صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطوری اراده ضعیف خودم را تقویت کنم ؟!

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چطوری اراده ضعیف خودم را تقویت کنم ؟!

سلام دوستان
    نمیدونم تا حالا در زندگی خودتون با این مشکل روبرو شدین ؟ منظورم مشکل ضعف اراده ست

مشکلی که من دارم اینه که تصمیم به هر کاری که می گیرم و اراده می کنم که انجام بدهم در اخرین لحظه ها دچار تردید می شیم و از تصمیم خودم بر میگردم . اگر کاری را که از ابتدا با اطمینان کامل هم شروع کنم در وسط کار دچار تردید و سستی اراده میشم و از ادامه ان منصرف میشم. برای همین نمیتونم هیچ کاری را تا اخر ادامه بدم و به قول خانواده دائم از این شاخه به ان شاخه می پرم . نمیدانم با این معضل اخلاقی چکار کنم ؟ به نظر شما چطوری می تونم اراده ضعیفم را تقویت کنم ؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اخلاقی 3

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۱۰/۰۱ در ساعت ۰۱:۲۲

2.  

نوشته
    66
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خيلي از افراد با مراجعه به رفتارشون شاهد عاملي به نام ضعف اراده هستند كه شايد گاهي دليل اصلي اين امر هم براشون روشن نيست .شخص تصميم به انجام كاري ميگيره وبه خودش قول ميده كه اين برنامه را پيش ببره ولي ناگهان در بين راه از ادامه ي كار باز مي مونه وخودش هم دچار ناراحتي وگاهي افسردگي ميشه.يكي از مهمترين دلايل ضعف اراده اين هست كه شخص، هدف را براي خودش مشخص نكرده يعني گاهي از سر بيكاري دست به انجام كاري ميزنه بدون اين كه علم داشته باشه كه هدفش چيه يا بهتربگيم گاهي هدف ،هدف والا ودرستي نيست وبه خاطر همين ممكنه شخص در بين راه بمونه پس براي داشتن يه اراده ي قوي قبل از انجام هر كاري لازمه هدف وقصد خودمون را از انجام كار معين كنيم وبعد از اون براي رسيدن به اون هدف تلاش كنيم فراموش نشه كه هر چقدر هدف متعالي تر باشه ارده ي انسان هم تو اين مسير محكم تر خواهد بود.

ادامه دارد..

نوشته
    66
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

گاهي شخص هدف معين ومشخصي دارد منتها براي رسيدن به آن هدف از برنامه ي خوبي برخوردار نمي باشد همين بي برنامه بودن كاررا براي او بسيار سخت خواهد كرد. وقتي بي برنامه باشد مدام وقت وزمان كم مي آورد وهمه ي برنامه ي زندگيش به هم ميخورد ودريك كلام زندگي اش مختل مي شود.عدم وجود يك برنامه ي صحيح براي رسيدن به اهداف ،ما را نا اميد كرده ونهايتا ضعف اراد را در وجودمان تقويت خواهد كرد پس لازم است براي داشتن اراده اي قوي ،برنامه اي منظم ومشخص داشته باشيم.

ادامه دارد

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 18 ساعت نامشخص
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

سلام

اتفاقا منم خیلی وقتا دچار این مشکل میشم مثلا پارسال برای آزمونی میخواستم خوب مطالعه کنم برنامه ریزی هم کرده بودم اما یه روز میخوندم دو روز نمیخوندم یه هفته میرفتم پی تفریح یک هفته سختکوش میشدم دائما افراط تفریط

بعضی وقتا خودمم از دست این کارهای خودم کلافه میشم متاسفانه پارسال که نتونستم تو آزمون موفق بشم حالا امسال هم دوباره تصمیم دارم برم اما ... بازم دچار همون مشکل هستم بدی مسئله اینه که نه رها میکنم و نه دائم میخونم خیلی بی نظم کار میکنم

ممنون میشم راهنمایی کنید ، اگه براتون مقدوره مسئله رو از زاویه ی دید فردی با این نوع مشکل بررسی کنید ، حقیقتش استاد پستهاتون رو که مطالعه میکردم احساس کردم نگاه شما دورتر از حس شخصی هست که به این مشکل دچار هست

البته مطالب خوب و مفیدی ارائه کردید که واقعا استفاده کردم اما درکش برای من نه این که سخت باشه ولی با شرایطم ناسازگاره و با هم نمیخونه ... نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه

در یک کلام جواب نگرفتم . ممنون از زحماتتون
    التماس دعا
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا

باید منتظر باشید تا پاسخگوی گرامی صحبت های خودشو کامل کنه بعد نتیجه گیری کنید

فقط نکته ای که به نظرم رسید این که صحبت هایی که در مورد قوت اراده گفته می شود معمولا کلی و عمومی است
    و اگر خدای ناکرده مشکل خاصی در میان باشد باید تخصصی تر و انفرادی زیر نظر کارشناس و متخصص مورد بررسی قرار گیرد
    چرا که نسخه عمومی افاده نمی کنه و باید ریشه یابی کرد
    که اون موقع سن ، جنسیت، تحصیلات ،محیط و خانواده و ... مهم هستند
    ولی نکته ای که خودم بهش رسیدم تمرین تمرین و باز هم تمرین است و خسته نشدن در این مسیر
    یکی از این تمرینات اخلاقی روزه است به نوشته زیر دقت کنید

همه حكما، عرفا و ادبا و حتي اقشار معمولي جامعه بر اين باورند كه اراده
    و ثبات در رأي كليد پيروزي است اما براي ايجاد اين خلق نيكو
    يك تمرين و ورزش اخلاقي لازم است.

روزه دار اين تمرين را به خوبي انجام مي‏دهد و امروزه علماي روان شناس اهميت امساك را در تقويت اراده به عنوان يك اصل علمي پذيرفته‏اند و به آنان كه محتاج ثبات در كارها هستند توصيه مي‏كنند از امور عادي و امكاناتي كه در اختيارشان است يك مقداري پرهيز كنند و در دم به خواهش‏هاي نفساني پاسخ مثبت ندهند.

اصولاً انسان در مقابل محيط طبيعي ضعيف خلق گرديده و زود تسليم عادات و آداب متداول مي‏گردد و هر قدر اراده ضعيف‏تر باشد بشر زودتر تحت تأثير فضاي پيرامون قرار مي‏گيرد. به تدريج آنقدر در ضعف اراده پيش مي‏رود كه هر چند حق را با دو چشم خويش ببيند به آن اعتنا نمي‏كند.

عزم و اراده چه در امور مادي و چه در مسايل فرهنگي و روحاني براي يك جامعه چون خون براي حيات انسان ضرورت دارد، در اجتماعي كه آدم‏هاي فاقد اراده و يا دچار ضعف تصميم‏هاي مهم برنامه ريز هستند هيچ گونه تحرك، توسعه و تعالي ديده نمي‏شود روزه مي‏تواند اين ضايعه مهم را درمان كند و اراده‏هايي را پرورش دهد كه بتوانند جامعه‏اي را از زوال و سقوط حتمي برهانند زيرا روزه دار با خواهش‏هاي خويش در نبرد است، در برابر غرائز مقاومت مي‏كند و در شدايد و سختي‏ها استقامت مي‏ورزد،

یا علی(ع)

به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
    و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

منو دل کندن از دل بر محاله...

یا علی

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 20 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام
    با اجازه کارشناسان
    یک نکته مهم نداشتن تمرکز و در واقع عدم تمرکز روی کاری که انجام می دهیم هست. بعضی عوامل جنبی باعث ضعیف شدن اراده ما در انجام کاری می شود. وقتی تصمیم انجام کاری را گرفتیم باید تمرکز کافی روی آن کار داشته باشیم.

یک سخن از گراهام بل هست:
    تمام افکار خود را روی کاری که دارید انجام می دهید متمرکز کنید. پرتوهای خورشید تا متمرکز نشوند نمی سوزانند.
    یاد آن خانه های پنج دری بخیر...
    حیاط پر از باغچه های کوچک با گل های قشنگ و درختان سرسبز
    و حوضچه های پر از آب و ماهی های قرمز کوچک
    و شمعدانی های خوشبو دور تا دور حوض و ایوان
    طاقچه های قدیمی که توی آن قرآن کریم می گذاشتیم
    چه خوب بود ، معنویت بود
    صفا بود، صمیمیت بود ، طراوت بود.....

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 18 ساعت نامشخص
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

ممنون از لطف بزرگواران ، خدا قوت

تمرکز ، همین مشکل من رو دو چندان میکنه ...

من اساسا وقتی دارم یک کاری انجام میدم نباید کار دیگری هم انجام بدم این دو در کنار هم مشکل ساز میشه ولی خوب این که نمیشه کار بالاخره آدم نمیتونه که برای انجام یک کاری و برای تمرکز کردن روی اون کار شش ماه بقیه ی زندگی رو کنار بزاره و فقط به هدف کارش فکر کنه ! میشه ؟

مثلا تو فضای مجازی هم همینطورم وقتی تو این سایت دارم فعالیت میکنم تو سایت دیگه ای نمیتونم فعالیت کنم و باید تمرکزم یه جا باشه! یا الان که برای آزمون آماده میشم نباید کنارش کلاس دیگه ای برم وگرنه کار اول تحت الشعاع قرار میگیره

از اون بدتر وقتی در یک روز از صبح تا شب برنامه ای دارم اگه یه دفعه مهمون بیاد یا ... کل برنامه بهم میریزه خوب اینطوری که نمیشه با یه مهمون اومدن کل شیرازه به هم بخوره من مشکلم تو این موارد هست

یکی از اساتید میگفتن برای حل چنین مشکلاتی باید شب قبل از خواب یک لیستی تهیه کنید از اتفاقات فرداتون که فردا میخوام چه کارهایی بکنم نمیدونم این مورد میتونه موثر باشه یا نه هنوز امتحانش نکردم .

التماس دعا

دانلود کنید تا زندگیتون
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

»»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    1,093
    صلوات
    20000
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    2 روز 13 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    1
    گالری
    0

هیچ گاه مگو فردا آن کار را انجام می دهم.بلکه بگو امیدوارم خداوند مرا به راهی روشن هدایت کند(قرآن)

از کار دست مکش مگر انکه آنرا به پایان برسانی(امام علی)

در لحظه زندگی کن و در لحظه به درستی عمل کن...
    حقیقت بوده هست و خواهد بود. ازلی و ابدی است. لیکن واقعیت «بوده» اما شاید دیگر حالا نباشد. یا الان هست اما چه بسا بعدا نباشد و شاید هم نه در گذشته بوده و نه در حالا بلکه در «آینده» واقع شود. واقعیت «هست» است و حقیقت هستی «هست» است. هست جزیی از هستی است، اما هستی جزیی از هست نیست... حقیقت زنده و حاضر است وانگهی لایتناهی و نامحدود است. اما واقعیت ممکن است چنین نباشد. که اگر بود جزیی از جریان حقیقت بود.

نوشته
    26,365
    مورد تشکر
    24 پست
    حضور
    22 روز 14 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    0
    گالری
    8953

با نام و یاد خدا

عرض سلام و ادب خدمت دوستان و تشکر از پاسخگوی محترم و نظرات مفید دوستان

من فکر می کنم مشکل عمده در انتخاب ها و اهداف ماست . اگر ما بتونیم دقیقا بدانیم از خودمون از زندگی چی می خواهیم و برای چه کاری ساخته شده ایم و چه توانائی ها و استعدادهایی داریم اصل مشکل حل میشه . آنگاه برای فرعیات آن میشه راهکارهای از جمله برنامه ریزی های مفید در نظر گرفت . ما نمیتونیم به زور اراده خودمون رو تقویت کنیم برای رسیدن به چیزی که برای آن ساخته نشده ایم. من نمیتونم به زور تقویت اراده و برنامه ریزی های جور واجور دکتر شوم وقتی توانائی و استعداد و علاقه ذاتی برای دکتر شدن ندارم . اما من میتونم بدون هیج جبری ودر یک روند طبیعی یک نقاش ماهر یا یک نویسنده بی نظیر یا یک استاد موفق دانشگاه شوم.

مثال میزنم
    مثلا من از همان کلاس اول وقتی رفتار و برخورد معلم خودم را دیدم دوست داشتم جای او باشم "یک معلم " این دوست داشتن کم کم به یک آرزو تبدیل شد . حالا که بزرگ شدم دلم می خواد به اون آرزو برسم . اینجا اصلا به توانائی ها و استعدادهای خودم توجه ندارم بلکه فقط میخوام به آن آرزو برسم و چون این وسط توانائی های خودم را اصلا مد نظر نداشتم و اصلا به این فکر نکردم که آیا من استعداد کافی برای رسیدن به چنین جایگاهی را دارم وسط راه کم میارم . حالا شما این نمونه را گسترش بدید به سایر خواسته ها

من امروز به انگشت های هنرمند یک خیاط که چطور از یک تکه پارچه لباسی زیبا و شکیل و دلفریب درست می کند نگاه می کنم آروز می کنم یک خیاط باشم ومیرم دنبالش بدون اینکه در نظر بگیرم آیا اصلا این علاقه ذاتی من هست یا فقط یک علاقه مقعطی ست

امروز نگاه می کنم چطور چهارتا از دوستان عزیزم مثل بلبل باهم انگلیسی صحبت می کنند باخودم می گم چرا من نکنم؟ مگه من چی کم دارم که نتونم به اینجا برسم ؟ فوری میرم ثبت نام می کنم تو یک کلاس اموزش زبان انگلیسی ... اما وسط راه می مونم . خب من اصلا توجه ندارم این علاقه ذاتی من نیست به قول امروزی ها جو گیر شدم . فقط خوشم اومد ، یا فقط خواستم کم نیارم و به خودم و دیگران ثابت کنم منم میتونم .

اما حقیقت اینه که من نمیتونم هیچ کاری را انجام بدهم و هیچ چیزی بشوم جز آنچه که خواسته حقیقی من باشه و در توان و استعدادهای خداد دادی من باشه .

این ها نشان ضعف اراده نیست . این ها نشان ناتوانی و سستی نیست . اینها نشان عدم برنامه ریزی صحیح نیست . حتی اگر بهترین برنامه ریزی ها را داشته باشیم تا کار و هدف مشخص نباشه نتیجه ای که مد نظرماست بدست نخواهد آمد . اینها نشان عدم تشخیص درست خواسته ها و توانائی های ماست .

فکر نمی کنم مشکل دوست ما عدم برنامه ریزی باشه . اینکه ما برای زندگی و کار و اهدافمون برنامه ریزی صحیح و درستی داشته باشیم بحث جداگانه ای می طلبه . فقط در جواب دوست عزیزم خادم الزهرای گرامی عرض می کنم که یک برنامه ریزی خوب و صحیح اینه که در آن جایی هم برای وقایع پیش بینی نشده نیز در نظر گرفته شده باشه طوری که اگر مثلا چند ساعت اختلال در برنامه های از پیش تعیین شده بوجود آمد لطمه چندانی به ادامه برنامه و جبران وقت ازدست رفته نزنه .

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 18 ساعت نامشخص
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

ممنون از همه ی دوستان

مخصوصا خانم فاطمی بزرگوار ، به نظرم درکتون از واقعه عالی بود ، وقتی پیامتون رو خوندم پیش خودم گفتم شاید بد نباشه با یک مشاور مشورتی هم داشته باشم شاید واقعا این آرزوهای بزرگ هستن که دارن جای من زندگی میکنن و خود واقعیم نیستم .. نمیدونم ....

ولی در کل با خوندن پیامتون نتیجه گرفتم نیاز هست ریشه ای تر دنبال جواب باشم . ممنون
    ویرایش توسط ✿ عاشق قرآن ✿ : ۱۳۹۱/۱۰/۰۵ در ساعت ۱۳:۲۶

دانلود کنید تا زندگیتون
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

»»» جوانها کلیک کنند ««

12. تشکرها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری