جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تاریخچه فدک

نوشته
    117
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    3 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

تاریخچه فدک

با سلام
    فدك دقیقا کجا بود و شامل چه بخش هایی از سرزمین عرب ها بود و از ابتدا به چه کسی تعلق داشت ؟
    ممنونم

پاسخگوی تاریخی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۹/۱۱ در ساعت ۰۱:۱۱

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط مجذوب نمایش پست
    با سلام
    فدك دقیقا کجا بود و شامل چه بخش هایی از سرزمین عرب ها بود و از ابتدا به چه کسی تعلق داشت ؟
    ممنونم

پاسخگوی تاریخی 1

با عرض سلام و ادب

«فدک» دهکده‌ایست در حجاز، که فاصله‌ی آن تا مدینه دو یا سه روز، در زمان پیامبر(ص) بوده است. این منطقه‌، با آب‌ و هوای خوش و محصولات فراوان کشاورزی، در نزدیکی خیبر واقع[1] و محل سکونت یهودیان در زمان پیامبر(ص) بوده است.[2]

رئيس آنان در روز فتح آنجا مردي به نام يوشع بن نون بود نام اين سرزمين نيز به اسم «فدک بن هام »پسر«هام بن نوح» اول کسي بود که در آنجا سکونت يافته است[3] اين باغها در شمال مدينه واقع شده بود و هم اکنون نيز باقي است و فاصله آن تا مدينه صد کيلومتر است .

پی نوشتها:
    [1] . حموی، یاقوت؛ معجم‌البلدان، بیروت، دارصادر، 1995، دوم، ج4، ص238.
    [2] . همان.
    [3]. همان.

امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

5. تشکر

نوشته
    34
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    7 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بعضی ها میگویند محدوده فدک:
    از یک سکت تا یمن
    از سمت دیگر تا آفریقا
    از سمت دیگر تا ارمنیه
    و از سمت دیگر تا سمرقند است.
    این ادعایی صحیحی است؟

ویرایش توسط رد باد : ۱۳۹۱/۱۰/۱۵ در ساعت ۱۴:۱۲
    *** السلام عليك يا ابا عيدالله الحسين عليه السلام ***

7. تشکرها 2

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط رد باد نمایش پست
    بعضی ها میگویند محدوده فدک:
    از یک سکت تا یمن
    از سمت دیگر تا آفریقا
    از سمت دیگر تا ارمنیه
    و از سمت دیگر تا سمرقند است.
    این ادعایی صحیحی است؟
    با عرض سلام و ادب خدمت شما دوست بزرگوار

این محدوده ای که شما بیان کرده اید،بیانی است از امام کاظم(ع) در پاسخ هارون الرشید،که از این قرار است:

هارون الرشيد به امام موسى كاظم (ع) مى گفت: محدوده ى جغرافيايى فدك را تعيين كن تا آن را به تو بازگردانم. و امام (ع) از پاسخ خوددارى مى كردند. هارون اصرار بسيار كرد، حضرت فرمودند:

«سرزمينى محدود به حدود زير: حدّى به عدن، حدّى به سمرقند، حدّى به افريقا و بالاخره حدّى به كناره ى درياى روم و ارمنستان.»

هارون از شنيدن اين سخنان امام کاظم عليه السلام سخت برآشفت و گفت: پس براي ما چه باقي مي‌ماند که بر آن حکومت کنيم؟

امام فرمودند: مي دانستم اگر حدود فدک را تعيين کنم آن را به ما برنمي گرداني.(بحارالانوار، ج 48، ص 144 )

این بیان امام کاظم علیه السلام برای تعیین محدوده جغرافیایی سرزمین بلکه در واقع امام کاظم عليه السلام با اين سخنان فرمودند: حکومت فعلي قانوني نيست و اداره سراسر مملکت اسلامي حق امام است و حاکم فعلي غاصب مقام امام کاظم عليه السلام است و هيچ مشروعيتي ندارد.

9. تشکرها 2

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

تاریخچه فدک

پرسش:

با سلام
    فدك دقیقا کجا بود و شامل چه بخش هایی از سرزمین عرب ها بود و از ابتدا به چه کسی تعلق داشت ؟ بعضی ها میگویند محدوده فدک: از یک سمت تا یمن،از سمت دیگر تا آفریقا،از سمت دیگر تا ارمنیه و از سمت دیگر تا سمرقند است. این ادعایی صحیحی است؟

پاسخ:

با عرض سلام و ادب

«فدک» دهکده‌ایست در حجاز، که فاصله‌ی آن تا مدینه دو یا سه روز، در زمان پیامبر(ص) بوده است. این منطقه‌، با آب‌ و هوای خوش و محصولات فراوان کشاورزی، در نزدیکی خیبر واقع[1] و محل سکونت یهودیان در زمان پیامبر(ص) بوده است.[2]

رئيس آنان در روز فتح آنجا مردي به نام يوشع بن نون بود نام اين سرزمين نيز به اسم «فدک بن هام »پسر«هام بن نوح» اول کسي بود که در آنجا سکونت يافته است[3] اين باغها در شمال مدينه واقع شده بود و هم اکنون نيز باقي است و فاصله آن تا مدينه صد کيلومتر است .

این محدوده ای که شما بیان کرده اید،بیانی است از امام کاظم(ع) در پاسخ هارون الرشید،که از این قرار است:

هارون الرشيد به امام موسى كاظم (ع) مى گفت: محدوده ى جغرافيايى فدك را تعيين كن تا آن را به تو بازگردانم. و امام (ع) از پاسخ خوددارى مى كردند. هارون اصرار بسيار كرد، حضرت فرمودند:

«سرزمينى محدود به حدود زير: حدّى به عدن، حدّى به سمرقند، حدّى به افريقا و بالاخره حدّى به كناره ى درياى روم و ارمنستان.»

هارون از شنيدن اين سخنان امام کاظم عليه السلام سخت برآشفت و گفت: پس براي ما چه باقي مي‌ماند که بر آن حکومت کنيم؟

امام فرمودند: مي دانستم اگر حدود فدک را تعيين کنم آن را به ما برنمي گرداني.[4]

این بیان امام کاظم علیه السلام برای تعیین محدوده جغرافیایی سرزمین بلکه در واقع امام کاظم عليه السلام با اين سخنان فرمودند: حکومت فعلي قانوني نيست و اداره سراسر مملکت اسلامي حق امام است و حاکم فعلي غاصب مقام امام کاظم عليه السلام است و هيچ مشروعيتي ندارد.

پی نوشتها:
    [1] . حموی، یاقوت؛ معجم‌البلدان، بیروت، دارصادر، 1995، دوم، ج4، ص238.
    [2] . همان.
    [3]. همان.
    [4]. بحارالانوار، ج 48، ص 144.

ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۴/۰۷/۰۶ در ساعت ۲۰:۳۱ دلیل: درج عنوان جمع بندی

11. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری