جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا حضرت آدم (عليه السّلام ) داراى دين و شريعت بود؟

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 23 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آيا حضرت آدم (عليه السّلام ) داراى دين و شريعت بود؟

سلام

سوالی دارم از محضر کارشناسنان

از آنجایی که حضرت آدم از پیامبران اولاالعزم هست آيا ایشان داراى دين و شريعت بود؟

کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 6

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۱۰/۰۴ در ساعت ۰۲:۳۱

2.  

نوشته
    405
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 7 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    از آنجایی که حضرت آدم از پیامبران اولوالعزم هست آيا ایشان داراى دين و شريعت بود.؟

پاسخ:
    ابتداء باید توجه داشت که حضرت آدم از پیامبران اولو العزم نیست.
    بنا بر نص صریح قرآن و روایات متواتر پیامبران اولو العزم 5 نفرند: نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمد (علی نبینا و آله و علیهم السلام): «شرع لکم من الدین ما وصی به نوحا و الذی اوحینا الیک و ما وصینا به ابراهیم و موسی و عیسی»(1)
    امام باقر (عليه السلام) مى‏ فرمايند: «اولوا العزم من الرسل خمسة: نوح و ابراهيم و موسى و عيسى و محمد (صلوات اللّه‏ عليهم) و اولوا العزم هو من اتى بشريعة مستأنفة نسخت من تقدم من الانبياء»؛ پيامبران اولى العزم پنج تن هستند: نوح و ابراهيم و موسى و عيسى و محمد (صلی الله علیهم اجمعین). و اولوالعزم يعنى اين كه شريعت نويى آورده‏ اند كه شرايع پيامبران پيشين را نسخ كرده است.(2)

اما درباره این که آیا حضرت آدم دارای شریعت و دین بوده یا نه:
    باید گفت که : خير، دين و شريعت از زمان حضرت نوح (عليه السّلام ) شروع شده است ، چنانكه آيه شريفه زير بيانگر آن است. خداوند سبحان مى فرمايد: «شرع لكم من الدين ما وصى به نوحا، والذى او حينا اليك ، و ما وصينا به ابراهيم و موسى و عيسى. ... .»؛ خداوند، تمام اديان و شريعت ها را كه به حضرت نوح سفارش ، و به شما پيامبر اكرم (صلى اللّه عليه و آله و سلم) وحى ، و به حضرت ابراهيم ، موسى و عيسى سفارش نموده ، همگى را براى شما (پيروان دين اسلام ) تشريع نموده است.(3)
    زيرا آيه در مقام امتنان به اين امت است و بيانگر آن است كه شريعت محمديه (صلى اللّه عليه و آله و سلم) جامع تمام شرايع گذشته است، و اين كه شرايع الهى كه توسط وحى به مردم رسيد. عبارت است از شريعت حضرت نوح، حضرت ابراهيم، حضرت موسى، حضرت عيسى و حضرت محمد
    (عليهم السلام) است . و اگر شريعت ديگرى هم مى بود ذكر مى شد تا جامعيت اين دين نسبت به آن نيز ثابت شود؛ و لازمه اين معنى آن است كه پيش از شريعت حضرت نوح (عليه السّلام) هيچ شريعتى (به معنى قوانين حاكم بر جامعه انسانى كه رافع اختلافات امور اجتماعى آن ها باشد) نبوده است ؛ زيرا اولين شريعت در اين آيه شريفه (ما وصى به نوحا) است كه مقصود از آن همان شريعت حضرت نوح مى باشد.(4)

اما این بدان معنی نیست که حضرت آدم و پیامبران قبل از حضرت نوح اصلا آموزه های وحیانی نداشته اند، بلکه آن ها همه دارای دستورات و باید و نباید های وحیانی بوده و دارای دین به این معنا بوده اند اما این قواعد به صورت مدون نبوده و به این صورت که امروزه دین دارای نظام خاص دستوری می باشد نبوده است و علت آن هم بسیط بودن جامعه در آن روزها بوده که اختلافاتشان در دین و اجرای حدود الهی یا منتفی بوده یا در حدی قلیل و ناچیز بوده که پیامبر به تنهایی و بدون قانون مدونی به رفع رجوع آن ها می پرداخته است این روند ادامه داشته تا زمان حضرت نوح که جامعه بشری دارای پیچیدگی ها و نیازهای جدیدی شد که اولین شریعت و کتاب آسمانی از طرف خدا برای بندگانش نازل شد.(5)

ــــــــــــ
    (1)شوری/ 13.
    (2) الفتال نيشابورى، روضة الواعظين؛ ص: 51/ الكافى ج: 2 ص: 18 ـ 17.
    (3) شورى/ 13.
    (4) به نقل از "سوال هایی از علامه طباطبایی سوال 124".
    (5) ایضاح المراد فی شرح کشف المراد، ربانی گلپایگانی، ص 429.
    برای مطالعه بیشتر مراجعه شود به:"خاتمیت نبوت، شهید مطهری" و "ایضاح المراد فی شرح کشف المراد، ربانی گلپایگانی".

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۴/۱۲/۲۵ در ساعت ۰۶:۲۱ دلیل: همکار ویراستار تدوین
    الهي كفي بي عزا ان اكون لك عبدا و كفي بي فخرا ان تكون لي ربا انت كما احب فاجعلني كما تحب
    معبودا بس است مرا اين عزت كه بنده توام و بس است مرا اين افتخار كه تو پروردگار مني.
    تو چناني كه دوست ميدارم مرا چنان كن كه دوست ميداري.
    امام علی (علیه السلام)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری