جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: راسخون فی العمل چه کسانی هستند

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۱
  نوشته
  30
  مورد تشکر
  47 پست
  حضور
  3 ساعت 23 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راسخون فی العمل چه کسانی هستند
  با سلام

  در قرآن کریم سوره ال عمران ایه هفت اشاره به راسخون فی العمل دارد . منظور از راسخون فی العمل چه کسانی هستند ؟ آیا منظور معصومین علیهم السلام هستند یا شامل همه علما می شود ؟


  با تشکر


  کارشناس بحث : پاسخگوی حدیث 1

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۱/۱۰/۲۱ در ساعت ۰۴:۰۹

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  194
  مورد تشکر
  523 پست
  حضور
  9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  [quote=حسرت ظهور;594198]با سلام

  در قرآن کریم سوره ال عمران ایه هفت اشاره به راسخون فی العمل دارد . منظور از راسخون فی العمل چه کسانی هستند ؟ آیا منظور معصومین علیهم السلام هستند یا شامل همه علما می شود ؟


  با تشکر

  _________________________________________
  با صلوات برمحمد وآل محمد
  وعرض تسیلت به پیشگاه مقدس حضرت ولی عصر (عج)به مناسبت رحلت جانسوز پیامبر اعظم وشهادت سبط اکبرش امام مجتبی(ع)و ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع)
  راسخون در علم" چه كسانى هستند؟
  در قرآن مجيد در دو مورد، اين تعبير به كار رفته است يكى در اين آیه و ديگرى در سوره نساء آيه 162 آنجا كه مى‏ فرمايد:
  " لكِنِ الرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ مِنْهُمْ وَ الْمُؤْمِنُونَ يُؤْمِنُونَ بِما أُنْزِلَ إِلَيْكَ وَ ما أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِكَ"،" دانشمندان و راسخان در علم از اهل كتاب، به آنچه بر تو نازل شده و آنچه پيش از تو نازل گرديده است ايمان مى‏ آورند".
  همان طور كه از معنى لغوى اين كلمه استفاده مى‏ شود منظور از آن، كسانى هستند كه در علم و دانش، ثابت قدم و صاحب‏ نظرند.
  البته مفهوم اين كلمه يك مفهوم وسيع است كه همه دانشمندان و متفكران را در بر مى‏ گيرد، ولى در ميان آنها افراد ممتازى هستند كه درخشندگى خاصى دارند و طبعا در درجه اول، در ميان مصاديق اين كلمه قرار گرفته‏ اند و هنگامى كه اين تعبير ذكر مى‏ شود قبل از همه نظرها متوجه آنان مى‏ شود.
  و اگر مشاهده مى‏ كنيم در روايات متعددى" راسخون فى العلم" به پيامبر گرامى اسلام ص و ائمه هدى ع تفسير شده، روى همين نظر است، زيرا بارها گفته‏ ايم كه آيات و كلمات قرآن مفاهيم وسيعى دارد كه در ميان مصاديق آن افراد نمونه و فوق العاده‏اى ديده مى ‏شود كه گاهى در تفسير آنها تنها از آنان نام مى‏ برند.
  در اصول كافى از امام باقر يا امام صادق ع نقل شده است كه فرمود:
  " پيامبر خدا بزرگ‏ترين راسخان در علم بود و تمام آن چه را خداوند بر او نازل كرده بود از تاويل و تنزيل قرآن مى‏ دانست، خداوند هرگز چيزى بر او نازل نكرد كه تاويل آن را به او تعليم نكند و او و اوصياى وى همه اينها را مى‏ دانستند".
  روايات فراوان ديگرى در كتاب اصول كافى و ساير كتب حديث در اين زمينه آمده است كه نويسندگان تفسير" نور الثقلين" و تفسير برهان" در ذيل اين آيه آنها را جمع‏ آورى نموده‏ اند و همان طور كه اشاره شد تفسير" راسخون فى العلم" به پيامبر ص و ائمه هدى ع منافاتى با وسعت مفهوم اين تعبير ندارد، لذا از ابن عباس نقل شده كه مى‏ گفت: من هم از راسخان در علم هستم، منتها هر كس به اندازه وسعت دانشش از اسرار و تاويل آيات قرآن، آگاه مى‏ گردد، و آنان كه علمشان از علم بى‏ پايان پروردگار سرچشمه مى‏ گيرد طبعا به همه اسرار و تاويل قرآن آشنا هستند در حالى كه ديگران تنها قسمتى از اين اسرار را مى‏ دانند.
  التماس دعا


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۲
  نوشته
  194
  مورد تشکر
  523 پست
  حضور
  9 روز 23 ساعت 6 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  پست جمع بندی موضوع

  پرسش:
  با سلام
  در قرآن کریم سوره آل عمران آیه هفت اشاره به راسخون فی العمل دارد . منظور از راسخون فی العمل چه کسانی هستند ؟ آیا منظور معصومین علیهم السلام هستند یا شامل همه علما می شود ؟

  پاسخ:
  سلا م علیکم
  در پاسخ شما پرسشگر محترم باید عرض کنم که: در قرآن مجيد در دو مورد، اين تعبير به كار رفته است يكى درآیه هفتم سوره آل عمران و ديگرى در سوره نساء آيه 162 آن جا كه مى‏ فرمايد:
  " لكِنِ الرَّاسِخُونَ فِي الْعِلْمِ مِنْهُمْ وَ الْمُؤْمِنُونَ يُؤْمِنُونَ بِما أُنْزِلَ إِلَيْكَ وَ ما أُنْزِلَ مِنْ قَبْلِكَ"،" دانشمندان و راسخان در علم از اهل كتاب، به آن چه بر تو نازل شده و آن چه پيش از تو نازل گرديده است ايمان مى‏ آورند".
  همان طور كه از معنى لغوى اين كلمه استفاده مى‏ شود منظور از آن، كسانى هستند كه در علم و دانش، ثابت قدم و صاحب‏ نظرند.
  البته مفهوم اين كلمه يك مفهوم وسيع است كه همه دانشمندان و متفكران را در بر مى‏ گيرد، ولى در ميان آن ها افراد ممتازى هستند كه درخشندگى خاصى دارند و طبعا در درجه اول، در ميان مصاديق اين كلمه قرار گرفته‏ اند و هنگامى كه اين تعبير ذكر مى‏ شود قبل از همه نظرها متوجه آنان مى‏ شود.
  و اگر مشاهده مى‏ كنيم در روايات متعددى" راسخون فى العلم" به پيامبر گرامى اسلام ص و ائمه هدى ع تفسير شده، روى همين نظر است، زيرا بارهابیان شده است كه آيات و كلمات قرآن مفاهيم وسيعى دارد كه در ميان مصاديق آن افراد نمونه و فوق العاده ‏اى ديده مى ‏شود كه گاهى در تفسير آن ها تنها از آنان نام مى‏ برند.
  در اصول كافى از امام باقر يا امام صادق ع نقل شده است كه فرمودند:" پيامبر خدا بزرگ‏ترين راسخان در علم بود و تمام آن چه را خداوند بر او نازل كرده بود از تاويل و تنزيل قرآن مى‏ دانست، خداوند هرگز چيزى بر او نازل نكرد كه تاويل آن را به او تعليم نكند و او و اوصياى وى همه اين ها را مى‏ دانستند".
  روايات فراوان ديگرى در كتاب اصول كافى و ساير كتب حديث در اين زمينه آمده است كه نويسندگان تفسير" نور الثقلين" و تفسير برهان" در ذيل اين آيه آن ها را جمع‏ آورى نموده‏ اند و همان طور كه اشاره شد تفسير" راسخون فى العلم" به پيامبر ص و ائمه هدى ع منافاتى با وسعت مفهوم اين تعبير ندارد، لذا از ابن عباس نقل شده كه مى‏ گفت: من هم از راسخان در علم هستم، منتها هر كس به اندازه وسعت دانشش از اسرار و تاويل آيات قرآن، آگاه مى‏ گردد، و آنان كه علمشان از علم بى‏ پايان پروردگار سرچشمه مى‏ گيرد طبعا به همه اسرار و تاويل قرآن آشنا هستند در حالى كه ديگران تنها قسمتى از اين اسرار را مى‏ دانند.(1)
  پی نوشت:
  1)تفسیر نمونه، ج2، ص 439.

  ویرایش توسط مجید : ۱۳۹۳/۱۱/۱۷ در ساعت ۰۵:۴۳

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود