جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عبادالرحمان چه کسانی هستند ؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  91
  مورد تشکر
  225 پست
  حضور
  8 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  عبادالرحمان چه کسانی هستند ؟
  با سلام

  سه تا سوال در باره عباد الرحمان دارم

  عباد الرحمان چه کسانی هستند ؟چه خصوصیتی دارند ؟چگونه به این مقام رسیده اند ؟

  با تشکر فراوان


  کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 5

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۹/۱۸ در ساعت ۰۳:۱۷

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان خوبم
  عباد الرحمن افرادی هستند که در زندگی فردی خود از افراط و تفریط به دور هستند و
  به علت داشتن خلق معتدل از کبر و خودپسندی بری بوده و متواضع و باوقار هستند . ایشان همچنین در سیر هدایت و مسیر الیاء الله در مقابل سختیها وموانع راه و وسوسه های نفس صبور و مقاوم بوده و در طی این مسیر از انوار هدایت قرآن یاری جسته و از اصوات شیطانی دوری میکنند . همچنین در زندگی اجتماعی خود با حفظ نفس و کنترل غضب و شهوت خویش با مردم مدارا و سازگاری داشته و در صرف مال نیز رعایت اعتدال و انصاف را کرده و خانواده و فرزندان خویش را به بهترین نحو اداره میکنند . عبادالرحمن در زمینه اعتقادات افرادی موحد و معتقد به معاد و جزای اعمال و پیوستگی زندگی دنیا و آخرت هستند وبا استعانت از نماز شب و دعا و تضرع و انابه به پیشگاه خداوند به آرامش حقیقی و سعادت اخروی نایل میشوند .
  برخی از خصوصیاتی که قرآن کریم در مورد ایشان برمی شمارد از این قرار است:
  1-تواضع در راه رفتن و سلام کردن: خداوند در این آیه دو صفت از صفات عباد الرحمان را بيان نموده و میفرماید: « وَ عِبَادُ الرَّحْمَانِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلىَ الْأَرْضِ هَوْنًا وَ إِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَهِلُونَ قَالُواْ سَلَامًا»(فرقان/63) یعنی بندگان خداى رحمان كسانى‏اند كه روى زمين به نرمى گام بر مى‏دارند . چون نادانان ايشان را مخاطب قرار دهند، به آن ها سلام مى‏گويند» .
  ادامه دارد...


 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  2- حلم و بردباری: ویژگی دیگر بندگان خاص خداوند که از همین آیه استفاده میشود حلم و بردباری آنهاست، زیرا وقتی جاهلان آنها را مورد خطاب قرار داده و سخنان زشت به آنها می گویند در پاسخ آنها سلام می گویند. سلامی که نشانه بی اعتنائی توام با بزرگواری است.
  3- شهادت به ناحق نمیدهند: در آيه ي 72 سوره مبارکه ي فرقان، دو صفت سلبي براي عبادالرحمان ذکر شده است: يکي مي فرمايد: «وَ الَّذِينَ لا يَشْهَدُونَ الزُّور» یعنی شهادت به زور نمیدهند. زور يعني: ناحق، چيزي که ظاهر آراسته اي دارد، ولي باطنش خراب و فاسد است؛ مثل دروغ و کارهاي ديگري که ظاهر آراسته اي دارند، ولي باطن آنها فاسد و مضر است. ترجمه ي عرفي کلمه ي «زور» در کلام فارسي، «قلابي» است. تزوير هم از همين ماده است؛ يعني کلک زدن، حقه زدن. «شهادت زور» يعني: شهادت قلابي؛ شهادتي که انسان برخلاف واقع بدهد تا باطل را به صورت حق جلوه دهد.
  ادامه دارد... 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  4- برخورد کریمانه: خصوصیت دیگر این است که می فرماید:« وَ إِذا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِراما» یعنی عبادالرحمان در هنگام مواجهه با افراد نابخرد، سبک مغز و کساني که حربه و ابزار کارشان فحش و بدگويي و اهانت و تحقير است و حرف منطقي ندارند و سخن گفتن و بحث کردن با آنها و نهی از منکر فايده اي ندارد، از کنارشان کریمانه و با آرامش و بدون درگيري عبور می کنند.
  5- عبادت خالصانه:
  وَ الَّذينَ يَبيتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّداً وَ قِياماً (فرقان/64)آنان کسانی هستند که شبانگاه برای پروردگارشان سجده و قیام می کنند.
  6- ترس از خداوند: وَ الَّذينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذابَها كانَ غَراماً (فرقان/65) ویژگی دیگر آنان خوف و ترس از مجازات و کیفر الهی است. با اینکه شبها به یاد خدا هستند و به عبادتش مشغول و روزها در مسیر انجام وظیفه گام بر می دارند باز هم قلوبشان مملو از ترس مسئولیت هاست.
  7- اعتدال در کارها: «وَ الَّذينَ إِذا أَنْفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَ لَمْ يَقْتُرُوا وَ كانَ بَيْنَ ذلِكَ قَواماً» (فرقان/67)صفت دیگر ممتاز عبادالرحمن اعتدال در کارها و دوری از هرگونه افراط و تفریط است. مخصوصاً در مسأله انفاق، که به هنگام انفاق نه اسراف می کنند و نه سخت گیری بلکه حد اعتدال را رعایت می کنند. لذا انفاق کردن را یکی از وظایف انسانی دانسته کیفیت انفاق کردن را هم رعایت می کنند.
  ادامه دارد...

  ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۱/۱۰/۰۳ در ساعت ۱۴:۴۷


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  7- اعتدال در کارها: «وَ الَّذينَ إِذا أَنْفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَ لَمْ يَقْتُرُوا وَ كانَ بَيْنَ ذلِكَ قَواماً» (فرقان/67)صفت دیگر ممتاز عبادالرحمن اعتدال در کارها و دوری از هرگونه افراط و تفریط است. مخصوصاً در مسأله انفاق، که به هنگام انفاق نه اسراف می کنند و نه سخت گیری بلکه حد اعتدال را رعایت می کنند. لذا انفاق کردن را یکی از وظایف انسانی دانسته کیفیت انفاق کردن را هم رعایت می کنند.
  8- توحید خالص: «وَ الَّذينَ لا يَدْعُونَ مَعَ اللَّهِ إِلهاً آخَرَ » (فرقان/68) ویژگی دیگر آنها توحید خالص است. آنها کسانی هستند که معبود دیگری را با خدا نمی خوانند. نور توحید سراسر قلب آنها و زندگی فردی و اجتماعیشان را روشن کرده و تیرگی وظلمت شرک از آسمان فکر و روح آنها به کلی کنار و رخت بربسته است.
  9- ظلم نمیکنند: «وَ لا يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتي‏ حَرَّمَ اللَّهُ إِلاَّ بِالْحَق»‏(فرقان/68)صفت دیگر بندگان خاص خدا پاکی آنها از آلودگی به خون بیگناهان است. آنها هرگز دستشان به ریختن خون بیگناهی دراز نمی شود جز به حق.
  10- پاکدامنی : عبادالرحمن دامان خویش را از آلودگی حفظ می کنند. آنها محیطی خالی از هرگونه شرک و ناامنی و بی عفتی و ناپاکی با تلاش و کوشش خود فراهم می سازند.
  11- بصیرت: یازدهمین صفت آنان داشتن چشم بینا و گوش شنوا به هنگام برخورد با آیات پروردگار است. راه خدا را با چشم و گوش بسته نمی توان پیمود و قبل از هرچیز گوش شنوا و چشم بینا برای پیمودن این راه لازم است. آنها همیشه از روی آگاهی گام بر می دارند نه شک.
  12- عنایت به تربیت فرزند:
  «وَ الَّذينَ يَقُولُونَ رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّيَّاتِنا قُرَّةَ أَعْيُنٍ»(فرقان/74) صفت دیگر آنها عنایت به تربیت فرزند و خانواده خویش است و خود را در برابر تربیت آنها مسئول می دانند و از درگاه پروردگارشان می خواهند که از همسران و فرزندان ما کسانی قرار بده که مایه روشنی چشم ما گردد. مسلما چنین افرادی تنها به دعا بسنده نکرده و هرچه در توان دارند در تربیت فرزندان و همسران خود فروگزار نمی کنند.
  13-همت بالا: «واجْعَلْنا لِلْمُتَّقينَ إِماماً» (فرقان/74)سیزدهمین صفت آنها که نشان دهنده همت والای آنهاست این است که می خواهند امام و پیشوای مؤمنان باشند و دیگران را به این راه دعوت می کنند. 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۱
  نوشته
  166
  مورد تشکر
  678 پست
  حضور
  3 روز 4 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  عباد الرحمن چه کسانی هستند؟ چه خصوصیتی دارند؟ چگونه به این مقام رسیده اند؟


  پاسخ:
  عباد الرحمن افرادی هستند که در زندگی فردی خود از افراط و تفریط به دور هستند، و به علت داشتن خلق معتدل، از کبر و خودپسندی بری بوده و متواضع و با وقار هستند. ایشان هم چنین در سیر هدایت و مسیر اولیاء الله در مقابل سختی ها و موانع راه و وسوسه های نفس، صبور و مقاوم بوده و در طی این مسیر از انوار هدایت قرآن یاری جسته و از اصوات شیطانی دوری می کنند.
  هم چنین در زندگی اجتماعی خود با حفظ نفس و کنترل غضب و شهوت خویش، با مردم مدارا و سازگاری داشته و در صرف مال نیز رعایت اعتدال و انصاف را کرده، و خانواده و فرزندان خویش را به بهترین نحو اداره می کنند.
  عبادالرحمن در زمینه اعتقادات، افرادی موحد و معتقد به معاد، و جزای اعمال، و پیوستگی زندگی دنیا و آخرت هستند، و با استعانت از نماز شب و دعا و تضرع و انابه به پیشگاه خداوند به آرامش حقیقی و سعادت اخروی نایل می شوند.

  برخی از خصوصیاتی که قرآن کریم در مورد ایشان بر می شمارد از این قرار است:
  1- تواضع در راه رفتن و سلام کردن: خداوند در قرآن کریم می فرماید: «وَ عِبَادُ الرَّحْمَانِ الَّذِينَ يَمْشُونَ عَلىَ الْأَرْضِ هَوْنًا وَ إِذَا خَاطَبَهُمُ الْجَهِلُونَ قَالُواْ سَلَامًا»؛ بندگان خداى رحمان كسانى‏ اند كه روى زمين به نرمى گام بر مى‏ دارند . چون نادانان ايشان را مخاطب قرار دهند، به آن ها سلام مى ‏گويند.(1)

  2- حلم و بردباری: ویژگی دیگر بندگان خاص خداوند که از همین آیه استفاده می شود حلم و بردباری آن ها است، زیرا وقتی جاهلان آن ها را مورد خطاب قرار داده و سخنان زشت به آن ها می گویند، در پاسخ آن ها سلام می گویند.

  3- شهادت به ناحق نمی دهند: خداوند مي فرمايد: «وَ الَّذِينَ لا يَشْهَدُونَ الزُّور»؛ یعنی ایشان شهادت به زور نمی دهند.(2) زور يعنی ناحق، چيزی که ظاهر آراسته ای دارد، ولی باطنش خراب و فاسد است؛ مثل دروغ و کارهای ديگری که ظاهر آراسته ای دارند، ولی باطن آن ها فاسد و مضر است.

  4- برخورد کریمانه: «وَ إِذا مَرُّوا بِاللَّغْوِ مَرُّوا كِراما»؛ عبادالرحمان در هنگام مواجهه با افراد نابخرد، سبک مغز و کسانی که حربه و ابزار کارشان فحش و اهانت و تحقير است، کریمانه و با آرامش و بدون درگيري عبور می کنند.(3)

  5- عبادت خالصانه: «وَ الَّذينَ يَبيتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّداً وَ قِياماً»؛ آنان کسانی هستند که شبانگاه برای پروردگارشان سجده و قیام می کنند.(4)

  6- ترس از خداوند: «وَ الَّذينَ يَقُولُونَ رَبَّنَا اصْرِفْ عَنَّا عَذابَ جَهَنَّمَ إِنَّ عَذابَها كانَ غَراماً»(5)؛ با این که شبها به عبادت خداوند مشغولند و روزها در مسیر انجام وظیفه گام بر می دارند باز هم قلوبشان مملو از ترس مسئولیت هاست.

  7- اعتدال در کارها: «وَ الَّذينَ إِذا أَنْفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَ لَمْ يَقْتُرُوا وَ كانَ بَيْنَ ذلِكَ قَواماً»(6)؛ صفت دیگر ممتاز عبادالرحمن، اعتدال در کارها و دوری از هرگونه افراط و تفریط است. مخصوصاً در مسأله انفاق، که به هنگام انفاق نه اسراف می کنند و نه سخت گیری، بلکه حد اعتدال را رعایت می کنند.

  8- توحید خالص: «وَ الَّذينَ لا يَدْعُونَ مَعَ اللَّهِ إِلهاً آخَرَ»(7)؛ نور توحید سراسر قلب آن ها و زندگی فردی و اجتماعیشان را روشن کرده و تیرگی و ظلمت شرک از آسمان فکر و روح آن ها به کلی کنار و رخت بربسته است.

  9- ظلم نمی کنند: «وَ لا يَقْتُلُونَ النَّفْسَ الَّتي‏ حَرَّمَ اللَّهُ إِلاَّ بِالْحَق»‏؛ آن ها هرگز دستشان به ریختن خون بیگناهی دراز نمی شود جز به حق.(8)

  10- پاکدامنی: عبادالرحمن دامان خویش را از آلودگی حفظ می کنند. آن ها محیطی خالی از هرگونه شرک و نا امنی و بی عفتی و ناپاکی با تلاش و کوشش خود فراهم می سازند.

  11- بصیرت: یازدهمین صفت آنان داشتن چشم بینا و گوش شنوا به هنگام برخورد با آیات پروردگار است. راه خدا را با چشم و گوش بسته نمی توان پیمود و قبل از هر چیز گوش شنوا و چشم بینا برای پیمودن این راه لازم است.

  12- عنایت به تربیت فرزند: «وَ الَّذينَ يَقُولُونَ رَبَّنا هَبْ لَنا مِنْ أَزْواجِنا وَ ذُرِّيَّاتِنا قُرَّةَ أَعْيُنٍ»(9)؛ ایشان خود را در برابر تربیت فرزندان مسئول می دانند و از پروردگارشان می خواهند که از فرزندان ما کسانی قرار بده که مایه روشنی چشم ما گردد. مسلّما چنین افرادی تنها به دعا بسنده نکرده و در تربیت فرزندان و همسران خود می کوشند.

  13- همت بالا: «واجْعَلْنا لِلْمُتَّقينَ إِماماً»(10)؛ ایشان می خواهند پیشوای مؤمنان باشند و دیگران را به این راه دعوت می کنند.

  _______
  (1) فرقان/ 63.
  (2) فرقان/ 72.
  (3) فرقان/ 72.
  (4) فرقان/ 64.
  (5) فرقان/ 65.
  (6) فرقان/ 67.
  (7) فرقان/ 68.
  (8) فرقان/ 68.
  (9) فرقان/ 74.
  (10) فرقان/ 74.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۲۹ در ساعت ۱۱:۲۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 8. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود