صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: انجیل واقعی کشف شد !!!

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  234
  مورد تشکر
  31 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  انجیل واقعی کشف شد !!!
  انجیل برنابا - واقعیت یا تحریف انجیل واقعی کشف شد !!!انجیل واقعی کشف شد !!! [IMG]file:///F:/images/stories/maghalat/barnaba1.jpg[/IMG] بعضی از مسلمانان در تلاش برای بی‌اعتبار ساختن کتب مقدسه مسیحیان، به‌دنبال مدارکی می‌گردند که با این عقاید سازگار باشد، حتی اگر کل کلیسا آنها را جعلی نامیده باشد. یکی از این مدارک، کتابی است به نام ”انجیل برنابا“. در این انجیل، به گفته بعضی از مسلمانان، مطالب زیادی هست که با انجیل‌های قانونی تضاد دارد اما با اعتقادات مسلمانان همسو است.
  مقدمه


  <H4>
  ”و چون عیسی ابن مریم گفت: ”ای بنی اسرائیل، من پیام‌آور الله برای شما هستم که آنچه را پیش از من در تورات مکشوف شده تأئید می‌کنم و شما را به پیام‌آوری بشارت می‌دهم که پس از من می‌آید که نامش ’حمدشده‘ می‌باشد“ (سوره ۶۱: ۶).
  مسلمانانی که این آیه را در قرآن می‌خوانند و قرائت می‌کنند، آن را گفته‌ای از ”انجیل اصلی“ می‌پندارند و آن را پیشگویی روشن برای ظهور محمد تلقی می‌کنند. در نظر ایشان، انجیل اصلی نمی‌توانسته عیسی را پسر خدا بنامد و می‌بایست مرگ عیسی بر صلیب را انکار کرده باشد. بعضی از مسلمانان در تلاش برای بی‌اعتبار ساختن کتب مقدسه مسیحیان، به‌دنبال مدارکی می‌گردند که با این عقاید سازگار باشد، حتی اگر کل کلیسا آنها را جعلی نامیده باشد. یکی از این مدارک، کتابی است به نام ”انجیل برنابا“. در این انجیل، به گفته بعضی از مسلمانان، مطالب زیادی هست که با انجیل‌های قانونی تضاد دارد اما با اعتقادات مسلمانان همسو است. ایشان در بحث‌هایی که با مسیحیان دارند، آنقدر پیش می‌روند که آن را انجیلی اصلی‌ای می‌دانند که از آسمان بر عیسی نازل شده و او آن را بر برنابا فرو خواند. برخی از مسلمانان عقاید خود را در مورد زندگی و تعالیم عیسی بر پایه این کتاب استوار می‌سازند، و نه بر قرآن و کتاب‌مقدس و سنت.
  یک مسلمان پاکستانی به نام آتائور رحیم که زحمت فراوانی کشید تا این ”انجیل“ را در پاکستان بشناساند، چنین گفته است: ”انجیل برنابا یگانه انجیلی است که از یکی از شاگردان عیسی باقی مانده، یعنی از کسی که بیشتر وقت خود را در معیت عیسی در طول سه سال خدمت او گذراند. لذا، بر خلاف نویسندگان انجیل‌های پذیرفته‌شده، تجربه و شناخت مستقیمی از تعالیم عیسی داشت.“ رحیم این امر را کاملاً نادیده می‌گیرد که یوحنا از ابتدای خدمت عیسی از همراهان او بود و متی نیز اندکی بعد از آن. او هیچ شواهدی ارائه نمی‌دهد تا نشان دهد که برنابا در طول سه سال خدمت عیسی، واقعاً شاگرد او بوده است.
  متفکر مسلمان دیگری به‌نام علی اکبر، چنین گفته است: ”مسیحیان انجیل برنابا را جزء لاینفک عهدجدید به‌شمار نمی‌آورند و کمتر آن را در کلیساهایشان موعظه می‌کنند. شورای کلیساها حدود سیصد سال پیش از محمد پیامبر، این انجیل را محکوم کرد. بی‌شک علت این امر این بوده که در آن به‌روشنی ظهور محمد پیامبر پیشگویی شده است.“ اما نامبرده هیچ مدرکی دال بر محکومیت این کتاب در شورای کلیساها ارائه نمی‌دهد.
  ادعاهای مشابهی از سوی عبدالاحد داود در کتاب مشهورش به‌نام ”محمد در کتاب‌مقدس“ عنوان شده. او می‌نویسد: ”این انجیل از سوی کلیساها رد شده زیرا بیان آن بیشتر شبیه قرآن است و نیز به این دلیل که ماهیت رسالت عیسی مسیح را به‌وضوح بیان کرده، و مهم‌تر از همه، به این دلیل که کلمات دقیق عیسی در مورد محمد را ضبط کرده است.“
  حال حقیقت چیست؟ چرا مسیحیان این انجیل را رد می‌کنند؟ آیا به این علت که این کتاب حاوی پیشگویی‌هایی است در مورد محمد، یا اینکه دلایل محکم‌تری علیه اعتبار آن وجود دارد؟


  <H4>
  پیشینه کتاب
  نخستین باری که وجود چنین انجیلی مطرح شد، به‌واسطه کار جرج سِیل بود که در مقدمه ترجمه خود از قرآن به سال ۱۷۳۴ به آن اشاره کرد. سیل در مقدمه خود به ترجمه اسپانیایی این کتاب، نوشته شخصی به‌نام مصطفی اهل آراندا اشاره می‌کند که ادعا کرده بود که آن را از ایتالیایی ترجمه کردهاست. ادعا شده بود که راهبی ایتالیایی به‌نام برادر مارینو آن را از کتابخانه پاپ سیکستوس پنجم (۱۵۸۵-‏۱۵۹۰)، هنگامی که وی در کتابخانه‌اش خواب بود، دزدیده و پس از خواندن آن، مسلمان شده است. این ترجمه به‌نحوی از میان رفت، اما بخشهایی از متن اسپانیایی آن هنوز موجود است. ترجمه ایتالیایی آن به هلند راه یافت و در سال ۱۷۰۹ جزو اموال جـِی. اف. کرامر یافت شد که یکی از فرستادگان پادشاه پروس (آلمان) بود. او در سال ۱۷۱۳ آن را به شاهزاده اوژن اهل ساووآ داد و در طول سالها دست به دست گشت تا اینکه در سال ۱۷۳۸ به وین رسید و در کتابخانه سلطنتی قرار داده شد و هنوز نیز در آنجا است.
  لانْسدِیل و لورا راگ آن را به انگلیسی ترجمه کردند و به سال ۱۹۰۷ آن را با ۷۰ صفحه مقدمه به چاپ رساندند؛ در این مقدمه، دلایلی قانع‌کننده ارائه شده بود تا شرح دهد که چرا محققان مختلف آن را انجیلی جعلی می‌دانند و اینکه در قرون وسطی نوشته شده است. در سال ۱۹۰۸، ترجمه عربی آن با مقدمه‌ای جدید در قاهره انتشار یافت و در سال ۱۹۱۶، دو ویرایش آن به‌زبان اردو منتشر شد که مبتنی بر ترجمه عربی بودند.
  بین سالهای ۱۹۶۰ و ۱۹۸۰ ترجمه‌های این انجیل به بسیاری از زبانهای کشورهای اسلامی منتشر شد. ترجمه انگلیسی آن که توسط لانسدیل و لورا راگ انجام شده بود در سال ۱۹۷۳ مجدداً در پاکستان چاپ شد و جراید اردو و انگلیسی آن را به‌عنوان انجیل واقعی عیسی معرفی کردند. جالب اینجا است که هیچیک از این تجدید چاپها حاوی آن ۷۰ صفحه مقدمه لانسدیل و لورا راگ نیستند، مقدمه‌ای که شواهدی ارائه می‌داد دال بر اینکه این کتاب، اثری جعلی متعلق به قرون وسطی است. ترجمه انگلیسی این کتاب اکنون در بریتانیا و آمریکا از سوی چندین انتشارات اسلامی چاپ شده، اما هیچیک اشاره‌ای به ناشران قبلی یا به مترجمان اولیه انگلیسی، یعنی لانسدیل و لورا راگ نمی‌کنند.


  <H4>
  مطالب و پیام کتاب
  انجیل برنابا را می‌توان به چندین بخش تقسیم کرد. ذیلاً شرحی خلاصه از مطالب آن ارائه می‌دهیم:


  <H4>
  فصل‌های ۱-‏۹
  ولادت عیسی؛ کودکی او و ”مباحثاتش“ با علمای دین در خصوص شریعت.


  <H4>
  فصل‌های ۱۰-‏۴۷
  عیسی کتاب انجیل را از خدا دریافت می‌کند. او رسالت خود را آغاز می‌کند و معجزات به‌عمل می‌آورد. او موعظه کرده، می‌گوید: ”من مسیح موعود نیستم؛ مسیح موعود از نسل اسماعیل به دنیا خواهد آمد.“


  <H4>
  فصل‌های ۴۸-‏۹۸
  سربازان رومی عیسی را همچون خدا پرستش می‌کنند اما او به ایشان می‌گوید که پسر خدا نیست. او آمده است تا ظهور محمد را بشارت دهد.


  <H4>
  فصل‌های ۹۹-‏۱۲۶
  جماعت گرد می‌آیند تا عیسی را پادشاه سازند، اما او سرزمین خود را به قصد دمشق ترک می‌کند و پس از آن، به شهرهای دیگر سفر می‌کند.


  <H4>
  فصل‌های ۱۲۷-‏۱۵۳
  عیسی شاگردانش را در خصوص توبه، روزه، دعا، ترس خدا و اخلاقیات والا تعلیم می‌دهد.


  <H4>
  فصل‌های ۱۵۴-‏۱۹۱
  عیسی در باره دنیای گناهکار، ماهیت گناه، احیا، آزادی، بهشت، و تقدیر ازلی تعلیم می‌دهد. همچنین اشاره شده که کاتبی ادعا می‌کند که کتابی مخفی از موسی دیده که اعلام می‌دارد که ”مسیح موعود از نسل اسماعیل خواهد بود، و نه از نسل اسحاق.“


  <H4>
  فصل‌های ۱۹۲-‏۲۲۲
  عیسی ایلعازر را زنده می‌کند و مجازات اورشلیم را پیشگویی می‌نماید. یهودیان می‌کوشند او را سنگسار کنند اما او ناپدید می‌شود. یهودا به او خیانت می‌کند. عیسی به آسمان برده می‌شود و چهره یهودا طوری تغییر می‌کند که شبیه چهره عیسی به‌نظر آید. یهودا به‌اشتباه به جای عیسی مصلوب می‌شود. عیسی به یاران و به مادرش ظاهر می‌شود و به ایشان می‌گوید که مصلوب نشده بوده. او برنابا را مکلف می‌سازد که انجیل را بنویسد. او پس از آن به آسمان باز می‌گردد.


  <H4>
  پیام این انجیل
  مسلمانان ارزش بسیاری برای این انجیل قائلند زیرا تعالیمش بر علیه تعالیم عهدجدید است. ذیلاً به نکات اصلی این انجیل اشاره می‌کنیم، نکاتی که مؤید برخی از اعتقادات مسلمانان است، اما با تعالیم عهدجدید متناقض می‌باشد:


  <H4>
  · عیسی بنده خدا است و فقط پیام‌آور او است (برنابا، فصل ۵۵). او نه خدا است و نه پسر خدا، و نه نوعی خدا (برنابا، فصل‌های ۵۵ و ۱۰۰).
  · عیسی ظهور مسیح موعود را که همانا محمد است پیشگویی می‌کند (برنابا، فصل‌های ۴۲-‏۴۴). او منکر می‌شود که مسیح موعود است و این عنوان را به محمد نسبت می‌دهد. آن پسر ابراهیم که قربانی شد، اسماعیل بود و نه اسحاق (برنابا، فصل ۴۴).
  · عیسی پیش از مصلوب شدن، به آسمان عروج کرد، و طوری شد که یهودا شبیه عیسی به‌نظر برسد (برنابا، فصل ۲۲۰). عیسی بر صلیب نمرد (برنابا، فصل ۲۱۵). کسی که بر صلیب مرد، یهودای اسخریوطی بود (برنابا، فصل ۲۱۶). حواریون عیسی جسد یهودا را دزدیدند و ادعا کردند که عیسی زنده شده است. بسیاری از حواریون، از جمله پولس، این فریب را تعلیم داده‌اند.


  · · · <H4>
  شواهد مربوط به اصالت کتاب
  مسیحیان مدعی‌اند که این انجیل در زمان رسولان و شاگردان ایشان و پدران کلیسا و شاگردان ایشان وجود نداشته است. تقریباً همه کتاب‌های عهدجدید در نوشته‌های مسیحیان اولیه مورد اشاره قرار گرفته، اما هیچ نوع اشاره‌ای به انجیل برنابا نشده است. اما مسلمانان برای نسخه خطی این کتاب، تاریخچه‌ای طولانی و پر آب و تاب ارائه می‌دهند که به روزگار ایرِنیوس (۱۳۰-‏۲۰۰ م) باز می‌گردد. برای مثال، رحیم می‌گوید که ایرنیوس ”در تأئید نظرات خود، نقل قول‌هایی مبسوط از انجیل برنابا به‌عمل آورده است. این نشان می‌هد که انجیل برنابا در قرن و اول میلادی در گردش بوده است.“ وقتی موضوع را مورد مطالعه قرار می‌دهیم، مشاهده می‌کنیم که ایرنیوس در نوشته‌های خود از رساله برنابا نقل قول می‌کند، نه از آنچه که رحیم انجیل برنابا می‌نامد. (”رساله“ یعنی نامه و معمولاً به تشریح تعالیم می‌پردازد، در حالی که ”انجیل“ شرح زندگی عیسی است.)
  رحیم ادعا کرده که در زمان حکومت امپراطور زنون (۴۷۸ م.)، بقایای انجیل برنابا کشف گردید، و نسخه‌ای از این انجیل که به دست خودش نوشته شده بوده، بر سینه او یافت شد. طبق نظر او، این نکته در کتاب Acta Sanctorium، بولاند جونی‌یی، جلد دوم، صفحات ۴۲۲-‏۴۵۰، که به سال ۱۶۹۸ در شهر آنـْوِر انتشار یافته، ذکر شده است. اما آنچه این کتاب می‌گوید این است که نسخه‌ای از انجیل به روایت متی که خودِ برنابا نسخه‌برداری کرده بوده، بر سینه امپراطور یافت شده. این تحریف عمدی از این کتاب، صدق گفتار رحیم را مورد تردید قرار می‌دهد. او کلمات ”به روایت متی که خود برنابا نسخه‌برداری کرده بوده“ را از قلم انداخته و به‌جای آن نوشته
  انجیل برنابا“.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  <H4>شواهدی از تاریخ اسلام
  از آنجا که شواهد مربوط به تاریخ مسیحیت، گاه از سوی برخی مسلمانان رد می‌شود، لذا باید به شواهدی از تاریخ اسلام اشاره کنیم. مطالعه سنت اسلام و روایات تاریخی اسلامی حاکی از این است که محمد، پیامبر اسلام، روابط خوبی با حاکم مسیحیِ نجران داشته است. در زمان ولادت محمد، اعراب با مسیحیان حبشه و نیز با سه شاخه مسیحیت در خاورمیانه، یعنی مسیحیت بیزانتینی، نسطوری، و یعقوبی-مونوفیزیتی (تک‌طبیعتی) در تماس بوده‌اند. نسطوری‌ها تأثیر بیشتری بر اعراب داشتند. بر اساس نوشته ابن‌اسحاق، تصاویر مریم و عیسی را می‌شد بر یکی از دیوارهای کعبه دید.
  سنت اسلام به هیأت‌های مختلف مسیحی اشاره دارد که برای بحث با محمد نزد او می‌آمدند. یک بار، گروهی متشکل از شصت نفر به‌رهبری عبدالمسیح، اسقف نجران، در مسجد مدینه با محمد دیدار کردند و با او در باره الوهیت مسیح به بحث پرداختند. محمد به ایشان گفت که عیسی خدا نیست. گفته می‌شود که در قرآن (سوره ۳: ۴۰-‏۷۰) به این رویداد اشاره شده است. این ملاقات بهترین فرصت بود تا به انجیل برنابا به‌عنوان شاهدی بر علیه ادعای مسیحیان اشاره شود، اما چنین نبود چون چنین انجیلی وجود نداشت. خدا نیز آیه‌ای در مورد این انجیل بر محمد نازل نکرد.
  یوحنای دمشقی (وفات ۷۵۳ م.) که به یحیی ابن منصور مشهور است و پسر یکی از کارگزاران حکومتی و خزانه‌دار خلیفه معاویه و عبدالمالک بود، در مورد مطالب بسیاری، از جمله الوهیت مسیح مطلب نوشت. اگر چنین انجیلی در آن زمان وجود داشت، قطعاً او به آن اشاره می‌کرد.
  اسقف تیموته‌ئوس (وفات ۸۲۳ م.) که دوره خدمت کلیسایی‌اش شامل دوره اوج قدرت عباسیان در بغداد، در زمان هارون‌الرشید (۷۸۶-‏۸۰۹ م.) می‌شود، در جلسات مباحثه در دربار خلیفه موسی‌الهادی (۷۸۵-‏۷۸۶ م.) شرکت جست. این مباحثات نه فقط شامل دفاع از عقاید درست سلامی بر علیه متفکران آزاد و بدعت‌گزار می‌شد، بلکه شامل چهار انجیل نیز می‌گردید. اما طبق مدارک موجود، هیچکس به انجیل برنابا اشاره نکرد. علمای اسلام در مورد الوهیت و شخص عیسی بحث کردند، اما هیچگاه به این انجیل اشاره نکردند. خلیفه جعفر المتوکل (۸۴۷-‏۸۶۱ م.) که حقوق مذهبی و حق بنای کلیسا را لغو کرد و قوانین تبعیض برای مسیحیان و یهودیان را وضع نمود، در دربار خود با اشخاصی نظیر اسقف ایلیا مباحثه می‌کرد. اما در اینجا نیز هیچکس به انجیل برنابا به‌عنوان مرجع استناد نکرد.
  کتاب الفهرست نوشته ابوالفرج محمد ابن اسحاق الندیم (۹۳۵-‏۹۹۰ م.) که مسلمانان می‌گویند به تمام مراحل فرهنگ قرون وسطی اشاره کرده است، فهرست طویلی از کتاب‌ها و نویسندگان به‌دست داده است. او فهرستی از تمام کتاب‌هایی را که کتاب‌مقدس را تشکیل می‌دهند ارائه داده، اما در هیچ جا به انجیل برنابا اشاره نکرده است.
  مسلمانان قرن‌ها بر
  اسپانیا حکومت کردند (۷۵۶-‏۱۴۹۲ م.) و گفت و شنودهای بسیاری میان مسلمانان و مسیحیان صورت گرفت، اما هیچ مسلمانی هرگز این انجیل را به‌عنوان شاهدی بر علیه اعتقادات مسیحیت ارائه نداد. در این دوره، نویسندگان و مورخان و فلاسفه مسلمان بسیاری بودند نظیر الفارابی (وفات ۹۵۰ م.)، المسعودی (وفات ۹۵۶ م.)، القندی (وفات ۹۶۱ م.)، ابن حزم (وفات ۱۰۶۳ م.)، الغزالی (وفات ۱۱۱۱ م.)، ابوالعباس العارف (وفات ۱۱۴۱ م.)، ابن رشد (وفات ۱۱۹۸ م.)، محی‌الدین ابن العربی (وفات ۱۲۴۰ م.) و ابن خلدون (وفات ۱۴۰۶ م.). اما هیچیک از ایشان به این کتاب اشاره نکرده است. به‌علاوه، در هیچیک از کتاب‌های تفسیر قرآن که پیش از ۱۷۰۰م. نوشته شده، از این کتاب نام برده نشده است. لذا بسیار دشوار بتوان باور کرد که این انجیل می‌توانسته پیش از قرن چهاردهم میلادی وجود داشته باشد. ذیلاً به شرح این نکته می‌پردازیم.
  <H4><H4>
  شواهدی از خود کتاب
  ظاهر فیزیکی نسخه خطی انجیل برنابا که امروز در دسترس است، با توجه به نحوه صحافی و سبک نگارش و واژگانش، حاکی از آن است که بین سالهای ۱۵۰۰ تا ۱۵۹۰ م. نوشته شده است.
  نخست به شواهد داخلی متن می‌پردازیم. خدا در تورات به بنی اسرائیل امر کرد که سال یوبیل را نگاه دارند: ”این سال پنجاهم برای شما سال یوبیل خواهد بود.“ اما انجیل برنابا به‌هنگام اشاره به سال یوبیل، برای آن فواصل صدساله قائل می‌شود (برنابا، فصل ۸۲). نویسنده این رقم را از کجا آورده است؟
  در حدود سال ۱۳۰۰، پاپ بونیفاس هشتم برای کلیسا فواصل زمانی یکصدساله را تعیین کرد. در سال ۱۳۴۳م. پاپ کلمنت ششم آن را مجدداً به پنجاه سال تقلیل داد و بعداً پاپ پل دوم (۱۴۶۴-‏۱۴۷۱م.) آن را به بیست و پنج سال کاهش داد. به‌نظر می‌رسد که نویسنده چیزی در باره حکم پاپ می‌دانسته، اما تصور می‌کرده که آن را عیسی مقرر کرده است. این ما را به این نتیجه می‌رساند که این انجیل نمی‌توانسته زودتر از سال ۱۳۰۰م. نوشته شده باشد.
  چندین نقل قول از دانته یافت می‌شود که در این انجیل به عیسی نسبت داده شده است. برای مثال، اصطلاح مورد استفاده دانته، یعنی ”خدایان دروغین و دروغگو“، در فصل‌های ۲۳، ۷۸، ۲۱۷ این انجیل به‌کار رفته که نه در کتاب‌مقدس استفاده شده و نه در قرآن، اما در این انجیل یافت می‌شود. توصیف جهنم در این انجیل به‌گونه‌ای چشمگیر شباهت به تخیلات دانته در باره جهنم و برزج و بهشت دارد. در فصل ۱۷۸ این انجیل آمده که نـُه آسمان وجود دارد که باز ما را به یاد دانته می‌اندازد. شایان ذکر است که دانته یک نویسنده ایتالیایی بود که در دوره بونیفاس هشتم زندگی می‌کرد. او نوشتن ”کمدی الهی“ معروف خود را به سال ۱۳۰۰م. آغاز کرد.
  در این انجیل عناصر دیگری متعلق به قرون وسطی یافت می‌شود. در فصل ۱۹۴ گفته می‌شود که خانواده ایلعازر ارباب یا حاکم دو شهرک بودند، مجدلیه و بیت‌عنیا. در آن روزگار، سرزمین فلسطین را رومیها تحت اشغال داشتند، لذا سیستمی تحت عنوان ”حاکم“ وجود نداشت. این اشاره حاکی از نظام فئودالی است که در قرون وسطی متداول بود.
  اشاره به بشکه شراب در فصل ۱۵۲ یک اشتباه تاریخی است. روشهای متداول در دادگاهها که در فصل ۱۲۱ مورد اشاره قرار گرفته، ایجاب می‌کند که نویسنده با جامعه قرون وسطی آشنا بوده باشد. در پرتو شواهد مذکور و بسیاری دیگر که در اینجا ذکر نشده، چه شواهد خارجی و چه داخلی، می‌توان مشاهده کرد که این انجیل می‌بایست به‌دست کسی نوشته شده باشد که قرن‌ها بعد از برنابای مذکور در عهدجدید می‌زیسته است.


  <H4>
  اشتباهات و تناقضات
  ۱- در این انجیل آمده که عیسی در زمانی ولادت یافت که پیلاطس فرماندار فلسطین بود. اما مطابق گزارشهای تاریخی، پیلاطس بعد سال ۲۶م به فرمانداری فلسطین منصوب شد. همچنین در فصل ۳ آمده که ولادت عیسی در دوره‌ای روی داد که حنا (۶-‏۱۵م.) و قیافا (۱۸-‏۳۶م.) کاهنان اعظم بودند؛ این امر نه فقط با تاریخ تناقض دارد، بلکه با خود انجیل نیز. هیچیک از ایشان در زمان ولادت عیسی در این مقام نبودند. انجیل برنابا حدود ده سال در مورد حنا اشتباه کرده، حدود بیست و دو سال در مورد قیافا و حدود سی سال در مورد پیلاطس.
  ۲- در انجیل برنابا آمده که هیردویس (آنتیپاس) در اورشلیم و یهودیه صاحب قدرت بود و در آنجا سربازان بسیاری تحت حکم خود داشت (برنابا، فصل ۲۱۴). این اشتباه محض است زیرا او فقط پادشاه جلیل بود که حدود ۱۰۰ کیلومتر دورتر بود. در این انجیل، هیرودیس یک غیریهودی نامیده شده (برنابا، فصل ۲۱۷)، حال آنکه او یهودی مؤمنی بود. او برای برگزاری عید فصح به اورشلیم آمده بود، به همین جهت توانست در امر محاکمه عیسی مورد مشورت قرار گیرد.
  ۳- در فصل ۸۰، آمده که دانیال وقتی به‌دست نبوکدنصر اسیر شد، دو ساله بود. این امر با روایت کتاب‌مقدس (دانیال، فصل ۲) تناقض دارد که می‌گوید نبوکدنصر در سال دوم سلطنتش با دانیال در خصوص خوابش مشورت کرد. او چنان تحت تأثیر حکمت دانیال قرار گرفت که او را بر ولایت بابل حاکم ساخت. اگر شهادت این انجیل را بپذیریم، پس دانیال در این زمان سه ساله بوده است.
  ۴- در فصل ۹۱، روایتی آمده مبنی بر گردآوری سه لشکر که هر یک متشکل از دویست هزار سرباز بود تا بر سر مسأله الوهیت مسیح بجنگند. تحت حکومت رومیها در آن زمان، مالکیت اسلحه و ساخت آن شدیداً تحت کنترل قرار داشت. همچنین طبق دائرةالمعارف بریتانیکا، کل لشکر منظم روم در این زمان، حدود ۰۰۰ر۳۰۰ نفر بود که نیمی از آن ذخیره بودند. تا پیش از ویرانی اورشلیم به سال ۶۸-‏۷۰م.، در یهودیه فقط پادگان کوچکی وجود داشت.
  ۵- در فصل ۱۲۷ این انجیل، گفته شده که عیسی از کنگره معبد موعظه می‌کرد. این محل به‌زحمت می‌توانست محل مناسبی برای موعظه باشد، چون دیوار آن حدود ۲۰۰ متر بالاتر از سطح زمین قرار داشت و کسی سخن واعظ را نمی‌شنید.
  ۶- در فصل‌های ۲۰ و ۲۱، گفته شده که ناصره شهری است در ساحل دریاچه جلیل. این شهر امروز موجود است و ۱۰۰ متر بالای سطح دریا قرار دارد و در فاصله ۲۰ کیلومتری دریاچه جلیل. در فصل ۹۹، ذکر شده که شهر صور در نزدیکی اردن واقع است، اما چنین چیزی صحت ندارد. صور ۵۰ کیلومتر دورتر از این محل، و در ساحل دریای مدیترانه در لبنان امروزی واقع است. اگر نویسنده با عیسی در این مناطق راه رفته باشد، چرا در خصوص چنین داده‌هایی دچار اشتباه شده است؟ آمده که زکی عیسی را در ناصره ملاقات کرد، در حالیکه مطابق انجیل لوقا، این واقعه در شهر اریحا رخ داد (لوقا، فصل ۱۹).
  ۷- در فصل ۱۶۹ این انجیل، تابستان آن گونه توصیف شده که گویی شخص در اروپا است. این امر با تابستانهای فلسطین مغایرت دارد زیرا در آنجا باران در زمستان می‌بارد و مزارع در تابستان خشک می‌شود و مطلقاً با مناطق سرسبزی که در این متن آمده شباهتی ندارد. مطابق مضمون این متن، عیسی در بیابان اردن بود، یعنی جایی که قطعاً نمی‌توانسته از تابستانی شبیه تابستانهای اروپا بهره ببرد.
  ۸- حجی و هوشع دو نبی متمایزند که وحی‌های ایشان به‌طور مجزا در دو کتاب عهدعتیق ثبت شده است. اما در این انجیل آمده که ماجرای آنان در کتاب دانیال ثبت شده است (برنابا، فصل ۱۸۵). اشتباهات او در خصوص مراجع کتاب‌مقدس در فصل‌های ۱۶۵ و ۱۶۹ نیز آشکار می‌شود که در آنها نقل قول‌ها را با یکدیگر اشتباه می‌گیرد.
  ۹- نویسنده ادعا می‌کند که عیسی آن مسیح موعود نیست؛ با اینحال، عنوان مسیحایی ”پسر داود“ را برای او به‌کار می‌برد (برنابا، فصل‌های ۱۱، ۱۹، ۲۱ و غیره). در فصل ۱۹، برتری عیسی تعلیم داده شده، اما بعد در فصل‌های ۵۴ و ۵۵ این امر رد شده و گفته شده که در روز قیامت، محمد برتری خواهد داشت.


  <H4>
  تناقض با اسلام
  قرآن از مسلمانان می‌خواهد که به کتاب‌هایی که خدا به موسی و داود و عیسی و سایر انبیا داده ایمان داشته باشند. طبق تعالیم اسلامی، این کتاب‌ها به هیچ طریقی نباید با یکدیگر تناقض داشته باشند. مسلمانان بر این عقیده‌اند که علت تفاوت کتاب‌مقدس با قرآن این است که کتاب‌مقدس تحریف شده است. بسیاری از مسلمانان معتقدند که انجیل برنابا در تعلیمی که در باره مصلوب شدن عیسی و سایر موارد می‌دهد، با قرآن همخوان است. بنابراین، ادعا می‌کنند که این انجیل باید یگانه انجیل معتبر باشد، یعنی انجیل اصلی.
  در اینجا چند مورد مهم را ذکر می‌کنیم تا تفاوت انجیل برنابا با قرآن را متذکر شویم:


  <H4>
  ۱- مطابق برداشت برخی از مسلمانان، انجیل اصلی بر عیسی نازل شد. گرچه انجیل برنابا ادعا می‌کند که انجیل به قلب عیسی نازل شد (برنابا، فصل ۱۰)، اما تصریح نمی‌کند که عیسی کلمات الهی را دقیقاً از نسخه‌ای آسمانی این کتاب دریافت داشت. به‌نظر نمی‌رسد که نویسنده با دیدگاه اسلامی در خصوص وحی همسو باشد.
  ۲- مسیح طوری توصیف شده که گویی به ”شهادتین اسلامی“ اعتقاد داشته و آن را بیان کرده است: ”شهادت می‌دهم که خدایی جز الله نیست و محمد رسول او است“. این شهادت ۶۰۰ سال بعد از عیسی تدوین شد. حتی در قرآن نیز چنین شهادتی به‌صورت کامل در یک محل ذکر نشده است.
  ۳- این انجیل عیسی و رسالت او را مشابه با رسالت یحیای تعمیددهنده معرفی می‌کند و نقش پیشرو مسیح موعود یعنی محمد را برای او قائل می‌شود (برنابا، فصل‌های ۴۲-‏۴۴ و ۲۲۰). نویسنده یحیی و رسالت او را کاملاً از قلم انداخته، حال آنکه هم قرآن و هم عهدجدید نبوت یحیی را تصدیق می‌کنند و تعلیم می‌دهند که وی پیشرو عیسی بوده است. به‌علاوه، قرآن عیسی را به‌عنوان مسیح تصدیق می‌کند، اما عیسی در انجیل برنابا چنین عنوانی را نمی‌پذیرد. در چندین بخش از این انجیل بروشنی ذکر شده که عیسی، مسیح نیست (برنابا، فصل‌های ۴۲، ۸۲، ۸۳، ۹۶، ۹۷، ۱۹۸، ۲۰۶).
  ۴- در این انجیل آمده که مریم عیسی را بدون درد زایمان به دنیا آورد (برنابا، فصل ۳) و ولادت عیسی در خانه یا کلبه یک چوپان رخ داد. اما قرآن به درد زایمان مریم اشاره می‌کند، دردی که سبب شد مریم فریاد بر آورد؛ و اینکه عیسی زیر یک درخت نخل در بیابان چشم به جهان گشود.
  ۵- بسیاری از مسلمانان بر این عقیده‌اند که خدا ۰۰۰ر۱۲۴ پیامبر به جهان گسیل داشت، حال آنکه انجیل برنابا این رقم را به ۰۰۰ر۱۴۴ می‌رساند (برنابا، فصل ۱۷).
  ۶- این انجیل می‌گوید که خدا گروهی از ایمانداران را برای مدت ۰۰۰ر۷۰ سال به جهنم فرستاده است (برنابا، فصل ۱۳۷)، در حالیکه قرآن می‌گوید که خدا به هیچ مؤمنی صدمه نمی‌رساند، حتی به اندازه یک مورچه (سوره ۴: ۴۰).
  ۷- مطابق تعلیم این انجیل، زمانی که تورات تحریف شد، خدا کتاب دیگری فرستاد، یعنی کتاب زبور یا مزامیر را. وقتی مردم این را نیز تحریف کردند، خدا انجیل را فرستاد تا جایگزین آن گردد. طبق این نظریه، هر گاه که کتابی الهی تحریف می‌شود، خدا کتاب دیگری می‌فرستد. نتیجتاً وقتی انجیل تحریف شد، خدا قرآن را فرستاد. این امر سؤال بسیار مهمی را در خصوص انجیل برنابا مطرح می‌سازد.
  اگر طبق باور بسیاری از مسلمانان، این انجیل نسخه تحریف‌نشده انجیل اصلی است، در اینصورت دیگر نیازی نبود قرآن فرستاده شود تا جایگزین آن گردد.
  ۸- مطابق این انجیل، نـُه آسمان و ده جهنم هست (برنابا، فصل‌های ۵۲، ۵۷، ۱۷۸). اما قرآن تعلیم می‌دهد که فقط هفت آسمان وجود دارد (سوره ۲: ۲۹).
  ۹- این انجیل تعلیم می‌دهد که شیطان خالق جهنم است (برنابا، فصل ۳۵)، حال آنکه قرآن تعلیم می‌دهد که جهنم را خدا آفریده است (سوره ۲۵: ۱۱).
  ۱۰- در این انجیل ذکر شده که پیش از روز آخر، پانزده روز ویرانی قدم به قدم وجود خواهد داشت (برنابا، فصل ۵۳). همچنین ذکر می‌کند که در روز سیزدهم، آسمانها همچون طوماری پیچیده خواهد شد و هر موجود زنده‌ای خواهد مرد. همه اینها در تناقضی آشکار با قرآن قرار دارد که تعلیم می‌هد که انسان تا به روز آخر زنده خواهد بود (سوره ۸۰: ۳۳-‏۳۷). در قرآن، هیچ جا به مرگ فرشتگان مقدس اشاره نشده، بلکه تصریح شده که آنان کماکان به انجام وظیفه ادامه خواهند داد (سوره ۶۹: ۱۵-‏۱۷).
  ۱۱- در این انجیل ادعا شده که عیسی گفته که مرد باید به یک زن اکتفا کند، حال آنکه قرآن اختیار حداکثر چهار زن را مجاز شمرده است (سوره ۴: ۳؛ برنابا فصل ۱۱۵).
  ۱۲- در فصل‌های ۳۲، ۶۶ و ۶۷ این انجیل، از قول عیسی آمده که زکات و قربانی جزء احکام الهی نیست، بلکه سنت ابداعی بشر است. به‌عبارت دیگر، این انجیل منکر این است که خدا قربانی‌های سوختنی را در تورات امر کرده بوده است. اما قرآن تأئید می‌کند که خدا به بنی اسرائیل امر کرد تا قربانی تقدیم کنند (قرآن، سوره ۲: ۶۷-‏۷۲؛ کتاب‌مقدس، اعداد ۱۹: ۱-‏۱۰).

  آشکار است که این دو منبع (یعنی قرآن و انجیل برنابا) اعتقاد واحدی را در خصوص مصلوب شدن عیسی بیان می‌دارند، اما در مورد تعالیم دیگر، اتفاق نظر اندکی میان آنها وجود دارد.


  <H4>
  نتیجه
  در این مقاله، نشان دادیم که تاریخچه و اصالتی که مسلمانان به انجیل برنابا نسبت می‌دهند فاقد اعتبار است. شواهد تاریخی و شواهد موجود در خود کتاب نشان می‌دهند که این کتاب نمی‌توانسته زودتر از قرن چهاردهم میلادی نوشته شده باشد. نویسنده آن نمی‌تواند برنابای مذکور در عهدجدید باشد. این کتاب مملو از اشتباه و تناقض است و عمده مطالب آن با معتقدات اسلامی تناقض دارد.
  انجیل برنابا بهترین نمونه از نتیجه کار نقد تاریخی و ادبی است. وقتی به تمام اشتباهات و فقدان انسجام موجود در آن دقت می‌کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که این انجیل اثر دست ”برنابای دروغین“ است که هرگز شاگرد عیسی در قرن اول نبوده و هیچگاه در سرزمینی نزیسته که عیسی در آن می‌زیست و تعلیم می‌داد.
  به نقل از سایت اینترنتی www......com
  </H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4></H4>

 2. تشکرها 3


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  455
  مورد تشکر
  1,000 پست
  حضور
  16 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1  نخیر دوست عزیز. کسی نگفته برنابا انجیل اصلی است. برنابا تنها انجیل دهها انجیلی است که اربابان کلیسا آنرا مخفی کرده اند و از دسترس عموم دور نگه میدارند: یعقوب ٬نیقودیموس ٬ ابیونیت ٬ توماس ٬ ژاک ٬ نیکودم ٬ پطرس ٬ پطرس دوم ٬ متای دوم ٬ مصریان ٬ ابدی ٬ آندره ٬ بارتلمی ٬ حوا ٬ عبرانیان ٬ دوازده تن ٬ اندریو ٬ برتولما ٬ جیمس ٬ تدیوس ٬ اپلس ٬ فیلیپ ٬ باسیلیدس ٬ کرینتوس ٬ یهودای اسخریوطی ٬ حیات ٬ مریم ٬ متیاس ٬ کمال ٬ راستی ٬ مارکیون ٬ اگنستی ٬ صباو ءت و اگر لوگیا هم انجیل بدانیمريال تعداد آنها بسیار زیاد است.

  برای ما این مهم است که انجیل برنابا که تنها انجیل در دسترس از لیست بالاست سخنان شما رو رد میکنه.  فرض خلف: بیایید فرض کنیم شما درست میگی و اناجیل چهارگانه درست هستن نظر شما در مورد تناقضات آشکار اونها با همدیگر و سایر کتب عهدین چیست؟(اگر دوباره فرافکنی نمیکنید که این مقاله ترجمه است!)


  [QUOTE]
  26. Who was the fatherof Joseph, husband of Mary?
  • Jacob (Matthew 1:16)
  • Hell (Luke 3:23)
  26. چه کسی پدر یوسف(جوزف) شوهر مریم بود؟
  · یعقوب(متی:16:1)
  • هالی(لوقا23:3)
  27. Jesus descendedfrom which son of David?
  • Solomon (Matthew 1:6)
  • Nathan(Luke3:31)
  27. عیسی از نسل کدام پسر داود بود؟
  · سلیمان(متی1)
  • ناتان(لوقا31:3)
  28. Who was the fatherof Shealtiel?
  • Jechoniah (Matthew 1:12)
  • Neri (Luke 3:27)
  28.پدر سالتیئیل چه کسی بود؟
  · یکنیا(متی12:1)
  • نیری(لوقا27:3)
  29. Which son ofZerubbabel was an ancestor of Jesus Christ?
  • Abiud (Matthew 1: 13)
  • Rhesa (Luke 3:27) But the seven sons of Zerubbabel are asfollows: i.Meshullam, ii. Hananiah, iii. Hashubah, iv. Ohel, v.Berechiah, vi. Hasadiah, viii. Jushabhesed (I Chronicles 3:19, 20). The names Abiud and Rhesado not fit in anyway.
  29. کدام فرزند زروبابل از اجداد عیسی مسیح بود؟
  · ابیهود(متی13:1)
  • ریسا(لوقا27:3) اما هفت فرزند زروبابل عبارتند از: 1.مشلام، 2.حننیا، 3.حشوبه، 4.اهل، 5.برخیا، 6.حسدیا و 7.یوشب حسد(اول تواریخ19:3 و 20) دو اسم ابیهود و ریسا در بین این هفت اسم وجود ندارند!!
  30. Who was the fatherof Uzziah?
  • Joram (Matthew 1:8)
  • Amaziah (2 Chronicles 26:1)
  30.پدر عزیا چه کسی بود؟
  · یورام(متی8:1)
  • امصیا(دوم تواریخ1:26)
  31. Who was the fatherof Jechoniah?
  • Josiah (Matthew 1:11)
  • Jeholakim (I Chronicles 3:16)
  31.پدر یکنیا چه کسی بود؟
  · یوشیاه(متی11:1)
  • یهویاقیم(اول تواریخ16:3)
  32. How manygenerations were there from the Babylonian exile untilChrist?
  • Matthew says fourteen (Matthew 1:17)
  • But a careful count of the generations reveals onlythirteen (see Matthew 1: 12-16)
  33. از تبعید بابلی تا مسیح چند نسل وجود داشت؟
  · متی میگوید چهارده(متی17:1)
  · اما یک شمارش دقیق از نسلها میگوید سیزده(متی12-16:1)
  33. Who was the fatherof Shelah?
  • Cainan (Luke 3:35-36)
  • Arphaxad (Genesis 11: 12)
  33. پدر صالح چه کسی بود؟
  · قینان(لوقا3: 36-35)
  • ارفکشاد(پیدایش12:2)
  34. Was John theBaptist Elijah who was to come?
  • Yes (Matthew 11: 14, 17:10-13)
  • No (John 1:19-21)
  34.آیا یحیای تعمید دهند همان الیاس موعود است؟
  · بله(متی14:11 و17: 13-10)
  • خیر(یوحنا1: 21-19)
  35. Would Jesusinherit Davids throne?
  • Yes. So said the angel (Luke 1:32)
  • No, since he is a descendant of Jehoiakim (see Matthew 1: I 1, I Chronicles 3:16). And Jehoiakim was cursed by God so that none of hisdescendants can sit upon Davids throne (Jeremiah 36:30)
  35.آیا قرار بود تخت داود به عیسی عطا شود؟
  · بله، زیرا فرشته گفت(لوقا32:1)
  • خیر، زیرا او از نسل یهویاقیم بود(نگاه کنید به متی1:11 و اول تواریخ16:3) و یهویاقیم مورد لعن خدا بود پس هیچیک از فرزندانش نمیتوانستند بر تخت داود بنشینند(ارمیا30:36)
  36. Jesus rode intoJerusalem on how many animals?
  • One - a colt (Mark 11:7; cf Luke 19:3 5). And theybrought the colt to Jesus and threw their garments on it; and he sat uponit.
  • Two - a colt and an ass(Matthew 21:7). They brought theass,and the colt and put their garments on them and he sat thereon.
  36.عیسی با چند حیوان به سوی اورشلیم راند؟
  · یک، یک کره اسب(مرقس7:11 لوقا35:19) و انها کره اسب را برای عیسی آوردند و لباسهایشان را بر ان انداختند و عیسی بر آن سوار شد.
  • دو، یک گره اسب و یک الاغ(متی7:21) آنها کره اسب و الغ را آوردند و لباسهای خود را بر ان انداختند و عیسی بر آن نشست.
  37. How did SimonPeter find out that Jesus was the Christ?
  • By a revelation from heaven (Matthew 16:17)
  • His brother Andrew told him (John 1:41)
  37.شمعون پطروس چگونه فهمید که عیسی، همان مسیح است؟
  · با الهام بهشتی(متی17:16)
  • برادرش آندریاس به او گفت(یوحنا41:1)
  38. Where did Jesusfirst meet Simon Peter and Andrew?
  • By the sea of Galilee (Matthew 4:18-22)
  • On the banks of river Jordan (John 1:42). After that, Jesus decided to go to Galilee (John 1:43)
  38عیسی اولین بار کجا شمعون پطروس و آندریاس را ملاقات کرد؟
  · دریای جلیله(متی4: 22-18)
  • بر سواحل رود اردن(یوحنا42:1) بعد از آن عیسی تصمیم گرفت به جلیله برود(یوحنا43:1)
  39. When Jesus metJairus was Jairus daughter already dead?
  • Yes. Matthew 9:18 quotes him as saying, My daughter hasjust died.
  • No. Mark 5:23 quotes him as saying, My little daughter isat the point of death.
  39. عیسی وقتی یانیریوس را دید دختر یانریوس مرده بود؟
  · بله، متی18:9 نقل میکند که او گفت دخترم مرده است.
  • خیر،مرقس23:5 نقل میکند که گفت دخترم در حال مرگ است.
  40. Did Jesus allowhis disciples to keep a staff on their journey?
  • Yes (Mark 6:8)
  • No (Matthew 10:9; Luke 9:3)
  40. آیا عیسی به مریدانش اجازه داد در مسافرت کفش بپا کنند؟
  · بله(مرقس8:6)
  • خیر(متی10:10 و لوقا3:9)
  41. Did Herod thinkthat Jesus was John the Baptist?
  • Yes (Matthew 14:2; Mark 6:16)
  • No (Luke 9:9)
  41.آیا هرودیس فکر میکرد که عیسی، یحیای تعمیددهنده است؟
  · بله(متی2:14)
  • خیر(لوقا9:9)
  42. Did John theBaptist recognize Jesus before his baptism?
  • Yes (Matthew 3:13-14)
  • No (John 1:32,33)
  42.آیا یحیای تعمیددهنده، عیسی را پیش از تعمیدش، شناخت؟
  · بله(متی3: 14-13)
  • خیر(یوحنا1: 32,33)
  43. Did John theBaptist recognize Jesus after his baptism?
  • Yes (John 1:32, 33)
  • No (Matthew 11:2)
  43.آیا یوحنای تعمیددهنده عیسی را بعد از تعمیدش شناخت؟
  · بله(یوحنا 32,33)
  • خیر(متی2:11)
  44. According to theGospel of John, what did Jesus say about bearing his ownwitness?
  • If I bear witness to myself, my testimony is not true (John 5:3 1)
  • Even if I do bear witness to myself, my testimony is true (John 8:14)
  44. بر اساس انجیل یوحنا، عیسی در مورد شهادت دادن بخودش چه گفت؟
  · اگر من دربارۀ خودم شهادت بدهم شهادت من اعتباری نخواهد داشت(یوحنا31:5)
  • من حتی بر خودم شهادت بدهم شهادتم معتبر است(یوحنا14:8)
  45. When Jesus enteredJerusalem did he cleanse the temple that same day?
  • Yes (Matthew 21:12)
  • No. He went into the temple and looked around, but sinceit was very late he did nothing. Instead, he went to Bethany to spend the nightand returned the next morning to cleanse the temple (Mark I 1:1- 17)
  45.آیا وقتی عیسی وارد اورشلیم شد، در همان روز معبد را پاک کرد؟
  · بله(متی12:21)
  • خیر. او به دخال معبد رفت و به اطراف نگاه مرد اما از آنجایی که خیلی دیر بود کاری نکرد. در عوض او به بیت عنیا رفت و شب را گذراند و روز بعد معبد را پاک کرد(مرقس11: 17-1)
  46. The Gospels saythat Jesus cursed a fig tree. Did the tree wither atonce?
  • Yes. (Matthew 21:19)
  • No. It withered overnight (Mark II: 20)
  46.اناجیل میگویند، عیسی یک درخت انجیر را نفرین کرد. آیا درخت فوری یکمرتبه شد؟
  · بله(متی19:21)
  • خیر، در مدت یک شب پژمرده شد.(مرقس20:11)
  47. Did Judas kissJesus?
  • Yes (Matthew 26:48-50)
  • No. Judas could not get close enough to Jesus to kiss him (John 18:3-12)
  47.آیا یهودا، عیسی را بوسید؟
  · بله(متی26: 50-48)
  • خیر، یهودا نتوانست به اندازۀ کافی به عیسی نزدیک شود تا او را ببوسد.(یوحنا18: 12-3)
  48. What did Jesus sayabout Peters denial?
  • The cock will not crow till you have denied me threetimes (John 13:38)
  • Before the cock crows twice you will deny me three times (Mark 14:30) . When the cock crowed once, the three denials were not yetcomplete (see Mark 14:72). Therefore prediction (a) failed.
  48.عیسی در رد پطروس چه گفت؟
  · پیش از بانگ خروس سه مرتبه منرا انکار میکنی(یوحنا38:13)
  • پیش از آنکه خروس دو بار بخواند منرا انکار میکنی (مرقس30:14 و نیز 72:14)
  49. Did Jesus bear hisown cross?
  • Yes (John 19:17)
  • No (Matthew 27:31-32)
  49.آیا عیسی خود صلیب را حمل کرد؟
  · بله(یوحنا17:19)
  • خیر(متی27: 32-31)
  50. Did Jesus diebefore the curtain of the temple was torn?
  • Yes (Matthew 27:50-51; Mark 15:37-38)
  • No. After the curtain was torn, then Jesus crying with aloud voice, said, Father, into thy hands I commit my spirit! And having saidthis he breathed his last (Luke 23:45-46)
  50.آیا عیسی پیش از پاره شدن پردۀ معبد مرد؟
  · بله(متی27: 51-50 ؛ مرقس15: 38-37)
  • خیر. پس از پاره شدن پرده، عیسی با صدایی بلند گفت «ای پدر! روح خود را به دستهای تو میسپارم» و مرد(لوقا:23: 46-45)
  51. Did Jesus sayanything secretly?
  • No. I have said nothing secretly (John 18:20)
  • Yes. He did not speak to them without a parable, butprivately to his own disciples he explained everything (Mark 4:34). Thedisciples asked him Why do you speak to them in parables? He said, To you it hasbeen given to know the secrets of the kingdom of heaven, but to them it has notbeen given (Matthew 13: 1 0-11)
  51.عیسی مخفیانه ای گفت؟
  · خیر. به کسی مخفیانه چیزی نگفته ام.(یوحنا20:18)
  • بله. او به زبان داستان و مثل مردم را تعلیم میداد ولی وقتی با شاگردانش تنها میشد معنی تمام انها را به ایشان میگفت(مرقس34:4) شاگردان از او پرسیدند که چرا همیشه داستانهایی میگویی که درکش مشکل است.او گفت قدرت درک اسرار ملکوت خدا فقط به شما اعطا شده است.(متی13: 11-10)
  52. Where was Jesus atthe sixth hour on the day of the crucifixion?
  • On the cross (Mark 15:23)
  • In Pilates court (John 19:14)
  52. عیسی در ششمین ساعت روز به صلیب کشیدنش کجا بود؟
  · بر روی صلیب(مرقس23:15)
  • در دادگاه پیلاطوس(یوحنا14:19)
  53. The gospels saythat two thieves were crucified along with Jesus. Did both thieves mockJesus?
  • Yes (Mark 15:32)
  • No. One of them mocked Jesus, the other defended Jesus (Luke 23:43)
  53.اناجیل میگویند دو دزد را با عیسی به صلیب کشیدند. آیا هر دو دزد عیسی را مسخره میکردند؟
  · بله(مرقس32:15)
  • خیر. یکی عیسی را مسخره میکرد، دیگری از عیسی حمایت میکرد(لوقا43:23)
  54. Did Jesus ascendto Paradise the same day of the crucifixion?
  • Yes. He said to the thief who defended him, Today youwill be with me in Paradise (Luke 23:43)
  • No. He said to Mary Magdelene two days later, I have notyet ascended to the Father (John 20:17)
  54.آیا عیسی در همان روز مصلوب شدن به بهشت صعود کرد؟
  · بله. او به دزدی که از او حمایت میکرد، گفت امروز تو با من در بهشت خواهی بود.
  • خیر.او دو روز بعد به مریم گفت هنوز نزد پدرم به بالا نرفته ام(یوحنا17:20)
  55. When Paul was onthe road to Damascus he saw a light and heard a voice. Did those who were withhim hear the voice?
  • Yes (Acts9:7)
  • No (Acts22:9)
  55. زمانی که شانول در راه دمشق بود، او یک نور دید و صدایی شنید،آیا کسانی که با او بودند هم صدا را شنیدند؟
  · بله(اعمال رسولان7:9)
  • خیر(اعمال رسولان9:22)
  56. When Paul saw thelight he fell to the ground. Did his traveling companions also fall to theground?
  • Yes (Acts 26:14)
  • No (Acts 9:7)
  56.وقتی شانول نور را دید به به زمین افتاد آیا همسفران او نیز به زمین افتادند؟
  · بله(اعمال پیامبران14:26)
  • خیر(اعمال رسولان7:9)
  57. Did the voicespell out on the spot what Pauls duties were to be?
  • Yes (Acts 26:16-18)
  • No. The voice commanded Paul to go into the city ofDamascus and there he will be told what he must do. (Acts9:7;22: 10)
  57.آیا صدا به شانول گفت که موظف است چه بگوید؟
  · بله(اعمال رسولان:26: 18-16)
  • خیر.صدا به شانول دستور داد به شهر دمشق برود و در آنجا او انچه باید بگوید میگوید.(اعمال رسولان7:9 , 10:22)
  58. When theIsraelites dwelt in Shittin they committed adultery with the daughters of Moab. God struck them with a plague. How many people died in thatplague?
  • Twenty-four thousand (Numbers 25:1 and 9)
  • Twenty-three thousand (I Corinthians 10:8)
  58. وقتی اسرائیلیان در شطیم ساکن شدند، با دختران موآب زنا کردند. خداوند آنها را دچار وبا کرد. چند نفر از این وبا مردند؟
  · بیست و چهار هزار(اعداد1:25و 9)
  • بیست و سه هزار(اول قرنتیان8:10)
  59. How many membersof the house of Jacob came to Egypt?
  • Seventy souls (Genesis 4 & 27)
  • Seventy-five souls (Acts 7:14)
  59.چند نفر از اعضای خانۀ اسحاق به مصر آمدند؟
  · هفتاد دعوت(پیدایش 4 و 27)
  • هفتاد و پنج دعوت(اعمال رسولان14:7)
  60. What did Judas dowith the blood money he received for betraying Jesus?
  • He bought a field (Acts 1: 18)
  • He threw all of it into the temple and went away. Thepriests could not put the blood money into the temple treasury, so they used itto buy a field to bury strangers (Matthew 27:5)
  60.یهودا با پول خونی که از خیانت به عیسی گرفته بود چه کرد؟
  · یک مزرعه خرید(اعمال رسولان18:1)
  • پس او پولها را در معبد بزرگ روی زمین پرت کرد، پس آنها از پول برای خریدن زمینی که در ان غریبان را دفن کنند استفاده کردند.(متی5:27)
  61. How did Judasdie?
  • After he threw the money into the temple he went away andhanged himself (Matthew 27:5)
  • After he bought the field with the price of his evil deedhe fell headlong and burst open in the middle and all his bowels gushed out (Acts 1:18)
  61. یهودا چگونه مرد؟
  · پس او پولها را در معبد بزرگ روی زمین پرت کرد و بیرون رفته خود را با طناب خفه نمود(متی5:27)
  • او با پولی که از بابت اجرت شرارت خود دریافت نمود قطعه زمینی خرید و درآن با سر سقوط کرد و از میان پاره شد و تمام روده هایش بیرون ریخت(اعمال رسولان18:1)
  62. Why is the fieldcalled Field of Blood?
  • Because the priests bought it with the blood money (Matthew 27:8)
  • Because of the bloody death of Judas therein (Acts 1:19)
  62. چرا مزرعه(زمین)، مزرعۀ خون نامیده شد؟
  · زیرا روحانیان آن را با پول خونبها خریدند(متی8:27)
  • زیرا مرگ خونین یهودا در انجا بود(اعمال رسولان19:1)
  63. Who is a ransomfor whom?
  • The Son of Man came...to give his life as a ransom formany (Mark 10:45). Christ Jesus who gave himself as a ransom for all... (ITimothy 2:5-6)
  • The wicked is a ransom for the righteous, and thefaithless for the upright (Proverbs 21:18)
  63.چه کسی جان خود را در راه کفاره فدا کرد؟
  · چون پسر انسان نیامده است تا مخدوم شود بلکه تا به دیگران خدمت کند و جان خود را در راه بسیاری فدا سازد(مرقس45:10)عیسی مسیحکه جان خود را به عنوان کفاره در راه همه داد(اول تیموتاوس2: 6-5)
  • شريران‌ فديه‌ عادلان‌ مي‌شوند و خيانتكاران‌ به‌ عوض راستان(امثال18:21)
  64. Is the law ofMoses useful?
  • Yes. All scripture is... profitable... (2 Timothy 3:16)
  • No. . . . A former commandment is set aside because ofits weakness and uselessness... (Hebrews 7:18)
  64.آیا قانون موسی مفید است؟
  · بله.تمام کتاب مقدس...مفید است...(دوم تیموتاوس16:3)
  • خیر. پس قانون اولیه به این علت که بی اثر و بی فایده بود لغو گردید(نامه به عبرانیان18:7)
  65. What was the exactwording on the cross?
  • This is Jesus the King of the Jews (Matthew 27:37)
  • The King of the Jews (Mark 15:26)
  • This is the King of the Jews (Luke 23:38)
  • Jesus of Nazareth, the King of the Jews (John 19:19)
  65.بالای صلیب عیسی چه نوشته بودند؟
  · این است عیسی پادشاه یهود(متی37:27)
  · پادشاه یهود(مرقس26:15)
  · این است پادشاه یهود(لوقا38:23)
  • عیسای ناصری پادشاه یهود(یوحنا19:19)
  66. Did Herod want tokill John the Baptist?
  • Yes (Matthew 14:5)
  • No. It was Herodias, the wife of Herod who wanted to killhim. But Herod knew that he was a righteous man and kept him safe (Mark 6:20)
  66.آیا هرودیس یحیای تعمید کننده را کشت؟
  · بله(متی5:14)
  • خیر. هرودیا،همسر هرودیسمیخواست او را بکشد ولی هرودیس میدانست که او مرد مقدسی است و از او حمایت میکرد(مرقس20:6)
  67. Who was the tenthdisciple of Jesus in the list of twelve?
  • Thaddaeus (Matthew 10: 1-4; Mark 3:13 -19)
  • Judas son of James is the corresponding name in Lukesgospel (Luke 6:12-16)
  67.در لیست دوازدهگانه نام دهمین شاگرد عیسی چه بود؟
  · تدّی(متی10: 4-1؛ مرقس3: 19-13)
  • یهودا پسر یعقوب.بنا بر اسامی نوشته شده در انجیل لوقا(لوقا6: 16-12)
  68. Jesus saw a mansitat the tax collectors office and called him to be his disciple. What was hisname?
  • Matthew (Matthew 9:9)
  • Levi (Mark 2:14; Luke 5:27)
  68.عیسی در مسیر خود مرد باجگیری را دید که در محل وصول باج و خراج نشسته بود و به او گفت که پیرو او شود.نام او چه بود؟
  · متی(متی9:9)
  • لاوی(مرقس14:2 ؛ لوقا27:5)
  69. Was Jesuscrucified on the daytime before the Passover meal or the daytimeafter?
  • After (Mark 14:12-17)
  • Before. Before the feast of the Passover (John 1) Judaswent out at night (John 13:30). The other disciples thought he was going out tobuy supplies to prepare for the Passover meal (John 13:29). When Jesus wasarrested, the Jews did not enter Pilates judgment hail because they wanted tostay clean to eat the Passover (John 18:28). When the judgment was pronouncedagainst Jesus, it was about the sixth hour on the day of Preparation for thePassover (John 19:14)
  69.عیسی در روز قبل از عید پسح مصلوب شد یا روز بعد آن؟
  · بعد(مرقس14: 17-12)
  • قبل. قبل از جشن عید پسح(یوحنا1) یهودا شب بیرون رفت(یوحنا30:13) سایر مریدان گمان کردند که او برتی خرید تدارکات جشن پسح بیرون میرود(یوحنا29:13) زمانی که عیسی توقیف شد، یهودیان وارد کاخ نشدند که نجس نشوند تا بتوانند در مراسم عید پسح شرکت کنند.(یوحنا28:18) زمانی که داوری بر ضد عیسی به قطعیت رسید، ششمین ساعت از روز تدارک جشن پسح بود.(یوحن14:19)
  70. Did Jesus pray toThe Father to prevent the crucifixion?
  • Yes. (Matthew 26:39; Mark 14:36; Luke 22:42)
  • No. (John 12:27)
  70.عیسی برای ممانعت از مصلوب شدن از پدر خواهش کرد؟
  · بله(متی39:26 ؛ مرقس36:14 ؛ لوقا42:22)
  • خیر(یوحنا27:12)
  71. In the gospelswhich say that Jesus prayed to avoid the cross, how many times did he move awayfrom his disciples to pray?
  • Three (Matthew 26:36-46 and Mark 14:32-42)
  • One. No opening is left for another two times. (Luke 22:39-46)
  71.در اناجیلی که میگویند عیسی برای اجتناب از صلیب دعا کرد، چند مرتبه او از بین مریدانش بیرون امد تا دعا کند؟
  · سه(متی26: 46-36)
  • یک. اشاره به دومرتبه دیگر دندارد.(لوقا22: 46-39)
  72. Matthew and Markagree that Jesus went away and prayed three times. What were the words of thesecond prayer?
  • Mark does not give the words but he says that the wordswere the same as the first prayer (Mark 14:3 9)
  • Matthew gives us the words, and we can see that they arenot the same as in the first (Matthew 26:42)
  72. متی و مرقس هر دو میگویند عیسی سه مرتبه، بیرون رفت و دعا کرد. عبارات مرتبۀ دوم چه بود؟
  · مرقس عباراتات را نمی آورد ولی میگوید کلمات با کلمات مرتبۀ اول یکسان بود(مرقس39:14)
  • متی عبارات را میگوید و میتوانیم ببینیم که با دعای اول یکسان نیست.(متی42:26)
  73. What did thecenturion say when Jesus dies?
  • Certainly this man was innocent (Luke 23:47)
  • Truly this manwas the Son of God (Mark 15:39)
  73.افسر رومی وقتی عیسی مرد چه گفت؟
  · بدرستی که این مرد بیگناه بود(لوقا47:23)
  • بدرستی که این مرد فرزند خدا بود(مرقس39:15)
  74. When Jesus said MyGod, my God, why hast thou forsaken Me ? in what language did hespeak?
  • Hebrew: the words are Eloi, Eloi ..(Matthew 27:46)
  • Aramaic: the words are Eloi, Eloi .. (Mark 15:34)
  74. زمانی که عیسی گفت خدای من خدای من، چرا مرا ترک میکنی؟ به چه زبانی سخن میگفت؟
  · عبری:حرفها عبارت بودند ازالوی الوی ...(متی46:27)
  • آرامی:حرفها عبارت بودند ازالوی الوی ...(مرقس34:15)
  75. According to thegospels, what were the last words of Jesus before hedied?
  • Father, into thy hands I commit my spirit! (Luke 23:46)
  • "It is finished" (John 19:30)
  75.بر اساس اناجیل، آخرین کلمات عیسی پیش از مرگ چه بودند؟
  · پدر روح خود را به دستهای تو میسپارم(لوقا46:23)
  • تمام شد(یوحنا30:19)
  76. When Jesus enteredCapernaum he healed the slave of a centurion. Did the centurion come personallyto request Jesus for this?
  • Yes (Matthew 8:5)
  • No. He sent some elders of the Jews and his friends (Luke 7:3,6)
  76.وقتی عیسی وارد کفرناحوم شد غلام افسر رومی را شفا داد.آیا افسر شخصا برای درخواست اینکار پیش عیسی رفت؟
  · بله(متی5:8)
  • خیر. او چند تن از بزرگان یهود را به همراه دوستش فرستاد(لوقا3:7 ,6)
  77.
  • Adam was told that if and when he eats the forbiddenfruit he would die the same day (Genesis 2:17)
  • Adam ate the fruit and went on to live to a ripe old ageof 930 years (Genesis 5:5)
  77.
  · به آدم گفته شده بود اگر میوۀ ممنوعه را بخورد در همان روز خواهد مرد(پیدایش17:2)
  • آدم میوه را خورد و به زندگی تا زمان پیری در سن 930 سالگی ادامه داد!(پیدایش5:5)
  78.
  • God decided that the life-span of humans will be limitedto 120 years (Genesis 6:3)
  • Many people born after that lived longer than 120. Arpachshad lived 438 years. His son Shelah lived 433 years. His son Eber lived 464 years, etc. (Genesis 11:12-16)
  78.
  · خداوند تصمیم گرفت عمر بشر را به 120 سال محدود کند(پیدایش3:6)
  • بسیاری از مردم بعد از ان متولد شدند که بیش از 120 سال عمر کردند. ارفکشاد 438 سال زندگی کرد. پسرش شالح(صالح؟) 433 سال زندگی کرد.پسرش عابر 464 سال زندگی کرد ... (پیدایش11: 16-12)
  79. Apart from Jesusdid anyone else ascend to heaven?
  • No (John 3:13)
  • Yes. And Elijah went up by a whirlwind into heaven (2Kings 2:11)
  79. به غیر از عیسی کسی دیگری هم به بهشت صعود کرده است؟
  · خیر(یوحنا13:3)
  • بله. ایلیا با یک گردباد به بهشت صعود کرد.(دوم پادشاهان11:2)
  80. Who was highpriest when David went into the house of God and ate the consecratedbread?
  • Abiathar (Mark 2:26)
  • Ahimelech, the father of Abiathar (I Samuel 1:1; 22:20)
  80. وقتی داود به خانۀ خدا رفت و نان مقدس را خورد کاهن اعظم چه کسی بود؟
  · ابیاتار(مرقس26:2)
  • اخیملک، پدر ابیاتار(دوم سموئیل1:1؛ 20:22)
  81. Was Jesus bodywrapped in spices before burial in accordance with Jewish burialcustoms?
  • Yes and his female disciples witnessed his burial (John 19:39-40)
  • No. Jesus was simply wrapped in a linen shroud. Then thewomen bought and prepared spices so that they may go and anoint him [Jesus) (Mark 16: 1)
  81.آیا جنازۀ عیسی را بر طبق مراسم تدفین یهود،در پارچۀ کتانی و داروهای معطر پیچیدند؟
  · بله و شاگردان مؤنثش شاهر تدفین بودند(یوحنا19: 40-39)
  • خیر، عیسی به سادگی در نخهای کفن پیچیده شد سپس زنان روغن مالی کردن بدن او داروهای معطر خریدند.(مرقس1:16)
  82. When did the womenbuy the spices?
  • After the Sabbath was past (Mark 16:1)
  • Before the Sabbath. The women prepared spices andointments. Then, on the Sabbath they rested according to the commandment (Luke 23:55 to 24:1)
  82.چه زمانی زنان داروهای معطر را خریدند؟
  · پس از پایان روز شنبه(سبت)(مرقس1:16)
  • پیش از شنبه. زنان ادویه و روغن مهیا کردند سپس در روز شنبه بر طبق دستور خدا آرام گرفتند(لوقا55:23 تا 1:24)
  83. At what time ofday did the women visit the tomb?
  • Toward the dawn (Matthew 28: 1)
  • When the sun had risen (Mark 16:2)
  83. در چه زمانی زنان به زیارت قبر رفتند؟
  · سپیده دم (متی1:28)
  • بعد از طلوع آفتاب(مرقس2:16)
  84. What was thepurpose for which the women went to the tomb?
  • To anoint Jesus body with spices (Mark 16: 1; Luke 23:55 to 24: 1)
  • To see the tomb. Nothing about spices here (Matthew 28: 1)
  • For no specified reason. In this gospel the wrapping withspices had been done before the Sabbath (John 20: 1)
  84.هدف زنانی که به مقبره رفتند چه بود؟
  · برای روغن مالی کردن بدن عیسی با داروهای خوشبو(مرقس1:16 ؛ لوقا55:23 تا 1:24)
  · برای دیدن مقبره.چیزی در مورد ادویه اینجا نیامده است(متی1:28)
  • بدون دلیل خاص. در این انجیل پیش از شنبه پیچیدن در پارچۀ کتانی با ادویه پیش از شنبه انجام شده است(یوحنا1:20)
  85. A large stone wasplaced at the entrance of the tomb. Where was the stone when the womenarrived?
  • They saw that the stone was Rolled back (Mark 16:4) Theyfound the stone rolled away from the tomb (Luke 24:2) They saw that the stonehad been taken away from the tomb (John 20:1)
  • As the women approached, an angel descended from heaven, rolled away the stone, and conversed with the women. Matthew made the womenwitness the spectacular rolling away of the stone (Matthew 28:1-6)
  85.سنگ بزرگی بر مدخل مقبره قرار داشت.وقتی زنان رسیدند سنگ کجا بود؟
  · آنها دیدن که سنگ عقب رفته است(مرقس4:16)آنها دیدند که سنگ از سر قبر غلطانیده شده است(لوقا2:24) آنها دیدند سنگ جلوی قبر برداشته شده است(یوحنا1:20)
  • وقتی زنان نزدیم شدند یک فرشته از سوی بهشت، سنگ را به کناری غلطانیده و با زنان زنان سخن گفت.متی شهادت میدهد که زنان کنار رفتن سنگ را دیدند(متی28: 6-1)
  86. Did anyone tellthe women what happened to Jesus body?
  • Yes. A young man in a white robe (Mark 16:5). Twomen ... in dazzling apparel later described as angels (Luke 24:4 and 24:23). Anangel - the one who rolled back the stone (Matthew 16:2). In each case the womenwere told that Jesus had risen from the dead (Matthew 28:7; Mark 16:6; Luke 24:5footnote)
  • No. Mary met no one and returned saying, They have takenthe Lord out of the tomb, and we do not know where they have laid him (John 20:2)
  86.آیا کسی به زنان گفت که چه بر سر عیسی امده است؟
  · بله.مرد جوانی بالباس سفید(مرقس5:16) بعدا" دو مرد با لباس درخشنده ، دیدند که سخنان فرشتگان را شرح دادند(لوقا4:24و 24:23)یک فرشته-همان که سنگ را تکان داد(متی2:16)در هر مورد به زنان گفته شد که عیسی پس از مرگ صعود کرده است(متی7:28؛ مرقس6:16؛ لوقا5:24 تبصره)
  • خیر.مریم کسی را ندید و در حالی که میگفت «آنها خدا را به بیرون از مقبره بردند و ما نمیدانیم او را کجا گذاشته اند» برگشت (یوحنا2:20)
  87. When did MaryMagdelene first meet the resurrected Jesus? And how did shereact?
  • Mary and the other women met Jesus on their way back fromtheir first and only visit to the tomb. They took hold of his feet andworshipped him (Matthew 28:9)
  • On her second visit to the tomb Mary met Jesus justoutside the tomb. When she saw Jesus she did not recognize him. She mistook himfor the gardener. She still thinks that Jesus body is laid to rest somewhere andshe demands to know where. But when Jesus said her name she at once recognizedhim and called him Teacher. Jesus said to her, Do not hold me... (John 20:11 to 17)
  87.مریم کی برای اولین بار عیسای زنده شده را دید؟ و عکس العملش چه بود؟
  · مریم و دیگر زنان عیسی را در حین برگشت از اولین و تنها دیدارشان از مقبره دیدند.آنها در مقابل او افتاده بر او سجده کردند(متی9:28)
  • مریم در دومین دیدارش از مقبره، عیسی را بیرون از مقبره دید.وقتی او عیسی را دید او را نشناخت. او را با باغبان اشتباه گرفت.او حتی فکر میکرد بدن عیسی رت بخ جایی برده اند و او میخواست بداند کجا. اما زمانی که عیسی نامش را گفت او فورا" او را شناخت و او را معلم خطاب کرد عیسی به او گفت به من دست نزن...(یوحنا11:20 تا 17)
  88. What was Jesusinstruction for his disciples?
  • Tell my brethren to go to Galilee, and there they willsee me (Matthew 2 8: 10)
  • Go to my brethren and say to them, I am ascending to myFather and your Father, to my God and your God (John 20:17)
  88.راهنمایی عیسی برای شاگردانش چه بود؟
  · به برادران من بگوئید که به جلیل بروند و در آنجا مرا خواهند دید(متی10:28)
  · پیش برادران من برو و به آنان بگو که اکنون پیش پدر خود و پدر شما و خدای خود و خدای شما بالا میروم(یوحنا17:20)
  89. When did thedisciples return to Galilee?
  • Immediately, because when they saw Jesus in Galilee somedoubted (Matthew 28:17). This period of uncertainty should not persist
  • After at least 40 days. That evening the disciples werestill in Jerusalem (Luke 24:3 3). Jesus appeared to them there and told them, stay in the city until you are clothed with power from on high (Luke 24:49). Hewas appearing to them during forty days (Acts 1:3), and charged them not todepart from Jerusalem, but to wait for the promise ... (Acts 1:4)
  89.شاگردان چه موقع به جلیله برگشتند؟
  · بیدرنگ، زیرا آنها دیدند که عیسی به جلیله رفته است هر چند با شک.(متی17:28) این دوره از شک و تردید نباید پافشاری شود.
  • بعد از حداقل 40 روز.آنروز سرشب شاگردان هنوز در اورشلیم بودند(لوقا33:24) عیسی بر ایشان ظاهر شد و بدانها گفت تاوقتی که به قدرت از اعلی آراسته شوید در شهر بمانید(لوقا49:24) او در مدت چهل روز بارها بر ایشان ظاهر شد(اعمال رسولان3:1) و آنها را تشویق کرد اورشلیم را ترک نکنند بلکه منتظر وعده باشند(اعمال رسولان4:1)
  90. To whom did theMidianites sell Joseph?
  • To the Ishmaelites (Genesis 37:28)
  • To Potiphar, an officer of Pharaoh (Genesis 37:36)
  90.مدیانیان، یوسف را به چه کسی فروختند؟
  · به اسماعیلیان(پیدایش28:37)
  • به فوطیفار،که خواجۀ فرعون بود(پیدایش36:37)
  91. Who brought Josephto Egypt?
  • The Ishmaelites bought Joseph and then took Joseph toEgypt (Genesis 37:28)
  • The Midianites had sold him in Egypt (Genesis 37:36)
  • Joseph said to his brothers I am your brother, Joseph, whom you sold into Egypt (Genesis 45:4)
  91.چه کسی یوسف را به مصر آورد؟
  · اسماعیلیان یوسف را خریدند و یوسف را به مصر آوردند(پیدایش28:37)
  · مدینیان او را در مصر (آورده و) فروختند(پیدایش36:37)
  • یوسف به برادرانش گفت کم برادرتان، یوسف، هستم همان کسی که در مر او را فروختید(پیدایش4:45)
  92. Does God changehis mind?
  • Yes. The word of the Lord came to Samuel: I repent that Ihave made Saul King... (I Samuel 15:10 to 11)
  • No. God will not lie or repent; for he is not a man, thathe should repent (I Samuel 15:29)
  Yes. And the Lordrepented that he had made Saul King over Israel (I Samuel 15:35). Notice thatthe above three quotes are all from the same chapter of the same book! Inaddition, the Bible shows that God repented on several otheroccasions:
  i. The Lordwas sorry that he made man (Genesis 6:6)
  I am sorry that I have made them (Genesis 6:7)
  ii. And the Lordrepented of the evil which he thought to do to his people (Exodus 32:14).
  iii. (Lots ofother such references).
  92.خدا فکرش را عوض میکند؟
  · بله. سخن خدا به سموئیل:« پشيمان شدم كه شاؤل را پادشاه ساختم زيرا از پيروي من برگشته، كلام مرا بجانياورده است»(اول سموئیل10:15و11)
  · خیر. خدا دروغ نمي گويد، و تغيير به ارادۀ خود نمي دهد زيرا او انسان نيست كه به ارادۀ خود تغيير دهد.(اول سموئیل29:15)
  بله،خداوندپشيمان شده بود كه شاؤل را بر اسرائيل پادشاه ساخته بود(اول سموئیل35:15)
  توجه کنید که سه مورد بالا سه نقل قول از یک قسمت از یک کتاب هستند! در مجموع کتاب مقدس نشان میدهد که خداوند در چند مورد دیگر نیز نظر خود را تغییر داده است:
  1.
  وخداوندپشيمان‌ شد كه‌ انسان‌ را بر زميـن‌ ساخته‌ بود، و در دل‌ خود محزون‌ گشت(پیدایش6:6) وخداوندگفـت‌: «انسـان‌ را كه‌ آفريـده‌ام‌، از روي‌ زمين‌محو سازم‌، انسان‌ و بهايم‌ و حشرات‌ و پرندگان‌ هوا را، چونكه‌ متأسف‌شدم‌ از ساختن‌ ایشان»(پیدایش7:6)
  2.
  پس‌خداونداز آن‌ بدي‌ كه‌ گفته‌ بود كه‌ به‌ قوم‌ خود برساند، رجوع فرمود(خروج14:32)
  3.
  و بسیاری از موارد مشابه!


  93. The Bible saysthat for each miracle Moses and Aaron demonstrated the magicians did the same bytheir secret arts. Then comes the following feat:
  • Moses and Aaron converted all the available water intoblood (Exodus 7:20-21)
  • The magicians did the same (Exodus 7:22). This isimpossible, since there would have been no water left to convert intoblood.
  93.کتاب مقدس میگوید که هر معجزۀ موسی و هارون که ثابت میشد جادوگران مشابه آن را میاوردند سپس فتح نمایان آمد:
  · موسی و هارون هر چه آب در دسترس بود به خون تبدیل کردند(خروج7: 21-20)
  • جادوگران مشابه انرا انجام دادند!(خروج22:7) این ممکن نیست!چون دیگر آبی وجود نداشت تا بخواهد به خون تبدیل شود.
  94. Who killedGoliath?
  • David (I Samuel 17:23, 50)
  • Elhanan (2 Samuel 21:19)
  94.چه کسی جالوت را کشت؟
  · داود(اول سموئیل17: 23,50)
  • الحنان(دوم سموئیل19:21)
  95. Who killedSaul?
  • Saul took his own sword and fell upon it.... Thus Sauldied... (I Samuel 31:4-6)
  • An Amalekite slew him (2 Samuel 1:1- 16)
  95.چه کسی شاول را کشت؟
  · شاول شمشیر خود را برداشته... شاول مرد(اول سموئیل31: 6-4)
  • یک عمالقه ای او را کشت(دوم سموئیل1: 16-1)
  96. Does every mansin?
  • Yes. There is no man who does not sin (I Kings 8:46; seealso 2 Chronicles 6:36; Proverbs 20:9; Ecclesiastes 7:20; and I John 1:810)
  • No. True Christians cannot possibly sin, because they arethe children of God. Every one who believes that Jesus is the Christ is a childof God.. (I John 5:1). We should be called children of God; and so we are (IJohn 3: 1). He who loves is born of God (I John 4:7). No one born of God commitssin; for Gods nature abidesin him, and he cannot sin because he is born of God (I John 3:9). But, then again, Yes! If we say we have no sin we deceiveourselves, and the truth is not in us (I John 1:8)
  96.آیا هر کسی گناه میکند؟
  · بله. هیچکس نیست که گناه نکند(اول پادشاهان46:8؛ همچنین دوم تواریخ36:3؛ مثلها9:20؛ جامعه20:7؛ و اول یوحنا810:1)
  · خیر. مسیحیان واقعی به هیچ وجه نمیتوانند گناه کنند، زیرا آنها فرزندان خدا هستند. هز کس باور دارد که عیسی پسر خداست، فرزند خداست(اول یوحنا1:5) ما باید فرزندان خدا خوانده شویم و بنابراین چنین هستیم(اول یوحنا1:3) هر که محبت دارد فرزند خدا است(اول یوحنا7:4) هر که فرزند خدا است نمی تواند در گناه زندگی کند ، زیرا ذات الهی در او است و نمی تواند در گناه بسر برد ، زیرا خدا پدر اوست(اول یوحنا9:3)
  اما سپس وارونه، بله اگر بگوئیم که بی گناه هستیم خود را فریب می دهیم و از حقیقت دوریم.(اول یوحنا8:1)
  97. Who will bearwhose burden?
  • Bear one anothers burdens, and so fulfill the law ofChrist (Galatians 6:2)
  • Each man will have to bear his own load (Galatians 6:5)
  97. چه کسی باید بار چه کسی را حمل کند؟
  · بارهای یکدیگر را حمل کنید و به این طریق قانون مسیح را بجا خواهید آورد.(غلاطیان2:6)
  • هر کس باید متحمل بار خود باشد.(غلاطیان5:6)
  98. How many disciplesdid Jesus appear to after his resurrection?
  • Twelve (I Corinthians 15:5)
  • Eleven (Matthew 27:3-5 and Acts 1:9-26, see also Matthew 28:16; Mark 16:14 footnote; Luke 24:9; Luke 24:3 3)
  98. عیسی پس از رستاخیزش بر چند تن از شاگردان ظاهر شد؟
  · دوازده(اول قرنتیان5:15)
  · یازده(متی27: 5-3؛ و اعمال رسولان1: 26-9، همچنین نگاه کنید به متی16:28 تبصره؛ لوقا9:24؛ لوقا3:3)
  99. Where was Jesusthree days after his baptism?
  • After his baptism, the spirit immediately drove him outinto the wilderness. And he was in the wilderness forty days ... (Mark 1:12-13)
  • Next day after the baptism, Jesus selected two disciples. Second day: Jesus went to Galilee - two more disciples. Third day: Jesus was ata wedding feast in Cana in Galilee (see John 1:35; 1:43; 2:1-11)
  99.عیسی سه روز بعد از غسل تعمید را در کجا به سر برد؟
  · بعد از تعمید، فوراً روح خدا او را به بیابان برد. او مدت چهل روز در بیابان بود...(مرقس1: 13-12)
  • روز بعد از تعمید، عیسی دو شاگرد انتخاب کرد. روز دوم عیسی به حلیله رفت-د شاگرد بیشتر. روز سوم:عیسی در جشن عروسی در قانای جلیل حضور داشت(نگاه کنید به یوحنا35:1؛ 43:1 2: 11-1)
  100. Was baby Jesuslife threatened in Jerusalem?
  • Yes, so Joseph fled with him to Egypt and stayed thereuntil Herod died (Matthew 2:13-23)
  • No. The family fled nowhere. They calmly presented thechild at the Jerusalem temple according to the Jewish customs and returned toGalilee (Luke 2:21-40)
  100.آیا زندگی کودکی عیسی در اورشلیم در خطر بود؟
  · بله، لذا یوسف او را به مصر فرار داد و تا زمان مرگ هرودیس در آنجا ماند(متی2: 23-13)
  • خیر خانواده به هیچ جایی نگریخت. آنها با آرامش کودک را،طبق سنت یهودیان، به معبد اورشلیم پیشکش کردند و به جلیله بازگشتند(لوقا2: 40-21)
  101. When Jesus walkedon water how did the disciples respond?
  • They worshipped him, saying, Truly you are the Son of God (Matthew 14:33)
  • They were utterly astounded, for they did not understandabout the loaves, but their hearts were hardened (Mark 6:51-52)
  101.وقتی عیسی بر روی آب راه رفت شاگردان چگونه واکنش نشان دادند؟
  ·به پای او افتاده میگفتند تو پسر خدایی(متی33:14)
  ·کاملا" متحيّر و متعجّب‌ شدند، زيرا كه‌ معجزه‌ نان‌ را درك‌ نكـرده‌ بودند زيرا دل‌ ايشان‌ سخت‌ بود(مرقس6: 52-51)

  [/QUOTE]

  شما پاسخ این تناقضات را بدهید تا ما هم بگوییم درست میگویید. 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۷
  نوشته
  330
  مورد تشکر
  384 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  به نام خدا

  بحث بسیار جالبی است. بنده هم می گویم بر فرض جعلی بودن انجیل برنابا واقعی و اصلی بودن انجیل های چهار گانه اثبات نمی شود زیرا:
  1- انجیلی که بر حضرت عیسی علیه السلام نازل شد یکی بوده نه چهارتا
  2- انجیل های چهارگانه مدت ها پس از حضرت عیسی نوشته شده اند.
  3- متون آن ها با هم اختلاف دارند.
  4- تناقضات فراوان دارند که توسط جناب اندیشمند اشاره شد.
  5- اشکالات عقلی فراوان دارند طوری که کلیسا مجبور شد محدوده ی دخالت عقل از ایمان را جدا کند.
  و.... 5. تشکرها 2


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  5
  تشکر:
  1
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  یعنی مسیهی ها اینقدر ساده هستند ؟ والله اگر تنها یک مورد تناقض در قرآن بود ان رو شاخ می کردن خودشان این همه ایراد دارند تنها یک تناقض کافی هست تا فرد از دین زده بشود آن وقت چرا می گن چرا مسیحی ها از دین گریزان شده اند خوب آدم عاقل وقتی می بیند سرو ته ماجرا روشن نیست به دروغ بودن حرفها شک می کند همین شک هست که فرد رو به مرور از دین زده می کنه اگر اینها اجازه بدهن اسلام برای مردمشان معرفی شود 100% مسلمان خواهند شد اما حیف این قدرت شیرین هست نمی خواهند که در قدرت خود کاهشی پدید بیاد همین هست که ایتالیا پر شده از شیتان پرست خدا خودش بزرگان مسیح و یهود رو هدایت کند

 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  راهنما
  بنام خدا
  جناب مهاجر گرامي و بزرگوار
  تحریف این انجيل مساله ای نیست که صرفا ادعای ما مسلمانان باشد بلکه متفکران و اندیشمندان اروپایی و غربی هم بر این مساله اذعان دارند. درباره تحریف انجیل باید خدمتتان عرض كنم كه یکی از علل پیدایش «پروتستانیسم» همین مساله است و به اعتراف خود مسیحیان، کتاب مقدس توسط نویسنده های بشری و غیر الهی تالیف شده و عین کلام وحی نیست. بلکه تراوش های ذهنی نویسندگانی است که به مرور زمان به آن اضافه شده. لکن معتقدندخداوند به آن ها توفیق داده و آنان را به گونه ای یاری کرده که فقط آن چه را خدا می خواسته نوشته اند.(1)
  *************
  کلام مسیحی، توماس میشل، ترجمه حسین توفیقی، ص 26

 8. تشکر


 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  پرسش
  جناب مهاجر عزيز
  وجود مطالب متناقض،كه به گفته زبان شناسان تا قرن ها پس از حضرت عیسی (ع) رایج نبوده، مانند تجویز شرب خمر(خوردن شراب) و نیز ساختن شراب به عنوان معجزه حضرت عیسی(ع) (انجیل یوحنا، باب 2) مواردی از تحریف است و نشانه عدم حجیت این کتاب است.

 10. تشکر


 11. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۵
  نوشته
  1,799
  مورد تشکر
  3,021 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  18

  تعجب
  نقل قول نوشته اصلی توسط meshkaat نمایش پست
  جناب مهاجر عزيز
  وجود مطالب متناقض،كه به گفته زبان شناسان تا قرن ها پس از حضرت عیسی (ع) رایج نبوده، مانند تجویز شرب خمر(خوردن شراب) و نیز ساختن شراب به عنوان معجزه حضرت عیسی(ع) (انجیل یوحنا، باب 2) مواردی از تحریف است و نشانه عدم حجیت این کتاب است.
  جناب مهاجر گرامي
  اميدوارم كه نفرماييد كه ساخت شراب هم از معجزات حضرت عيسي مسيح(ع) بوده است.

 12. تشکر


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  378
  مورد تشکر
  372 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  انجیل برنابا جعلی نیست.
  [quote]


  شرح و توضیح:  1-گویا رساله وانجیل برنابا هر دو یکی است با دو نام . هرچند مخالفین انجیل برنابا رساله را قبول دارند نه انجیل برنابا را.


  جواب ما به مخالفین که رساله را قبول دارند نه انجیل را :  الف :پطرس بستانی در دایره المعارفش گفته رساله برنابا در قرون اولیه معروف بوده و کسانی نام می برد که این رساله را داشته اند آنگاه از نظرهاپنهان شده و در قرن 17 میلادی نسخه لاتینی آن یافت شده و و نسخه هایی از روی آن منتشر شده و می گوید همه این نسخه ها از نسخه اصل که لاتینی بوده و دارای چهارده فصل بوده،است  آنگاه نسخه دیگری در سال 1859 سراغ می هد که 22 فصل داشته است. و ما می دانیم این خصوصیات مال انجیل برنابا است


  پس از نظر ایشان رساله برنابا با انجیل برنابا یکی است. زیرا انجیل مکشوفه را رساله نامیده و همان 22- فصل را دارد.


  .{<<< اگرپطرس بستانی تعداد فصل های نسخه لاتینی را درست نوشتنه باشد معلوم می شود آن نسخه یا ناقص بوده و یا رساله برنابا بوده است. وچون توضیحی ندارم نمی توانم حکم کنم چه بوده است .>>}  ب:مرسوم است که گاهی کتاب و رساله در یک معنا مجازاً بکار می برند.
  توضیح موارد 4-3-2- در پست قبلی


  نسخه اصلی این ایجیل ایتالیا یی نبوده و احتمال قوی اسپانیایی است


  انجیل ایتالیایی دارای جلدی به سبک شرقی بوده و احتمال داده اند که نویسنده ان مسلمان بوده باشد


  جواب:


  نسخه اسپانیایی اصل بوده زیرا متن عربی پاورقی ناقص و کامل دارد .  <FONT face="Times New Roman"><FONT color=black size=3>وجود پاورقی عربی کامل و ناقص را برخی نتوانسته توجیه کنند ولی به نظر می رسد چون زبان رسمی اسپانیا عربی بوده و پاورقی ن%D
  ویرایش توسط سرباز اسلام : ۱۳۸۷/۰۴/۱۸ در ساعت ۱۹:۰۵

 14. #9
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  234
  مورد تشکر
  31 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  آقای مشکات من نمیفهمم چی میگی . پروتستانها به خاطر تحریف کتاب جدا شدند !!!!!! جای دیگه این حرفو نزن . درست نیست . شرب خمر و عرق خوری چه ربطی به عشای ربانی ونان و شراب داره . میخواهی بگی عیسی شراب را ممنوع کرده . یه چیزی یه جایی خوندی !! اما درست معنی اش را نفهمیدی . کتابها در مورد صنعت الکل سازی مطلب مینویسند و ممنوع میدانند که درست است . تنها محمد ممنوع کرد بخاطر اینکه مردم از گرمای آنجا حالشون بد میشد وای به وقتی یه پیک شراب میخوردند که گرما 200 برابر اثر میکرد . در اسلام در ابتدا که ممنوع نبود با بد مستی و جلف بازی عربها ممنوع شد

 15. تشکر


 16. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۷
  نوشته
  455
  مورد تشکر
  1,000 پست
  حضور
  16 ساعت 38 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  1

  مطلب
  نقل قول نوشته اصلی توسط mohajer نمایش پست
  تنها محمد ممنوع کرد بخاطر اینکه مردم از گرمای آنجا حالشون بد میشد وای به وقتی یه پیک شراب میخوردند که گرما 200 برابر اثر میکرد . در اسلام در ابتدا که ممنوع نبود با بد مستی و جلف بازی عربها ممنوع شد

  نخیر دوست گرامی به هیچ وجه محمد(ص) کسی نبود که شراب را تحریم کرد بلکه در تورات هم شراب را فریبنده نامیده است:

  عهد عتیق کتاب حبقوق باب 2 آیه 5: به‌ درستي‌ كه‌ شراب‌ فريبنده‌ است‌  طبق فرمایش عیسی،روح الله، باید پیرو تورات باشید: « فکر نکنید که من آمده ام تا تورات و نوشته های پیامبران را منسوخ نمایم. نیامده ام تا منسوخ کنم بلکه تا به کمال برسانم.» پس قائدتا نباید هیچ سخنی از عهد عتیق منسوخ شده باشد لذا شراب همچانان فریبنده است، پس چرا شما دست از شراب که فریبنده است بر نمیدارید؟
  درضمن شما بهتر بود به تناقضات اناجیل پاسخ دهید تا ببینیم میتوانیم فکری برای پذیرفتنشان بکنیم یا خیر!


صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود