جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برای رفع تنبلی و کسالت در عبادات چه باید کرد؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  117
  مورد تشکر
  222 پست
  حضور
  3 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  برای رفع تنبلی و کسالت در عبادات چه باید کرد؟
  سلام و خسته نباشید

  برای رفع تنبلی و کسالت در عبادات چه باید کرد؟
  ممنونم


  کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 5

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۹/۱۳ در ساعت ۰۱:۱۵

 2. تشکرها 3


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با عرض سلام و ادب خدمت همه سروران گرامی
  یکی از موانع عبادت و بندگی، كسالت و تنبلی است. صبر در طاعت مقتضی آن است كه انسان سختی و مشقت انجام عبادات را تحمل كرده، از كسالت و تنبلی بپرهیزد. خداوند در قرآن كریم، كسالت در انجام طاعات و عبادات را از جمله صفات منافقین بیان می‌دارد و می‌فرماید: «إنّ المنافقین یخادعون الله و هو خادعهم و إذا قاموا إلی الصلوه قاموا كسالی یراون الناس و لایذكرون الله إلاقلیلا؛» (نساء/142) یعنی «همانا منافقان، با خدا نیرنگ می‌كنند در حالی كه او با آنان نیرنگ كننده است، چون به نماز می‌ایستند با كسالت برمی خیزند و چون در انظار مردم نماز می‌خوانند، ریا می‌كنند و خداوند را جز اندكی یاد نمی كنند».
  پرهیز از كسالت و تنبلی به قدری دارای اهمیت است كه پیامبر اكرم (ص) در دعای خویش از این صفت ناپسند به خدا پناه می‌برد: «اللهم إنی اعوذ بك من العجز و الكسل؛ بار خدایا، من به تو پناه می‌برم از ناتوانی و تنبلی»
  ادامه دارد...


 4. تشکرها 2


 5. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  مهم ترین مساله ای که باعث کسالت و تنبلی در عبادت می شود انجام گناهان مختلف و یا انجام کارهای غیر مفید در طی شبانه روز است. رابطه بسیار تنگاتنگی بین غفلت انسان و گناهان وی با لذت نبردن از عبادت وجود دارد به طوری که هر چقدر ما بیشتر مراقبت از اقوال و افعال و نیات و کردارمان نماییم به همان مقدار نیز میتوانیم از عبادت خود لذت بیشتری ببریم. زیرا یکی از اصلی ترین خصوصیت گناه این است که قلب را تیره و موجب مرض آن می شود. قلب که به گناه، تیره و مریض شده است دیگر نمیتواند در هنگام راز و نیاز با خداوند احساس نشاط و طراوات داشته باشد.
  یکی دیگر از مسایلی که تاثیر بسیاری در حال داشتن ما در عبادت دارد زمان انجام عبادات است. از آیه الله بهجت (رحمه الله علیه) پرسیدند: برای رفع تنبلی و کسالت در عبادات چه باید کرد؟ ایشان در جواب فرمودند: در اوقات نشاط ، مشغول به عبادت مستحبه شوید و در اوقات کسالت، اقتصار بر واجبات نمایید
  ادامه دارد...


 6. تشکرها 4


 7. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  به طور کلی عوامل و علل کسالت در عبادت سه چیزند:
  1-آشنا نبودن با مفاهیم و معانی و عدم معرفت : اگر انسان نسبت به مطلب یا کاری آشنا باشد مطمئنا آن را بهتر درک خواهد کرد در نماز و عبادت هم چنین است اگر معانی نماز و دعاهایی را که می خوانیم درک کنیم و بدانیم که چه به خدا می گوییم حتما باعث حضور قلب می شود همانطور که سفارش شده است که هنگامی که قرآن می خوانیم معنی آن را نیز مطالعه کرده و تدبر کنیم.بنابراین عادت کنیم در همگام نماز خواندن به معانی آن نیز توجه کنیم انشاالله متوجه به حضور در محضر الهی خواهیم شد
  2-حب دنیا : همانطور که مریض غذاهای لذیذ برایش لذت بخش نیست برای انسانی که بیش از حد به دنیا دل بسته باشد و فکر و ذهنش دنیا باشد،عبادت لذتی ندارد و باعث کسالت می شود
  3-بی توجهی به ارزشها : بعضی اوقات انسان به واسطه بی توجهی و ندانستن ارزش یک کار نسبت به آن بی رغبت است یه طور مثال اگر انسان بداند که ایستادن در صف اول نماز جماعت برابر است با جهاد در راه خدا درکنار پیامبر(ص)،اگر بداند که با یک وضو قبل از خواب کل شب را عبادت کرده،اگر بداند که با زیارت عاشورا تمامی اهل بیت و از همه بالاتر خدا را زیارت می کند و .... مطمئنا با شوق و ذوق بیشتری به عبادت خدا مشغول می شود 8. تشکرها 4


 9. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  برای رفع تنبلی و کسالت در عبادات چه باید کرد؟

  پاسخ:
  یکی از موانع عبادت و بندگی، كسالت و تنبلی است. صبر در طاعت، مقتضی آن است كه انسان سختی و مشقت انجام عبادات را تحمل كرده، از كسالت و تنبلی بپرهیزد. خداوند در قرآن كریم، كسالت در انجام طاعات و عبادات را از جمله صفات منافقین بیان می‌دارد و می‌فرماید: «إِنَّ الْمُنافِقينَ يُخادِعُونَ اللَّهَ وَ هُوَ خادِعُهُمْ وَ إِذا قامُوا إِلَى الصَّلاةِ قامُوا كُسالى‏ يُراؤُنَ النَّاسَ وَ لا يَذْكُرُونَ اللَّهَ إِلاَّ قَليلا»؛ همانا منافقان، با خدا نیرنگ می‌كنند در حالی كه او با آنان نیرنگ كننده است، چون به نماز می‌ایستند با كسالت برمی خیزند و چون در انظار مردم نماز می‌خوانند، ریا می‌كنند و خداوند را جز اندكی یاد نمی كنند.(1)
  امام على (عليه ‏السلام) در روایتی می فرمایند: «آفةُ النُّجْحِ الكَسَلُ»؛ یعنی آفت موفّقيت، تنبلى است.(2)

  مهم ترین مساله ای که باعث کسالت و تنبلی در عبادت می شود انجام گناهان مختلف و یا انجام کارهای غیر مفید در طی شبانه روز است. رابطه بسیار تنگاتنگی بین غفلت انسان و گناهان وی با لذت نبردن از عبادت وجود دارد، به طوری که هر چقدر ما بیشتر مراقبت از اقوال و افعال و نیات و کردارمان نماییم، به همان مقدار نیز می توانیم از عبادت خود لذت بیشتری ببریم؛ زیرا یکی از اصلی ترین خصوصیت گناه این است که قلب را تیره و موجب مرض آن می شود. قلب که به گناه، تیره و مریض شده است دیگر نمی تواند در هنگام راز و نیاز با خداوند احساس نشاط و طراوات داشته باشد.

  یکی دیگر از مسایلی که تاثیر بسیاری در حال داشتن ما در عبادت دارد زمان انجام عبادات است. از آیه الله بهجت (رحمه الله علیه) پرسیدند: برای رفع تنبلی و کسالت در عبادات چه باید کرد؟ ایشان در جواب فرمودند: در اوقات نشاط، مشغول به عبادت مستحبه شوید و در اوقات کسالت، اقتصار بر واجبات نمایید.

  به طور کلی عوامل و علل کسالت در عبادت سه چیزند:
  1- آشنا نبودن با مفاهیم و معانی و عدم معرفت: اگر انسان نسبت به مطلب یا کاری آشنا باشد مطمئنا آن را بهتر درک خواهد کرد، در نماز و عبادت هم چنین است. اگر معانی نماز و دعاهایی را که می خوانیم درک کنیم و بدانیم که چه به خدا می گوییم حتما باعث حضور قلب می شود، همان طور که سفارش شده است که هنگامی که قرآن می خوانیم معنی آن را نیز مطالعه کرده و تدبر کنیم. بنا بر این عادت کنیم در هنگام نماز خواندن به معانی آن نیز توجه کنیم انشاالله متوجه به حضور در محضر الهی خواهیم شد.

  2- حب دنیا: همان طور که مریض غذاهای لذیذ برایش لذت بخش نیست، برای انسانی که بیش از حد به دنیا دل بسته باشد و فکر و ذهنش دنیا باشد، عبادت لذتی ندارد و باعث کسالت می شود.

  3- بی توجهی به ارزش ها: بعضی اوقات انسان به واسطه بی توجهی و ندانستن ارزش یک کار نسبت به آن بی رغبت است؛ به طور مثال اگر انسان بداند که ایستادن در صف اول نماز جماعت برابر است با جهاد در راه خدا در کنار پیامبر (صلی الله علیه و آله)، اگر بداند که با یک وضو قبل از خواب کل شب را عبادت کرده، اگر بداند که با زیارت عاشورا تمامی اهل بیت و از همه بالاتر خدا را زیارت می کند، و ...، مطمئنا با شوق و ذوق بیشتری به عبادت خدا مشغول می شود.

  ________
  (1) نساء/ 142.
  (2) غرر الحكم، حدیث 3968.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۲۹ در ساعت ۱۱:۳۱ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود