صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دليل آفرينش فرد جهنمي

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دليل آفرينش فرد جهنمي

خدا وقتي ميدونه كه اين فرد ميره جهنم براي چي آفريد؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 5

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۰۹/۲۸ در ساعت ۰۴:۰۸

2.  

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

فرصت رسیدن به کمال

نقل قول نوشته اصلی توسط sasan91 نمایش پست

با سلام خدمت شما دوست گرامی

خداوند طبق صفت فیاضیتی که دارد باید به هر موجودی که شرایط و استعداد رشد و پیشرفت را دارد ، این امکان را بدهد . انسان ها همگی مستعد رسیدن به بالاترین کمالات هستند و تک تک آنها این استعداد را دارند تا به بالاترین درجات وجودی نائل شوند . از این رو خداوند انسان ها را به دنیا می آورد و این سرمایه بزرگ و این فرصت عظیم را در اختیار آنها قرار می دهد تا به رستگار و سعادت برسند .
    هرکسی در این زمینه آزاد است ، می تواند راه خیر را انتخاب کند و یا راه شر را برگزیند . چنانکه خداوند در قرآن می فرماید : انا هدیناه السبیل اما شاکرا و اما کفورا (1) ما راه را به بشر نمودیم، این دیگر به خود او بستگی دارد که شاکر باشد یا کافر . به عبارت دیگر سعادت و شقاوت انسان ها در دستان خود آنهاست و خداوند طبق این ویژگی خود ، این فرصت بزرگ را در اختیار آنها قرار داده تا به رشد و تعالی برسند و اگر این فرصت در اختیار انسان ها قرار نمی گرفت همیشه ان بهانه و گلایه وجود داشت که چرا خداوند به گروهی از موجودات که زمینه رسیدن به کمالات را داشتند ، این فرصت را اعطاء نکرد .

موفق باشید

1 انسان.3

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام ممنون از پاسختون
    ببينيد من ميگم خدا كه ميدونست اين فرد ميره جهنم و اونجا عذاب ميبينه وزجر ميكشه چرا آفريدش ؟ببينيد من كاري به اراده واختيار ندارم درست من حق انتخاب داشتم كه بيام تو اين سايت يا نه اما خدا ميدونست كه ميام...
    خوب اگه من برم تو سايتاي مبتذل خودم انتخاب كردم درسته و حتما هم اگر توبه نكنم ميرم جهنم وخدا ميدونه كه با حق انتخابي كه به من داده من ميرم جهنم و زجر ميكشم درسته خودم انتخاب كردم اما خدا منو به اين دنيا آورده ،من شايد خودم ندونم كه به كمال ميسم يا نه اما خدا كه ميدونه من اصلا نميرسم پس دليل آفرينش من چيه؟ اينه كه من برم زجر بكشم...

5. تشکرها 2

نوشته
    1,531
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 1 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام ممنون از پاسختون
    ببينيد من ميگم خدا كه ميدونست اين فرد ميره جهنم و اونجا عذاب ميبينه وزجر ميكشه چرا آفريدش ؟ببينيد من كاري به اراده واختيار ندارم درست من حق انتخاب داشتم كه بيام تو اين سايت يا نه اما خدا ميدونست كه ميام...
    خوب اگه من برم تو سايتاي مبتذل خودم انتخاب كردم درسته و حتما هم اگر توبه نكنم ميرم جهنم وخدا ميدونه كه با حق انتخابي كه به من داده من ميرم جهنم و زجر ميكشم درسته خودم انتخاب كردم اما خدا منو به اين دنيا آورده ،من شايد خودم ندونم كه به كمال ميسم يا نه اما خدا كه ميدونه من اصلا نميرسم پس دليل آفرينش من چيه؟ اينه كه من برم زجر بكشم...

سلام و عرض ادب و تشکر از جناب پاسخگوی محترم

با یک مثال موضوع را نظر می کنیم، مثلاً نجاری می خواهد صندلی ای را بسازد ، هدف اصلی او ساختن صندلی است ،اما به طور تبعی ،مقداری تراشه چوب و چوبهای ناکار آمد که به درد سوختن می خورد ،ایجاد می شود .پس هدف و غایت صنع نجار صندلی بود و ایجاد هیزم ،هدف تبعی و بالعرض محسوب می شود.

خوب،پروردگار هم ،به حکم استعداد ذاتی که انسان دارد،برای رسیدن به مرتبه کمالش او را آفرید و ابزار در اختیارش نهاد ،وقتی انسانی استفاده نکرد ،به طور تبعی و ظلی ، هیمه و هیزم جهنم هم فراهم می شود.

پس دلیل افرینش به طور ذاتی ،فقط جود و لطف حضرتش برای به کمال رسانیدن انسان (موجود)است.، و فقدان کمال (جهنمی شدن) دلیلی برای افرینش نیست ، بلکه به طور ضمنی موجود می شود.

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط کنیز فاطمه(سلام الله علیها) نمایش پست
    سلام و عرض ادب و تشکر از جناب پاسخگوی محترم

با یک مثال موضوع را نظر می کنیم، مثلاً نجاری می خواهد صندلی ای را بسازد ، هدف اصلی او ساختن صندلی است ،اما به طور تبعی ،مقداری تراشه چوب و چوبهای ناکار آمد که به درد سوختن می خورد ،ایجاد می شود .پس هدف و غایت صنع نجار صندلی بود و ایجاد هیزم ،هدف تبعی و بالعرض محسوب می شود.

خوب،پروردگار هم ،به حکم استعداد ذاتی که انسان دارد،برای رسیدن به مرتبه کمالش او را آفرید و ابزار در اختیارش نهاد ،وقتی انسانی استفاده نکرد ،به طور تبعی و ظلی ، هیمه و هیزم جهنم هم فراهم می شود.

پس دلیل افرینش به طور ذاتی ،فقط جود و لطف حضرتش برای به کمال رسانیدن انسان (موجود)است.، و فقدان کمال (جهنمی شدن) دلیلی برای افرینش نیست ، بلکه به طور ضمنی موجود می شود.

سلام
    راست ميگن توي مثل جاي مناقشه نيست تو اين مثال، شما هم حرف درستي زديد اما يه مشكل اينجا هست واونم اينه كه آيا اون خرده هاي چوب درد ورنج ميفهمن ؟ما انسانهاي گناهكار قرار اون دنيا عذاب بكشيم كه همراه با دردو رنج فراوان...حالا ما درد ورنج بكشيم كه يه سري ديگه به كمال برسن... اين انصافه

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

راه صحیح

سلام ممنون از پاسختون

دوست گرامی دو مطلب خدمت شما عرض می شود :

- اساسا انسان ها برای رفتن به بهشت (رسیدن به کمالات) خلق شده اند و اگر همه انسان ها راه صحیح را بروند ، همگی به بهشت خواهند رفت و بهشت محدودیتی ندارد که برای عده ای در آنجا ظرفیت باشد و برای عده ای نباشد ، همه انسان ها می توانند بروند و راه رستگار شدن برای همه باز است . اما اگر کسی معاند حق بشود و در مقابل خداوند دشمنی پیشه کنه ، این سو استفاده او از نعمت های الهی است و در واقع راهی است که خودش انتخاب کرده است . اساسا لازمه کمال این است که انسان بین راه سعادت و ضلالت راه سعادت را خودش انتخاب کند و لازمه این انتخاب و داشتن این آزادی آن است که اگر راه خطا را با اختیار خود برگزید ، بر رنج ها و دشواری های آن نیز تحمل داشته باشد .

- همان طور که در پاسخ قبلی خدمتتان عرض شد ، خداوند باید به هر موجودی که ظرفیت رسیدن به کمال را دارد ، شرایط رسیدن به کمال را اعطا کند ، نمی توان موجودی را به صرف اینکه اگر به تو اختیار داده میشد ، گناه می کردی ، عذابش کرد . به عبارت دیگر قصاص قبل از جنایت صحیح نیست . در این حالت حتما عده ای خداوند را به بی عدالتی متهم می کردند زیرا که بنده ای بدون آنکه با اختیار خود دشمنی با خدا را برگزیند ، مجازات میشود . در حالت دیگر این است که فرد با اختیار خود ، راه زندگی اش را انتخاب کند و اگر سعی کند راه صحیح را طی کند ،ان شالله به بهشت الهی راه خواهد یافت و هیچ خوف و خطری برای او نخواهد بود .

موفق باشید

نوشته
    21
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 5 نمایش پست
    ساسا انسان ها برای رفتن به بهشت (رسیدن به کمالات) خلق شده اند
    ميگيد اساسا، وقتي خدا اطلاع داره كه فرد مورد نظر ميره جهنم پس چه اساسني،

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی اعتقادی 5 نمایش پست
    نمی توان موجودی را به صرف اینکه اگر به تو اختیار داده میشد ، گناه می کردی ، عذابش کرد .
    شما ميگي اگه عذاب ميكرد متهم به بي عدالتي ميشد مسلمه كه ميشد....
    حالا به نظر شما اينكه بدوني فلان فرد مورد نظر ميره جهنم وعذاب ميكشه بياي از عدم بيافرني در حق اون فرد ظلم نكردي

10. تشکر

نوشته
    15
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

هدف از زندگی چیست؟ خداوند مارا آفریده و از آینده ما باخبر است و بعنوان مثال قرار است در آینده فقیر بشویم یا پولدار.این قضیه از قبل نوشته شده است و هدف اینه که ما ببینیم که چرا این کارو انجام داده ایم و با جلو رفتن زمان از تصمیمات خودمان آگاه شویم.تنها قدرت اختیار که به انسان داده شده است قدرت انتخاب راه راست یا راه باطل.ما پولدار میشویم ولی چگونه خرج کردن آن مهم است.ما میتوانیم پولدار شویم ولی چگونه رسیدن به آن مهم است.نه بی هدف آفریده شده ایم و نه بازیچه هستیم.خداوند مارا آفریده و از آینده ی ما با خبر است ولی به این قضیه اشاره دارد که زمانی که انسان را آفریدیم با عجله آفریدیم.به طوری که فرشته ها به خداوند میگویند دوباره میخاهی موجوداتی همچون جنیان بیافرینی که بروی زمین فساد و خون ریزی ایجاد کنند.و خداوند به فرشته ها میگوید چیزی در مورده انسان است که شما بی خبرید و او دارای علمه اسما است.و مارا بی علت اشرف مخلوقات نکرد.حتما دارای ماموریت مهمی بروی زمین هستیم به طوری در قرآن میگوید بر طبق زبور داوود زمین در آخر به مستضعفین به ارث میرسد.و باز هم در جای دیگر قرآن میگوید شما ها در حدو اندازه ی بازیچه بودن برای خداوند نیستید.خدواند میفرماید اگر میخاستیم شما را بازیچه قرار دهیم موجوداتی درخور و بهتری میافریدیم!!
    البته معانی این آیات هضمش واقعا سخته ولی با داشتن ایمان قلبی به قرآن دیگه از چیزی نمیترسیم.کسانی به آرامش میرسند که آیات قرآن رو بی چون و چرا قبول کنند.چون پیچیدگیه زیاد قرآن نیاز به یک ایمان قوی دارد تا بتوان به آرامش رسید
    ویرایش توسط al mostafa : ۱۳۹۱/۱۰/۰۳ در ساعت ۱۸:۵۰
    WE ARE NOT HERE BECAUSE WE ARE FREE
    WE ARE HERE BECAUSE WE ARE NOT FREE

12. تشکر

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

آینده بشر

ميگيد اساسا، وقتي خدا اطلاع داره كه فرد مورد نظر ميره جهنم پس چه اساسني،

شما ميگي اگه عذاب ميكرد متهم به بي عدالتي ميشد مسلمه كه ميشد....
    حالا به نظر شما اينكه بدوني فلان فرد مورد نظر ميره جهنم وعذاب ميكشه بياي از عدم بيافرني در حق اون فرد ظلم نكردي

هیچ ظلمی وجود نداره . هرکسی در واقع نتیجه عملی که انجام داده را می بیند . و هرکسی برای هر علمی ، اختیار و آزادی داشته است پس هر نتیجه ای که باشد ، نتیجه ی عمل خود فرد است و هیچ ظلمی به کسی صورت نمی گیرد .
    علم خداوند به آینده بشر ، به معنای مجبور بودن بشر نیست . علم خداوند به آینده ای متعلق است که با اراده بشر ساخته شده است . با توجه به آزادی بشر ، نتیجه هر عملی بدون هیچ گونه ظلمی به خود او باز می گردد . و این هم یک لطف از سوی خداست که به انسان ها فرصت رسیدن به کمالات و سعادت را اعطا کرده است .

موفق باشید

14. تشکر

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام
    در جواب س.ال شما دوست عزیز فقط یک جمله میگویم
    علم خداوند باعث فعل ما نیست
    معلم میدانه این دانش اموز در اخر سال رد میشه ولی اگر فرصت را از ان دانش اموز بگیره در حق ان دانش اموز ظلم کرده حال ایا علم معلم باعث رد شدن ان دانش اموز است
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری