جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال در باره اصل و نسب یزید

نوشته
    6
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سوال در باره اصل و نسب یزید

سلام دوستان

چند نفری دور هم جمع بودیم یکی از دوستان بشدت اصرار داشت ک یزید حرام زاده است چون سخنرانی محمد الفالی رو میشنوه اون گفته که یزید حرام زادست و دلایل خوبی اورد ولی اولین بار بود میشنیدیم خواستم دوستان با دلیل و ذکر منبع و بدور از افراط در این مورد راهنمایی کنند.
    البته در هر صورت لعنت خدا بر یزید کلا مسئله اینه که بحث بالا گرفته بود یکی میگفت حروم زاده نیست اون یکی میگفت هست.
    توی همین سخنرانیه که فکر کنم شیخش کویتیه ب عربی کامل توضیح میده کلا جد یزیدو میگه بعد میگه مادرش با غلامش 10 ماهی میرن سفر برمیگرده حاملس دیگه معاویه نمیگه زن من ... میگه پسر منه و..... بحث ادامه داره
    منظر نظرات دوستان هستم
    در پناه حق.یا علی

کارشناس بحث : پاسخگوی تاریخی 1

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۹/۱۶ در ساعت ۱۸:۱۵

2.  

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

پست جمع بندی

پرسش:
    اصل و نسب یزید از کجاست ؟

پاسخ:
    نسب یزید :
    یزید فرزند معاویة بن أبو سفیان بن حرب بن أمیّة بن عبد شمس است.
    مادرش : میسون بنت بَحدل بن دُلجة بن قُناعة بن عدی بن زهیر بن حارثة بن جَناب.

در رابطه با موضوع مورد بحث شما نیز در برخی منابع نقل هایی وجود دارد که خدمت شما عرض می کنم:

پدر یزید معاویه نبود. به احتمال زیاد به علت وجود قاعده ی فراش، فرزند زنازاده ی «میسون» را به معاویه منتسب ساختند. قاعده ی فراش بیان می کند که اگر فرزندی در مدت زوجیت زنی با مردی متولد شود و مرد نگوید که این فرزند من نیست، بچه را به او منتسب می کنند؛ چه از او باشد چه نباشد.

نسب يزيد از ديدگاه برخي از مورخان و نسب شناسان مورد طعن و رد قرار گرفته است. زيرا زماني كه ميسون را پيش معاويه بردند، وي به يزيد از غلام پدرش آبستن بوده است.(1)

میسون، مادر یزید، از قبیله ی کلبیان و دختر بَجدَل کلبی است.(2) زمانی که شهرت زیبایی و اندام موزون او به گوش معاویه رسید، معاویه، ندیده عاشق او شد و در سن 52 سالگی او را به کاخ فراخواند و با او ازدواج کرد.

میسون، زنی بود از قبیله ی مسیحیان و یزید نیز در دامن همین قبیله بزرگ شد و مسیحیان را به مسلمانان ترجیح می داد. تا آنجایی که برای پسرش «خالد» مربّیان مسیحی آورد.

زمانی که میسون با معاویه ازدواج کرد، باکره نبود. نطفه ی یزید نیز زمانی بسته شد که میسون با غلام پدرش، رابطه برقرار کرد و از او حامله شد. (3)

ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــ
    1. نخجوانی، هند و شاه بن سنجر بن عبدالله، تجارب السلف، ص 67؛ معتمد الدوله، فرهاد ميرزا، قمقام ذخار و صمصام بتار، ج 1، ص 229.
    2. مجلسی، محن الابرار ترجمه ی مقتل بحارالانوار، ص 428
    3. شوشتری، نورالله، مجالس المؤمنین، ج 2، ص 547؛ به نقل از مجلسی، همان.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۴/۰۹/۲۷ در ساعت ۱۸:۱۲ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    امام صادق- علیه السلام- فرمودند :

محبوب ترین دوست من کسی است که عیب های مرا به من هدیه کند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری