جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اشتباه غیر عمد و خیر خواهانه......اشتباه از روی ناچاری...... اشتباه تکراری

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۱
  نوشته
  283
  مورد تشکر
  301 پست
  حضور
  6 روز 6 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  اشتباه غیر عمد و خیر خواهانه......اشتباه از روی ناچاری...... اشتباه تکراری
  با عرض سلام
  انسان جایز الخطا آفریده شده. برای انسان جایز الخطا هر آن امکان اشتباه غیر عمدی وجود دارد. گاها انسان ها در تصمیمات روزانه علیرغم تمام تلاشی که برای انتخاب درست میکنند باز به عللی از جمله عدم اشراف کامل به موضوع، علاقه، غلبه هواهای نفسانی بر عقل و تمام ابزار های در دسترس دیگر که در نهادشان برای اشتباه کردن کارگذاری شده، ناخواسته اشتباه میکنند. میتوان گفت تمام انسان ها شامل این موضوع میشوند ولی طبیعتا کمیت و کیفیت اشتباهاتشان با هم تفاوت میکند. اثرات ناشی از این اشتباهات گاهی کم اهمیت و گاهی پر اهمیت است و گاها علیرغم ناخواسته بودن اشتباه در بدو امر تاثیرات آن گریبانگیر یک فرد، یک خانواده، یک اجتماع یا یک جامعه میشود و تبعات ناشی از اشتباه ممکن است فرد را مجبور به ارتکاب اشتباهات دیگر بکند. اشتباهاتی که دیگر ناخواسته نیست، بلکه از روی ناچاری است و در اندازه های بزرگتر است.
  بعنوان (فقط) یک مثال برای روشن تر شدن موضوع میتوانید فردی را در نظر بگیرید که با یک نیت خیر- مثلا نیت خوشنود کردن اعظای خانواده- مبادرت به خرید خودرویی گران قیمت میکند که باز پرداخت اقساط آن طی مدت کوتاهی از حد توان او خارج میگردد. در این شرایط او نه به دلایل عاطفی و نه به دلیل کاهش قیمت خودرو دیگر نمیتواند آن را بفروشد و بنا چار برای پرداخت اقساط خودرو مجبور به گرفتن وام با بهره از یک ربا دهنده میشود. خرید خودرو اشتباه غیر عمد بوده و وام اشتباه عمدی ولی از روی ناچاری.
  سوال:
  1- از دیدگاه اسلامی آیا این فرد مسولیتی در پیشگاه خداوند در قبال اشتباه غیر عمد و یا حتی با نیت خیر خود دارد یا خیر؟ (توجه بفرمایید موضوع خودرو تنها یک مثال است. من مطلقا نمیخواهم ذهن پاسخگوی محترم را به این مثال منحرف کنم)
  2- باز از همین دیدگاه ایا این فرد به دلیل اشتباه عمدی خود در مرحله دوم در شرایطی که عملا درب های دیگر برای حل مشکل را به روی خود بسته می بیند، در پیشگاه خداوند مسوول شناخته میشود؟ فرض کنید واقعا راه عملی دیگری برای وی باقی نمانده باشد.
  3- در شرایط واقعی معمولا داستان به اینجا ختم نمیشود و عملا اشتباهات دیگری، کوچک و بزرگ، یکی پس از دیگری از راه میرسند. اشتباهاتی که تماما میتوانستند با عدم ارتکاب اشتباه غیر عمد و خیر خواهانه اول، واقعا رخ ندهند. این اشتباهات از روی ناچاری و مکرر گاها مسیر زندگی فرد را عوض میکند و از او انسانی متمایل به ارتکاب به اشتباه میسازد. او جایز الخطا است و ظرفیتی دارد و به اندازه توان خود در این مسیر مقاومت میکند ولی به هر حال او به این مسیر وارد شده و اکنون انجام عمدی اشتباهات برایش عادت شده. در این مرحله وضعیت او که ناخواسته به این مسیر افتاده در پیشگاه خداوند چیست؟

  با تشکر


  کارشناس بحث : پاسخگوی اعتقادی 14

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۱۰/۱۲ در ساعت ۲۳:۵۴


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام خدمت 0202
  در مورد سوالاتی که مطرح فرموده اید با ید عرض کنم،اشتباه غیر عمدی خیلی وقتها به خاطر سوءمدیریت است،مانند مثالی که ذکر کرده بودیدپس خود شخص در اینجا در مشکلی که به وجود آمده است تاثیر گذار بوده است.
  مورد دیگراینکه بعضی از انسانها وقتی مقروض می شوند به خاطر کم حوصلگی وعجله سریع به دنبال قرض ربوی می روند وبرای حل مشکل با دیگران مشورت نمی کنند یا اینکه با تدبیر مساله را حل نمی کنندپس اینطور نیست که در همه حالات خود شخص هیچ نقشی در به وجود آمدن این حالت نداشته باشند.
  نکته دیگر اینکه انسان بعضی اوقات اشتباهاتی انجام می دهد که علت آنهم عدم تفکر وتعقل اطراف آن مساله است وبه دنبال آن مشکلاتی برای این شخص به وجود می آیدکه در این خود شخص با واسطه عامل این مشکلات است ،درست است که از اول قصد نداشت این حالات به وجود بیاید ولی عامل این مسائل همان اشتباه اولیه است.
  با تمام این اوصاف مسلما هر مشکل وگرفتاری برای خود راه حل مناسب دارد وخداوند بعضی اوقات بندگان خود را با این مشکلات آزمایش می کند تا واکنش او ومقاومت اودر مقابل گناه را ببیند لذا انسان در چنین مواقعی باید با صبر وحوصله وکمک گرفتن از خداوند سعی کند مشکل خود را از راه صحیح آن حل کند.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  538
  مورد تشکر
  1,658 پست
  حضور
  13 روز 11 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  کسی که بخاطر اشتباهات غیر عمدی به ناچار دچار برخی اشتباهات شده مثل ربا و راه دیگری ندارد در پیشگاه الهی چه وضعیعتی خواهد داشت؟


  پاسخ:
  اشتباه غیر عمدی خیلی وقت ها به خاطر سوء مدیریت است، مانند این که شخص بخاطر بدهی زیاد سریع دنبال ربا می رود.

  مورد دیگر اینکه بعضی از انسان ها وقتی مقروض می شوند به خاطر کم حوصلگی و عجله سریع به دنبال قرض ربوی می روند و برای حل مشکل با دیگران مشورت نمی کنند یا اینکه با تدبیر مساله را حل نمی کنند پس این طور نیست که در همه حالات خود شخص هیچ نقشی در به وجود آمدن این حالت نداشته باشند.

  نکته دیگر اینکه انسان بعضی اوقات اشتباهاتی انجام می دهد که علت آن هم عدم تفکر و تعقل اطراف آن مساله است و به دنبال آن مشکلاتی برای این شخص به وجود می آید که در این مسئله خود شخص با واسطه عامل این مشکلات است، درست است که از اول قصد نداشت این حالات به وجود بیاید ولی عامل این مسائل همان اشتباه اولیه است.

  با تمام این اوصاف مسلّما هر مشکل و گرفتاری برای خود راه حل مناسب دارد و خداوند بعضی اوقات بندگان خود را با این مشکلات آزمایش می کند تا واکنش او و مقاومت او در مقابل گناه را ببیند لذا انسان در چنین مواقعی باید با صبر و حوصله و کمک گرفتن از خداوند سعی کند مشکل خود را از راه صحیح آن حل کند.

  خلاصه کلام اینکه برخی کارها از قدرت و اختیار انسان خارج است و اگر بلایی متوجه اش شود معذور است مثل اینکه بنایی از بالای ساختمان افتاده و می میرد.
  ولی بعضی وقت ها شخص با اختیار خود اشتباهی انجام می دهد که بعدا از اختیار او خارج می شود مثلا از ساختمان خود را پرت می کند و حین افتادن به پایین پشیمان می شود ولی راه برگشتی وجود ندارد که حالت دوم غیراختیاری نیست.


  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۳/۰۲ در ساعت ۲۰:۵۷ دلیل: همکار ویراستار تدوین

 4. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود