پا به عرصه گذاشته‌اند.

  --در کشور هند نیز هندوها و غیرمسلمانان با دیدن سوگواری‌ها و نوحه‌سرایی و محافل حزن متاثر ‌شده و با مسلمانان همراهی‌ می‌کنند و حتی در بعضی شهرها و مناطق، هندوها ساختمان‌هایی ساخته و وقف امام حسین(علیه السلام) کرده‌ و به تقلید از مسلمانان نام آن‌ها را حسینیه گذاشته‌اند و در آنجا به سوگواری می‌پردازند؛ یکی از نقاط مشترک پاکستان و هند شرکت مسلمانان اهل سنت در عزاداریهاست.

  --نکته قابل ‌توجه اینکه در پاکستان اهل سنت نیز به عزاداری می‌‌پردازند؛
  همچنین در شهرهای کراچی، حیدرآباد، کوتری، تخته و میرپور خاص از ایالت سند، روز عاشورا و اربعین حسینی غذاهای مختلفی چون حلیم درست می‌کنند و بین عموم تقسیم می‌کنند؛ این در حالی است که در شهر کوتری با 95 درصد جمعیت اهل تسنن، در ایام عزاداری امام حسین (علیه السلام) مجالس باشکوهی برپا می‌شود.
  در مجالس شیعیان هنگامی که عزاداری شروع می‌شود تمام شیعیان از خوردن و نوشیدن و سخن گفتن تا پایان مراسم خودداری می‌کنند و کسی که از این قانون تخلف ‌کند، توبیخ می‌شود.

  --در سه کشور لکنهو، بنگال و بنارس که از کشورهای غیر اسلامی هستند مسلمانان و دوستداران اهل‌بیت (علیه السلام) در ایام سوگواری محرم، خوردن و آشامیدن را به حداقل می‌رسانند و در مجالس سوگواری به هیچ وجه نمی‌خندند و شوخی‌ نمی‌کنند.

  همچنین در حیدرآباد دکن مسلمانان و هندوهای غیر مسلمان در ایام محرم عزاداری می‌کنند و بزرگان قوم دست و پای خود را با زنجیرهای آهنی بسته و چند نفر از خدمتگزاران خود را می‌گمارند که سر این زنجیرها را بگیرند و آنان را مانند اسیران ˈبه یاد اهل‌ بیت امام حسین(علیه السلام)ˈ به مجلس عزای امام حسین بکشانند. /ایرنا/

  ویرایش توسط ابدیت : ۱۳۹۱/۰۹/۱۲ در ساعت ۱۰:۳۰
  روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
  گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

  گفتا که اگر علاج دردت خواهی
  بشتاب به دربار شه طوس رضا


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  2,302
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  8,334 پست
  حضور
  45 روز 13 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  30
  آپلود
  0
  گالری
  2  محرم در قاره آمریکا

  در سایه حضور دوستداران اهل بیت (علیه السلام) در قاره آمریکا عزاداری ماه محرم به صورت باشکوهی برگزار می شود؛ حدود صد سال است که در شهرهای مختلف آمریکا عزاداران به سینه زنی و نوحه خوانی می پردازند.
  مسلمانان شهر بورت و اسبانی در آمریکای جنوبی هودج بزرگی از طلا و نقره با زیباترین نقش و نگار جهت عزاداری سیدالشهدا تهیه می کنند و آن را در روز عاشورا به حرکت در می آورند و در این مسیر بسیاری از مسیحیان و هندوها به مسلمانان ملحق می شوند و همه پشت سر آن هودج قرار می گیرند.

  *** آیین های محرم در کشورهای مختلف ***

  برگزاری هر یک از آیین های عزاداری که متناسب با فرهنگ و سنت مسلمانان هر کشور در سوگ سرور و سالار شهیدان برگزار می شود، همگی یک هدف واحد دارند و آن اینکه نهضت و قیام عاشورا بر پایه حق و حقیقت استوار بود و تا ابد فریاد خونخواهی از امام حسین (علیه السلام) و رسوا کردن ظالمان و حاکمان ستم پیشه همزمان با ماه محرم در سراسر دنیا طنین انداز خواهد شد.

  روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
  گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

  گفتا که اگر علاج دردت خواهی
  بشتاب به دربار شه طوس رضا

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 20
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۲/۰۲, ۱۷:۰۰
 2. √ (●̪•)...در ســـوگ پـیـامبــر خاتم النبیین (ص)
  توسط *عرفانی* در انجمن ویژه نامه های قرآنی
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۱۰/۱۰, ۱۳:۰۲
 3. ♠♠♠♠♠--- زیباییهای عاشورا ----♠♠♠♠♠
  توسط کنیز فاطمه(سلام الله علیها) در انجمن اهل بیت و ائمه در قرآن
  پاسخ: 12
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۲۶, ۱۳:۴۱
 4. *** آیین های محرم در شهرهای ایران ***
  توسط ابدیت در انجمن حکومت ها ، اقوام و ملل و سنت های در قرآن
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۹۱/۰۹/۲۴, ۱۷:۳۸
 5. حرمیین عسکریین بازگشایی شد+عکس
  توسط iranproud در انجمن تصاویر دیدنی
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۰۲/۰۱, ۰۷:۲۸

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود