جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: با توجه به امیال نفسانی انسان چگونه ضرورت بعثت انبیا توجیه میشود؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۶
  نوشته
  303
  مورد تشکر
  529 پست
  حضور
  22 ساعت 35 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  با توجه به امیال نفسانی انسان چگونه ضرورت بعثت انبیا توجیه میشود؟
  سلام و خسته نباشید

  با توجه به امیال نفسانی انسان چگونه ضرورت بعثت انبیا توجیه میشود؟
  ممنونم  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 14

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۹/۱۹ در ساعت ۱۳:۵۵
  يارب نظر تو برنگردد

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط نتگرد نمایش پست
  با توجه به امیال نفسانی انسان چگونه ضرورت بعثت انبیا توجیه میشود؟
  متکلمان اسلامی در مورد ضرورت وجوب بعثت انبیاءبه طور عمده دو دلیل را ذکر کرده اند:
  1-حل نزاع:دنیا محل تنازع واختلاف است(عامل این اختلافات هم همان امیال نفسانی است که موجب می شود انسان به حق خود قانع نبوده وبه حقوق دیگران تجاوز کند)ومفسده این نزاع ها با وجود شریعتی آسمانی برطرف می شود(تا حقوق انسانها وروش صحیح زندگی را برای آنها مشخص کند)واین دین آسمانی نیز احتیاج به پیامبری دارد تا تکالیف الهی را به انسانها ابلاغ نموده وواسطه بین خلق وخالق باشد.(ارشادالطالبین،ص296)
  در همین رابطه در قرآن کریم می خوانیم:
  كانَ النَّاسُ أُمَّةً واحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِيِّينَ مُبَشِّرينَ وَ مُنْذِرينَ وَ أَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتابَ بِالْحَقِّ لِيَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ فيمَا اخْتَلَفُوا فيهِ وَ مَا اخْتَلَفَ فيهِ إِلاَّ الَّذينَ أُوتُوهُ مِنْ بَعْدِ ما جاءَتْهُمُ الْبَيِّناتُ بَغْياً بَيْنَهُمْ فَهَدَى اللَّهُ الَّذينَ آمَنُوا لِمَا اخْتَلَفُوا فيهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِهِ وَ اللَّهُ يَهْدي مَنْ يَشاءُ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ (بقره/213)
  مردم، امّتى يگانه بودند؛ پس خداوند پيامبران را نويدآور و بيم‏دهنده برانگيخت ، و با آنان، كتاب [خود] را بحق فرو فرستاد، تا ميان مردم در آنچه با هم اختلاف داشتند داورى كند. و جز كسانى كه [كتاب‏] به آنان داده شد -پس از آنكه دلايل روشن براى آنان آمد- به خاطر ستم [و حسدى‏] كه ميانشان بود، [هيچ كس‏] در آن اختلاف نكرد. پس خداوند آنان را كه ايمان آورده بودند، به توفيق خويش، به حقيقت آنچه كه در آن اختلاف داشتند، هدايت كرد. و خدا هر كه را بخواهد به راه راست هدايت مى‏كند.
  2-تکالیف سمیه وشنیداری (که توسط پیامبر برای مردم بیان وتبیین می شود)واجب است به دلیل اینکه این تکالیف لطفی در مورد تکالیف عقلیه،وچون انجام لطف برای تقرب بنده بسوی خداوند موثر بوده ولازم است لذا ناگذیر خداوند آنرا انجام می دهد.(ارشادالطالبین ص296،کشف المرادص470)
  توضیح مسئله اینکه ما تکالیف عقلیه ای داریم مانند:لزوم شکر از کسی که به انسان خدمتی کرده ونعمتی داده است واین حکم عقل است ودر رأس آنها خداوند متعال قرار دارد،وقتی تکالیفی به واسطه پیامبر برمردم نازل می شود وآنها را دعوت به تبعیت از عقل کرده وگفته های عقل راتاییدمی کند ومردم را برای انجام این احکام مصمم می کند.
  پس باید بگوییم که عامل اصلی واولی در لزوم وجود انبیاءهمان امیال وغرائز نفسانی است که موجب اختلاف وهرج ومرج در بین مردم می شود.
  شما می توانید با مراجعه به تفسیر آیه 213سوره بقره مانند تفسیرالمیزان ونمونه بیشتر با این مساله آشنا شوید.همچنین کتابهای عقاید اسلامی استاد مصباح یزدی والهیات آیةالله سبحانی خوب است.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  با سلام

  این ارسال به دنبال آیه ی اشاره شده در پست پاسخگوی محترم ست که ایشان ارجاع داده اند:


  _چرا تمام اديان بزرگ الهى از منطقه خاورميانه برخاسته اند؟
  (آيين اسلام ، آيين مسيحيت ، آيين يهود و آيين ابراهيم و...)
  زيرا به گواهى تاريخ گاهواره تمدن بشرى در اين منطقه از جهان به حركت در آمد و نخستين تمدنهاى بزرگ از اين منطقه برخاستند،

  و با توجه به رابطه مستحكم دين و تمدن و نياز مبرم جوامع متمدن به مذهب ، براى پيشگيرى از اختلافات و تضادهاى مخرب ، معلوم مى شود كه بايد مذاهب از اينجا برخيزند.

  و اگر مى بينيم اسلام از محيط عقب مانده اى همچون مكه و مدينه آن روز برخاست به خاطر اين بود كه :


  اين منطقه به سر راه چند تمدن بزرگ آن زمان قرار داشت ،
  تمدن ايران و باقى مانده تمدن بابل در شمال شرقى جزيرة العرب ، تمدن روم در شمال ، تمدن مصر باستان در شمال غربى ، و تمدن يمن در جنوب

  در واقع مركز ظهور اسلام ، مركز دايره اى است ، كه تمام تمدنهاى مهم آن زمان در اطراف آن جاى مى گيرند (دقت كنيد).

  _پايان دادن به اختلافات ، يكى از مهمترين اهداف دين و مذهب  آيينهاى الهى اهداف زيادى را، از جمله تهذيب نفوس انسانى و رسانيدن او به مقام قرب الهى ، تعقيب مى كند،


  ولى مسلما يكى از مهمترين اهداف ، رفع اختلافات بوده است .


  زيرا هميشه نژادها، قوميتها، و زبان و مناطق جغرافيائى عامل جدائى جوامع
  انسانى بوده ،

  چيزى كه مى تواند به عنوان يك حلقه اتصال همه فرزندان آدم را از هر نژاد و زبان و قوميت و منطقه جغرافيائى به هم پيوند دهد، آيينهاى الهى است ،

  كه تمام اين مرزها را در هم مى شكند، و همه انسانها را زير يك پرچم جمع مى كند كه نمونه آن را در مراسم عبادى سياسى حج مى توان مشاهده كرد.

  و اگر مى بينيم پاره اى از مذاهب ، عامل اختلاف و درگيرى شده اند، به خاطر آميخته شدن آنها با خرافات و تعصبهاى كوركورانه است ،

  وگرنه مذاهب دست نخورده آسمانى ، همه جا عامل وحدت به شمار مى آيد.

  برگرفته از تفسیر نمونه 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  با توجه به امیال نفسانی انسان، فلسفه بعثت انبیاء چیست؟


  پاسخ:
  متکلمان اسلامی در مورد ضرورت وجوب بعثت انبیاء، به طور عمده دو دلیل را ذکر کرده اند:
  1. حل نزاع: دنیا محل تنازع و اختلاف است (عامل این اختلافات هم همان امیال نفسانی است که موجب می شود انسان به حق خود قانع نبوده و به حقوق دیگران تجاوز کند) و مفسده این نزاع ها با وجود شریعتی آسمانی بر طرف می شود (تا حقوق انسان ها و روش صحیح زندگی را برای آن ها مشخص کند) واین دین آسمانی نیز احتیاج به پیامبری دارد تا تکالیف الهی را به انسان ها ابلاغ نموده و واسطه بین خلق و خالق باشد.(1)

  در همین رابطه در قرآن کریم می خوانیم: «كانَ النَّاسُ أُمَّةً واحِدَةً فَبَعَثَ اللَّهُ النَّبِيِّينَ مُبَشِّرينَ وَ مُنْذِرينَ وَ أَنْزَلَ مَعَهُمُ الْكِتابَ بِالْحَقِّ لِيَحْكُمَ بَيْنَ النَّاسِ فيمَا اخْتَلَفُوا فيهِ وَ مَا اخْتَلَفَ فيهِ إِلاَّ الَّذينَ أُوتُوهُ مِنْ بَعْدِ ما جاءَتْهُمُ الْبَيِّناتُ بَغْياً بَيْنَهُمْ فَهَدَى اللَّهُ الَّذينَ آمَنُوا لِمَا اخْتَلَفُوا فيهِ مِنَ الْحَقِّ بِإِذْنِهِ وَ اللَّهُ يَهْدي مَنْ يَشاءُ إِلى‏ صِراطٍ مُسْتَقيمٍ»؛ مردم، امّتى يگانه بودند؛ پس خداوند پيامبران را نويدآور و بيم‏ دهنده ب
  رانگيخت، و با آنان، كتاب [خود] را بحق فرو فرستاد، تا ميان مردم در آن چه با هم اختلاف داشتند داورى كند. و جز كسانى كه [كتاب‏] به آنان داده شد ـ پس از آن كه دلايل روشن براى آنان آمد ـ به خاطر ستم [و حسدى‏] كه ميانشان بود، [هيچ كس‏] در آن اختلاف نكرد. پس خداوند آنان را كه ايمان آورده بودند، به توفيق خويش، به حقيقت آن چه كه در آن اختلاف داشتند، هدايت كرد. و خدا هر كه را بخواهد به راه راست هدايت مى‏ كند.(2)

  2. تکالیف سمعیه و شنیداری (که توسط پیامبر برای مردم بیان و تبیین می شود) واجب است، به دلیل این که این تکالیف لطفی است در مورد تکالیف عقلیه، و چون انجام لطف برای تقرب بنده بسوی خداوند موثر بوده و لازم است، لذا ناگذیر خداوند آن را انجام می دهد.(3)

  توضیح مسئله این که ما تکالیف عقلیه ای داریم، مانند لزوم شکر از کسی که به انسان خدمتی کرده و نعمتی داده است، و این حکم عقل است و در رأس آن ها خداوند متعال قرار دارد، وقتی تکالیفی به واسطه پیامبر بر مردم نازل می شود و آن ها را دعوت به تبعیت از عقل کرده و گفته های عقل را تایید می کند و مردم را برای انجام این احکام مصمم می کند.

  پس باید بگوییم که عامل اصلی و اولی در لزوم وجود انبیاء همان امیال و غرائز نفسانی است که موجب اختلاف و هرج و مرج در بین مردم می شود.

  ___________
  (1) فاضل مقداد، ارشاد الطالبین، ص 296.
  (2) بقره/ 213.
  (3) ارشاد الطالبین، ص 296؛ علامه حلی، کشف المراد، ص 470.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۳/۰۲ در ساعت ۲۱:۱۲ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 5. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود