جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حقيقت درخواست شفاعت چيست؟

نوشته
    91
    حضور
    8 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

حقيقت درخواست شفاعت چيست؟

سلام و خسته نباشید

ممنونم

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 14

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۹/۲۴ در ساعت ۰۳:۵۰

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط جوشش نمایش پست
    با سلام
    دوست عزیز وبزرگوار در تبیین حقییقت شفاعت علامه طباطبایی فرمایشی دارند که جامع است وبنده خلاصه آن را در اینجا برای شما بیان می کنم.
    شفاعت از اجتماع وتعاون است،واز ماده شفع می باشد که در مقابل وتر استمثل اینکه شخص شفیع با انضمام به وسیله ناقصی که نزد فرد مورد شفاعت است بعد از تک بودن،جفت شده وبرای نیل به آنچه مقصودشان است قدرت می گیرند،در حالی که به خاطر ضعف وقصور به تنهایی نمی توانست به آن برسد.
    شفاعت از چیزهایی است که برای موفقیت در اهداف خود وکمک گرفتن در نیازهای دنیوی از آن استفاده می کنیم.
    برای رسیدن به منافع ودوری از ضررهای قوانین واحکام صادره از جانب حکومت اجتماعی از شفاعت استفاده می کنیم.
    زمانی که حاکم ورهبری امر ونهیی می کند که امتثال وانجام اوامر او ودوری از نهی های او موجب تمجید وجلب منفعتی بوده ومخالفت با دستورات او موجب تنبیه وعذاب می شود،در این حال انسانی که قصد رسیدن به منفعتی ودفع ضرری دارد چه نفع وضررمادی وچه معنوی،وامکانات واسباب لازم را برای به دست آوردن آن نفع مادی واجتماعی ومعنوی را ندارد یا به تنهای توان دفع آن مفسده را نداردمورد شفاعت قرار می گیرد.
    دقت در نکته ای لازم است وآن اینکه برای به دست آوردن کمال ونفعی ودفع ضرری باید شخص ورد شفاعت لیاقت این شفاعت را داشته اشد یعنی شفاعت مکمل سببی است که نزد فرد مورد شفاعت است واین وسیله وسبب ناقص را کامل می کند تا به هدف برسد والامورد فاعت قرار نمی گیرد مثلا یک فرد بی سوادرا شفاعت نمی کنند که رئیس یک دانشگاه شود.چ.ن شفاعت متمم سبب است وبه تنهایی سبب وعلت مستقل در رسیدن به کمال وسعادتی نیست.شفیع نیز با توسل وتمسک به صفتی در مولی مثل عفو وگذشت او ویا صفتی موجود در فرد مورد شفاعت مثل حقارت او،بیچارگی او ویا صفتی موجود در خود شفیع مثل:مقام ومنزلت او نزد مولی از و می خواهد تا فرد مجرم را ببخشد ویا مقام ومنزلتی به او دهد والا اینطور نیست که مولی از مولویت خود دست بردارد وآن کار را انجام دهد بلکه این شفاعت با وساطت کمالی ووسیله ای که ذکر شد صورت می گیرد.(المیزان ج1ص158)
    آیت الله جوادی آملی(حفظه الله):
    مشکل ما تحریم نیست، بلکه مشکل ما در توحید است.

5. تشکرها 2

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

پرسش سوال

بسم الله
    سلام يك سوال)(الته نميدونم ميتونم در اينجا سوال كنم يا نه )
    من چون قطع نخاع هستم و معلول و مريض ميخواستم ببينم شفاعت براي بيمار است ؟
    چون ديدم بعضي ها به من ميگن اون دنيا شفاعت ميشي
    موفق باشيد
    يا حق و يا علي ع

ویرایش توسط دايي حسن : ۱۳۹۱/۰۹/۲۷ در ساعت ۱۰:۱۶
    رفيق بي كلك مادر

قويترين درختان در كوير ميرويند من يك كويريم

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

پرسش سوال

اگر ميتوانم سوال بپرسم؟ همينجا بگيد من بيشتر جواب ها را ميدانم فقط براي اگاهي ديگران سوال دارم
    ايا ميتوانم بپرسم؟

ویرایش توسط دايي حسن : ۱۳۹۱/۰۹/۲۷ در ساعت ۱۰:۱۷ دلیل: مشكل
    رفيق بي كلك مادر

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط حسن69 نمایش پست
    سلام يك سوال)(الته نميدونم ميتونم در اينجا سوال كنم يا نه )
    من چون قطع نخاع هستم و معلول و مريض ميخواستم ببينم شفاعت براي بيمار است ؟
    چون ديدم بعضي ها به من ميگن اون دنيا شفاعت ميشي
    موفق باشيد
    انشاءالله خداوند هر چه زوتر به حق امیرالمومنین به شما شفا دهد.شفاعت مصطلح که شفاعت گنهکاران می باشد در آخرت می باشد اما در این دنیا شما می توانید به حضرات معصومیت متوسل شوید تا حاجت ها ونیازهای شما را به اذن الهی برآورده کنند.

9. تشکر

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط حسن69 نمایش پست
    اگر ميتوانم سوال بپرسم؟ همينجا بگيد من بيشتر جواب ها را ميدانم فقط براي اگاهي ديگران سوال دارم
    ايا ميتوانم بپرسم؟
    ما در خدمتتان هستیم وتا آنجا که سوادمان برسد پاسخگوی سوالات شما هستیم وان شاءالله از اطلاعات شما نیز استفاده خواهیم کرد.

11. تشکر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 14 نمایش پست
    انشاءالله خداوند هر چه زوتر به حق امیرالمومنین به شما شفا دهد.شفاعت مصطلح که شفاعت گنهکاران می باشد در آخرت می باشد اما در این دنیا شما می توانید به حضرات معصومیت متوسل شوید تا حاجت ها ونیازهای شما را به اذن الهی برآورده کنند.
    بسم الله
    يا علي ع
    تشكر از دعا ممنونم
    حالا بريم سر بحث
    .........................
    چند سوال ديگر
    من جواب هاي سوال هايم را ميدانم ميپرسم چون ميدانم بعضي از دوستان نميدانند .(البته بعضي هاشو خودم هم كم ميدانم)
    سوال
    آيا در عالم برزخ نيز شفاعت هست؟
    چند نكته در مورد شفاعت نكردن؟
    شفاعت سبب نجات هر گناهكاري ميشود؟

اگر وقت كردم دوباره سوال ميگذارم .
    ...........
    دوستان در قرآن حدود سی مرتبه واژه شفاعت و هم خانواده هایش تكرار شده است.
    موفق باشيد
    يا حق و ياعلي ع

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    11,626
    مورد تشکر
    29 پست
    حضور
    65 روز 10 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    13

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 14 نمایش پست
    ما در خدمتتان هستیم وتا آنجا که سوادمان برسد پاسخگوی سوالات شما هستیم وان شاءالله از اطلاعات شما نیز استفاده خواهیم کرد.
    بسم الله
    چشم تا بتوانم وقت بشه در خدمت هستم و چند سوال نيز گذاشتم اميدوارم در مورد بحث و بدرد به خور باشد
    با تشكر
    يا حق و يا مولا

رفيق بي كلك مادر

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آيا در عالم برزخ نيز شفاعت هست؟روایتی از امام صادق(ع)نقل شده است که نشانگر عدم شفاعت در برزخ می باشد.در حديث كالصحيح از عمر بن يزيد منقولست كه به حضرت امام جعفر صادق صلوات اللَّه عليه عرض نمودم كه من از شما شنيدم كه فرموديد كه شيعيان ما همه به بهشت مى‏روند هر چند بد كردار باشند حضرت فرمودند كه بلى و اللَّه همه به بهشت مى‏روند گفتم فداى تو گردم گناهان كبيره بسيار چه مى‏شود حضرت فرمودند كه به شفاعت‏ حضرت سيد المرسلين و ائمه معصومين صلوات اللَّه عليهم در روز قيامت همه را خواهند بخشيد و ليكن آن چه مى‏ترسم بر شما از عذاب برزخ‏ است گفتم برزخ كدام است (لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه ؛ ج‏2 ؛ ص459)چند نكته در مورد شفاعت نكردن؟البته منظورتان را درست نفهمیدم،شفاعت دو نوع است:1-شفاعت مردود،کسی گناهان کسی را به گردن بگیرد واز طرف او عذاب شود چنان که مسیحیان معتقدند حضرت مسیح بعد از سلیب سه در جهنم عذاب کشیده تا امتش عذاب نشوند.ولی قرآن چنین شفاعتی را رد می کند.وَ اتَّقُوا يَوْماً لا تَجْزي نَفْسٌ‏ عَنْ‏ نَفْسٍ‏ شَيْئاً وَ لا يُقْبَلُ مِنْها شَفاعَةٌ وَ لا يُؤْخَذُ مِنْها عَدْلٌ وَ لا هُمْ يُنْصَرُونَ (بقره/48)و بترسيد از روزى كه هيچ كس چيزى [از عذاب خدا] را از كسى دفع نمى‏كند؛ و نه از او شفاعتى پذيرفته، و نه به جاى وى بدلى گرفته مى‏شود؛ و نه يارى خواهند شد.2-شفاعت مقبول:شفاعت گناهکارنی که دارای دین حق وصحیح بوده واعتقاداتشان مورد رضایت خداوند است ولی در اثر وسوسه وغلبه هوای نفس گناهانی انجام داده اند ،این افراد برای رهایی از عذاب شفاعت می شوند.البته اینطور نیست که با ضرس قاطع گفته شود فلانی شفاعت خواهد شد بلکه شفاعت بااذن خداوند است لذا اینکه انسان گنای انجام دهد با این اعتقاد که حتما شفاعت خواهد شد اشتباه است.از اینجا روشن می شود ودر روایات نیز آمده است،که افراد مشرک،کافر،ناصبی،منافق ظالم وستمگر شفاعت نخواهند شد.شفاعت سبب نجات هر گناهكاري ميشود؟خیر،علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می فرماید:شفاعت برای آنهایی است که دارای گناهان کبیره بوده ولی دارای دین حق(اسلام ناب)ومورد رضایت خداوند هستند.(المیزان،ج1ص173)سبکی در کتاب شفاءالاسقام نیز روایات مربوط به شفاعت متدینین به اسلام را آورده است.
    ویرایش توسط کریم : ۱۳۹۱/۱۰/۰۴ در ساعت ۰۷:۵۳

15. تشکر

نوشته
    538
    مورد تشکر
    21 پست
    حضور
    13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    حقیقت شفاعت چیست و آیا در برزخ شفاعت وجود دارد؟

پاسخ:
    شفاعت از اجتماع و تعاون است، و از ماده شفع می باشد که در مقابل وتر است، مثل این که شخص شفیع با انضمام به وسیله ناقصی که نزد فرد مورد شفاعت است، بعد از تک بودن، جفت شده و برای نیل به آن چه مقصودشان است قدرت می گیرند، در حالی که به خاطر ضعف و قصور به تنهایی نمی توانست به آن برسد.
    شفاعت از چیزهایی است که برای موفقیت در اهداف خود و کمک گرفتن در نیازهای دنیوی از آن استفاده می کنیم.
    برای رسیدن به منافع و دوری از ضررهای قوانین و احکام صادره از جانب حکومت اجتماعی، از شفاعت استفاده می کنیم.

زمانی که حاکم و رهبری امر و نهی می کند، که امتثال و انجام اوامر او و دوری از نهی های او موجب تمجید و جلب منفعتی بوده، و مخالفت با دستورات او موجب تنبیه و عذاب می شود، در این حال انسانی که قصد رسیدن به منفعتی و دفع ضرری دارد (چه نفع و ضرر مادی و چه معنوی)، و امکانات و اسباب لازم را برای به دست آوردن آن نفع مادی و اجتماعی و معنوی را ندارد یا به تنهای توان دفع آن مفسده را ندارد، مورد شفاعت قرار می گیرد.
    دقت در نکته ای لازم است و آن این که برای به دست آوردن کمال و نفعی و دفع ضرری، باید شخص مورد شفاعت لیاقت این شفاعت را داشته باشد، یعنی شفاعت مکمل سببی است که نزد فرد مورد شفاعت است؛ و این وسیله و سبب ناقص را کامل می کند تا به هدف برسد و الا مورد شفاعت قرار نمی گیرد. به عنوان مثال، یک فرد بی سواد را شفاعت نمی کنند که رئیس یک دانشگاه شود، چون شفاعت متمم سبب است و به تنهایی سبب و علت مستقل در رسیدن به کمال و سعادتی نیست.

شفیع نیز با توسل و تمسک به صفتی در مولی، مثل عفو و گذشت او و یا صفتی موجود در فرد مورد شفاعت، مثل حقارت او، بیچارگی او و یا صفتی موجود در خود شفیع، مثل مقام و منزلت او نزد مولی، از او می خواهد تا فرد مجرم را ببخشد و یا مقام و منزلتی به او دهد؛ و الا این طور نیست که مولی از مولویت خود دست بر دارد و آن کار را انجام دهد، بلکه این شفاعت با وساطت کمالی و وسیله ای که ذکر شد صورت می گیرد.(1)
    اما برخی احادیث نشان می دهد که در برزخ شفاعت وجود ندارد.
    و در حديث كالصحيح از عمر بن يزيد منقولست كه به حضرت امام جعفر صادق (صلوات اللَّه عليه) عرض نمودم كه من از شما شنيدم كه فرموديد شيعيان ما همه به بهشت مى‏ روند هر چند بد كردار باشند؟ حضرت فرمودند: بلى و اللَّه همه به بهشت مى ‏روند. گفتم فداى تو گردم گناهان كبيره بسيار چه مى ‏شود؟ حضرت فرمودند كه به شفاعت حضرت سيد المرسلين و ائمه معصومين (صلوات اللَّه عليهم) در روز قيامت همه را خواهند بخشيد و ليكن آن چه مى‏ ترسم بر شما از عذاب برزخ است. گفتم برزخ كدام است؟ حضرت فرمودند كه از اول قبر است تا روز قيامت‏.(2)

البته برخی احادیث مبنی بر این که امامی می فرماید: هر کسی به زیارت من بیاید در چند جا به دیدن او می آیم، از جمله قبر؛ یا برخی موارد که نقل می شود که کسی که زیاد اهل زیارت عاشورا بوده امام حسین (علیه السلام) به دیدن او آمده است و عذاب قبر بر داشته شده؛ و غیره، نشان می دهد نسبت به برخی امور از جمله زیارت ائمه و یا خواندن زیارت عاشورا استثنائاتی وجود دارد، ولی بطور کلی مساله شفاعت در برزخ مانند قیامت وجود ندارد. و چه بسا شخص مؤمن گناهکار در برزخ دچار فشار و اذیت باشد.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۳/۰۲ در ساعت ۲۲:۰۸ دلیل: همکار ویراستار تدوین

17. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری