صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: وقتی خانواده مهریه سنگین را ضامن دوام زندگی می دانند چه باید کرد؟

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

وقتی خانواده مهریه سنگین را ضامن دوام زندگی می دانند چه باید کرد؟

سلام و عرض ادب

مسئله مهریه معضل بزرگی بر سر راه ازدواج جوانهاست . چه بسا خود دختر خانم ها اصلا موافق با مهریه سنگین نیستند اما خانواده ها به شدت با مهریه کم مخالفت می کنند و مانع ازاواج دختر خود می شوند . چطور می توان خانواده ها را متوجه کرد که مهريه ‏هاى سنگين الزاما نمیتونه ضامن دوام و بقای زندگی باشه و تضمین کننده خوشبختی نیست؟

ازهمه کسانی که با نظراتشون همراهی می کنند ممنونم.

کارشناس بحث : پاسخگوی مشاوره 2

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۱۰/۰۶ در ساعت ۱۸:۲۲

2.  

نوشته
    155
    مورد تشکر
    10 پست
    حضور
    13 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط حسرت ظهور نمایش پست
    سلام و عرض ادب

مسئله مهریه معضل بزرگی بر سر راه ازدواج جوانهاست . چه بسا خود دختر خانم ها اصلا موافق با مهریه سنگین نیستند اما خانواده ها به شدت با مهریه کم مخالفت می کنند و مانع ازاواج دختر خود می شوند . چطور می توان خانواده ها را متوجه کرد که مهريه ‏هاى سنگين الزاما نمیتونه ضامن دوام و بقای زندگی باشه و تضمین کننده خوشبختی نیست؟
    ازهمه کسانی که با نظراتشون همراهی می کنند ممنونم.
    کارشناس بحث : پاسخگوی مشاوره 2
    باعرض سلام و تشکر
    مهریه یک موضوع جامعه شناختی ، مردم شناختی و روان شناختی است که تاریخچه طولانی مدت دارد که هم در دین اسلام و هم در آداب و رسوم اقوام ایرانی به آن اهمیت داده شده است البته این موضوع در ازدواج یک حکمت و فلسفه خاصی دارد که در جای خود باید مورد بحث قرار گیرد. اما برداشت خانوادهای امروزی از مهریه با اصل هدف و حکمت آن متفاوت است. برداشت خانواده از مهریه این است که مهریه یا همان صداق مساوی است با احساس رضایت و امنیت روانی و جسمی بیشتر دختر در زندگی در واقع نگرش خانواده ها به موضوع مهریه این است که مهریه اگر بالا باشد اگر داماد رفتار دلخواه و مورد رضایتی داشته باشد که پشتوانه برای زندگی است و اگر داماد رفتار دلخواه و رضایت بخش نداشته باشد این مهریه سنگین باعث خود کنترلی و افزایش تحمل می شود پسر هر دو مورد به نفع دختر و خانواده دختر است در حالی که کم نداریم زن و شوهر هایی که همین بالابودن مهریه باعث اختلافاتشان است و کم نداریم زن و شوهر هایی که با هم مشکل اساسی دارند و شوهر به دلیل ناتوانی های مالی در پرداخت مهریه یا دچار طلاق عاطفی شده و یا هیچ هیجان مثبتی در روابطشان دیده نمی شود به نظر بنده وظیفه رسانه های ارتباط جمعی و سازمان های حکومتی و افرادی که در جامعه از مقبولیت اجتماعی برخوردار هستند این است که به منظور آگاهی بخشی و هشدار به موضوع بپردازند و اقدامات عملی حاکمان جامعه مانند در نظر گرفتن مشوق ها و جریمه ها در ارتباط با این موضوع و به تصویر کشیدن خانواده هایی که با وجود مهریه های سنگین رضایت ندارند، می تواند نسل بعدی را نسبت به این موضوع با تغییرات مثبتی روبرو کند . با آرزوی توفیق روز افزون
    ویرایش توسط راهنما : ۱۳۹۱/۱۰/۱۷ در ساعت ۰۰:۱۰
    گفت و گو های خودمانی

وقتی خانواده مهریه  سنگین را ضامن دوام زندگی می دانند چه باید کرد؟
    فراز و نشیب های زندگی(عدم تعادل) نشان دهنده زنده بودن انسان است و کسی که در زندگی اش فراز و نشیب ندارد مانند فردی است که اصلا زنده نیست پس تعادل = مرگ

نوشته
    38
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نظر من دختر باید قاطعانه روی حرفش باسته و مهریه ی زیاد ونپذیره واگر خانواده ی مذهبی داره با گفتن ایات واحادیث در باره مهریه کم انها را اگاه کنه
    مثلا یکی از روایات هست که میگن سه نفر از عذاب قبر در امان هستن که یکی از انها زن با مهریه کم هست
    یا مثلا فرمودن برترین زنان ،زنان با مهریه کم هستن.
    یا اینکه پیامبر فرمودن من بهشت ضمانت میکنم به زن زیبا با مهریه کم که احتمالا زیبایی سیرت منظور پیابر ص بوده.

یا راهکار دیگر که میشود انجام داد این هست که مهریه رو بعد از خوندن عقد به طرفمان ببخشیم وفقط مقداری که رضایت قلبی داریم را باقی بگذاریم و بعد که وارد زندگی شدیم اگر مایل بودیم بقیه را نیز ببخشیم.
    امام(ره) به ما آموخت که انتظار در مبارزه است و این بزرگترین پیام او بود و پس از او اگر باز هم امیدی ما را زنده می دارد همین است .

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

پسر باید عاقل باشد که با این خانواده ازدواج نکند
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

نوشته
    19
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اگه پسری : داداش این همه دختر ریخته ... این نشد برو اون یکی
    اگه دختری که باش براتــ پیدا شه

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نقل قول نوشته اصلی توسط zahra banoo نمایش پست
    به نظر من دختر باید قاطعانه روی حرفش باسته و مهریه ی زیاد ونپذیره واگر خانواده ی مذهبی داره با گفتن ایات واحادیث در باره مهریه کم انها را اگاه کنه
    مثلا یکی از روایات هست که میگن سه نفر از عذاب قبر در امان هستن که یکی از انها زن با مهریه کم هست
    یا مثلا فرمودن برترین زنان ،زنان با مهریه کم هستن.
    یا اینکه پیامبر فرمودن من بهشت ضمانت میکنم به زن زیبا با مهریه کم که احتمالا زیبایی سیرت منظور پیابر ص بوده.

یا راهکار دیگر که میشود انجام داد این هست که مهریه رو بعد از خوندن عقد به طرفمان ببخشیم وفقط مقداری که رضایت قلبی داریم را باقی بگذاریم و بعد که وارد زندگی شدیم اگر مایل بودیم بقیه را نیز ببخشیم.
    سلام!!!
    اين گفته ها بسيار خوب است وعالي است وهر پسرس آرزو دارد عين اين حقايق نصيبش شود.
    اما...............
    اما آيا خانواده ها با اين وضعيت به وجود آمده در جامعه وعدم تعهد پسران به زن وزندگي حاضرند دخترشان را به پسري سست عنصر بدهند آن هم با مهريه كم(حالا چه مجبور باشد يا چه نباشند)
    خيلي از خانواده ها وبالاخص خانواده هاي مذهبي هم مهريه هاي سنگين مي اندازند(حالا پسر هركي مي خواهد باشد؛وزير-وكيل-نماينده مجلس وغيره..........
    احاديث پيامبر اكرم(ص)براي من وشما كه در سنين پائين ودر شرف ازدواج هستيم جذابيت دارد وتا حدودي اهميت دارد وبه آن عمل مي كنيم.اما آيا براي بزرگترها هم اهميت دارد؟
    در جواب بايد بگويم نه!هركسي هم كه بگويد نه براي ما اهميت دارد راست وحسيني بگويد براي خواهرش ويا عروس هاي خانواده شان چند تا مهريه انداخته اند البته هميش استثناء هم وجود دارد!
    منتظريم
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    38
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

از نظر من میشه ...من خودم با همین صحبتها خیلی از افکار خانوادم وتونستم تغییر بدم و میشناسم خانواده های مذهبی که با مهریه 14 سکه هم راضی شدن بعدش قرار نیست حتما کسی این کارو کرده باشه تا برای من نوعی درس بشه من خودم به مهریه بالا اعتقاد ندارم باید در حد توان پسر باشه و مطمئنا پاش می ایستم.
    امام(ره) به ما آموخت که انتظار در مبارزه است و این بزرگترین پیام او بود و پس از او اگر باز هم امیدی ما را زنده می دارد همین است .

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

از نظر من میشه ...من خودم با همین صحبتها خیلی از افکار خانوادم وتونستم تغییر بدم و میشناسم خانواده های مذهبی که با مهریه 14 سکه هم راضی شدن بعدش قرار نیست حتما کسی این کارو کرده باشه تا برای من نوعی درس بشه من خودم به مهریه بالا اعتقاد ندارم باید در حد توان پسر باشه و مطمئنا پاش می ایستم.
    سلام!!!
    از حرف تا عمل فاصله بسيار است!
    موفق باشيد.
    به نظر ما حرکت امام خمینی دقیقا مقدمه سازی ظهور امام عصر(عج) است,لذا باید تقویت شود,ظهور امام عصر(عج)یک مسئله کاملا منطقی است و باید به شدت با خرافات و تیپ افسانه ای که برای ایشان درست شده مبارزه کرد و فهماند که ظهور هم به دست خود ماست,هرگاه مبنای برنامه ریزی ما این مسئله باشد به آن خواهیم رسید و لا غیر.با التماس و اشک و زاری تنها هیچ کاری صورت نمی گیرد.

نوشته
    38
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سلمان 313 نمایش پست
    سلام!!!
    از حرف تا عمل فاصله بسيار است!
    موفق باشيد.
    نمیدونم چه اصراری دارین که همش میگین نمیشه یا نمی تونین
    شاید اطراف شما اینجور ادما کم باشن ولی من خودم نمونش وزیاد دیدم . لطفا یکم نگاهتون و عوض کنید بد بینی زیاد هم خوب نیست

نوشته
    6,289
    صلوات
    4614
    تعداد دلنوشته
    7
    مورد تشکر
    41 پست
    حضور
    66 روز 12 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    11

نمیدونم چه اصراری دارین که همش میگین نمیشه یا نمی تونین
    شاید اطراف شما اینجور ادما کم باشن ولی من خودم نمونش وزیاد دیدم . لطفا یکم نگاهتون و عوض کنید بد بینی زیاد هم خوب نیست
    سلام!!!
    بدبين نيستم.وقتي مي بينم كه وقتي خانواده دختر يك تعداد مهريه تعيين مي كنند ودر طي روز هاي مانده به عقد ساعت به ساعت نظرشان تغيير مي كند ناراحت مي شوم.وقتي كه دمدمي مزاج هستند وروي حرفشان نيستند.
    دوستي داشتم كه به خاطر اين قضاياء دل از ازدوج كردن شست وهنوزهم كه هنوز است مجرد است!
    بعضي خانواده هاي دخترها كاري مي كنند كه دختران ديگر بايد به خاطر ندانم كاري آنها بسوزند.
    روز به روز تعداد دختراني سن وسالشان از ازدواج گذشته بالاتر مي رود.آيا اينها دوست ندارند تشكيل خانواده بدهند وبروند سر زندگيشون!
    چرا خانواده ها با زندگي بچه هاشون بازي مي كنند!

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری